Dr. Ungvári Zsigmond
Van, ami az állandóságot képviseli változó világunkban: a ló helye és szerepe a személyiségfejlesztésben
Köszöntöm Önöket!
Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Hallgatóság!
Folytatnánk a lovakkal. Egy kérdés előre!
Kinek van otthon házi kedvence? Kutyája? Tessék felnyújtani a kezeket! Maradjanak fenn a kezek! Kinek van macskája? Lova? Láthatjuk, hogy az állatok a családokból szinte nem is hiányozhatnak.
Mielőtt elkezdenénk, hadd mutatkozzak be!
Ez az én fejlődéstörténetem.
Honnan indultam és hogyan jutottam a ló farához:
- 44 éve orvos;
- 36 éve általános orvostan szakorvos;
- 25 éve foglalkozás-egészségügyi szakorvos;
- 25 éve DOTE családorvosi tanszék oktatója;
- 16 éve a Testnevelési Egyetem lovaskultúra oktatója;
- 15 éve pszichoterapeuta szakképzés;
- 12 éve iskolai lovasoktatás;
- 8 éve végzek lovas edzőképzést, lovas szakemberképzést.
Orvosként dolgozom. Orvostanhallgatókat és szakorvos jelölteket készítek fel a szakvizsgára. A pszichológiát hobbiként művelem. A Testnevelési Egyetem lovaskultúra oktatójaként végeztem, itt jegyeztem el magam a lovasoktatással. Lovasedző és lovasszakember képzést, valamint lovasoktatást végzünk a Főnix Parkban.
Mit adhat a ló és a lovasoktatás az iskoláknak, a pedagógusoknak, a szülőknek?
Tudjuk, hogy a tanulás az egyetlen út, de nem hiányozhat a motiváció, a belső késztetés. Orvosként naponta tapasztalom, ha a pácienseimnek megmondom a tutit, az nem elég hatásos. Mit egyenek, igyanak, hogyan mozogjanak, miként gondolkozzanak, könnyen elszáll. Egyszerűen csak a bogarat kell beültetni a fülekbe, ösztönözni, kedvet csinálni a mozgáshoz, a tanuláshoz.
A pedagógus munkáját segíti, hogy a génjeinkben már kódolva van:
- testileg – a mozgásigény;
- szellemileg – a kíváncsiság: „Mindent tudni akarok.”;
- lelkileg – a kellemes érzések, az élmények utáni vágy.
A lovaktól mindent megkapunk! Fizikailag, szellemileg és lelkileg is fejlesztenek bennünket! A ló háromdimenziós mozgása olyan finoman mozgatja a testünket, csigolyáinkat, izmainkat, ízületeinket, le-fel, balra-jobbra, előre-hátra, hogy annak mással össze nem hasonlítható hatása van. A petyhüdt izmokat tónusba hozza, a görcsösöket ellazítja. A csigolyák közti porckorongok megtartják rugalmasságukat, a csontokon pedig nem képződnek csőr-szerű tüskék.
A mai fiatalokon gyakran felfedezhetők a gerincferdülés jelei, amelyek olyan statikai helyzetet teremtenek, amelyek az ízületekben fájdalmas deformációt okoznak. Biztosan láttak már lovasembereket (például olyat, mint a Miniszteri Biztos Úr), akik úgy néznek ki, mint 20 éves korukban. Nem veszítenek a magasságukból és a tartásuk is egyenes. A lovaglás olyan tartást ad, amely megvéd a szenvedéstől, fizikailag fejleszt, erősebb, kitartóbb, ügyesebb és gyorsabb lehet tőle az ember. A ló impulzusokat közvetít az izmokon keresztül az agyba, amelyek ott bevésődnek és hatással vannak a lovas ideg-izom kapcsolatára, mozgására is. Ezért szabálytalan mozgású, vagy sánta lovakat nem szabad lovaglásra használni.
Nincs olyan érzékszervünk, amelyet a lovak közelében ne érne inger.
- Szemünknek gyönyörűség a ló látványa.
- Halljuk dobogásukat, prüszkölésüket.
- Tapintjuk szőrük melegségét, bőrük simaságát.
- A ló szaga nekünk illat.
- Az ízlelés egy kicsit necces.
- Az egyensúlyzószerv ingerlése hintamozgással nagyon fontos.
- Biztosítja az érzékszervek éberségét és összhangját.
- Segíti az ingerek beazonosítását.
- A kognitív funkciókat is javítja: írás, olvasás, beszéd, számolás a lovon töltött idővel javulnak.
A halmazból a figyelem által kiválasztott inger, az érzékszerveken keresztül az idegpályákon át az agyba jut. Inger – figyelem – érzékelés, észlelés – bevésés, tanulás, rögzítés – emlékezés – gondolkodás – válasz.
A tanulás folyamata akkor a leghatásosabb, ha érzésekhez kötődik. Az agyunkban rögzített és az érzelmekkel felcímkézett ingerek, jelenségek, impulzusok mélyebben vésődnek be és könnyebben idézhetők fel. A tudást, ismeretet a mindennapi életünkben a környezethez való alkalmazkodásunk folyamatában használjuk.
Az élet örök alkalmazkodás. Az alkalmazkodás során minél felkészültebbek vagyunk fizikailag, szellemileg, lelkileg, annál sikeresebbek lehetünk.
Ezek a tulajdonságok a személyiségünk alkotóelemei:
- fizikai fejlődésünket az edzések szolgálják;
- szellemi gyarapodásunkat a tanulással, az ismeretek bővítésével érhetjük el,
- lelki fejlődésünkben az érzéseink, az elkötelezettségünk, a hitünk változásai az útjelzők.
Érzéseink jelentik a legerőteljesebb hajtóerőt, inspirációt, motivációt, késztetést, hogy valamit megtegyünk. Helyes önképpel, önértékeléssel, önbizalommal kell rendelkeznünk ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, képesek vagyunk-e, meg tudjuk-e csinálni.
A ló lényével, megjelenésével, érzelmi reakcióival erős motivációt jelent önmagában is:
- gondoskodásra, rendszerességre nevel;
- megtanít vezetni, irányítani, felelősséggel cselekedni;
- a vele történő kommunikációban a testbeszéd, a jelzések, a gesztusok dominálnak, és ezeket olvasva megértjük a mögöttes érzelmeket is;
- a ló a szabadáság megtestesítője, a természet része, vele együtt magunk is azzá válunk.
Bármennyire is az űrbe igyekszünk és a mesterséges intelligencia felé fordulunk, azért a természettől nem szakadhatunk el. Az űrhajók is a Földről indulnak!
Mindent összevetve mondhatjuk, a lovat eddig ugyan nem használtuk a pedagógiában, de hibát követnénk el, ha végleg kihagynánk. A ló a legjobb tükör. A közös tevékenységben igazán megismerhetjük magunkat:
- őszinte, elfogulatlan, részrehajlás nélkül cselekszik;
- azonnal válaszol, így rögtön kiderül, milyen hatással van a viselkedésünk a másikra:
- nincs félreértés, nincs magyarázat, csak válasz;
- segít megismerni önmagunkat.
Személyiségfejlesztő és egészségünket megőrző hatását egy életen át élvezhetjük, hiszen lovagolni korhatár nélkül lehet. A nyeregben egymagunk ülünk, de sosem vagyunk egyedül. A ló az a társ, akire folyamatosan figyelnünk kell. Ez ugyan kikapcsol a hétköznapi munkákból, de nagy koncentrációt is követel.
- határozottabbak és kreatívabbak leszünk;
- megértjük társunk szándékait és megtaláljuk az utat az együttműködéshez;
- javítja a koncentrációnkat, hiszen folyamatos figyelmet igényel;
- segít kihozni magunkból a legtöbbet.
Jobb emberré tesz. Lovasnemzet vagyunk. A lovakhoz való kötődésünk az évszázados vándorlásunk során alakult ki és a génjeinkbe íródott. A ló az emberiség történetének legnagyobb hatású szereplője. Sokan gondoljuk, a ló Isten ajándéka. Egyetemes jelentőségű.
Használjuk ki értékeit a mai digitális és mesterséges intelligencia felé haladó világunkban!