Koplányi Emil

A digitális pedagógia támogatása – módszerek,
eszközök infrastruktúra (TÁMOP-3.1.1 és TIOP-1.1.1)

73 Koplányi Emil

Történeti áttekintés

A Sulinet Digitális Tudásbázis (SDT) fejlesztése 2003-ban kezdődött el. A fejlesztés célja egy komplett, a műveltségi területeket minden közoktatási évfolyamon felölelő, elektronikus tananyag-adatbázis és az azt kezelő dinamikusan testre szabható keretrendszer létrehozása volt, amely pilot programként 2004-ben el is indult.

A Tudásbázisba bekerülő anyagok fejlesztői közbeszerzési eljárás, illetve pályázatok útján kerültek kiválasztásra.

Főbb lépések:

  • 2004–2006 között az NFT HEFOP 3.1 és 3.2.1 intézkedésének megfelelő digitális tartalomfejlesztési és a hozzá kapcsolódó SDT fejlesztési, valamint kapcsolódó pedagógus-továbbképzési feladatokat látott el a Sulinet Programiroda.
  • A 2004 szeptemberétől a Tudásbázis tesztverziója volt elérhető: 11 műveltségi területre/tantárgyra vonatkozó digitális tananyag;
  • 2005 decemberétől további 9 kerettantervi tantárgyi modullal bővült a tananyagtartalom;
  • 2006 márciusától nyolc szakmacsoport digitális tananyaga (tesztverzióban) is publikálásra került;
  • 2006 szeptemberétől 17 szakmacsoport tananyaga elérhető az SDT rendszerben.
  • 2007-től az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében történt a Sulinet Digitális Tudásbázis rendszer- és tartalmi továbbfejlesztése.

Az ÚSZT keretében megvalósított kiemelt projektek keretében pedig további rendszerek, felhasználói funkciók integrálásával (például: eTanterem) bővülnek a Sulinet portál szolgáltatásai.

A szervezi átalakulások ellenére a digitális pedagógia, az IKT módszertanhoz tartozó tevékenységek és a Sulinet portál üzemeltetése, fejlesztése folyamatosan részét képezte, képzi az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. tevékenységi körének.

A jelenlegi szakmai tevékenységek, megvalósított projektek

A Digitális Pedagógiai Osztály által koordinált projektek

A Digitális Pedagógiai Osztály jelenleg az alábbi kiemelt projekthez biztosítja a szakmai vezetést:

  • TÁMOP-3.1.1 – II. szakasz
  • TÁMOP-3.1.5
  • TÁMOP-4.2.5B
  • TIOP-1.1.1

A digitális írástudáshoz kapcsolódó tevékenységek

Az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. egyik kiemelt tevékenysége olyan innovatív, infokommunikációs technológiával (IKT) segített pedagógiai gyakorlatok támogatása és terjesztése a köznevelésben, amelyek célja a digitális írástudás fejlesztése. Az Educatio Nonprofit Kft. Digitális Pedagógiai Osztály küldetése egyebek mellett olyan fejlesztések, kutatási projektek lebonyolítása, amelyek a köznevelés szereplői számára fontos területeket érintenek.

A kutatás-fejlesztési projektekben olyan kutatásba ágyazott fejlesztések valósulnak meg, amelyek empirikusan alátámasztott eredményeken alapulnak, és a köznevelés szereplőit szolgálják. Pedagógiai beválás-vizsgálatok, webergonómiai kutatások és iskolai pilot projektek képezik az alapját különböző technológiák és trendek bevezetésének, disszeminációjának. A digitális pedagógiai kutatás-fejlesztési projektjeink témái sokszínűek, az e-papír eszközök és e-könyvek oktatási alkalmazásaitól, a mobileszközök (m-learning), vagy éppen a szabad szoftverek világáig terjednek.

A korszerű osztálytermi IKT eszközök oktatási alkalmazása területén számos jó gyakorlat született, amelyeket az IKT Műhely videó esettanulmányai is rögzítettek (www.sulinet.hu/iktmuhely) 2008-ban és 2010-ben is, illetve 2014-ben is. Az IKT műhely kiadványok mindegyike olyan jó gyakorlatokat tartalmaz, amelyek kipróbált, jól dokumentált óravázlatokat és a tanórákról készült videofelvételeket tartalmaznak. Ezek segítséget jelentenek a digitális pedagógia eszköztára iránt érdeklődő pedagógusok számára a korszerű tanórák tervezésében mind módszertani, mind technológiai szempontból.

A Digitális Pedagógiai Osztály koordinálja azt az Európa több országában használt eBiztonság Minősítés (eSafety Label) intézményi önértékelésével kapcsolatos minőségirányítási rendszert, amelynek keretében igyekszünk felhívni a figyelmet az internethasználat kockázataira, az incidensek megelőzésének és helyes kezelésének fontosságára.

Az információs társadalom folyamatosan megújuló IKT eszközökkel és módszerekkel van jelen a köznevelésben is. Az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. projektgazdaként irányítja a köznevelési intézmények technológiai igényeinek felmérését, valamint az IKT eszközök és a hozzájuk kapcsolódó általános pedagógiai és módszertani ismeretek intézményekbe való eljutását, a szükséges infokommunikációs infrastrukturális feltételek megteremtését.

Szakmai közösség, disszemináció

Az Educatio Nonprofit Kft. ezért szakmai rendezvényeivel igyekszik olyan szakmai fórumokat kialakítani, amelyek találkozóhelyül szolgálnak az érdeklődő pedagógusok számára, és elősegítik a szakmai diskurzusok kibontakozását és a tapasztalatok megosztását.

Az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás, valamint a roadshow-k és regionális szakmai rendezvények alkalmával előadásokkal, műhelymunkákkal és projektjeinkkel kapcsolatosan rendszeresen aktuális információkkal szolgálunk. A digitális eszközök lehetőséget biztosítanak arra, hogy az esélyegyenlőség e területen is érvényesüljön és ezt rendezvényeinken mi is képviseljük.

Az Educatio Nonprofit Kft. több, mint egy évtizede szervezője és lebonyolítója a Sulinetwork szakmai konferenciának (www.sulinetwork.eu). A Sulinetwork egy olyan többnapos, pedagógusoknak, oktatási szakembereknek szóló konferencia, amelyet rendszeresen megrendezünk azzal a céllal, hogy előadások és workshop keretében legyen lehetőség megismerkedni a nemzetközi trendekben is megmutatkozó új infokommunikációs eszközökkel támogatott módszertani megoldásokkal. 2012-ben az Educatio Nonprofit Kft. megalapította a Sulinetwork-díjat, amivel szakmai elismerésben részesítjük azokat a pedagógusokat és oktatási szakembereket, akik kiemelkedő tevékenységükkel hozzájárultak a digitális írástudás fejlesztésének pedagógiai-módszertani támogatásához, valamint az infokommunikációs technológia újszerű oktatási alkalmazásainak elterjesztéséhez. A Sulinetwork-díj átadása (www.sulinetworkdij.hu) ünnepélyes keretek történik a Sulinetwork konferencián.

Az Educatio Nonprofit Kft. Digitális Pedagógiai Osztálya fontosnak tartja szakmai műhelyek létrehozását és támogatását, ezért útjára indította a suli.net.tan pályázatot. A suli.net.tan pályázat keretében a tanulási-tanítási folyamatba digitális eszközöket beépítő oktatási projektek mentorált megvalósítása történik. A pályázók gyakorló, innovatív pedagógusok, akik regionális roadshow-kon, szakmai blogjaikban mutatják be módszertani fejlesztéseiket, amelyeket a pályázat során fejlesztenek tovább. A suli.net.tan pályázói – ahogyan 2010-ben, úgy 2014-ben is – részt vesznek az IKT Műhelyben is, és egy nyári iskola során más tanároknak lehetőséget adnak arra, hogy betekintést nyerjenek a munkájukba, és módszertani eszmecserét folytassanak egymással.

A tanárok számára kifejlesztett akkreditált továbbképzések célja, hogy a pedagógusok képesek legyenek a tanulási-tanítási folyamat olyan irányítóivá válni, akik a közös munka során a tanulók digitális írástudását, problémamegoldó készségeit, divergens gondolkodását fejlesztik, hogy felkészítsék őket a munkaerő-piaci elvárásokra és az egész életen át tartó tanulásra. Az Educatio Nonprofit Kft. által kifejlesztett akkreditált képzések a Sulinet és a Sulinet Tudásbázis hatékony alkalmazása, az IKT eszközökkel támogatott projektpedagógia, a korszerű technológiák oktatási szerepe köré csoportosulnak.

Nemzetközi projektek

A European Schoolnet (EUN) (http://www.eun.org/) egy nemzetközi szervezet, amelynek célja az innovációs stratégiák összehangolása az európai oktatási minisztériumok között. Az innovációs stratégiák nagy része kapcsolatban áll a digitális eszközök nyújtotta lehetőségek kiaknázásával. A European Schoolnet számos szolgáltatást nyújt az európai iskoláknak, amelyeknek célja az európai iskolák online együttműködésének ösztönzése, az internetbiztonság elterjesztése, valamint üzemeltet egy digitális tananyagokat tartalmazó adatbázist is.

A projektek eredményei, a kutatási jelentések, a kiadványok, a tanárképzési anyagok, a jó gyakorlatok szabadon felhasználhatóak a szövetség tagjai, így Magyarország számára is, hiszen a szervezet célja, hogy a kutatások eredményei mihamarabb az iskolai gyakorlatba is beépüljenek Európa-szerte. 2012-től az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. egyedüliként képviseli Magyarországot a European Schoolnet-ben. Az Educatio Nonprofit Kft. aktív részese volt az EUN által koordinált olyan IKT tematikájú projekteknek, mint az ITCOLE, a MELT, az ASPECT, az iTEC, illetve 2013-ban csatlakozott a Scientix 2 projekthez.

iTEC – A jövő osztályterme

2010-től 2014 augusztusáig tartott a European Schoolnet eddigi legnagyobb nemzetközi kutatási és fejlesztési projektje az infokommunikációs eszközök oktatási alkalmazása terén. A projekt neve iTEC – innovatív technológiák egy motiváló osztályterem szolgálatában (http://itec.eun.org/). Célja innovatív osztálytermi környezetek, tevékenységek kialakítása és tesztelése szerte Európában. Magyar konzorciumi partnerként az Educatio Nonprofit Kft. készíti fel a bevont pedagógusokat a kísérleti osztálytermi munkába és koordinálja munkájukat, valamint elvégzi a kutatáshoz szükséges adatgyűjtést, illetve széleskörű disszeminációs munkát végez.

A többéves projektben több ún. tesztelési időszak során több mint 200 önkéntes pedagógust képeztünk és képzünk ki az innovatív technológiák osztálytermi használatára. A bevont pedagógusok aktív online közösséget alkotnak, jó gyakorlataikat nemzeti és nemzetközi szinten osztják meg egymással. A projekt keretében több olyan, európai szinten is hasznosítható módszertani kézikönyv, tanulási folyamatok alkotását és lebonyolítását támogató pedagógiai eszköz készült, amelyeket a széles magyar szakmai közösség is használhat.

A projekt keretében egy olyan modell jött létre, amely radikálisan, de tartósan képes változást előidézni az osztálytermi gyakorlatban annak érdekében, hogy a fiatalokat jobban felkészítse a társadalom és a munka világának kihívásaira. A modell motiváló és innovatív tanulási tevékenységek egyre gyakoribb alkalmazásán alapul, amelyek fejlett pedagógiai módszereket foglalnak magukba, és amelyeket az IKT hatékony alkalmazása támogat. Az Educatio Nkft. sikeresen hajtja végre a modell gyakorlati alkalmazását hazánkban. Az iTEC eredményeihez kapcsolódóan a European Schoolnet nyílt, online kurzusokat indított, amelyeket hazánkban is több fórumon hirdettünk.

eTwinning – az európai iskolák közössége

Az eTwinning (http://www.etwinning.net/) egy olyan keretrendszer, amely az Európa különböző országaiban található partneriskolák közös projektjeinek indítását, együttműködését segíti. A program a résztvevő európai közoktatási intézmények információs és kommunikációs technológiák segítségével folytatott együttműködési tevékenységeit támogatja.

Az Európai Bizottság 2005-ben indította az eTwinning programot, 2007 óta az Egész életen át tartó tanulás program részeként működik. Az eTwinning Központi Szolgáltatópontját (Central Support Service – CSS) a European Schoolnet (Európai Iskolahálózat) működteti. Magyarországon a Nemzeti Szolgáltatópont (National Support Service – NSS) szerepét kezdetektől az Educatio Nonprofit Kft. Digitális Pedagógia Osztálya tölti be, feladata a nemzeti szintű koordináció.

A projekt célja, hogy a résztvevő országok közoktatási intézményei nemzetközi, interkulturális környezetben, IKT eszközök segítségével közösen dolgozzanak ki projekteket szabadon választott témakörökben. Európa szerte mintegy 250 ezer tanár és 100 ezer intézmény regisztrált az eTwinningbe, ebből Magyarországon több mint 1000 intézmény és kb. 2000 tanár regisztrált.

Az eTwinning keretében kétféle akkreditált pedagógus-továbbképzésre biztosítunk lehetőséget, mert a pedagógusokat így lehet a leghatékonyabban bevonni az eTwinning programba. Az elmúlt időszakban (2009–2012) több mint 500 pedagógus vett részt képzéseinken és kapott erről tanúsítványt.

Az e3: eTwinning együttműködések – evolúció (röviden: e3) elnevezésű projekt célja egy eTwinning Pedagógiai Műhely létrehozása, ahol a résztvevők egy projektötlet kidolgozásán munkálkodnak, folyamatos szakmai támogatás mellett. A műhelymunka eredményeként részletesen kidolgozott eTwinninges jó gyakorlatok, megvalósítható projektminták jönnek létre.

Új kezdeményezésként elindult az eTwinning Plus, amelynek keretében néhány kiválasztott ukrajnai, tunéziai, moldvai, grúziai, örményországi és azerbajdzsáni iskola és tanár csatlakozik azon több ezer tanárhoz, akik az interneten keresztül együttműködést folytatnak az eTwinning program keretében.

Ez a kezdeményezés az Európai Bizottság szomszédságpolitikájának részeként jött létre.

Scientix

A Scientix – a természettudományok oktatásának európai közössége – azért alakult meg 2009 decemberében, hogy rendszeresen disszeminálja és megossza a természettudományok oktatásához kapcsolódó know-how-t és jó gyakorlatokat. A Scientix nyitott a tanárok, a kutatók, a döntéshozók, a szülők, illetve minden érdeklődő számára. A projektben hangsúlyos helyet kap a digitális eszközök használata a természettudományos tárgyak tanításában és tanulásában. A Scientix 2 projekt (http://www.scientix.eu/web/guest) Nemzeti Kontaktpontja az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft, a projekt időtartama 2015 végéig tart.

A projektben a szolgáltató pontoknak az alábbi tevékenységeket szükséges ellátni:

  • A Scientix bemutatása legalább három nemzeti konferencián, népszerűsítése a projekt ideje alatt.
  • A közösségi média kampányainak támogatása a Scientix disszeminációja során.
  • Egy nemzeti webinárium vagy e-learninges esemény és riport készítése.
  • Legalább 20 nemzeti projekt és 40 nemzeti forrás, tananyag megnevezése és javaslása a Scientix portálra.
  • Egy nemzeti Scientix konferencia szervezése legalább 100 résztvevővel.
  • Legalább három nemzeti workshop szervezése, folyamatos népszerűsítés a projekt ideje alatt.
  • Részvétel a Nemzeti Kapcsolattartó Pontok megbeszélésein.
  • Részvétel a Scientix 2 konferencián, mely 2014 októberében került megrendezésre, a szervezés támogatása és disszemináció.
  • Részvétel a Scientix nemzeti kommunikációjában különböző médiumokon keresztül (az eseményeken szórólapok, közösségi média használata, hírlevelek stb.).
  • Jelentések készítése a különböző tevékenységekről a European Schoolnet számára.
  • Információszolgáltatás az EUN számára a nemzeti stratégiákról, szükségletekről és mérésekről a tanárok szakmai továbbképzésével kapcsolatban.
  • Az értékelési formák egységesítése a különböző tevékenységekkel kapcsolatban.

Pedagógus-továbbképzés

Az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. megalakulása óta az oktatás fejlesztéséért tevékenykedik. Számos területen, sok év alatt felhalmozott tapasztalattal magas szakmai minőséget kínálva biztosít képzéseket tanároknak, óvodapedagógusoknak, fejlesztőpedagógusoknak, szaktanácsadóknak, intézményvezetőknek. Társaságunk a köznevelés átalakulásával lépést tartva széles képzési kínálatot nyújt a közoktatás szereplőinek, korszerű pedagógiai módszerek alkalmazása, informatika, digitális pedagógiai módszerek használata, szervezetfejlesztés, intézményvezetés és minőségirányítás területén.

Kiváló szakmai megítélésünk egyik bizonyítéka, hogy a Társaságunk által kifejlesztett képzéseket az oktatási piacvezető szolgáltatói folyamatosan veszik át. Több, mint 1700 együttműködési megállapodást kötöttünk érvényes képzési programjaink indítására.

A pedagógusok képzési szükségletéből fakadóan időről-időre új továbbképzéseket fejlesztünk. Továbbképzési kínálatunk újdonsága, hogy e-tanulási környezettel támogatott, kevert típusú – részben kontaktórákkal, részben távoktatási formában megvalósított – továbbképzések, amelyek önállóan is hasznosítható, egymásra épülő modulokból állnak. A képzések tananyagának gyakorlati megvalósulását utólagos mentorálás segíti.

Új informatikai eszközrendszert állítunk a pedagógus-továbbképzés szolgálatába: megkezdtük az eTanterem-rendszer fejlesztését, amelynek része egy olyan digitális tanulási környezet kialakítása, amely lehetővé teszi a továbbképzések teljes körű elektronikus szervezését, nyilvántartását és levezénylését.

Az Educatio Nkft. így országos lefedettségű, illetve tömeges továbbképzések megszervezésére, lebonyolítására is képes. Az elmúlt évtizedben pedagógusok tízezrei vettek részt megelégedéssel képzéseinken.

Társaságunk speciális, szaktanácsadói továbbképzésekkel is szolgál. A digitális kompetenciafejlesztés területére vonatkozó szaktanácsadási szolgáltatások kialakításával, és szaktanácsadók képzésével kapcsolódunk az országos szaktanácsadói tevékenységekhez.

A pedagógus továbbképzési rendszer megújítása a módszertani innováció jegyében zajlik. Olyan új továbbképzési rendszerrel és új tananyagokkal segítjük az oktatást, amelyek hosszabb távon is biztosíthatják a pedagógusok színvonalas továbbképzését. A megújított pedagógus-továbbképzési rendszer elősegíti a pedagógus-életpályamodell előmeneteli rendszeréhez tartozó követelmények teljesítését is.

A 21. századi készségek fejlesztését tartja szem előtt a „Digitális eszközökkel támogatott projekt alapú tanulás - Intel® Teach Essentials” akkreditált pedagógus-tovább­képzés. Az Educatio Nonprofit Kft. által adaptált és akkreditált, nemzetközileg ismert és elismert képzés során egy kidolgozott tananyag és koncepció mentén haladva, a résztvevők aktív szereplőként ismerkednek meg az infokommunikációs eszközökkel segített projektpedagógia elemeivel, és a gazdag eszköztárra támaszkodva kezdhetik meg ezek beépítését saját gyakorlatukba. Az Intel® Teach Transforming Learning with One to One (Pedagógiai megújulás egy az egyhez technológiával) egy haladó szintű tanárképzési, tanár-továbbképzési program és tananyag, amely az egy az egyhez számítógépes környezetben történő tanítás módszertanának elsajátítását tűzi ki célul. Hazai lokalizációja jelenleg is zajlik. Az iTEC eszköztár kifejlesztése lehetővé tette egy többnapos tanár-továbbképzési program kialakítását, amelyet hazánkban az Educatio Nonprofit Kft. lokalizált, és Jövő Osztályterme képzésként kerül be a Cég képzési portfóliójába.

Sulinet

Sulinet Hírmagazin

A Hírmagazin (http://hirmagazin.sulinet.hu/hu) szerkesztett aktuális tartalmakat, oktatással, pedagógiával kapcsolatos híreket, a tanárok és diákok számára érdekes, hasznos cikkeket közöl. A regisztrált felhasználók számára lehetőséget ad a különböző kategóriákba sorolt, különböző kulcsszavakkal ellátott cikkekre történő feliratkozásra. A közösségi tartalomértékelés érdekében a cikkek felhasználói minősítése biztosított. A cikkekhez történő hozzászólásokkal vitákat, online fórumkommunikációt generálhatnak a felhasználók. Szerkesztett ajánlók segítségével a Magazin cikkeihez a portál egyéb területeiről kapcsolhatunk tartalmat.

A Hírmagazin elsődleges funkciója a hír- és információszolgáltatás az oktatásban dolgozóknak, az oktatás iránt érdeklődőknek. A Hírmagazin havonta mintegy 400 ezer látogatót szolgál ki, akik körülbelül 900 ezer oldalt tekintenek meg.

Sulinet Közösség

A Sulinet Közösség (http://kozosseg.sulinet.hu/hu) a csoportmunka és a kommunikáció pillére, itt zajlik minden, a csoportokhoz kapcsolódó információcsere, itt érhetőek el az egyének közösségi megnyilvánulásai, itt olvashatja a regisztrált felhasználó mindazokat a tartalmakat, melyekre a Sulinet portál egyéb oldalain feliratkozott. A Közösség központi része a felhasználó hírfolyama, személyes fala.

Sulinet Tudásbázis

Az Educatio a Sulinet portált, a Sulinet Digitális Tudásbázist korábbi uniós és hazai források felhasználásával alakította ki, fejlesztette (és folyamatosan továbbfejleszti), illetve teszi elérhetővé a köznevelés szereplői számára ezen rendszerek szolgáltatásait, funkcióit, tartalmait.

A www.sulinet.hu portál 1996-os, illetve a Sulinet Digitális Tudásbázis 2004-es indulása óta a két honlap egymás mellett, párhuzamosan fejlődött. A sulinet.hu hírportál és a Sulinet Digitális Tudásbázis különálló szolgáltatásként történő biztosítása megosztotta a célcsoportokat (tanárok, diákok), nem volt hatékony online szolgáltatás. A Sulinet rendszer továbbfejlesztése a TÁMOP 3.1.1 kiemelt program keretében éppen ezért a fejlesztések egyesítésével, a rendszerek integrálásával, az új Sulinet portál kialakításával a következő célokat szolgálta:

  • e-learning tartalom, oktatási tartalom- tananyag-szolgáltatás folyamatos és megfelelő minőségű biztosítása, IKT eszközök, taneszközök (LMS, LCMS) biztosítása;
  • az oktatási életről tudósító hírportál;
  • internetes közösségépítés, a célcsoportok hatékony, dinamikus elérése.

A Sulinet Tudásbázis (http://tudasbazis.sulinet.hu/hu) az általános és középiskolás tananyagokhoz igazodva kínál digitális tananyagtartalmakat. Az ismeretek tudományterület, tantárgy és évfolyam szerint kerültek csoportosításra, hét tudományterületen több mint 10 000 animáció, 60 000 tesztfeladat és 100 000 audiovizuális tartalom ingyenes hozzáférését teszi lehetővé. A Tudásbázis ismeretanyaga 2012-ben bővült az (http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/s/skoool) Intel® skoool™ Tanulási és oktatási tartalmak keretében kidolgozott, a magyar közoktatás számára adaptált természettudományos tananyagcsaláddal, amely általános és középiskolások számára matematika, természetismeret, biológia, kémia, fizika ismereteket dolgoz fel. A Tudásbázisban elérhető online tananyagtartalmak az osztálytermi oktatás számára ingyenesen használhatók.

A Sulinet portál jelenleg zajló fejlesztéseinek célja a web 1.0-s szemléletet meghaladó környezet kialakítása, amely a tartalomszolgáltatáson túlmutat. A jelenlegi fejlesztések arra irányulnak, hogy a felhasználók a tartalmakkal műveleteket végezzenek: a közösségi aktivitások, a webes tartalomkészítés és megosztás állnak a fejlesztések középpontjában.  A Sulinet továbbá kibővül egy olyan alportállal, amely kifejezetten a kisgyermekek számára nyújt szolgáltatásokat.

Educatio Digitális Eszköztár (EDE)

Az Educatio Digitális Eszköztár (EDE) rendszer diákok, pedagógusok és közoktatási intézmények számára kínál ingyenesen letölthető, offline módon használható oktatási szoftvereket. A rendszerben lehet egyéni felhasználóként és intézményként is regisztrálni, előbbi esetben szoftverenként 1-1, utóbbi esetben iskolánként 50-50 licencet lehet igénybe venni. A féléves kölcsönzési időszakok minden évben augusztus 1. és január 31. valamint február 1. és július 31. között tartanak. Ha a kipróbálási időszak végén úgy döntünk, hogy szeretnénk meghosszabbítani a kölcsönzést, újra jelezni kell az igényt a kérdéses szoftverre, valamint meg kell jelölni a szükséges licenckulcsok számát, amikkel aktiválni lehet a telepített programokat. Az EDE egy kölcsönzési időszak alatt összesen szoftverenként 1500 licenckulcsot tud kiosztani.

Az elérhető szoftverek listájában ugyanúgy megtalálhatók alsósok számára készült szoftverek, mint felsősökhöz és középiskolásokhoz szólóak. Többféle tantárgy is képviselteti magát, úgymint a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, a művészettörténet, a biológia, a kémia és a földrajz.

A kölcsönözhető szoftverek listája megtalálható az http://ede.educatio.hu oldalon.

Az akkreditált digitális taneszközök használata ingyenes, de a szakmai nyomon követés érdekében a taneszközöket kölcsönző oktatási intézményeknek szoftverenként egy, a használatot dokumentáló beszámolót kell készíteni a kölcsönzési időszak végén. Praktikusan ez azt jelenti, hogy az egy-egy szoftvert igénybe vevő pedagógusok egy online kérdőívet töltenek ki annak használatáról és a használat módszertani jellemzőiről.

A Sulinet Moodle (http://moodle.sulinet.hu/) keretrendszeren belül szintén ingyenesen állnak a pedagógusok és tanulók rendelkezésére SCORM-os tananyagok, flipbookok és tesztek a következő tantárgyakból: biológia, földrajz, fizika, kémia, irodalom, történelem. Ezek az anyagok inkább a középiskolás korosztály számára készültek, korlátlanul hozzáférhetőek, azonban csak online lejátszhatók.

Tankönyvtár

Több mint 10 éves múltra tekint vissza az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. aktív részvétele a felsőoktatási és kutatói szféra magas színvonalú, lektorált elektronikus tartalmakkal való kiszolgálása tekintetében. Az EISZ Nemzeti Alapprogram első 10 évében, 2011 végéig az Educatio EISZ Iroda nevű szervezeti egysége végezte az EISZ Nemzeti Program koordinálását az igényfelméréstől a konzorcium vezetésén keresztül a szolgáltatások folyamatosságának biztosításán át a statisztikák elkészítéséig és fejlesztési javaslatok megfogalmazásáig.

2005 óta működik az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. Kempelen Farkas Digitális Tankönyvtára, amelynek küldetése, hogy a felsőoktatási és nonprofit kutatói szférát magas minőségű, lektorált elektronikus szakirodalommal lássa el.

A http://www.tankonyvtar.hu/ Magyarországon mára már a legnagyobb ingyenes felsőoktatási tartalomszolgáltató oldal, amely elektronikusan tesz közzé felsőoktatási tananyagokat, szakkönyvek, tankönyvek, egyetemi jegyzetek, tanulmányok, szakcikkek, lexikonok formájában.

Az induló, kb. 300 elektronikus tananyagból és szakkönyvből álló gyűjtemény az Elektronikus tartalomfejlesztés és szolgáltatás a kutatásban és felsőoktatásban kiemelt projekt keretében újabb 1200 tananyaggal bővült. Az Educatio által megvalósított Tudományos és felsőoktatási tartalmak központi elektronikus közzétételének biztosítása kiemelt projekt keretében a Digitális Tankönyvtár állománya újabb 3000 címmel bővül uniós finanszírozású konstrukciókban elkészülő tananyagokkal és szakkönyvek publikálása révén. A www.eisz.hu oldalon bepillantást nyerhetnek az érdeklődők a tudomány nemzetközi élvonalában használatos adatbázisokba.

Iskolatáska

Az Iskolatáska kibővült tartalommal várja a pedagógiai innováció iránt elkötelezett felhasználókat. Az Iskolatáska egy olyan nyilvántartó rendszer, amely támogatja a köznevelést célzó szakmai fejlesztéseket és képes a hazai közoktatást érintő pályázatok megvalósításához kapcsolódó információkat, szakmai segédleteket tematikusan, kereshető formában megjeleníteni. Az Iskolatáskában a következőket találhatjuk: továbbképzéseket, tanácsadói és egyéb szolgáltatásokat, taneszközöket, referenciaintézmények anyagait, egyedi fejlesztéseket, iskolai jó gyakorlatokat, pedagógiai innovációkat, módszertani javaslatokat.

A „Jógyakorlatok” egy olyan rendezett adatbázis, amely az oktatásban fejlesztett és kipróbált jó gyakorlatokat tartalmazza, és hatékonyan segíti az ott szereplő köznevelési innovációk adaptálhatóságát. Cél olyan ötletek, módszerek bemutatása, amelyeket egyes közoktatási intézmények jelenleg is alkalmaznak, és amelyek újszerű módon járulnak hozzá különböző kompetenciák fejlesztéséhez, egyéb iskolai vagy iskolán kívüli tevékenységek innovatív megoldásához.

E felületen található a „szaktanácsadói és továbbképzési” kínálat az új pedagógus továbbképzési rendszer szakmai feltételeinek megfelelően. Itt érhetők el az akkreditált pedagógus-továbbképzési programok közül azok, amelyek közzétételét indítójuk kérte. Az érdeklődők emellett az Oktatási Hivatal honlapján elérhető Továbbképzési jegyzéket valamint az országos szaktanácsadói névjegyzéket is megtekinthetik.

Referenciaintézményi szolgáltatások” az egyedi, más intézmények számára is példaértékű, működésében koherens, gyermekközpontú pedagógiai, szervezeti innovációval, gyakorlattal rendelkező és ezt szolgáltatásaiban publikálni, valamint átadni képes intézmények listáját találhatják meg itt az érdeklődők.

Lehetőség van „taneszközrendszerek” bemutatására, amelyek elősegítik az intézmények fejlesztési céljainak megvalósítását. Adatbázisunk a taneszközök beszerzését, a kínálatban való eligazodást segíti azáltal, hogy lehetőséget ad az eszközök gyártóinak termékeik bemutatására. Az eszközök leírását, ismertetőjét találhatják itt.

A Fejlesztési Nyomonkövető Felület (FNF) a közoktatás különböző pályázatokban nyertes intézmények számára nyújt lehetőséget arra, hogy a pályázat megvalósításában való előrehaladásukat bemutassák. Az elemzések alapján pontosabb képet kaphatnak az oktatásfejlesztés stratégiai céljainak meghatározói is az oktatásban megvalósuló projektekre vonatkozóan.  Az FNF rendszerébe feltöltött adatok a Hatáselemző rendszerbe kerülnek át, ahol az adatok strukturált összesítése történik, melyek alapján elvégezhető a szakmai értékelés.