Tóth Ilona

A Szaktanácsadás szekció összefoglalója

33 Tóth Ilona

Kedves Hallgatóság, kedves Elnök úr!

A szaktanácsadás szekciót Dr. Pompor Zoltán, a TÁMOP 3.2.5. projekt szakmai vezetőjének előadása nyitotta meg a szaktanácsadói rendszer megújításának tapasztalatairól.

Néhány gondolatot, eszenciát szeretnék átadni az elhangzott prezentációkból, amelyek a tantárgygondozó és a tematikus szaktanácsadói képzés fejlesztéséről, a képzések megvalósításáról, valamint a tantárgygondozó szaktanácsadói látogatások tapasztalatairól szóltak.

A tantárgygondozói szaktanácsadói látogatásokon, és azt követően a képzések 5. napján a műhelymunkán visszatérő tapasztalat, hogy csak akkor hatékony a tanácsadás, ha kialakul a bizalom a szaktanácsadó és a pedagógus között. Ez pedig a szaktanácsadó tudatos hozzáállása nélkül nem működik. A pedagógus nem elszenvedője a szaktanácsadói látogatásnak, hanem egyenrangú partnerként vesz részt a folyamatban és ugyanúgy felkészül a látogatásra, mint a szaktanácsadó. A tapasztalatok alapján nagyon fontos, hogy a szaktanácsadó hiteles legyen, ne a megmondó szerepében nyilvánuljon meg, hanem inkább a kérdezés, a megértés és az összegzés kommunikációs technikáinak tudatában dolgozzon. Hiszen ezt a tapasztalatok is visszaigazolják. Ha a szaktanácsadó valóban támogatja, segíti a pedagógus szakmai munkáját, visszahívják az intézménybe.

A szaktanácsadás igényének generálása a szaktanácsadói munka minőségétől függ. Többször előfordult, hogy egy intézményen belül a pedagógusok egymásnak adták át ezt az információt, és egyre több igény merült föl az intézményben a szaktanácsadói látogatására. Sok pozitív visszajelzés érkezett. Például egy pedagógus elmondása alapján: „az óralátogatás után rögtön kaptam egy megnyugtató, elismerő visszajelzést. Az esetleges hiányokat, tévedéseket nem, mint hibákat említette a szaktanácsadó, inkább arra került a hangsúly, hogyan lehetne másként és jól rávezetni más-más lehetőségekre engem. Tetszett, hogy a szakmai oldal mellett hangsúlyt kaptak az emberi tényezők, a gyerekekkel való bánásmód. És összegzésként végül a segítő, építő szándékot éreztem.”

A tantárgygondozó szaktanácsadói látogatások visszajelzései alapján állandóan korrigáljuk a szaktanácsadói látogatások dokumentumait, többek között a látogatás legfontosabb dokumentumát, a pedagógus szakmai fejlődési tervet (PSZFT), valamint átalakításon esett át a szaktanácsadói látogatás protokollja is.

A héten elindult a tematikus szaktanácsadói képzés is. Erről azt kell tudni, hogy heterogén csoportokban készítik fel a szaktanácsadókat a képzéseken, mert a tervek szerint heterogén csapatokban fogják látogatni az intézményeket. A felkészítésben intézményfejlesztéssel, konfliktuskezeléssel, halmozottan hátrányos helyzetű, kiemelt figyelmet igénylő gyermekekkel, pedagógiai mérés-értékeléssel foglalkozó szakemberek vesznek részt.

Zárásként szeretném még elmondani, hogy három nagy készségterülettel kell még foglalkoznunk a szaktanácsadói képzésen. Az egyik a problémamegoldás. Azt vettük észre, hogy nagyon nehéz a pedagógusoknak meghatározniuk, hogy mik is a problémáik, a dilemmáik, amelyekkel szembesülnek. A második terület a szakmai fejlődésre vonatkozik: a célok kitűzésének hiánya és a harmadik pedig az önreflexió, az önismeret fejlesztése. Ebbe az irányban is szeretnénk majd jövőre elmozdulni a szaktanácsadói képzések fejlesztésében.

Köszönöm szépen a figyelmet.