Mayer József

A Szakiskolai fejlesztések az OFI-ban
szekció összefoglalója

mj0

A szekcióban elhangzó előadások a szakiskolai fejlesztéshez, valamint azokhoz a fejlesztésekhez kapcsolódtak, amelyek esélynövelést/hátránykompenzációt képesek biztosítani mindazok számára, akik az iskolarendszerben

  • tanulási kudarcokat szenvedtek el és/vagy
  • ezért (és más, például: pedagógiai eszközökkel nem kezelhető problémák miatt) elhagyják a tanulás világát.

A hároméves szakiskola számára készült közismereti tankönyv szakított az egy tantárgy – egy tankönyv – egy pedagógus szisztémával. Az összes közismereti tartalom (kivétel az idegen nyelv és a testnevelés) egy tankönyvben került feldolgozásra. A cél nem a tankönyvek számának a „megspórolása” volt, hanem olyan egymáshoz kapcsolódó, egymást feltételező tartalmak kidolgozása, amelyek az alacsony óraszám ellenére is képes a tanulók számára olyan műveltséget biztosítani, amelyre egyaránt ráépíthetővé válik

  • a szakmai elméleti és gyakorlati tárgyak tanulása, valamint
  • a program lehetőséget kínál arra is, hogy azok a tanulók, akik érettségi vizsgát szeretnének tenni, egy kétéves programban – a „szakiskolások középiskolájában”[1] – ezt megtehessék.

Kerberné Varga Anna és Vígh Sára előadásaikban a kötet kultúrakoncepciójával foglalkoztak. A KOMA-program számos erénye mellett a vitában a hozzászólok kiemelték, hogy rendkívül korszerű eleme e fejezetnek, hogy a mai magyar irodalom alkotóival ismerteti meg a tanulókat. Az OKÉ-program[2] a hagyományos osztályfőnöki órákkal szemben kínál mást. Többen kiemelték, hogy az osztályfőnöki órák hagyományos tartalma valóban „kiüresedett”, így szerencsésnek tartják ezt a tartalmi és szerkezeti váltást.

Kerber Zoltán kutatási programja a kísérleti szakiskolai tankönyv iskolai szintű használatát vizsgálja. A cél az, hogy

  • a kötet véglegesítése előtt a gyakorló pedagógusok és tanulók véleményét is figyelembe véve lehessen végrehajtani a szükséges módosításokat a kötet anyagán;
  • feltárja azokat az új – eddig ki nem aknázott – lehetőségeket, amelyek az egyes tankönyvek végleges bevezetését megelőznék.

Singer Péter a felnőttek számára készülő, 1–12. évfolyamot átívelő kerettantervet mutatta be. A hangsúlyt arra helyezte, hogy érzékeltesse az egyre növekvő számú hallgatósággal, hogy a felnőttek számára a tantervi modernizáció már 2001-ben elkezdődött. A vita számos olyan kérdést felvetett, amelyekre egy alapos kutatás kapcsán lehetne megnyugtató módon válaszolni (például: nem állami fenntartású iskolák nagyszámú megjelenése a köznevelési rendszer e szektorában, újszerű tanulási útvonalak tervezése az iskolarendszerű felnőttoktatásban).

Mayer József a köznevelési rendszerben szerepet kapó HÍD I–II. nevelési–oktatási programcsomagot mutatta be. A hozzászólók számára az jelentette a legnagyobb gondot, hogy nem készült el HÍD III. program, amelyek azok számára nyújthatna tanulási lehetőséget, akik túllépték a tankötelezettség határát.

 

[1] Munkaelnevezés! (M.J.)

[2] Osztályközösség-építő Program