Dr. Polonkai Mária

Köszöntő, a konferencia megnyitása

Tisztelt Konferencia!

Tisztelt Farkas Bertalan dandártábornok Úr! Tisztelt Szász Jenő elnök Úr! Kedves Vendégeink! Kedves előadók, szekcióvezetők, szekció előadók, kiállítók és rendezők!

Kedves Kolléganők! Kedves Kollégák!

Tisztelettel köszöntöm Önöket a XXVI. Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferencián a Suliszerviz Pedagógiai Intézet és a Suliszerviz Oktatási és Szakértői Iroda mint rendezők és szervezők és a magam nevében.

Újra itt vagyunk Egerben, Eger város és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem az idén is szeretettel fogadott bennünket, köszönjük a városnak és az egyetemnek. Háláljuk meg ezt azzal, hogy elmegyünk a városban különböző helyszíneken megrendezendő szekciófoglalkozásokra és megnézzük Eger város nevezetességeit is.

Nem tudom, hogy hányan forgatták a tavaly novemberben, a XXV. konferenciára kiadott jubileumi összefoglalót, de én újra átnéztem és a következő tárgyszavakat találtam: szakértő, minőségbiztosítás, NAT, kerettanterv, mérés-értékelés, szakképzés, innováció, digitális oktatás, digitális tananyag, digitális módszertan, kompetencia, közoktatás fejlesztés, tankönyv, tananyag, tehetséggondozás, EU-s projektek, mesterséges intelligencia, tanárképzés, tanártovábbképzés, hozzáteszem elmélete és gyakorlata – hisz az elméleti előadásokkal inkább itt a plenáris előadásokon, gyakorlati tapasztalatokkal pedig a szekciófoglalkozásokon találkoztunk.

Ha megnézzük az idei programfüzetet, az imént felsorolt tárgyszavakat, a plenáris előadások címeiben, a szekcióelőadásokban, a worshopok címeiben szintén megtaláljuk. A sokszínűség láttán azt is mondhatjuk, itt van a Kánaán, akkora mennyiségű előadás, foglalkozás, bemutató óra lesz.

A mostani konferencia programját nézve azt gondolom, ez a fordulat éve lesz és a másság évei következnek. Olyan, mintha egy űrállomáson lennénk, egy űrhajóba szállnánk be, indulásra készen a világba, Európába, mert jövőképet szeretnénk rajzolni, sok-sok tudást összegyűjteni, újítani, a köznevelésbe, a szakképzésbe, a felsőoktatásba járó tanulók, fiatalok érdeklődését felkelteni, és mindennek a „határa a csillagos ég”.

Ebben az esztendőben előkerülnek azok a tartalmak, amelyek állandóan változnak, átalakulnak, de az idei konferenciát három fontos tartalom tematizálja:

  • az egyik a magyar űrkutatás, a magyar űrkutatási tevékenység jelene és jövője, a felkészített űrhajósjelöltjeink tevékenységei;
  • a másik a mesterséges intelligencia szerepe az oktatásban, a mesterséges intelligencia alapú oktatástechnológiai újítások és a mesterséges intelligencia veszélyei;
  • a harmadik a 25 éves Oktatási Jogok Biztosának Hivatala és a Suliszerviz közös blokkja, „Oktatási jövőkép” címmel.

A kerekasztal-beszélgetésen a szakemberek megbeszélik, hogy az oktatás hogyan járul hozzá a gazdaság fejlődéséhez, hogyan térül meg a befektetés az oktatásban, milyen elvárások fogalmazódnak meg napjainkban az oktatással szemben, milyen a jövőképünk a következő évtizedekre.

2021-ben ünnepeltük 75. évfordulóját Bay Zoltán holdradar-kísérletének, 2020-ban emlékeztünk a magyar űrkutatás nagyon látványos fordulatára, hogy 1980-ban jutott fel Farkas Bertalan magyar űrhajós – a világ nemzetei sorában hetedikként – a világűrbe. Azért gondolom, hogy változások sorozata előtt állunk, mert sokak előtt tudottá vált, hogy a XXI. században az űrszektor gazdasági jelentősége nő, az elmúlt évtizedekben már több száz magyar berendezés teljesített szolgálatot, többféle kísérletet, kutatást, megfigyelést végeztek tudósaink, melyek kitörési pontok, fejlesztési irányok lehetnek hazánkban. Ehhez kapcsolódik majd a felkészített magyar űrhajósok útja a világűrbe, a sok szerzett tapasztalat és újabb kutatások sorozata.

Úgy érzem, a mesterséges intelligencia nálunk még korai szakaszban jár, a tudomány rohamos fejlődése miatt igyekeznünk kell, a mesterséges intelligencia egyes módozatai megjelentek az oktatásban és a tanítás általános fejlesztésében is helyet követelnek, megjelentek az innovatív módszerek, és a következő 5–10 évben a mindennapjaink részei lesznek.

A következő három napon az előadásokon ezekről sokat hallunk, a szekciófoglalkozásokon pedig Önök is elmondhatják tapasztalataikat, megfogalmazhatják kérdéseiket.

Mielőtt felkérem a vendégeket, hogy köszöntsék a konferenciát, szeretném megköszönni Kónyáné Tóth Mária asszonynak, a Suliszerviz Pedagógiai Intézet igazgatójának, valamint Molnár Csaba úrnak, a Suliszerviz Oktatási és Szakértői Iroda ügyvezetőjének és munkatársaiknak, hogy megszervezték a XXVI. Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferenciát.

Köszöntöm Szász Jenő urat, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökét.

Szász Jenő úr már több éve – talán már évtizedben is mérhető – megtiszteli jelenlétével a konferenciát. Köszöntöm Burus-Siklódi Botond urat, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnökét, De Negri Ibolya asszonyt, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnökét, Lukács Gabriella asszonyt, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete elnökét. A külhoni pedagógusok a konferenciákon többször szekcióelőadók voltak. A magyar nyelvet beszélő, szülőföldjén élő, magyar nevelés-oktatás iránt elkötelezett szakértők megosztották velünk a tapasztalataikat, mi pedig bevontuk őket a tudásmegosztásba.

Kérem elnök urat, köszöntse a konferencia résztvevőit, mutassa be nekünk a teremben látható, az Önök által meghirdetett rajzpályázatra beérkező pályaműveket. A pályázat címe: „Zászlók, ha lengenek…” alcíme pedig „ Magyar űrhajós a világűrben.”

Ismételten köszöntöm Farkas Bertalan űrhajós, űrkutató, eszperantista, nyugállományú dandártábornok urat, az Űrhajósok Nemzetközi Szövetségének alapító tagját, a Magyar Tudományos Akadémia Interkozmosz Tanács Kutatócsoportjának munkatársát, a Space for Earth Alapítvány alapító tagját, a Farkas Bertalan Oktatási és Módszertani Központ alapítóját.

Felkérem Farkas Bertalan űrhajós urat, köszöntse a konferenciát.

Köszönöm a köszöntőjét, köszönöm a jókívánságait, a „kozmikus egészséget”. A jelenlévőktől azt kérem, gondolkodjunk el a dandártábornok úr által javasolt tantárgyon, az „űrtanon”, de akkor a NAT-ot át kell alakítani, mert ez a tartalom már nem fér bele egy tanévbe.

Tisztelt konferencia, az én időm is nagyon telik, de el kell mondani néhány dolgot, amit a szervezők rám bíztak és a konferenciához tartozik.

Korábban ilyenkor, a tanácskozás megkezdése előtt az Országos Középiskolás Képzőművészeti Diáktárlat megnyitóján vettünk részt.

A konferencia helyszínének változása miatt a diáktárlat megnyitóját és a kiállítást a konferenciát követően rendezzük meg, 2024. november 19-én (kedden) 11:00 órától a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtárban (4200 Hajdúszoboszló, Szilfákalja 2).

A konferencia statisztikája az alábbiakban foglalható össze:

  • a konferenciára regisztrált résztvevőinek száma: 1128 fő,
  • a diák és tanár segítőkkel, a diák és tanár résztvevőkkel, a technikai segítőkkel együtt összesen 1267 fő.

A regisztrált résztvevők megoszlása különböző szempontok szerint:

  • az óvodákból 95 fő,
  • az általános iskolákból 92 fő,
  • az általános iskolákból és AMI-ból 33 fő,
  • a gimnáziumokból 44 fő,
  • összetett intézményből 86 fő,
  • a szakképzési centrumokból 64 fő,
  • a szakképzésből összesen 155 fő,
  • a felsőoktatási intézményekből 51 fő,
  • határon túli pedagógusok 56 fő,
  • a Klebelsberg Központból 6 fő,
  • a tankerületi központokból 53 fő,
  • magániskolák, egyházi iskolák, egyéb fenntartók intézményeinek képviselői 27 fő.

A szakmai rendezvények összesítése:

  • plenáris előadások száma 37 db,
  • kerekasztal-beszélgetés 3 db,
  • szekciók száma 15 db,
  • szekciófoglalkozások száma (45 perces) 60,db.

A szekciófoglalkozások három helyszínen kerülnek megrendezésre:

  • az Eger & Park Hotelben,
  • az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen (több teremben);
  • a Dobó István Vármúzeumban (Egri Várban).

A plenáris előadáson és a szekció előadáson egyaránt lesz külföldi előadó is.

Kérem, hogy a programfüzetből szerdán délutánig tájékozódjanak a helyszínekről és válasszanak a foglalkozásokból. A helyszínekre – azt javasoljuk – gyalog menjenek, nincsenek nagy távolságok a szekcióhelyszínek között sem.

A workshopok párhuzamosan zajlanak a plenáris előadásokkal, egy-egy idősávban két-két workshop, összesen                                                                  15 db.

A bemutató órák száma                                                             4 db.

Az összes szakmai előadó (duplikáció nélkül)                     175 fő.

Az összes szakmai előadó (duplikációkkal)                          212 fő.

Az összes foglalkozás száma                                                  119 db.

A kulturális, szórakoztató, jubileumi, (esti)szakmai programok száma            6 db.

A kiállítók – a földszinten (a szálloda előtti térben is) és az első emeleten találhatók – száma összesen                                                                                    42 db.

A bemutatók nagyon érdekesek és változatosak, érdemes végigjárni mind a két szintet. A megjelent projektek száma                                                      14 db.

Az együttműködő partnerek száma                                         71 db.

Mindezekről bővebb információ a programfüzetben található, ha mégis kérdésük van, forduljanak szervezőkhöz, segítenek.

Tájékozódáshoz használják a konferencia applikációját is!

Tisztelt Konferencia! Bemutatom, és tisztelettel köszöntöm a délelőtti előadókat:

  • Prof. Dr. Csépe Valéria kutatóprofesszor asszonyt,
  • Dr. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár urat,
  • Dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár asszonyt,
  • Kalóné Szűcs Erzsébet oktatási főigazgató asszonyt, aki Dr. Pajtókné Dr. habil. Tari Ilona rektor asszony hivatalos távolléte miatt tartja meg az előadását,
  • Verses István igazgató urat,
  • Móczár Gábor főigazgató urat.