Juhászné Víg Éva

A Magyar oktatás, képzés, nevelés a Kárpát-medencében
szekció összefoglalója

jve0

Tisztelettel köszöntöm Önöket a záró napon!

A szekcióban rövid előadást tartottak:

  • Molnár György igazgató úr,
  • Horváth Tamás,
  • Demeter József és
  • Juhászné Víg Éva.

Ezúton is nagy tisztelettel és szeretettel köszöntöm a külhoni vendégeinket. A határon túli pedagógiai intézetek képviseletében 13-an érkeztek a konferenciánkra. Sok év után először volt lehetőségünk meghívni vendégeket a Felvidékről, Kárpátaljáról, Pártiumból, Erdélyből és Délvidékről. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet folyamatos kapcsolatban van a külhoni magyar pedagógiai intézetekkel.

Molnár György igazgató úr előadásában bemutatta „Kárpát-haza program” munkacímen intézetünk munkaterületeit, amelyek az új tudás, új gazdálkodás, új gyarapodás címszavak alatt foglalhatók össze. Demeter József hosszú ideje foglalkozik tehetséggondozással, amely program kárpát-medencei kiterjesztése az intézet céljai között szerepel. A diaképen láthatóak a jelenlegi külhoni tehetségpontok: Erdélyben 33, Vajdaságban 27, Felvidéken 14, Kárpátalján 4.

jve1

Szeretnénk, ha ezt a számot évről évre bővíthetnénk. A térképen[1] megjelöltük a magyarországi tehetségpontokat. A külhoni magyarlakta területeken ezek száma rendkívül kevés, célunk a lehetőségek bővítése, a módszertan elterjesztése.

A magyar nyelv ápolása, a magyar nyelvű oktatás–képzés elősegítése érdekében lényeges kezdeményezés a szórványkollégiumi hálózat fejlesztése. Szórványkollégiumok jelenleg is működnek. Az elmúlt héten e tárgyban Segesváron megrendezett konferencián megfogalmazták a stratégiai célokat, amelyek megvalósítása szép szakmai feladat.

A szekció megállapodásai az alábbiak voltak:

  • A jelen lévő külhoni pedagógiai szervezetek képviselői és vendégeik egyet értettek a tehetséggondozás, szórványkollégiumi hálózat, továbbá szakképzési felsőoktatási területen tervezett intézeti javaslatokkal, tervekkel.
  • Minden feladat megvalósítása külhoni munkatársak széles körű bevonásával, a velük történő folyamatos egyezkedéssel, az érintett magyarországi szervezetek, intézmények együttműködésével történik. Az Intézet szövetségeseket keres a szakmai feladatok, célok megvalósítására. Jó gyakorlatot nem csak Magyarországon vannak, ezért egymástól tanulva, együttműködve kívánjuk tovább szolgálni a magyarság ügyét, „hűséggel és felelősséggel”.
  • Elnök úr nyitó beszédében elmondta a humán magyar vagyon fontosságát, beszélt arról, hogy minden gyermek érték, és mindenkinek lehetővé kell tenni az anyanyelvi oktatáshoz történő hozzáférést, biztosítva ezzel a hazájukban történő biztos és boldog jövőt.
  • A magyar nyelvű szakképzés segítése érdekében kb. 130–150 ezer tankönyvet juttatunk el ingyenesen, igény szerint, külhoni iskolákba.
  • Megfogalmazódott az oktatók, szakoktatók, pályaorientációs tanárok továbbképzési rendszerének igénye.

Külhoni vendégeinknek köszönjük, hogy elfogadták a meghívást és aktívan részt vettek a munkában. Reméljük jól érezték magukat és jövőre újból eljönnek.

A konferencia vendégeinek köszönjük, hogy meghallgatták a szekció beszámolót, reméljük, felkeltettük érdeklődésüket és többen Önök közül partnereink lesznek. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársai nevében köszönöm a figyelmüket!

 

[1] Forrás: www.tehetseg.hu