Konkolyi Sándor
DIOO Digitális OkosJáték Óvodásoknak
innovatív mérő- és fejlesztőeszköz
Korunk digitális nemzedéke – A nevelőkre rótt kihívás és felelősség
A munkaerőpiac elvárásainak megfelelni digitális kompetenciák nélkül ma már lehetetlen. A digitális eszközök bevonása az oktatás világában is új dimenziókat nyitott, az online távoktatás egyre szélesebb teret hódít. Azonban a világháló - az információáramlás és tudásmegosztás által biztosított - előnyei mellett komoly veszélyforrást is jelent. Különösen a legfiatalabb, digitális generációkra nézve, akik beleszülettek az infokommunikációs technológia és hálózat alapú kommunikáció világába. Születésüktől kezdve használják az okoseszközöket, és bizony sokszor korlátozás nélkül jutnak hozzá a rajtuk elérhető tartalmakhoz. Így korunk legveszélyeztetettebb korcsoportja az óvodás korcsoport.
A nevelők (szülők és pedagógusok) felelőssége, hogy megtanítsák őket a technika mai lehetőségeivel tudatos felhasználóként élni. Ezen a területen azonban ma még kevés a tapasztalat, az útmutatás.
Innovatív magyar fejlesztés – Az óvodapedagógusokat segítő digitális feladatgyűjtemény
A DIOO Digitális OkosJáték Óvodásoknak mérő- és fejlesztőeszköz kifejezetten a fentebb említett hiány pótlására, óvodai felhasználásra készült. Digitális feladatok tárháza, melynek elsődleges célja az óvodapedagógusok segítése.
Eközben a gyermek „csak” játszik…
Mivel a DIOO virtuális mesevilágába a gyermekek egyénileg, saját kis „kulccsal” jelentkeznek be, így játékeredményeiket a program folyamatosan menti statisztikát készítve belőle, melyet e-mailben rendszeresen megküld a gyermek pedagógusai részére. Emellett a pedagógusnak lehetősége van a DIOO online feladatsoraival direkt is felmérni a gyermek aktuális képességeit. Így a DIOO objektív mérési eredménnyel és statisztikával támasztja alá a pedagógus más módon történő felméréseit, megerősíti megfigyeléseit, segíti őt az adekvát egyéni és csoportos fejlesztési terv készítésében. A DIOO csoportos játékra is lehetőséget ad. Csapatmunkára nevelő játékának sikere négy gyermek eredményes együttműködésén múlik. A programba csoportosan feldolgozható tematikus tartalmak is belekerültek. Az óvodákban megünnepelt, jeles napokhoz kapcsolódó látványos feladatsorokat az egyik felhasználó óvodával közösen készítettük el.
A DIOO a szülőkkel is kapcsolatot teremt. Az óvoda kérheti a gyermek fejlődési grafikonjainak megosztását, ugyanakkor a gyermek DIOO-val készített rajzot, fotót küldhet szülei e-mail fiókjába.
Röviden
Az DIOO-eszközről:
- Használatához nincs szükség semmiféle számítástechnikai képzettségre.
- Az eszköz egyetlen be/kikapcsológombbal működtethető.
- A gyermek önállóan is képes dolgozni vele, alkalmazkodik az életkori sajátosságaihoz és egyéni képességeihez.
- Beilleszthető bármely pedagógiai program cél- és feladatrendszerébe.
- Lehetővé teszi a gyermeki képességek játék közben történő objektív mérését, önmagukhoz mért fejlődésük folyamatos követését.
A DIOO-játékokról:
- A DIOO 16 képességterületen 2500 játékszintet tartalmaz.
- A kis játékosok „zárt rendszerben mozognak”: csak a DIOO feladatai közül választhatnak.
- A játékos feladatokat magyar nyelvű hangutasításra, érintőképernyőn oldják meg a kis felhasználók, így bővül a szókincs, fejlődik a feladatértés és a feladattartás képessége.
- A játékok feladatai nehézségi sorrendben követik egymást. Nehezebb kihívást a gyermek csak akkor kérhet, ha a feladat megoldásával igazolta képességét.
- „A DIOO türelmes pedagógus”: a feladat utasítását akárhányszor elismétli, s bármely feladat akárhányszor megoldható.
- Nincsenek vibráló képek, a feladatmegoldásnak nincs stresszelő időkorlátja.
- A játékok a hagyományos gyermekjátékokhoz hasonlóak, így a gyermek számára ismerős a közeg.
- A DIOO rossz megoldást nem fogad el, a gyermek azonnal szembesül a hibás megoldással, amit azonnal javíthat is, így nem alakul ki kudarcélmény.
- A fejlesztők által javasolt napi használati idő: 15 perc.