Dr. Kaj Mónika – Cselkó Alexandra – Dr. Kälbli Katalin
Az Aktív Iskola mozgásba hoz! Betekintés az Aktív Iskolák életébe, az Aktív Iskola program tevékenységeibe
Az Aktív Iskola program háttere
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb ajánlása szerint az életmódbetegségek megelőzése érdekében 5 és 17 éves kor között átlagosan napi 60 perc testmozgás végzése javasolt. Statisztikai adatok alapján az iskoláskorúak 80%-a nem végez elegendő fizikai aktivitást naponta Magyarországon.
Az iskoláskorú fiatalok az év közel felét (170–180 napot egy tanévben) és ébren töltött idejük jelentős részét (napi 6–7 órát) az iskolában, inaktív környezetben töltik. Az iskoláknak ezért kiemelkedő szerepet kell játszaniuk a fiatalok fizikai aktivitásra való ösztönzésében. Óriási a jelentősége annak, hogy az iskolai nap folyamán lehetőséget biztosítsunk a tanulók számára a fizikai aktivitásra, az iskoláknak vitathatatlan felelősségük van ebben a kérdésben. A WHO által ajánlott mozgásmennyiség nem érhető el kizárólag a testnevelésórák megvalósulása által, fontos, hogy a teljes tanítási nap folyamán törekedjünk a fiatalok inaktívan töltött idejének csökkentésére.
Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a rendszeres fizikai aktivitásnak nemcsak a testi és lelki egészségre van pozitív hatása. A mozgásban gazdag iskolai környezetben – amellett, hogy a diákok sokkal többet mozognak, sportolnak – jobb közösséget is alkotnak, jobban tanulnak, és jobb jegyeket is szereznek, kezdeményezőbbekké válnak az iskolai programokban, mindezek következtében pedig szívesebben is járnak iskolába. Aktív környezetben a tanulók magatartása, társas kapcsolata, ezáltal pedig az iskolai légkör is javul.
Az Aktív Iskola program célja
A Magyar Diáksport Szövetség (továbbiakban MDSZ) a fenti kihívásokra reagálva, korábbi programjaira építve, világ- és Európa-szerte létező programok tapasztalatait alapul véve hozta létre az Aktív Iskola programot.
A program célja az abba bevont intézményekben egy olyan közeg kialakulásának támogatása egy védjegyrendszer keretein belül, mely a felnövekvő generációt megfelelő – az egészséges fejlődés számára nélkülözhetetlen – mennyiségű és minőségű fizikai aktivitás végzésére ösztönzi, és ezáltal hozzájárul az inaktivitásból eredő rossz fittségi állapot javításához, a kedvezőtlen népegészségügyi hatások visszaszorításához, továbbá a tanulók egészséges testi és lelki fejlődéséhez, az egészséges életvezetéssel összefüggő kompetenciájuk fejlesztéséhez. A program a 2022/2023. tanévben 74 iskolában (több mint 30 000 gyermeket elérve), a 2023/2024. tanévben 305 intézményben (130 000 tanuló bevonásával) valósult meg pilot jelleggel. A 2024/2025. tanévben 423 intézményben indult el az Aktív Iskola program.
A MDSZ Aktív Iskola programot bemutató videója a hivatkozást[1] követve tekinthető meg.
Aktív Iskolává válás folyamata
A védjegyrendszer létrehozását és bevezetését követően az iskolák egy minőségirányítási rendszerbe, egy klubba jelentkezhetnek, ahol előre meghatározott területeken és szakmai szempontrendszer (indikátorok) mentén, a saját adottságaikhoz, körülményeikhez igazodóan fejleszthetik és fokozhatják az intézménybe járó fiatalok fizikai aktivitását, a sportéletet és egyéb, az egészséget középpontba állító tevékenységeiket. Az előre kitűzött szempontok (indikátorok) teljesítését követően elismeréseket (védjegy) kapnak.
Az Aktív Iskola védjegyrendszer az ábrán látható öt beavatkozási terület mentén fogalmaz meg szakmai szempontokat, mutatókat a programban részt vevő iskolák számára.
Az Aktív Iskola program célzott beavatkozásának területei
Az egyes beavatkozási területeken belül olyan szakmai szempontok kerültek megfogalmazásra, melyek megvalósítása hozzájárul a tanulók egészségtudatos életvezetésének kialakításához, aktivitásuk fokozásához.
Azok az iskolák, akik vállalják, hogy belépnek az Aktív Iskola programba, egy többlépcsős fejlesztési és fejlődési folyamatba kezdenek a fenti 5 terület mentén (lásd lenti ábra), melynek eredményeként a klubtagságot követően attól függően milyen szakmai szempontokat teljesítettek, arany, ezüst vagy bronz szintű elismerést kapnak.
Az Aktív Iskola többlépcsős előmeneteli folyamata
A programban való részvétel a klubtagsági szinten kezdődik, melynek eléréséhez/megtartásához minimális, egységesen meghatározott követelményeknek – 14 db, a fenti területek fejlesztését célzó szakmai szempontnak, mutatónak – kell egy adott iskolának egy adott tanévben megfelelnie. A klubtagság két évre szól, amennyiben az iskola két egymást követő évben nem teljesíti az elvárt szempontokat, a klubtagsága megszűnik.
Az Aktív Iskola védjegyrendszer minősítési folyamata
A klubtagságot követő tanévben az iskoláknak lehetőségük van arra, hogy újabb – alternatívan választható – szempontok megvalósításának vállalásával magasabb szintű elismerést kapjanak. Az egyes szakmai szempontokhoz, mutatókhoz – azok fontosságától, várható hatásától függően – pontértékek vannak rendelve. Az egyes szintek eléréséhez az iskoláknak meghatározott összegű pontot kell gyűjteniük, melyek minden tanév végén elismerésre kerülnek. A gyűjtött pontok alapján kerül értékelik, ismerik el az iskola adott tanévi munkáját.
Az arany, az ezüst vagy a bronz minősítést és elismerést egy iskola beavatkozási területen-ként is megkaphatja, amikor egy adott területen eléri az adott szinthez tartozó pontértéket. Az iskola akkor kaphatja meg a teljes tevékenységrendszere kapcsán az adott védjegyminősítést és elismerést, ha mind az öt beavatkozási területen elérte az adott szinthez tartozó pontértéket.
Az Aktív Iskola klubtagságának eléréséhez tehát a klubszintű, ezt követően a szintlépéshez (bronz, ezüst és aranyfokozat eléréséhez) pedig további választható szempontok teljesítése szükséges. A szempontok iskolai lehetőségekhez igazított választhatósága rugalmas lehetőséget biztosít az intézmény számára a folyamatos fejlődés megvalósításához.
Az Aktív Iskola védjegyrendszer támogató rendszere
Az egyes beavatkozási területeken meghatározott szakmai szempontok, mutatók és a folyamatos fejlesztési, fejlődési folyamat megvalósításához az iskolák folyamatos támogatást kapnak. A védjegyrendszer MDSZ általi működtetését felhasználóbarát informatikai rendszer biztosítja, amelynek informatikai felületén megtalálható:
- az egyes beavatkozási területek, szakmai szempontok, mutatók és az ezekhez kapcsolódó feladatok pontos leírása;
- ötlettárak, feladatgyűjtemények, sablonok és egyéb, az intézményi beavatkozások megvalósítását támogató szakmai anyagok, melyek időről időre frissülnek és bővülnek a beérkező tapasztalatok alapján;
- nyomon követhető az iskolák előrehaladási, fejlődési folyamata;
- megvalósul a védjegyrendszerben való előrehaladás értékelése;
- bizonyos szempontok esetében (amennyiben rendelkezésre áll adat valamelyik más, az MDSZ által működtetett rendszerből, például NETFIT®/Diákolimpia® nevezések/pedagógus-továbbképzések) a szempontok teljesülésének értékelését automatizmusok támogatják.
Az iskolák – a felmerülő igények mértékének, illetve a programmegvalósulás minőségének függvényében eltérő mértékű – személyi, szakmai és eszköztámogatást is kaphatnak a beavatkozások megvalósításához.
Az MDSZ Aktív Iskola koordinátora a védjegyrendszerben való részvétel teljes időtartama alatt személyesen, telefonon, illetve online formában támogatja az iskolát a program beindításában, az intézményi célok meghatározásában és megvalósításában.
Az MDSZ – országos központján és szakember hálózatán keresztül folyamatos szakmai szolgáltatásokat és támogatást nyújt az iskolák számára az egyes beavatkozási területekhez kapcsolódó szakmai szempontok megvalósításához, többek között:
- a felmerülő igényekhez illeszkedő bemutató foglalkozások, szakmai továbbképzések, workshopok szervezése;
- intézményi programok megvalósítása és megvalósulásának támogatása;
- intézmények közötti kapcsolatok koordinálása;
- infrastruktúra elérhetőségének, valamint a szükséges eszközöknek és berendezéseknek intézményi igényekre szabott biztosítása;
- a tanulók fizikai aktivitási szokásaival és attitűdjével kapcsolatos iskolai szintű elemzések biztosítása;
- a folyamatosan megújuló szakmai, módszertani segédanyagok rendelkezésre bocsátása, hazai és nemzetközi jógyakorlatok megismerési lehetőségének biztosítása.
Az Aktív Iskola védjegyrendszer hatásának monitorozása
A megvalósítás részét képezi természetesen a rendszer hatásosságának, hatékonyságának folyamatos monitorozása is. Az MDSZ – a NETFIT® rendszer működtetőjeként– a fittségi állapot intézményi változásának nyomon követése által önállóan képes a program fittségi állapotra (ezen belül a túlsúly és elhízás előfordulási gyakoriságára) gyakorolt hatásosságát vizsgálni.
Az Aktív Iskola védjegyrendszer keretein belül minden tanévben egy tanulói kérdőív kitöltésére is sor kerül az ahhoz csatlakozó iskolákban, mely kérdőív a tanulók fizikai aktivitási szokásainak feltérképezése mellett a mozgás iránti attitűd vizsgálatára, továbbá az iskolai jóllét vizsgálatára is kitér. A kérdőív nem csupán az aktuális állapot feltérképezésére és a javasolt beavatkozási pontok meghatározására, hanem a beavatkozások hosszútávú, széleskörű hatásainak vizsgálatára is alkalmas.
Az Aktív Iskola védjegyrendszert megvalósító iskolákban az országos mérési-értékelési feladatok keretében az Oktatási Hivatal által megvalósított kompetenciamérések eredményei változásának nyomon követése az aktivitás tanulásra gyakorolt hatásának vizsgálatára biztosít lehetőséget. Ehhez az MDSZ már jelenleg is dolgozik a megfelelő együttműködések kialakításán az érintett köznevelési középirányító szervvel.
Az Aktív Iskola védjegyrendszer bevezetésének várható hatásai
Az Aktív Iskolához hasonló nemzetközi programok tapasztalatai alapján a védjegyrendszer bevezetésének hatására az alábbi pozitív változások várhatók a bekapcsolódó iskolákban:
- a tanulók többet sportolnak, több testmozgást végeznek, így annak mennyisége közelít a WHO napi 60 perces fizikai aktivitási ajánlásához;
- a tanulók fittségi állapota a lehető legtöbb fittségi profilban javul, a kedvezőtlen fittségi mutatójú iskolák aránya csökken;
- a túlsúly és elhízás előfordulási gyakorisága csökken a diákok körében;
- javul a diákok tanulmányi teljesítménye, kevesebb a tanulói (igazolatlan) hiányzás, jobb a magatartás;
- alacsonyabb iskolai lemorzsolódási arány, pozitívabb iskolai légkör;
- javul az iskolák kommunikációja, az iskolák és a szülők közötti információáram-lás minősége;
- vonzóbbá válik a pedagógusi életpálya;
- az iskolák számára kiemelt márkaértékké válik a programban való (minél magasabb minőségű) részvétel;
- a szülők számára iskolaválasztási szempont lesz az intézmények testmozgással, sporttal, egészséggel kapcsolatos tevékenységének minősége.
Az Aktív Iskola védjegyrendszer motivációs struktúrája
Az Aktív iskola program működését egy komplex motivációs rendszer támogatja, melyet a következő ábrán mutatunk be.
Az Aktív Iskola védjegyrendszer motivációs rendszere