Farmasi József, Bihall Tamás, Dr. Kónya Bálint, Végh Attila
Fórum: Duális képzés – múlt, jelen, jövő?
Résztvevők:
Bihall Tamás oktatási és képzési ügyekért felelős alelnök – Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, elnök – Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
Dr. Kónya Bálint laborvezető – HL-LAB Agrár- és Környezetvédelmi Laboratórium
Végh Attila főigazgató – Mátészalkai Szakképzési Centrum
Moderátor:
Farmasi József főigazgató-helyettes – Debreceni Szakképzési Centrum
A XXVI. Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferencián önálló szekció keretében került fókuszba a duális szakképzés rendszere. Az előadásokat követő fórum résztvevői a duális szakképzés múltjáról, jelenéről és jövőjéről fejtették ki véleményüket, a kerekasztal-beszélgetés során lehetőség nyílt a hallgatóság számára is kérdéseket feltenni, melyek a szakmai-pénzügyi adminisztrációt és ellenőrzést, a finanszírozást, a tanulási eredményeket és a gyakorlati modelleket egyaránt érintették.
Farmasi József, a DSzC főigazgató-helyettese – a saját munkavállalók duális szakirányú oktatása kapcsán a financiális „korlátozó modellek” mellett – a szakmai oktatás színvonalemelésének egyéb alternatíváit (szakképző intézmények többszintű részvétele a szakirányú oktatásban) és szabályozási környezet módosításának lehetőségeit (létszámkorlát, a szakképzési munkaszerződések tanulói jogviszonyos foglalkoztatáshoz kötése) fejtette ki.
Bihall Tamás – a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökségi tagja, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke – a gazdasági kamarák támogató szerepét emelte ki. Kérdésre válaszolva – a korábban elhangzottakhoz csatlakozva – megerősítette: folyamatos az egyeztetés az érintettek között, a duális képzőhelyek ellenőrzése akár a gazdasági kamarák, akár a NAV részéről egységes és nyilvános metodika alapján történik.
A HL-LAB Agrár- és Környezetvédelmi Laboratórium laborvezetője, Dr. Kónya Bálint a cég szakirányú oktatásba történő bekapcsolódásával együtt járó szakmai és adminisztratív feladatokról beszélt. Külön kiemelte az idősebb kollégák vizsgafelkészítésének kihívásait, mindenekelőtt az interaktív vizsgához és a portfólió elkészítéséhez, megvédéséhez szükséges digitáliskompetencia-fejlesztést.
Végh Attila, a Mátészalkai Szakképzési Centrum főigazgatója az együttműködés fontosságát hangsúlyozta. A képzőközponti, az egyetemi hallgatói, a régiós, illetve a határon túli modellek mellett a saját munkavállalók
duális, szakirányú oktatásában is kulcsfontosságú – természetesen a további szereplők (például a kamarák) mellett – a szakképző intézmények támogatása, kvázi mentorolása a duális képzőhelyek irányába.
A szekció keretében megvalósult kerekasztal-beszélgetés valódi fórumot teremtett a megújult szakképzési rendszer „helyi” szereplői számára, és azzal a konklúzióval zárult, hogy a duális szakképzésnek nemcsak múltja, jelene, hanem egyértelműen jövője is van; sikeressége érdekében lényeges az érintett szereplők közötti – ilyen és ehhez hasonló, további – rendszeres és nyílt információmegosztás, eszmecsere.