Dr. Polonkai Mária

Köszöntő

pm0

Tisztelt Konferencia!

Tisztelt Előadóink!

Kedves Kolléganők, Kollégák!

Tisztelettel köszöntöm Önöket a konferencia rendezői és szervezői nevében a XIII. Országos Közoktatási Szakértői Konferencián.

A 13-as szám szerencsés szám, mert azt mutatja, hogy 1999 óta minden év októberében, közoktatási szakértők, intézményfenntartók, intézményvezetők, óvodapedagógusok, tanítók, tanárok, felsőoktatásban dolgozó oktatók, egyéb köz- és felsőoktatási intézmények irányításában résztvevők gyűlnek össze a Suliszerviz Oktatási és Szakértői Iroda vezetőinek meghívására a konferencián.

A résztvevők nevében köszönöm a Suliszerviz Oktatási és Szakértői Iroda ügyvezetőinek – Kónyáné Tóth Máriának és Molnár Csabának – és munkatársaiknak, hogy ebben az évben is megszervezték a konferenciát, és itt lehetünk Hajdúszoboszlón.

A Suliszerviz Oktatási és Szakértői Iroda az elmúlt héten szombaton  kapta meg a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségétől a Akkreditált Kiváló Tehetségpont minősítést.

Hajdúszoboszló hatodik alkalommal ad helyt a rendezvénynek. Szeretném megköszönni a város vezetőinek, intézményeinek a támogatást és mindazoknak, akik közreműködnek a rendezvény sikeres lebonyolításában és vendég-szeretetüket élvezzük.

A konferencia rendezői a kezdetekkor azt tűzték ki célul, hogy ezen az évente megrendezésre kerülő konferencián az ide látogatók – a köz- és felsőoktatás szereplői – általánosságban és részleteiben, elvi megközelítésben és gyakorlatban is megismerhessék az oktatáspolitika legújabb kérdéseit, az előttünk álló feladatokat.

Az elmúlt 12 esztendő hosszú volt, így az előadók sok tervről, szándékról, elképzelésről, programról, változásról számoltak be. Az intézményfenntartók, az intézményvezetők, a pedagógusok információkat kaptak ahhoz, hogy felkészülhessenek a változásokra, az átalakulásokra, beépíthessék az itt hallottakat az intézményeik, vagy saját programjaikba. Természetesen folyamatosan hallottunk az eredményekről is, sok jó gyakorlattal ismerkedhettek meg a résztvevők.

Nagyon jelentős elemei a konferenciának a plenáris előadásokon túl a szekcióülések, ahol kötetlen beszélgetések, közvetlen kapcsolatok alakulhatnak ki oktatásirányítók, kutatók, újító pedagógusok, valamint a szekció résztvevői között.

Az elmúlt év októberében úgy éreztük, hogy gyökeres oktatáspolitikai változások küszöbén állunk. A küszöb lehet keskeny és széles, úgy látszik a miénk egy kicsit szélesebbre sikerült. Most ráléptünk a küszöbre, hogy beléphessünk az intézményekbe a változásokból adódó feladatok megvalósítására. Így nem véletlen, hogy az idei konferencia hívószava: „Az oktatás jelenlegi helyzete – jövőképe”, és ahogyan az 1999-ben megfogalmazott célkitűzés jónak bizonyult most is fontos, érdekes és izgalmas konferencia előtt állunk.

A konferencián 17 plenáris előadás hangzik el és öt szekcióban folyik majd a munka, szerezhetünk információt jelenlegi helyzetünkről, jövőnkről.

A konferencia résztvevőinek száma 392 fő (270 fő nő, 122 fő férfi), a szervezők és segítők száma 14 fő, az előadóké 41 fő (19 nő, 22 férfi).

A résztvevők 92 településről érkeztek. A megoszlásuk intézménytípusonként:

  • óvodából: 55 fő,
  • általános iskolából: 93 fő,
  • középfokú oktatási intézményből: 55 fő,
  • felsőoktatási intézményből: 11 fő,
  • intézmény-fenntartóktól: 25 fő,
  • pedagógiai szolgáltatótól: 105 fő,
  • egyéb intézményből: 48 fő.

Mindemellett sokszínű kísérő programmal is várták Önöket a rendezők:

  • Ma délelőtt nyílt meg a VI. Országos Középiskolás Képzőművészeti Diáktárlat. A tárlatra 505 alkotás érkezett, 316 fiataltól, akiket 57 rajztanár készített fel. 4 alkotócsoport kapott díjat, 6 fő részesült díjazásban és 5 fő különdíjat kapott.
  • Az Önök tiszteletére is rendezték a szervezők a kiállítást, kérem, szabadidejükben nézzék meg az alkotásokat.
  • Ma este az előtérben Papp András író nyitja meg Komiszár János Holló László-díjas festőművész a „Grafika montázsvilág” c. kiállítását.
  • Szakkönyv, tankönyv és taneszköz kiállítás is van az előtérben.
  • A Microsoft Magyarország és Modern Iskola magazin ebben az évben Lillafüreden szervezi meg 3. seregszemléjét, a Partners in Learning Fórumot. Egyik regionális elődöntőre ma itt került sor, melynek keretében gyakorló pedagógusok bemutatták saját projektjeiket, tananyagaikat, korszerű oktatási módszereiket.
  • Remélem élnek a lehetőséggel és a rendezvény szüneteiben, a szabadidőben megismerkednek a hajdúszoboszlói fürdővel, a Pávai Vajna Ferenc földgázkutató által 1925-ben felfedezett 1000 méter mélyből felszínre hozott kb. 80 °C körüli hőmérsékletű hévízzel. A hévíz alkalikus, jódos, brómos, konyhasós víz, egyedülálló Magyarországon és Európában.

Ma délután hat plenáris előadásra kerül sor. Megtisztelő kötelességemnek teszek eleget, amikor köszöntöm előadóinkat.

A szünet előtti előadóink lesznek:

  • Prof. Dr. Csépe Valéria, akadémikus, a MTA főtitkár-helyettese, a MTA Közoktatási Elnöki Bizottságának elnöke,
  • Dr. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára,
  • Dr. Pósán László egyetemi docens, az Országgyűlés Oktatási, Tudományos és Kutatási Bizottságának alelnöke.

Szünet utáni előadóink:

  • Pokorni Zoltán, az Országgyűlés Oktatási, Tudományos és Kutatási Bizottságának elnöke,
  • Dr. Köpeczi-Bócz Tamás, a Türr István Képző és Kutató Intézet főigazgatója,
  • Kiss Sándor Csaba, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Humán Erőforrás Programok közoktatási-szakterületi koordinátora,
  • Dr. Gáspár Mihály főiskolai tanár, a Magyar Rektori Konferencia Pedagógusképzési Bizottság elnöke.

Köszöntöm és bemutatom a konferencia szekcióüléseinek vezetőit:

  • Az Óvodai nevelés szekciót Petránné Képes Gizella óvodavezető irányítja;
  • Középfokú oktatás szekció vezetője dr. Szenes György igazgató, a Magyar Szakképzési Társaság elnöke;
  • Aktuális pályázatok szekció vezetője Kovács Melitta programcsoport vezető;
  • Az Educatio szerepe az oktatásfejlesztés támogatásában szekciót Könczöl Tamás osztályvezető irányítja;
  • A Tehetségfejlesztés szekciót dr. Polonkai Mária c. egyetemi docens, a Magyar Tehetséggondozó Társaság alelnöke vezeti.

Tisztelt Konferencia! Kedves Előadóink!

Ismételten tisztelettel köszöntöm előadóinkat és megkérem dr. Pósán László országgyűlési képviselő urat, az Országgyűlés Oktatási, Tudományos és Kutatási Bizottságának alelnökét, nyissa meg a konferenciát!