Barabás Botond, Tirpák Zsolt
A jövő munkahelyének igényei az oktatással (duális képzéssel) kapcsolatban. Szakmai fejlődést, versenyképes tudást és anyagi biztonságot jelentő életpálya kínálata
Köszönöm. Jó napot kívánok, üdvözlöm önöket!
Én Barabás Botond vagyok, és Tirpák Zsolt kancellár úrral együtt arról szeretnénk beszélni, hogyan működik – most már két éve – a gyakorlatban is a partnerségünk, amely hosszú távon is életképes.
Két dolog fontos:
- több mint 30 országban van jelen a BMW,
- a világ majdnem minden országában értékesítik a termékeinket.
Négy nagy márkánk – a BMW, a Mini, a Rolls-Royce, valamint a BMW motorkerékpár – neve alatt futnak a termékeink. Nagyjából 150 ezer ember dolgozik a cégnek világszerte.
Hogy mit csinálunk Debrecenben, és miért is vagyok itt?
2018-ban döntött úgy a cégcsoport, hogy Európában fog még egy autógyárat építeni, Kelet-Európában, azon belül is Magyarországon, és még azon belül Debrecennek az északnyugati gazdasági központjában. Ez egy közel 400 hektáros telek, ahol egy teljes értékű autógyár épül, tehát megérkezik feltekercselve a lemez, és kigurul a saját kerekén az autó.
2020-ban – amikor a COVID alatt sok minden átértékelődött – döntött úgy a cégvezetés, hogy mi csak elektromos autót fogunk gyártani, és nagyságrendileg kétpercenként egyet, hogy így időben el tudják helyezni.
Ez egy több mint 1500 főt foglalkoztató gyár lesz. Most már az építkezés is lassan befejeződik, és elindul az előgyártás, jövő ősszel pedig a sorozatgyártás.
Miért is vagyok én itt? A BMW Group – mint nagyon sok más német cég – nagyon erősen hisz a szakképzésben, a dolgozók oktatásában – 2023-ban ünnepelték a 100. évfordulóját a BMW duális képzési programjának. 1923-ban kezdett az első olyan diák, aki az ottani, úgynevezett Ausbildungban szerezte meg a szakmai tudását. Ezt Magyarországon duális szakképzésként hívnánk.
Most már konkrétan a program is, illetve a jogszabályi környezet is nagyon hasonló, de 100 év után, 100 év tapasztalatára építve mi is elkezdtük 2023-ban az első duális szakképzési évünket, kifejezetten a Debreceni Szakképzési Centrum diákjaira építve.
Összesen hat szakmában gondolkozunk:
- mechatronikai technikus, a gyártástechnológiának mindenféle aspektusára fókuszálva, valamint gépjármű-mechatronikai technikus;
- elektronikai technikus, illetve ennek a két másik hasonló változata az erősáramú elektrotechnikus és az ipari informatikai technikus, illetve az IT-n belül
- az informatikai alkalmazás és rendszerüzemeltető technikus.
Évente 100 diákkal kezdtünk, azaz a második tanévben már 200 diákunk van.
Talán egy mondatban arról, hogy hogyan választjuk ki őket életük első állásinterjúján.
Úgy indul, hogy játszanak. Playstationöznek, hogy egy kicsit hangolódjanak. Utána van egy online teszt, ahol a problémamegoldást, egy kicsit a személyiségüket, a motivációjukat próbáljuk felmérni. Mindig van egy feladat, ahol valamit össze kell rakjanak. Nagyjából 30 percről van szó, ami közben figyelik őket a kollégáim: hogyan dolgoznak miközben követnek egy munkautasítást. Mindig van valamilyen játék. Négyéves kortól ajánlott gyerekjátékokkal csinálják a kollégáim ezeket a feladatokat, mert azt így is látjuk, hogy a csapat fele annyira izgul, hogy nem sikerül neki.
Akinek sikerül, róluk azt próbáljuk meg kideríteni, hogy mennyire elégedettek a minőséggel, amit létrehoztak. Szerintük ez megfelel-e annak a minőség elvárásnak, amit a BMW mint brand jelent nekik.
Akinek nem sikerül, azokkal pedig arról beszélgetünk, hogyan viselik ezt a kudarcot. Mi kellett volna ahhoz, hogy sikerüljön? Ez a kudarctűrésnek a felismerésére egy nagyon jó feladat. Utána pedig van egy klasszikus állásinterjú, két-három interjúztató a motivációról, arról beszélget velük, hogy miért jöttek ide.
Ez egy oktatási, szakmai konferencia, itt talán elmondhatom nyíltan, nem kérdezzük meg soha, hogy milyen jegyeik vannak. A DSzC egyik iskolájában jelezték az osztályfőnökök, hogy felvettétek az XY-t, pedig ő nem jó tanuló, a másik fiatalember meg itt maradt, pedig ő a legjobb diákunk. Így van. Alapvetően nem a legjobb diákokat keressük. Mi azt keressük, akik a legjobban illeszkednek ahhoz a modellhez, ahhoz a szemlélethez, ahhoz a gondolkodásmódhoz, amire nekünk szükségünk van. Ugyanis az a célunk, hogy ezek a diákok hosszú távon, nagyon hosszú távon nálunk maradjanak, akár tőlünk menjenek nyugdíjba.
Németországban számtalan példa van arra, hogy ezek a diákok akár 50 évig dolgoznak a BMW-n belül. Magyarországon nem ez a jellemző, de bízunk benne, hogy el fog jönni az idő, amikor már az lesz.
Amikor kiválasztottuk őket, akkor mindig van egy gólyatáborunk – Szarvason kibérelünk a Körös-parton egy egész szállodát egy hétre –, ahol megismerkednek a cégkultúrával is. Egyáltalán megértik mi az, hogy BMW. Ez egy nagyon jó csapatépítő, nagyon-nagyon szuperül összeszoknak. Az induláskor felül száz idegen egy buszra. Három intézményből jönnek, tehát már lehet, hogy látták egymást, de vissza egy csapat jön. Nagyon látványos ez a változás, amin keresztülmennek az egy hét alatt.
Két érdekesség a képzési programról.
Egyrészt nagyon mélyen szakmai az egész oktatásunk, kifejezetten arra fókuszálunk, hogy csak annyi elméletet tanítsunk, ami ahhoz kell, hogy a szakmai tudásuk haladjon tovább.
A másik pedig, hogy mi heti modellben dolgozunk. Hétfő reggeltől péntek délutánig mindig nálunk vannak. Ahogy egyre idősebbek, a tizenkettedikben már minden második hetet, a tizenharmadikban pedig majdnem teljesen a BMW-nél töltik az idejüket, és azt látjuk, hogy projektszemléletben dolgozva, mély szakmai ismereteket átadva a gépjármű-mechat-ronikusok képesek voltak 11. végén arra, hogy csapatban dolgozva, de egy egész motort kicseréljenek egy autóban.
Hoztam néhány képet, közben átadom a szót Tirpák Zsoltnak, hogy beszéljen egy kicsit ennek a másik oldaláról is, hogy honnan jönnek a diákok, hogyan működik az együttműködésünk az ő szemszögükből nézve.
Tirpák Zsolt
Nagyon szépen köszönöm! Tisztelettel és szeretettel köszöntök mindenkit! Nagyon sokáig kerestem, hogy a BMW körül mi az a különlegesség, ami a mindennapokban az emberek szemléletében jelen van. Mindezt 2018-ig nem értettem. Nem értettem, mert nem láttam a céges kultúrát, csak az autót láttam. A céges kultúra és az oktatási kultúra egy olyan szemléletformáló értékrend, amely a mi oktatási rendszerünket is meghatározza. 2018-tól elkezdtünk együttműködni a vállalattal, és napról napra építettük fel azt az alkotói kapcsolatot, amelynek eredményeként egy paradigmaváltás következett be a mi képzésünkben, az oktatási kultúránkban és a szervezeti kultúránkban. Szerencsés találkozás volt, hiszen a BMW szellemiségét meghatározza, hogy az első építkezési egység, ami átadásra került, az a képzési központ. Vagyis ez sugallja azt, hogy az alkotói együttműködésben a legfontosabb a képzés és a jövő nemzedékének megerősítése.
De hogyan is kezdtük? 2018-ban stratégiai megállapodást kötöttünk, amelynek nagyon fontos pillérei voltak. Akkor még az előző szakképzési keretek voltak érvényben. Nem volt az a rugalmas szakképzés 4.0 stratégia-struktúra, amelyben eredményesen tudtunk volna együttműködni. Ma már a szakképzés rendszere biztosítja azt a rugalmasságot, hogy a vállalatokkal partneri módon tudjunk együtt gondolkodni, és valóban a szakképzésnek a legfontosabb elemét tudjuk megvalósítani, ez pedig nem más, mint-hogy a nálunk képzett fiatalok versenyképesek legyenek, és valóban a munkaerőpiacra kész állapotban jelenjenek meg a duális képzés zárásaként.
Minden együttműködésünk gyökere az oktatók képzése. A BMW az első pillanattól kezdve kinyitotta ezt a kaput, így Münchenben tanulmányozhattuk vezetői és oktatói szinten a BMW-kultúrát és a képzési rendszert. Azt gondolom, hogy ez nagyon fontos kiindulási pont volt. A szakképzés 4.0 rendszere és a szakképzési törvény pedig megfogalmazza, hogy az oktatók továbbképzésének legfontosabb terepe az nem más, mint a gyári, üzemi környezet, ahol vállalati kultúrát, szakmai kultúrát nyerhetünk. Ezúton is nagyon szépen köszönöm a Debreceni SZC Brassai Sámuel Műszaki Technikumnak, a Debreceni SZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikumnak és a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégiumnak, hogy ebben az első perctől kezdve támogatók voltak, így versenyképes partnerei voltunk a vállalati partnerünknek.
Az oktatói képzés után a másik nagyon fontos elem a tananyagtartalom. Az új szakképzési rendszer egy olyan rugalmas keretet biztosít, amely lehetővé tette – ezt korábban nem tehettük volna meg –, hogy a BMW által megfogalmazott tananyagot beillesszük a duális képzési programba, ami kulcskérdés volt. Nem egy merev, statikus tananyag van ma a szakképzésben, hanem valóban vállalatspecifikus. Szerencsés találkozás, hogy az első tárgyalások egyikén a BMW Group Gyár Debrecen tudta, hogy milyen szakembereket szeretne, és milyen tananyagtartalommal. Mindezt hogyan fogjuk tudni együtt megvalósítani? Ez egy kulcskérdés volt.
A harmadik rész arról szól, hogy a BMW Group is kíváncsi volt, hogy mi hogyan tudjuk összehangolni mindezt? Mentorálást kaptunk, monitoring pontokat jelöltünk ki, és ezzel az oktatóink is szocializálódtak ahhoz a termelési kultúrához, amely versenyképessé tette őket, és ezáltal az ágazati alapoktatásban is versenyképes felkészítést tudunk biztosítani. Úgy gondolom, hogy ez is kulcsfontosságú.
Talán a tartalom és az oktatói képzés mellett a másik hangsúlyos tényező, hogy hogyan szólítjuk meg a pályaorientáció során a fiatalokat. A BMW-vel való együttműködésünk eredményeképpen közös pályaorientációs programokat, motivációs programokat, élményprogramokat biztosítunk. Eljött a duális képzés időszaka. Látjuk, hogy a szokásostól eltérő oktatásszervezési formában valósítjuk meg a képzést, amely új felkészülést, új impulzusokat és új modelleket igényel.
Nem véletlenül utaztunk el Münchenbe, és nem véletlenül tartunk rendszeres, negyedéves meetingeket – korábban havi meetingeket – arról, hogyan lehet projektszemléletben gondolkodni. A szakképzés új rendszere nem véletlenül határoz meg éves munkaidőkeretet, nem véletlenül biztosítja a munkaszervezés rugalmasságát, hogy azok a vállalati igények, amelyek úgy gondolkodnak, hogy valóban egy projektet tudjunk megvalósítani a képzés során, azok számára legyen is erre lehetőség, hiszen ezt nem lehet másképp, csakis ebben a szemléletben. Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon fontos együttműködési pillér. Itt és ezúton köszönöm az iskolák igazgatóinak és helyetteseinek, hogy megértették az idők szavát, és a szakképzés 4.0 stratégia szellemében, a rugalmas oktatásszervezésnek köszönhetően meg tudtuk valósítani azt a modellt, amely mind a cégnek, mind az intézménynek biztosítja a rugalmas működést és jövőképet, ugyanis mindezek alapkérdések.
Ne feledkezzünk meg a diákokról sem. A diákok számára a szakképzés 4.0 karrierlehetőséget, biztos jövőképet rajzol. Azt mondjuk, hogy a szakképzés a jövő. A cég valóban jövőt rajzol, modellt alkot. Versenyhelyzet van már a kiválasztás során. Mivel említésre került a kiválasztási folyamat, büszkén kijelenthetem, hogy immáron a második évfolyam is bent van a partnerrel együttműködésben megvalósuló duális képzésben. Maga a kiválasztás egy élmény a fiatalok számára is. Tizedikesként, a szocializáció legfontosabb időszakában találkoznak azzal, hogy hogyan történik egy állásinterjú, mindezt oldott, ámbár nagyon szakszerű körülmények között. Fókuszba kerül az, hogy hogyan léphetnek be, és hogyan valósíthatják meg önmagukat. Ez egy üzenet is, hogy nem feltétlenül az eminens tanulók a versenyképesek, hanem azok is, akik nyitottak és rugalmasok, akik alkotószelleműek.
A BMW-től rengeteg visszajelzést kapunk arra vonatkozóan, hogy milyen mentális, nevelési és szakmai folyamatokat valósítunk meg a mindennapokban, így ennek megfelelően tudjuk mi is formálni az ágazati alapoktatásban a felkészítést.
Azt gondolom, hogyha Magyarországon a szakképzésről, a gazdasági partnerekkel való együttműködésről, a szakképző intézményekről beszélünk, akkor a BMW-vel való együttműködésünk valóban kultúrateremtő, modellteremtő, és amikor a szakképzés 4.0 stratégia megalkotói és a jogszabály megalkotói megfogalmazták a szakképzési rendszer új kereteit, akkor erről álmodtak.
Nagyon szépen köszönöm a BMW képviselőinek, személy szerint a képzési vezető úrnak, hogy ilyen nagyszerű módon tudunk együtt dolgozni, és valóban sikeres diákokat tudunk majd a munkaerőpiacra, ily módon a BMW számára biztosítani. És hogy sikeres-e?
A BMW Group debreceni gyára nagy odafigyeléssel végzi a gyerekek felkészítését, nemcsak a szakmai képzésben, hanem a közismereti és a mentális támogatásban is. Például a duális képzésben szokatlan gólyatábor egy mentális támogatást, felkészítést biztosít. Eredményes? Nézzük meg a számokat. Volt-e lemorzsolódás az első évfolyamban? Százan kezdték, százan vannak. Amikor képzési vezető úr arról beszélt, hogy nem kérdezte meg a jegyeit a gyerekeknek a felvételi interjú során, ez így igaz. Akkor mikor kérdezte meg? A válasz az, hogy a képzés alatt nagyon nagy odafigyeléssel vannak a tanulókra, és ha valaki magyarból vagy történelemből nem olyan sikeres, akkor arra hangsúlyt fektetnek. Nem csak a modern technológiára gondolnak, hanem az emberre és a közismereti műveltségre is, hogy ne legyen lemorzsolódás. Vagyis ismét teljesedett egy másik, a szakképzés 4.0-ban megfogalmazódott alapelv, hogy figyeljünk oda, akit meggyőztünk, hogy a szakképzés a jövő, az maradjon mellettünk. Maradjon mellettünk és ne morzsolódjon le.
Hálásan köszönöm, hogy részt vehettem az elmúlt időszakban ebben a projektben. Történelmi feladat, és nagyon nagy öröm, hogy ez a sikeres program zajlik, és mindig van alkalom, hogy továbbfejlesszük. A jövőbeni együttműködés reményében köszönöm, hogy meghallgattak, és még visszaadom a szót képzésvezető úrnak.
Köszönöm, hogy meghallgattak.
Köszönöm szépen kancellár úr gondolatait. Valószínűleg mindig a záró gondolatot a legnehezebb megfogalmazni. Az, hogy a képzési központ épült fel először, valamint az, hogy a képzési központ az egyetlen olyan épület, ami a kerítésen kívül van, és a BMW Group első magyarországi stratégiai megállapodása a DSzC-vel köttetett, az nagyon jól mutatja, hogy mennyire fontos nekünk a szakképzés. Azt gondoljuk, hogy ez egy olyan befektetés a jövőbe, ami sokkal fontosabb, mint az a befektetés, amit a vasbetonba, meg a robotokba teszünk. Ez az, ami a hosszú távú sikerének a kulcsa a BMW-nek itt Magyarországon.
Azt gondolom, hogy jó partnerre találtunk – Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) és intézményei, a Debreceni SZC Brassai Sámuel Műszaki Technikum, a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium, valamint a Debreceni SZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikum – nagyon szeretjük mind a három iskolánkat, nagyon jól tudunk együtt dolgozni, rengeteget tanulunk egymástól. De ez egy folyamatos tanulás, és 25 év múlva is biztosan sokat fogunk tanulni egymástól.