Bella Tibor
Az Összefogás a minőségért – Vezetők
és szakértők lehetőségei szekció összefoglalója
Tisztelt Elnök Úr, Hölgyeim és Uraim, Tisztelt Kollégák!
A szekció első témája: Megoldásfókuszú vezetés – Vezetői Klub
Dr. Barlai Robertné és Tóth Géza előadásában többek között szó volt:
- a vezetői- intézményi önértékelés gyakorlatáról;
- a nevelőtestületnek mint csoportnak a fejlesztés lehetőségeiről – belső tudásmegosztás, intézményen belüli együttműködésekről;
- a pedagógussal való egyéni bánásmódról, a döntés-előkészítésről, a döntéshozatalról.
- a megoldásfókuszú vezetés lényegről. Azaz a probléma rövid azonosítása után rögtön a megoldással kezdjünk foglalkozni. Motiváljuk, tegyük elkötelezetté a munkatársakat, hatékonnyá az időgazdálkodást.
Milyen az út, amelyre léptünk? – Kérdőíves vizsgálat egy tankerület működéséről az intézményvezetők és a tankerületi munkatársak bevonásával. A ceglédi tapasztalatokat és célokat Fodor Gábor ismertette:
- A tankerületi rendszer társadalmi elfogadottsága növekedhet egy megalapozott szervezetfejlesztés következtében.
- A Ceglédi Tankerületi Központ – e speciális helyzetre – kidolgozott és végig vitt egy SWOT analízisre alapozott szervezetfejlesztést.
- Ennek a módszertanát és eredményeit mutatta be a tankerület igazgatója.
- Hasznos lenne ezt más tankerületekben is megtenni.
A szakértők együttműködésének eredményei című előadásban ismertettem, hogy az egyesületi szakértők milyen szerteágazó szakmai tevékenységet végeznek. Támogatást nyújtanak az EMMI és az OH szakmai munkájához ezen kívül:
- az Országos Köznevelési Tanács munkájában való részvételről;
- a Klebelsberg Központtal való közös gondolkozásról;
- a Köznevelési keretasztal háttérmunkáinak szakmai támogatásáról;
- az egyesület által szervezett konferenciákról, továbbképzésekről;
- a különböző szakmai anyagok készítéséről.
Az átadott anyagok minőségével elértük, hogy szívesen fogadják egyesületünk megalapozott véleményét. Kimondhatjuk. hogy a Köznevelési Szakértők Országos Egyesület szakmai tevékenysége hatással van a köznevelés-közoktatás alakulására.
A szakértők etikai kódexéről Virágné Nagy Éva és Jurecz Emil előadásában megismerhettük a múlt erkölcsi elvárásait, a jelen kor társadalmi igényeit a nevelőkkel szemben. Elénk tárták, hogy a jelen társadalom milyennek látja a pedagógusokat. A szakértők etikai kódexe azért készül, hogy a társadalom minden tagja lássa és megértse: a szakértők képesek arra, hogy önmaguk munkáját minőségi igénnyel szabályozzák, hogy ne csak a jog szabályozza a munkájukat, hanem etikai normák rögzítésével határolják be tevékenységüket. A legfontosabb az, hogy szembesüljenek, saját kötelességükkel, felelősségükkel.
Köszönöm, hogy meghallgattak. További sikeres tanácskozást kívánok!