Tóth Mária

Hogyan válhatunk mesterpedagógussá, kutatótanárrá?

Tóth Mária

„Mestereinknek illendőképpen azokat nevezzük, kiktől mindenkor van mit tanulnunk.”

Johann Wolfgang von Goethe

Az első diámra olyan kiváló pedagógusok fényképeit választottam, akiknek a pedagógia területén végzett tevékenysége a mai napig hatással van munkánkra: Rátz László, Öveges József, Meixner Ildikó, Brunszvik Teréz, Éltes Mátyás. Karácsony Sándor, Bárczi Gusztáv, Apáczai Csere János.

 Tth Mria 1

Kedves Kollégák!

Az Oktatási Hivatal a TÁMOP-3.1.5 kiemelt uniós projekt keretében dolgozza ki a pedagógusok előmeneteli rendszerének szakmai tartalmát, fejleszti ki az egységes, nyilvános, mindenki számára hozzáférhető pedagógusminősítési eszközrendszert.

Az előmeneteli rendszernek vannak kötelező és szabadon választható elemei. Az életpályán való előrehaladás a Gyakornok és a Pedagógus I. fokozatban lévők számára kötelező, viszont a Mesterpedagógus, illetve Kutatótanár fokozatokba lépés fakultatív. A gyakornoki éveket lezáró minősítővizsga szakmai követelményeit egy pilotprogram keretében kidolgoztuk, a gyakornoki útmutatót hamarosan nyilvánosságra hozzuk. A Pedagógus I. fokozatból Pedagógus II. fokozatba lépés tartalmi elemeit, eszközrendszerét, eljárásrendjét Önök nagyon jól ismerik. Ezeket tartalmazza az Útmutató a pedagógusok minősítéséhez című kiadvány, amelynek első korrekcióját elvégeztük. Az előmeneteli rendszer nem kötelező elemeihez, a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatokhoz kapcsolódó szakmai tartalmak, minősítési eszközök és eljárások teljes körű kidolgozása a jelenleg zajló A pedagógusminősítési rendszer kiegészítése, kipróbálása és korrekciója című kutatás feladata.

Tóth Mária 2.jpg

A pedagógusok előmeneteli rendszeréről szóló 326/2013. (VIII. 30.) kormányrendelet meghatározza a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatba lépés feltételeit: 14 év szakmai gyakorlat, pedagógus-szakvizsga, kutatótanárok esetében doktori cím, tudományos fokozat és rendszeres publikáció. A Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozat egyrészt a szakmai munka elismerését, másrészt nagyon komoly kötelezettséget is jelent, hiszen elvárásként fogalmazódik meg a tudásmegosztás, az innováció, a folyamatos szakmai fejlődés. A hivatkozott kormányrendelet három, egymástól nem elkülönülő, sok esetben egymást átfedő területet körvonalaz a Mesterpedagógus besorolásnál: támogató feladatokat látnak el a szaktanácsadók, tantárgygondozók és mentorok, az értékelő funkcióhoz soroljuk a tanfelügyeleti és pedagógusminősítési szakértőket, míg az általunk egyelőre „innovatív mesterpedagógusnak” nevezett kollégák a mindennapi napi nevelő-oktató munkájukban teljesítenek kiemelkedően.

Tóth Mária 3

A kormányrendelet rögzíti a szaktanácsadói, szakértői képzésbe kerülés feltételeit, a felkészítések jelenleg is folynak. A képzési követelményeket, a szaktanácsadói, valamint a szakértői profilt meghatározta az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, illetve az Oktatási Hivatal, és megteremtette a Mesterpedagógus fokozatba lépés feltételrendszerét. Az „innovatív mesterpedagógus” kategóriában számtalan tevékenység, terület megjelenik, többek között a mentorálás, tankönyvfejlesztés, tehetséggondozás, helyi innovációban való részvétel. A kutatás egyik feladata annak meghatározása is, milyen tevékenységeket végző kollégák sorolhatók be Mesterpedagógus fokozatba.

Ki lehet innovatív mesterpedagógus, kutatótanár? Az Oktatási Hivatal felhívást kíván közzétenni egy elektronikus kérdőív kitöltésére, amely feltárja a pedagógus szakmai tevékenységét, legfontosabb eredményeit, további innovációs terveit. Többlépcsős kiválasztással, az emberi erőforrások miniszterének jóváhagyásával 1200 pedagógus kerül be a Mesterpedagógus és Kutatótanár fokozatok tartalmi elemeinek kidolgozására indított programba, akik sikeres minősítési eljárás esetén Mesterpedagógus, illetve Kutatótanár fokozatba lépnek.

A pedagógusminősítési rendszer kiegészítése, kipróbálása és korrekciója című kutatás célja a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatok hiányzó elemeinek, a minősítési eszközök és eljárások kidolgozása, kipróbálása és véglegesítése. Kiemelt célja a kutatásnak, hogy a jelenleg érvényben lévő nyolc pedagóguskompetenciára épülő értékelési rendszert teszteljük, kipróbáljuk a teljes minősítési eljárás folyamatát, és elvégezzük a szükséges korrekciókat. Fontos továbbá, hogy a pedagógusminősítési rendszer érdemben erősítse az oktatási ágazat adaptivitását és fejlesztőképességét, hozzájáruljon stratégiai céljainak megvalósításához.

A kutatás feladatai

  • Nemzetközi tapasztalatok összegyűjtése a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatok kidolgozásához, megalapozásához.
  • Hazai pedagógiai innovációs tevékenységek elemzése.
  • Mesterpedagógus és Kutatótanár fokozatokba sorolható pedagógusok pedagógiai innovációs tevékenységeinek elemzése, javaslattétel a pilotban részt vevők körére (1200 fő).
  • A Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatokhoz tartozó tevékenységek és funkciók, valamint az ehhez kapcsolódó pedagógusprofilok kialakítása.
  • A Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatba lépés értékelési rendszerének kidolgozása.
  • A mesterpedagógusok és a kutatótanárok értékelését végző minősítők képzési anyagának összeállítása, a minősítők képzésének lebonyolítása.
  • A nyolc pedagóguskompetencia szerinti értékelés piloteljárása.
  • A kutatás eredményeinek összegzése, a pedagógusminősítési rendszer elhelyezése a nemzeti oktatási innovációs rendszerben.

A kutatás tapasztalatai alapján kerül sor a nyolc pedagóguskompetencia értékelési rendszerét tartalmazó Útmutató a pedagógusok minősítési rendszeréhez című alapdokumentum korrekciójára, aktualizálására. Útmutatók készülnek a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatokba lépők felkészüléséhez. Szeretnénk a programba bekerülő 1200 pedagógust tudatosan kiválasztani, megbízható értékelési eszközöket kialakítani, valamint kétszáz szakértőt felkészíteni, akik a Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatba lépés követelményeinek ismerete mellett képesek lesznek a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatba kerülés feltételeit is megismerni, és ezek mentén értékelni a kollégák tevékenységét.

Az online kérdőíves vizsgálat feltérképezi többek között, hogy a pedagógusok milyen területeken folytatnak innovációs tevékenységet, miben nyilvánul meg tudásmegosztó szerepük, milyen kutatásokban vesznek részt, ezek mennyire segítik elő egy szűkebb vagy egy tágabb környezet fejlődését, illetve hogyan hasznosulnak a mindennapi pedagógiai gyakorlatban. A vizsgálat képet ad arról is, milyen a pedagógusok szakmai, szakirodalmi tájékozottsága, milyen szintű nyelvismerettel és IKT-kompetenciával rendelkeznek, milyen szakmai szervezetek tevékenységében vesznek részt, milyen módon járulnak hozzá saját és környezetük szakmai fejlődéséhez. A kérdőív feltárja továbbá a pedagógusok pályázati részvételének intenzitását, önfejlesztésének, önképzésének módját, a tanulás támogatásának, szervezésének eszközeit és módszereit, valamint inputot ad a mesterpedagógusi és a kutatótanári teljesítmény igazolására szolgáló dokumentumok körének meghatározásához is.

Az 1200 pedagógus kiválasztása több lépcsőben zajlik. Az anonim kérdőívek elemzését köznevelési és felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek, szakmai szervezetek jeles képviselői végzik, és a kérdőívek kiértékelése alapján javaslatot tesznek a projektben részt vevő pedagógusok körére. Az Oktatási Hivatal 11 fős Kutatói Tanácsadó Testületet hozott létre, amelybe gyakorló pedagógusok, intézményvezetők és felsőoktatási intézményben dolgozó elismert szakemberek kaptak meghívást. Munkájukat a Hivatal felkérésére 72 gyakorló pedagógus, a szakma kiválóságai segítik szakértőként. Meggyőződésünk, hogy ez a többszörös szűrő elősegíti a bölcs döntést. Azt nem tudjuk garantálni, hogy Magyarország minden kiváló, színvonalas munkát végző pedagógusa bekerül a programba, hiszen akkor lényegesen nagyobb létszámban kellene gondolkodnunk. Azt azonban szeretnénk elérni, hogy az 1200 pedagógus között ne legyenek olyanok, akik arra érdemtelenek.

A kiválasztott és az emberi erőforrások minisztere által jóváhagyott pedagógusok több hónapon keresztül vesznek részt a pilotban. Véleményükkel, tanácsaikkal segítik a minősítési eszközök fejlesztését, kipróbálását, korrekcióját, a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatok szakmai tartalmának kialakítását. Mintaportfóliót készítenek, amelyet valamennyi pedagógus számára hozzáférhetővé teszünk. Tudjuk, hogy a portfólió készítésnek Magyarországon egyelőre nincs nagy hagyománya, éppen ezért igyekszünk minden segítséget, támogatást megadni a kollégáknak e téren is. A kiválasztott pedagógusok egy öt évre szóló innovációs munkatervben rögzítik egyéni vállalásaikat szakmai fejlődésükhöz, tudásmegosztó szerepükhöz, innovációs tevékenységükhöz, kutatói munkájukhoz kapcsolódóan, és ennek teljesüléséről egy későbbi minősítési eljárás során adnak számot.

Előadásom végén a következő idézettel szeretném megköszönni megtisztelő figyelmüket:

„Akinek ötletet adok, annak tudása úgy nő, hogy közben az enyém nem csökken. Mint ahogyan nem alszik el az én gyertyám, ha azzal más meggyújtja a sajátját.” – Thomas Jefferson

Kedves Kollégák! Kívánom, hogy nagyon-nagyon sok gyertya égjen!