Dr. Bakos András

Az Educatio Nkft. szerepe
az átalakuló köznevelés rendszerében

P 14 Bakos András

2012-ben az oktatási államtitkárság háttérintézményeinek struktúrájában jelentős átalakulás történt. Az Educatio Nonprofit Kft. a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tulajdonába került, így az együttműködésünk az államtitkársággal már nem egy tulajdon-tulajdonos viszonyon alapul, hanem új, támogató-szolgáltató együttműködési formákat alakítottunk ki.

Azzal, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumon belül az Informatikai Államtitkárság vezetése alá kerülhetett az Educatio, jóval letisztultabb szerephez jutottunk. Fókuszba az informatikai feladatok, fejlesztések és a digitális pedagógiához kapcsolódó fejlesztések kerültek. Az Oktatási Hivatallal és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel (mint további háttérintézményekkel) részletesen körülírt tevékenységeket kellett kialakítanunk ahhoz, hogy mindenki a tudásából a legjobbat adja. Eszerint a Hivatal akkreditál, minősít és felügyel, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet kutat és fejleszt, az Educatio Kft. szolgáltat.

Az Educatio jelenlegi szolgáltatási tevékenysége három fő pillérre helyezhető:

  • az informatikai rendszerek fejlesztése és működtetése,
  • a pedagógiai módszertan támogatása, valamint
  • a tartalomszolgáltatás.

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel és az Oktatási Hivatallal megosztjuk a feladatokat, az együttműködés optimális keretein folyamatosan dolgozunk.

Informatikai rendszerek fejlesztése és működtetése

Valószínűleg minden résztvevő ismeri a köz- és felsőoktatás információs rendszereit. A közoktatás információs rendszere az állam valamennyi közoktatási feladatát érinti. Az adatbázis több mint 5000 intézmény, 1,3 millió tanuló, közel 200 000 aktív pedagógus adatait tartalmazza. Amennyiben nemcsak az aktív adatokat nézzük, akkor 2,4 millió nyilvántartott diák és több mint 280 000 aktív, illetve már nem aktív pedagógus nyilvántartásáról beszélhetünk. Az informatikai rendszer fontosságát azzal tudnám leginkább hangsúlyozni, hogy mi történne akkor, ha ez a rendszer máról holnapra leállna. A közoktatás működése ellehetetlenülne, az érettségi megszervezése leállna, nem lenne középiskolai felvételi, nem lenne tankönyv-akkreditáció és tankönyvrendelés, leállna az országos kompetenciamérés és a 18. életévüket betöltött tanulók elveszítenék egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságukat. Ezért úgy gondolom, hogy a rendszer rendkívül fontos, a magas színvonalú működtetése kulcskérdése a közoktatás irányításának.

A felsőoktatási információs rendszerről: 365 000 aktív hallgató adatait tartjuk nyilván. Nemrég újult meg a rendszer, szeptembertől kezdődött meg a FIR 2.0 bevezetése és már az oktatási adatküldés is megkezdődött.

A felhasználóink és ügyfeleink közül számunkra legfontosabbak az oktatási intézmények és az Oktatási Hivatal, velük folyamatos kapcsolatban vagyunk a rendszer fejlesztése, működtetése és jogszabályi követése kapcsán.

A TÁMOP 3.1.1. kiemelt projekt tervei között szerepel a komplex közoktatási információs rendszer fejlesztése. Jelenleg a fejlesztési cél egyeztetése zajlik, a közös álláspontot követheti az informatikai tervezés és fejlesztés indítása. Célunk, hogy teljes körű, hiteles és jól használható rendszereket működtessünk.  A felsőoktatási felvételi informatikai rendszere is az Educatio NKft.-hez kapcsolódik. Miért fontos ez? Évente közel 100–150 000 diák felvételizik az általános eljárásban. Idén 110 000 diák jelentkezését dolgoztuk fel. E a számhoz hozzáadódik a tanárok, a szülők száma, így legalább félmillió aktív állampolgár érintett abban, hogy a felvételi eljárás jogszerű és sikeres legyen. A legkisebb botlás, rendszerleállás vagy egyéb probléma azonnal a hírek központjába kerül.  Örömmel jelenthetjük ki, hogy idén is sikeres volt a felvételi eljárás lebonyolítása.

A három felvételi eljárás folyamatos feladatot ad az Educatio NKft.-nek. Az általános eljáráson túl a pótfelvételi és egy keresztféléves eljárás lebonyolítása is a feladatunk. Nyilván itt kevesebb a jelentkezők száma, de a folyamat miatt lényegében állandó készenlétet igényel. A feladatok teljesítésén 200–250 fő dolgozik folyamatosan. Bérelt munkaerőként 100–160 ember dolgozza fel a beérkezett adatokat. Évente 60 000 telefonos, 30 000 e-mailes és 12 000 személyes megkeresést kapunk a felvételi eljárással kapcsolatban. Felvi.hu – minden, amit a felvételiről tudni kell oldal 2005-ben az év honlapja volt. Azóta folyamatosan fejlesztjük, beépült már a köztudatba, bármiről naprakész információt kap mindenki az oldalon, teljes szerkesztőségünk azon működik, hogy mindig a legújabb, használható információt találják meg a honlapon. Jelenleg 388 000 látogatás és 3,8 milliónál több oldalmegtekintés érinti a weboldalunkat.

A következőkben olyan informatikai rendszerről beszélnék, amely az Educatio NKft. saját fejlesztése és mi dolgozunk a továbbfejlesztésén is. Ez a Szolgáltatói kosár. A kosárból egy mosolygós Iskolatáska lesz. Ez lesz majd a TÁMOP 3.1.1.-es kiemelt projekt egyik feladata, összhangban a TÁMOP 3.1.5 kiemelt projekttel. Miért fontos ez? A TÁMOP 3.1.4.-08-es pályázatokhoz kapcsolódóan kiemelkedően sok információ került a rendszerbe. Egyelőre szeretnék mindenkit megkérni, hogy továbbra is keresse a kosar.educatio.hu-t. Fontosnak tartjuk, hogy ez a felhalmozódott tudás – például: a jó gyakorlatok – mások számára is elérhetővé váljanak egy pedagógiai szempontból rendezett struktúrában. Valamint azt is tervezzük (az OFI-val közösen), hogy más, a pedagógiai munkát támogató tartalmak is megjelennek majd a megújult Iskolatáska felületén.

Fejlesztési nyomonkövető felület (FNF): a fejlesztést nyomon követő felület, jelenleg a TÁMOP 3.1.4-es és a 3.1.6-os pályázati programokhoz kapcsolódó szakmai megvalósítás adatait tartalmazza, amelyeket a kedvezményezettek töltöttek fel a rendszerbe. Az FNF része lesz egy un. keretrendszer, amelyben – terveink szerint –  megjeleníthetővé válik, hogy az adott közoktatási intézmény az elmúlt években milyen pályázatokban vett részt, milyen eredményekkel. A hozzáférés regisztrációhoz kötött, kizárólag az adott pályázati konstrukció kedvezményezettjei férhetnek hozzá, de amennyiben egy intézménynek újabb pályázata valósul meg, akkor a felületen ahhoz is hozzáfér, és feltöltheti annak eredményeit is. Az említett két konstrukción kívül elkészült a TIOP 1.1.1 (07 és 09), valamint a TÁMOP 3.1.3 feltöltő felülete.

Miért lényeges, hogy van egy ilyen felületünk? Ehhez kapcsolódik egy hatáselemző modul, amely a felvitt adatokat képes országos, régiós és kistérségi bontásban megjeleníteni. A kapott adatokból a rendszer képes elemezhető, különböző szempontok alapján strukturált adatokat rendelkezésre bocsátani (például: különböző térképes, grafikonos és egyéb ábrák állíthatók össze). Az elemzések alapján pontosabb képet kaphatnak az oktatásfejlesztés stratégiai céljainak meghatározói az oktatásban zajló projektek sikerességéről és hatásáról is. A rendszert a jövőben továbbfejlesztjük, a TÁMOP 3.1.1. második szakaszában erre is van lehetőség.

A pedagógus életpálya nyomon követéséhez szükséges informatikai rendszerről is beszélnék. Az életpálya modellt az Oktatási Hivatal dolgozza ki, az Educatio Nkft. a rendszer működését támogató informatikai fejlesztését végzi. A TÁMOP 3.1.5. kiemelt projektben ennek a munkának az előkészítése megkezdődött, a rendszer fejlesztése nyilván attól függ, hogyan alakul majd a pedagógus életpálya modell szakmai szempontrendszere. Fontos, hogy a már meglévő párhuzamos projektekben fejlesztendő kapcsolódó rendszerekkel integráltan jöjjön létre ez a rendszer, és az is lényeges szempont, hogy felhasználóbarát legyen (kb. 160 000 pedagógus használja).

Az e-tanulás alapú pedagógus továbbképzési rendszer kialakítása is a TÁMOP 3.1.5. kiemelt projektből fog megvalósulni. Itt egy olyan e-learning rendszert fogunk kialakítani, illetve egy olyan e-tantermet, ahol a távoktatásos vagy kevert képzések online környezetben tudnak megvalósulni, térben, időben elkülönülve tudják elvégezni a tanártovábbképzés oktatói és résztvevői a képzést. Így az iskolai munkát és a továbbképzésre szánt időt saját maguknak megfelelő módon tudják beosztani, kevesebb időre veszi ki a pedagógusokat az oktatási feladatokból. Ezen kívül a rendszerhez fog tartozni egy szervező modul is, melynek segítségével reményeink szerint egyszerűbbé és gördülékenyebbé válhat majd a továbbképzésekre való jelentkezés, valamint a továbbképzésekhez kapcsolódó statisztikai adatszolgáltatás.

Ez a modul fogja támogatni a TÁMOP 3.1.5 még egy nagyon fontos feladatát, a nagyszámú pedagógus továbbképzését. Itt azokról a pedagógusról van szó, akik az eddigi fejlesztésekből nem részesültek, valamint a szakiskolák közismereti tantárgyait tanító pedagógusokról. Ők vehetnek majd részt különböző horizontális témákat érintő továbbképzésekben (például: a digitális kompetencia fejlesztése, vagy idegen nyelvi kompetenciák fejlesztése).

Képzésfejlesztés területén is aktívak vagyunk. Itt a digitális kompetencia fejlesztéséhez kapcsolódóan – a konzorciumi partnerek közti munkamegosztás szerint – az Educatio Kft. végzi a képzések fejlesztését és a képzők képzését, valamint az ehhez a területhez tartozó tanácsadók felkészítését is.

Hangsúlyozzuk: fontos célunk, hogy a régi és a fejlesztendő új rendszereink szoros kapcsolatban álljanak egymással és minél „felhasználóbarátabb” felületeket hozzunk létre.

Sulinet portállal kapcsolatban el kell mondanom, hogy a portál 2009-ben Magyar Termékdíjas volt, 2012-ben pedig a megtisztelő „Magyar Brands” címet nyerte el. 2011-ben egy megújításon ment keresztül, többek között olyan közösségi csoportmunkán és tartalomfejlesztésen, tudás-, illetve tartalommegosztáson alapuló digitális tananyaggyűjteményt és oktatással, pedagógiával kapcsolatos szakmai hírszolgáltatási és dokumentumtárat hoztunk létre, amely képes az oktatás szereplőit integrálni, aktivizálni. Főként azt emelném ki, hogy amíg egy hírmagazin és tudásbázis már korábban is működött, most a közösséget céloztuk meg. Megpróbálunk olyan közösségi tudásmegosztást generálni, amibe tanárok, diákok, az oktatás szereplői különböző tématerületek mentén a saját tudásukat, a saját maguk által készített vagy érdekesnek talált anyagokat megosztják, ezzel fejlesztik egymás tudását.

Nem akarunk konkurálni a facebookkal, de egy tematikus közösségi lap
– úgy hiszem – elősegíti a digitális írástudás és az összes többi kapcsolódó tématerület fejlődését is. Ezek voltak az informatikai fejlesztéseink, illetve az általunk üzemeltetett informatikai honlapjaink.

A pedagógiai módszertan támogatása

A „pedagógiai módszertan támogatása” a másik nagy tématerületünk. A jó gyakorlatok eljuttatása a köznevelés szereplői számára folyamatos feladatunk. Itt utalnék a korábban említett informatikai rendszerre: a „Szolgáltatói kosár” – „Iskolatáska” felületre. A jó gyakorlat gyűjtemény felülvizsgált, minőségileg megújított formában a 2013-ban létrejövő „Iskolatáska”felületén lesz elérhető és kereshető.

Másik kapcsolódó feladatunk a példaértékű jó gyakorlatok feltárása, publikálása, dokumentálása. Mit értünk példaértékű jó gyakorlaton? A köznevelés egy-egy kiemelt területén megpróbáljuk megkeresni azokat a jó gyakorlatokat, melyek nemcsak a kifejlesztő intézményben, hanem számos, azt adaptáló intézményben eredményesen és sikeresen működnek. Azaz a működésük és az adaptációjuk is bevált. Ezekről szeretnénk filmet, kiadványt publikálni, amelyeket a konferenciákon, műhelymunkáinkon fogunk disszeminálni. Reményeink szerint a sulinet.hu-ra is fel fog kerülni a példaértékű jó gyakorlatok dokumentációja.

A referencia-intézmények minősítése: a 3.1.1. első szakaszában megkezdődött a köznevelési referencia-intézmények rendszerének fejlesztése. Az előminősítést követően több mint 600 feladatellátási hely a TÁMOP 3.1.7. segítségével készül fel 2012 decemberéig a minősítés záró szakaszára. A TÁMOP 3.1.1. második szakaszából fogjuk ezen felkészült intézmények minősítését koordinálni. További feladat új referenciaterületek azonosítása, specifikálása is a meglévő 13 mellett.

A pedagógiai módszertanok támogatása több területen is megvalósul, így az óvodai nevelésben. A köznevelési törvény kiemelt feladatként tekint a kisgyermekkori fejlesztésre, a társadalmi leszakadás megakadályozására, és a tehetséggondozásra. Előzetesen a TÁMOP 3.1.1. első szakaszában kutatás-fejlesztéssel felmértük, hogy milyen prioritások mentén tudunk ezekben a témakörökben további fejlesztésekben gondolkodni. Az eredményes óvoda-iskola átmenet és az esélyteremtés, a hátránykompenzáció támogatása az a terület, ahol hazai és nemzetközi jó gyakorlatokat feltárásával indítunk új kutatás-fejlesztést. A hazai gyakorlatok vizsgálata és problémaorientált elemzései mellett a nemzetközi tapasztalatok feltárása is tanulmánykötetben fog megjelenni. Ezt is konferenciáinkon, műhelymunkáinkon, illetve a sulinet.hu-n igyekszünk publikálni, hogy mindenki számára hozzáférhető legyen, hiszen közös érték kell, hogy legyen.

Az óvodai kutatás-fejlesztés eredményeit 30 órás képzési programok formájában nyernek fejlesztést, a szervezetfejlesztés, az óvoda-iskola átmenet, valamint az esélyteremtés, a hátránykompenzáció kezelésére. Ezeket több régióban valósítjuk meg, 300 új pedagógus bevonásával.

Még egy fontos információt megemlítenék az óvodapedagógusok számára: az óvodai pályázatokkal kapcsolatban, ha bármilyen szakmai kérdés merül fel, akkor helpdesk szolgáltatást biztosítunk az Educatio keretein belül.

A pedagógiai módszertanok támogatása mellett. A TÁMOP 3.1.1. kiemelt projektben horizontálisan érvényesülnie kell valamennyi tevékenységre vonatkozóan a sajátos nevelési igényű és a beilleszkedési nehézségekkel küzdő gyermekek szempontjainak. Itt kiemelten a 3.1.6. és a 3.4.2./A. pályázat nyertesei számára fogunk támogatást nyújtani a befogadó pedagógiai gyakorlattal kapcsolatban.

A diagnosztikus ellátórendszer támogatása: itt öt nyelvi képességet vizsgáló hazai fejlesztésű mérőeszköz nagymintás bemérése fog megtörténni. Ezt már a TÁMOP 3.1.1. első szakaszában kismintán sikerült bemérni. A korrekciók elvégzése és az eszközök végleges változatának előállítása fog megtörténni. Ezzel öt jogtiszta és bemért eszközzel fog bővülni a diagnosztikai eszköztár.

Kora gyermekkori ellátórendszer támogatásával kapcsolatban szintén öt protokoll kidolgozását vettük célul. Az ellátórendszer működési modelljét leíró kutatási program lebonyolítására és tanácsadói kapacitás bővítésére, szakemberképzésre is sor fog kerülni.

A TÁMOP 3.1.1. kiemelt projekten belül a sajátos nevelési igényű gyermekek munkaerőpiaci sikerességét támogató eszközöket fogunk felmérni, új gyakorlatokat, ezek gyűjtését, minősítését, disszeminációját próbáljuk elérni.

A szakszolgálatok fejlesztésének támogatásával kapcsolatban Kapcsáné Németi Júlia kolléganőm fog előadást tartani. Röviden összefoglalva: a cél az ország egész területén azonos színvonalon, a lakóhely közelében elérhető, korszerű, komplex és tudatosan szervezett ellátás.

Tartalomszolgáltatási tevékenységről: elsősorban a Sulinet tudásbázist jelentette eddig. Mivel az online elérés nem minden oktatási intézményben biztosított, ezért úgy gondoltuk, hogy nemcsak online, hanem offline digitális tananyagokat is megpróbálunk rendelkezésre bocsátani. Az általunk szolgáltatott digitális tananyagoknak két nagyon fontos szempontnak kell megfelelni. Egyrészt akkreditált legyen, másrészt ingyenes legyen. Ha valaki nem tud megfelelő sávszélességen dolgozni, először az ede.educatio.hu oldalt ajánlom figyelmébe. Itt a regisztráló intézmények 50 db licencet kaphatnak minden kiválasztott tananyaghoz, az egyéni felhasználók számára egy-egy licencet biztosítunk, aminek segítségével különböző tématerületek alatt dolgozhatnak.

Szeptember óta aktív a szolgáltatásunk, az első két hétben 4000 kulcsot osztottunk ki. Eddig úgy tűnik, hogy a közép- és felsőoktatásban tanuló diákok, illetve tanárok aktívak, az alsós tanítókhoz kevésbé jutott el az új lehetőség híre. Az ingyenesség azt jelenti, hogy nem kell pénzt adni érte, viszont a szakmai nyomonkövetés érdekében a taneszközöket kölcsönző oktatási intézményeknek egy használatot dokumentáló beszámolót kell készíteni (online kitöltéssel).

A másik online tartalomszolgáltatásunk, hogy a Sulinet Moodle keretrendszeren belül ingyenesen állnak a tanulók és tanítók rendelkezésére SCORM-os tananyagok, flipbookok, tesztek fizika, biológia, földrajz, kémia, irodalom és történelem témakörben. Ezek főként középiskolai tananyagok, ezekhez teljesen korlátlan a hozzáférés.

Ide tartozik még az Intel® Skoool és az Intel® Teach programok. Az Intel Corporation és a magyar állam 2010-ben kötött egy olyan megállapodást, melyben az Intel az oktatás számára kifejlesztett tartalmait, illetve tanártovábbképzéseket társadalmi felelősségvállalása keretében ingyenesen bocsátja a magyar állam rendelkezésére. Ennek lokalizációja folyt nálunk, és most már a sulinet.hu Tudásbázisában, valamint egy külön honlapon is el lehet érni az Intel® Skoool tananyagait (általános és középiskolások részére készült matematika, biológia, természetismeret, fizika és kémia tárgyak).

Az Intel Teach Essentials egy olyan akkreditált 50 órás tanár-továbbképzési program, ami az Iskolatáskában is megtalálható lesz, jelenleg a Szolgáltatói Kosárban érhető el.

A képzés során a közoktatásban dolgozó pedagógusok vagy tanárjelöltek egy saját infokommunikációs technológiával támogatott projektet terveznek meg és állítják össze annak portfolióját. A képzést az első továbbképzéseken részt vevő pedagógusok intenzívnek, szemléletformálónak és kézzelfoghatóan hasznosíthatónak ítélték meg.

Végül a Sulinetwork díjról szeretnék néhány szót szólni. A díjat, amellyel évről évre szakmai elismerésben kívánja részesíti az Educatio Nkft. azon pedagógusokat és oktatási szakembereket, akik kiemelkedő tevékenységükkel hozzájárultak a digitális írástudás fejlesztésének pedagógiai-módszertani támogatásához, valamint az infokommunikációs technológia újszerű oktatási alkalmazásainak elterjesztéséhez. Az elismerésben minden évben legfeljebb három szakember részesül, két gyakorló pedagógus és egy oktatási szakember.

Díjazottak 2012-ben:

  • Erdei Gyula a hajdúszoboszlói Thököly Imre Kéttannyelvű Általános Iskola igazgatója, földrajz szakos tanár
  • Dr. Ollé János egyetemi adjunktus, az ELTE PPK Neveléstudományi Intézet oktatója
  • Zsigó Zsolt a nyíregyházi Bánki Donát Műszaki Szakközépiskola informatikatanára

Gratulálok a három díjazottunknak!