Nádráné Tóth Borbála

TÁMOP-2.1.2/12-1. Idegen nyelvi és informatikai kompetenciák fejlesztése című kiemelt projekt

P 17 Nádráné Tóth Borbála

Az idegen nyelv ismerete, az infokommunikációs technológiai eszközök és alkalmazások használata az egyének, a vállalkozások és a nemzetgazdaság szintjén is egyértelmű foglalkoztatási és versenyelőnyt jelent – ezeken a területeken a magyar mutatók jelentősen elmaradnak az uniós átlagtól.

A projekt az idegen nyelvi és informatikai kulcskompetenciák fejlesztésével a felnőtt lakosság gazdasági versenyképességét, a munkaerőpiaci, elhelyezkedési esélyeinek növelését és az élethosszig tartó tanulás iránti igényének a kialakítását tűzte ki célul, hozzájárulva ezzel a nemzetközi összevetésben is kiugróan alacsony foglalkoztatási szint emeléséhez.

A fentiek elérése érdekében a projekt közvetlen célja minimálisan 100 000 fő bevonása a kompetenciafejlesztést célzó képzési programokba. A projekt további célja 10 000 fő hátrányos helyzetű személy bevonása a képzésekbe.

A projekt 2014. október 31-én zárul, a meghirdetett képzéseket legkésőbb 2014. augusztus 31-éig lehet lebonyolítani.

A kiemelt projekt feladatait, mint konzorciumvezető (projektgazda) a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal látja el a Nemzetközi Technológiai Nonprofit Közhasznú Kft.-vel konzorciumi partnerségben.

A támogatás formája és mértéke

Az a személy, aki megfelel a részvételi feltételeknek és informatikai és/vagy idegen nyelvi képzésbe szeretne bekapcsolódni, bruttó 90 000 Ft képzési keretösszeg felhasználására válik jogosulttá. A támogatás összege az eredményesen elvégzett, illetve tanúsítvánnyal igazolt képzés után a képző bankszámlájára kerül átutalásra.

A képzésre jelentkező támogatott személynek vállalnia kell a képzési költség meghatározott százalékának megfelelő összegű önköltség befizetését. Az önrész mértéke hátrányos helyzetű településen állandó lakóhellyel vagy bejelentett tartózkodási hellyel rendelkező személy esetében a meghirdetett képzési költségek támogatott összegének minimum 2%-a, minden más esetben minimum 5%-a.

Kik vehetik igénybe a támogatást?

A képzési támogatásra jogosult lehet minden 18. életévét betöltött felnőtt, aki nem áll középiskolával, felsőoktatási intézménnyel tanulói/hallgatói jogviszonyban (kivételt képeznek a költségtérítéses képzésben résztvevők), és a jelen képzési program megvalósításával párhuzamosan nem vesz részt más hazai és/vagy Európai Uniós forrásból támogatott idegen nyelvi és/vagy informatikai képzésben.

Az egész életen át tartó tanulás jegyében felső korhatár nincs. A program kiemelten kezeli a hátrányos helyzetű térségekben élőket, illetve a 45 éven felülieket.

A képzések iránt érdeklődők 2012 decemberétől adhatják be jelentkezésüket az általuk kiválasztott és meghirdetett képzésre.

A képző intézményekkel szemben támasztott elvárások

A projekt megvalósításában azok az akkreditált felnőttképzési intézmények vehetnek részt, amelyek az idegen nyelv és/vagy az IKT területén akkreditált képzési programmal rendelkeznek, és megfelelnek a képző intézmények és képzések kiválasztási kritériumrendszerében foglaltaknak:

  • a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény 12. §-a alapján a Felnőttképzési Akkreditáló Testület által kiállított intézményakkreditációs tanúsítvánnyal;
  • a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény 19. §-a alapján az adott képzésre vonatkozó programakkreditációs tanúsítvánnyal. Az akkreditált képzési program
  • idegen nyelvi képzés esetén:
  • bármely élő idegen nyelv lehet, és
  • a képzés szintje maximum KER B2-ig terjedhet.
  • informatikai képzés esetén:
  • megfelel az Európai Parlament és a Tanács ajánlása az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kulcskompetenciákról (2006/962/EK) című dokumentum mellékletében foglalt céloknak.
  • A képző intézmény az adott időszakra szóló együttműködésre vonatkozó megállapodás időtartama alatt az akkreditáció folyamatosságát biztosítja.
  • A projekt keretében megvalósuló tanfolyamok díja nem haladja meg a maximum bruttó 1000 Ft/óra/fő összeget, amelybe beleértendő a képzés díja, az akkreditált képzési program részét képező vizsga díja és a tananyag díja.

A felnőttképzést folytató intézmények 2012 novemberétől jelentkezhetnek képzési programjaikkal a projektbe. Az elfogadott képzési programokból 2012 decemberétől hirdethetnek képzéseket.

A képzésben résztvevők jelentkezésének módja: on-line felületen keresztül, eTanácsadó segítségével vagy közvetlenül a képző intézménynél.

Kapcsolat: www.tudasodajovod.hu