Bollog Nóra
Csillagsuli – Ovis és kisiskolás gyerekeknek,
szüleiknek és pedagógusaiknak
A Balázs-Diák Kft. legújabb fejlesztése a Csillagsuli egy adaptív, tanulástámogató rendszer, amely digitális, modulárisan felépített. Elsősorban képességeket fejleszt, valamint a tudásukat tudják vele bővíteni és a tananyagot tudják vele gyakorolni az óvodás és kisiskolás gyerekek. Nézzük, mit kínálunk az óvodáknak, az óvodásoknak és az óvodapedagógusoknak, valamint az iskoláknak, a kisiskolásoknak és a pedagógusoknak!
A rendszer alapját a fejlesztő szoftvereink elemei: a közel 12 000 modulkombináció adja. Ezeket a tulajdonságaik alapján kategorizáltuk, felcímkéztük annak megfelelően, hogy mely részképességet lehet fejleszteni a segítségükkel, mely tananyagot lehet gyakorolni velük és milyen életkorú gyerekeknek ajánljuk őket. Ezeket a modulokat lehet összekombinálni a pedagógus vagy a szülő szándékai szerint, illetve ezekből az algoritmus automatikusan is generál játékútvonalakat, a gyerekek megismerését követően. Az induláskor szoftvereink sajátos nevelési igényű gyerekeknek készültek, majd a palettát szélesítettük a tipikusan fejlődő gyerekek irányába is.
A játékok a következő részképességeket fejlesztik:
- emlékezet,
- figyelem koncentráció,
- vizuomotoros készség,
- testséma kialakítása,
- gondolkodás,
- számolás.
A kiemelt tantárgyi területek (a játékok lefedik az iskolaelőkészítő óvodai tudásanyagot, valamint a Nemzeti alaptanterv alsó tagozatra előírt tananyagtartalmait):
- matematika,
- magyar nyelv és irodalom (olvasás, fogalmazás, nyelvtan),
- szövegértés.
Továbbiak:
- környezetismeret,
- ének-zene,
- etika,
- digitális kultúra.
Az óvodák és az iskolák egyetlen hozzáféréssel tudják rögzíteni az összes pedagógust és gyereket a rendszerben. A játékok, a tanulásmenedzsment funkciók és a kerettörténet támogatják az óvoda és iskola közötti átmenetet.
A pedagógusok könnyen tudnak keresni az évfolyamok, tantárgyak, tananyagok, fejlesztési területek, valamint játéktípusok és témák alapján a fejlesztő játékok között.
A többször előforduló helyettesítés során nem okozhat gondot, hogy milyen feladatot adjunk a gyerekeknek, még egy olyan tantárgy esetében sem, amelyben nem vagyunk olyan járatosak pedagógusként. A pedagógusok a rendszer segítségével erőfeszítés nélkül jutnak a megfelelő feladatsorokhoz és mivel ők ismerik leginkább a diákjaikat, ezért testre is tudják szabni ezeket, egyszerűen megvalósítható a differenciálás. A gyerekekből csoportokat lehet képezni és számukra egyéni- és csoportszinten is lehet játékútvonalakat kiküldeni.
A Csillagsuliban találunk – 4. osztály év végéig minden évfolyamra – állandó játékkombinációkat, vagyis szintfelmérőket is. Ezek egy tipikusan fejlődő gyerekhez mérten mutatják meg, hogy a velük játszó gyermek részképességei milyen szinten vannak, és – mivel minden évfolyamhoz egy év eleji, félévi és év végi változat is készült – mennyire sikerült elsajátítaniuk a szükséges tananyagot. Ezeket ingyenesen, regisztráció nélkül is elérhetővé tettük.
A rendszer a szintfelmérők és egyéb játékútvonalak eredményei alapján a gyereknek éppen aktuálisan megfelelő további játékútvonalakat ajánl, amelyekkel azokat a részképességeit fejlesztheti, amelyekre szüksége van és azokat a tananyagokat gyakorolhatja, amelyeket szükséges. Mivel a rendszer adaptív, így a mesterséges intelligencia segítségével mindig az éppen aktuális szintjének megfelelően tudjuk támogatni a gyerekeket. Az összegyűjtött adatok még pontosabbá tudják tenni a pedagógusok munkáját, mint eddig.
Az elvégzett játékútvonalak és szintfelmérők eredményeit rögzíti a rendszer, azok dátumra lebonthatóan visszakereshetők, valamint a változásról, fejlődésről grafikonok (egyéni- és csoportszinten) érhetők el letölthető formában. Ezeket a pedagógus le tudja menteni magának és ki is tudja nyomtatni, így azokat – akár a portfóliójában – alátámasztó dokumentumként is könnyen felhasználhatja.
A rendszerben megtalálható gamifikációs elemekkel és a vonzó megjelenítéssel könnyebb felkelteni a gyerekek figyelmét és motiválni őket a feladatok megoldására a mesés környezetben. Az előrehaladás az űrben, bolygók között történik, amelyeken különböző témák szerint – például konyha, város, kutatóállomás stb. - szituációkat jelenítünk meg. Minden évfolyam számára készült egy-egy történet. Ezek a meserészletek az életkorukhoz igazodva, a játékok elemeire utalva teszik érdekesebbé az elképzelt Csillagsuli-világot. A karakterek közül lehet avatárt választani, valamint különböző szintek és kihívások teljesítésével ereklyéket, kitüntetéseket lehet gyűjteni.
A szülők számára létrehozott profilban szakértői támogatást nyújt a rendszer, a szintfelmérőkhöz részletes szöveges értékelések is készültek, hogy a laikusok számára is érhetőek legyenek az eredmények. A rendszer a gyerekeknek értelmes és biztonságos (reklámoktól és idegenektől mentes) izgalmas és élményszerű időtöltést biztosít akár az otthoni szabadidő eltöltésére is úgy, hogy közben fejlődnek is.
A mesterséges intelligencia már nem a távoli, homályos jövőben megvalósuló dolog, hanem a mindennapjaink része. Innovatív cégként természetesen mi is beépítjük a fejlesztéseinkbe. A játékmenetek során gyűjtött statisztikák alapján gépi tanulási algoritmusok segítségével új, az egyéni képességek fejlesztését elősegítő útvonalakat hozunk létre. Az általunk alkalmazott modell elsődleges feladata az osztályozás, amelyhez klaszterező algoritmusokat alkalmazunk. Ezek segítségével az adatokat csoportokba rendezzük hasonlóságuk alapján. A hasonlóság alapjául az egyes fejlesztési területekben elért pontszámok szolgálnak. Így a rendszer automatikusan felfedezi az adathalmazokban rejlő mintázatokat és csoportosítja azokat, anélkül, hogy előre definiálnánk, hogy melyik adat melyik csoportba tartozik. Az online tanulás folyamatosan finomítja a modellt minden egyes játékmenettel, így a rendszer egyre pontosabbá válik. Ennek eredményeként a felhasználók számára sokkal hatékonyabban képes útvonalakat generálni. A Csillagsuliban a gyerekek megismerésére és a következtetések levonására, majd ezek alapján egyénre szabott, a gyerekekhez alkalmazkodó fejlesztő, játékos feladatsorok generálására használjuk az MI-t.
Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel kutatást végeztünk a hallgatók körében és egy beválásvizsgálatot készítettünk elő. 2024 elején pedig 2000 gyermekkel és 100 pedagógussal teszteltük a rendszert.
A rendszer elérhető a weboldalon[1], valamint a közösségi platformokon[2].
[2] https://www.facebook.com/csillagsuli
https://www.instagram.com/csillagsuli/