Sipos Imre

Tankönyvfejlesztés az Oktatási Hivatalban

Jó reggelt kívánok! Nagy tisztelettel köszöntöm a kedves kollégákat, és köszönöm mindenkinek, hogy ilyen korai órában felkelt és engem hallgat. Én sem aludtam jól, de valószínűleg nemcsak az előadás meg a tankönyvek miatt.

Ha ma megkérdeznek egy fiatalt, hogy mi akar lenni, akkor százból vajon hány mondaná azt, hogy tankönyvszerző? Bízzunk benne, hogy egyszer még lesz olyan idő, amikor a fiatalok ehhez is kedvet kapnak.

Arra a nagyon nehéz küldetésre vállalkoztam, hogy a következő 19,5 percben az Oktatási Hivatal tankönyvi portfóliójáról beszélek. Tegnap elnök úr ezt nem említette, hisz van jócskán feladat az Oktatási Hivatalban, amiről ő beszélt. Mi a tankönyvfejlesztési részlegen a nagy küldetésünket, miszerint 2023 szeptemberére az első 12 évfolyamon, felmenő rendszerben elkészítsük a tankönyveket, megtettük. Ezzel látszólag a nagy-nagy feladatot tényleg el is végeztük, de ez nem azt jelenti, hogy megáll az idő, hisz ezeket a tankönyveket gondozni, frissíteni, megújítani kell, mivel nagyon rövid idő állt rendelkezésre ezeknek a kiadványoknak az elkészítésére, bizony néhány hiányterületen pótolni is kell a fejlesztéseinket. A köznevelési tankönyvjegyzéken szereplő tankönyvekből nagyon jelentős portfólióval az Oktatási Hivatal rendelkezik, összesen 1157 darab kiadvánnyal.

Amikor megkérdezik tőlünk, hogy ez miért van a könyvekben, az meg miért nincs a könyvekben, akkor nyilván az első megközelítés a részünkről az – mert a mi feladatunk a kerettantervhez való illeszkedés –,hogy amit a kerettantervek elvárnak, az benne van a könyvekben, viszont amit a kerettantervek nem várnak el, azok nyilván benne lehetnek a könyvekben, de ezeknek nyilván nincs túlsúlya.

Alább néhány jellemzőjét láthatják azoknak a fejlesztéseknek, amiket elvégeztünk az elmúlt négy-öt évben, és amelyek nyilván a mai napig is meghatározzák a munkánkat. Ennek utolsó szakasza a 4-8-12. évfolyamok közismereti könyveinek elkészítése volt. Ez 52 darab print kiadványt jelentett, majd jöttek sorra az elmúlt évben a hiányterületeknek a fejlesztései, atlaszok, tankönyvek, gyűjtemények, néhányról majd villantok föl képeket. Elkezdtünk a nemzetiségek számára fordításokat végezni, ezeket ma már a Nemzeti Köznevelési Portálon lehet elérni, akkreditáltunk további könyveket a nemzetiségi iskolák számára, és nem áll le a sajátos nevelési igényű tanulók számára fejlesztett könyveinknek a fejlesztése sem.

2024_SIPOSII_dia1.png

Egy – azt gondolom, a pedagógusok által régóta várt – hiányterületet is igyekszünk mielőbb pótolni a megoldásköteteknek az elkészítésével. Ez mindig egy kicsit vita, hogy kell vagy nem kell, hisz a tanár biztos meg tudja oldani a feladatot, ne sértsük meg a pedagógust azzal, hogy mi készen adunk neki megoldást, de aki már készült tanórára, az talán egyetért azzal, hogy nem árt, ha a tanár végig tudja futni egy adott feladat megoldását, hogy az a céltól függően milyen nehézségű. Én azt gondolom, hogy minden pedagógus meg tudja oldani ezeket a feladatokat, de nem árt, ha megoldáskötetekkel is előállunk feléjük.

Teljesen új fejlesztésként jelent meg három terület az Oktatási Hivatalban. Azok a szakképzési területek, amelyek a köznevelésnél maradtak, így a szakiskola, a készségfejlesztő iskola és a szakgimnázium tanulói számára fejlesztettünk taneszközöket.

Megújítottuk a tankönyvkatalógust, illetve megújult a Nemzeti Köznevelési Portál is. Az NKP-n – mivel már a B sorozatú tankönyves családunkat is okosítottuk – megjelentek ezek a kiadványok is, illetve a közösségi nevelés, osztályfőnöki programokhoz, az egészségfejlesztés, illetve a közlekedési ismeretek, közlekedésbiztonság témaköréhez készültek fejlesztések a portálra, továbbá újabb okoskönyveket is készítettünk.

Tavaly is beszéltem már róla, de idén is folytattuk a Vers Neked programot, ahol neves színészeink előadásában szólalnak meg irodalmi művek az NKP-n.

Hiányterület volt a Magyar nyelv feladatgyűjtemény, ami már elkészült, mind az A mind a B sorozatú könyvekhez használható. Ugyancsak hiány volt a 2024-es érettségire, a feladatgyűjtemény megjelenése magyar nyelv és irodalomból. Ez a kiadvány is elkészült, a tavaszi érettségire való felkészülést már segíthette. Úgy tudjuk, hogy egy népszerű kiadvány lett, sokan rendelték, használták, biztatjuk önöket, hogy ezután is tegyék meg. Ugyancsak hiánypótló kiadványunk a hatévfolyamos gimnáziumok számára szóló történelemkönyvek fejlesztése, így a 9–10. évfolyam számára ezek már elkészültek, és megújult a képes történelmi atlasz is az általános iskolások számára. Mindezekről a délutáni szekcióban sokkal részletesebben fognak kollégáim beszélni, úgyhogy én itt most csak egy-egy képet villantok föl ezekről. Remélem, egy kicsit kedvet is csinálva ahhoz, hogy ilyen szép könyveknek egy picit a beltartalmába is beavassuk önöket.

2024_SIPOSII_dia2.png

Megújult a Középiskolai földrajzi atlasz: 24 oldallal bővült, 200 térképet, melléktérképet, diagramot tartalmaz, és itt hívnám fel a figyelmüket arra, hogy a Nemzeti Köznevelési Portálon nagyon jó interaktív térképek állnak rendelkezésre. Ismerjék meg, használják, és a földrajzi atlaszt kiegészítve tegyék ezt a tantárgyat is élményszerűbbé.

Megújítottuk a függvénytáblázatot, láthatóak a színkódok, egy kiadványban maradt továbbra is a matematika, a fizika, a kémia, a biológia gyűjteménye, tehát ezek a színek jól jelzik ezeket, és a kiadványon belül pedig további megkülönböztető jelzések utalnak arra, hogy középszint, emelt szint vagy kiegészítő információ található a függvénytáblázatban. Ezúton is megragadom az alkalmat, és elnézést kérek minden felhasználótól, hogy a függvénytáblázat első megjelenésében bizony hiba csúszott a matematika részbe, pedig ugyanazon a minőségbiztosítási folyamaton végigment, mint az összes többi kiadványunk, sajnos mégis ez bekövetkezett. Igyekeztünk ezt mielőbb pótolni, és az őszi érettségi vizsgáig minden iskolában a javító oldalakat, illetve online formában is kiküldtük a jó adatokat, amik sajnos tévesen kerültek be a függvénytáblázatba.

Egy nagy újításunk, hogy a papír taneszközökben – ma már az alsós olvasáskönyvekben is – elhelyezett QR-kódokkal megszólalhatnak a versek. Jól látható a jelmagyarázat és ez a QR kódos rendszer egy nagy újdonsága a magyar könyveinknek, oda lehet varázsolni a művészeket a magyarórára. Közel 300 darab ilyen alkotás jelenik meg QR kódokkal a könyvekben, illetve megtalálható az NKP-n bekötve a megfelelő tartalmakhoz.

Megoldáskötetek készültek az emelt szintű érettségi gyűjteményekhez, a természettudományos tantárgyakhoz, amelyek pdf-ben a tankönyvkatalóguson találhatók.

SNI fejlesztéseink közül az első két évfolyam számára készült, úgynevezett komplex készségfejlesztő feladatgyűjteményt emelném ki, és aztán ennek a folytatását a környezetismeret Fedezd fel a világot címmel ellátott könyvünket, amely a harmadik és negyedik évfolyam számára készült. Ez folytatódik a felső tagozaton a biológia, a kémia, a fizika, a földrajz komplex megjelenésében természettudományos sorozatként. A középsúlyos SNI-s gyerekek számára állampolgári ismeretek gyűjtemény is készült. Ezek nagyon leegyszerűsített, ezen tanulócsoport számára jól használható kiadványok, de a teljesség miatt hozom ide, hogy lássák, hogy ennyire széles spektrumon és minden egyes korosztálynak, illetve tanulócsoportnak igyekszünk kiadványokat készíteni.

2024_SIPOSII_dia3.png.jpg

Itt láthatják azokat a fejlesztéseket, amelyek a szakgimnáziumnak készültek, a gyógypedagógiai asszisztens, a közművelődési munkatárs, a pedagógiai asszisztens területre, és alatta a készségfejlesztő iskola, illetve a szakiskolai fejlesztések. Ezek a viszonylag egyszerűbb, az általuk is elsajátítható szakmák, kerékpárszerelő, élelmiszer-eladó, háztartástan, életvitel kiadványok, amelyek segítik ezeknek a tanulóknak sok esetben a komfortosabb élet megvalósítását, vagy valamilyen egyszerű szakmának a megtanulását.

Megújítottuk a tankönyvkatalógust, iskolatípusra, évfolyamra, szerzőre egy új felületen tudnak rákeresni. Ez egy felhasználóbarát, a mai jogszabályoknak megfelelően tartalmazza az összes kiadványunkat. A megoldásköteteket is itt érik el. A tanmenetek, a megoldáskötetek, a mérőeszközök és valamennyi tankönyvünk teljes egészében, PDF formátumban letölthető a tankönyvkatalógusról. Tudom, hogy ezt mindig leginkább a tankönyvrendelés időszakában használják, hisz akkor szereznek információt arról, hogy a könyvekbe kicsit betekintsenek, de nyilván év közben is érdemes ezeket nézni, vagy akár a tanórán is hasznosítani.

2024_SIPOSII_dia4.png

A Nemzeti Köznevelési Portál új felülete ma így néz ki. Az A és a B sorozat tankönyvei külön kereshetőek rajta. Az egyéb tananyag cím alatt jelenik meg a közlekedésbiztonság, az egészségfejlesztés, és külön gombot kapott a nemzetiségi nyelv, valamint a sajátos nevelési igényű tanulók számára fejlesztett könyveknek az elhelyezése.

Tartunk a pedagógiai oktatási központokon keresztül sok-sok tájékoztató előadást önöknek, ahol az NKP beltartalmait és a szolgáltatásait is meg lehet ismerni. Ezek közül én most a tartalomszerkesztésre, a stílusszerkesztésre, a tanulásszervező funkcióra, illetve a feladatszerkesztő funkcióra hívnám fel a figyelmüket. Használatukban pedig kollégáim állnak segítségükre, amikor ezt igénylik tőlünk.

Az NKP-ról szóló számadatok nagyon beszédesek: 222 okostankönyv, 22 okosgyűjtemény, 21 tanári kézikönyv található rajta, és a többi számot nem sorolom föl, több tízezer okos feladat, bekötve könyvekbe és önállóan is megjelenik. A felhasználók által készített feladatok száma több mint 31 ezer darab. Nagyon büszkék vagyunk erre a fejlesztésünkre, és nagyon örülünk annak, hogy ennek használata ma már egyre népszerűbb az ország területén, és most egy projekt keretében a határon túli területekre, ahol magyar oktatás folyik, is minél inkább szeretnénk kiterjeszteni. Ezek a fejlesztések valósultak meg az elmúlt időszakban az NKP-n. Látható, hogy a B-sorozatú könyveknek az okosítása történik. A következő évben igyekszünk pótolni a hiányterületeket, illetve folytatjuk a nemzetiségi okostankönyveknek a megjelenését is, továbbá a fordításoknak a megvalósítását.

A tavalyi évben sok-sok videóanyaggal jelentem meg, amelyek már tartalmazták ezeknek a digitális újdonságoknak, a digitális transzformáció újdonságainak néhány elemét, amelyeket most is hozok, és szerencsére kreatív kollégáim ezeket még túl tudták szárnyalni, és újabb ötletek, javaslatok jelentek meg a kiadványainkban. A magyar nyelvnél is különböző újabb animációk, a magyar irodalomnál is folytatódtak a fejlesztéseink, és matematikából is szeretnék egy-kettőt kiemelni, mint a töprengőt, a szabadulószobát, vagy újabb webalkalmazásokat, játékoknak, szimulációknak a megjelenését. Például a szabályos tizenkétszög területének kiszámítása látható egy animációban. Gyönyörűen megmutatja, hogy az átdarabolás után a terület négyzetek segítségével majd egyszerűen számolható lesz. A szabályos 12 szög sugarának az értéke átmegy a négyzet oldalába, és így pillanatok alatt vizuálisan megjelenik a három darab r oldalú négyzet mint a terület mértéke.

Megjelentek újdonságok a magyar nyelvben is, interaktív ábrákkal. Ebben az a különleges, hogy a magyar nyelvjárások, régiók szerinti hangos térképe jelent meg. „Vasárnap reggel felírják a vendégeket, mert nálunk a menyasszonytánc úgy volt, hogy a kontyolódás előtt, majd a vőfély kihirdette, hogy hát na, kezdődik a menyasszonytánc.” – hallható az egyik szövegben. Nézzenek utána, mi az a kontyolódás, és keressék meg a felületen[1].

Szintén újdonságként jelent meg a szerepháló, amelyben láthatják például az Édes Anna generált képeit. Itt már mesterséges intelligenciával is dolgoztak a kollégák, illetve az interaktív videóinkat, amelyek megállítópontos működést is tudnak. Jellemzően kiegészítő tartalmak jelennek meg a videókban.

Az egészségfejlesztés okos gyűjteményünkben igyekeztünk egy olyan anyagot készíteni, amelyet bármely szakos kolléga egy egyszerű felkészüléssel az osztályfőnöki órán meg tud valósítani. Pedagógusok számára segédeszköz, tanári kézikönyv, a gyerekek számára feladat. 17 darab animáció készült el hozzá. Egyikből kiemeltem ide egy szövegrészletet:

„Az energiaitalokról. Ő itt Péter. Vizsgákra készül. Mikor nem bírja máshogy, energiaitalt iszik, mert az felpörgeti, koncentrálttá teszi. Péter tudja, hogy egyszerre csak egy dobozzal ihat meg. Egyszer, mikor nem bírt leállni, hányingere, mellkasi fájdalma lett tőle. A szíve vadul vert és szédülni kezdett. Ráadásul hosszú távon a szív és érrendszeri problémáktól, a 2-es típusú cukorbetegségtől is tart. A hatás, amit Péter érez, az energiaitalok összetételéből adódik. Van bennük koffein, cukor, taurin, vitaminok és sok esetben guarana.”

Később Péter megkapja a jótanácsokat, hogy mit igyon helyette.

A közlekedési ismeretek tananyagunkhoz kapcsolódóan hívom fel a figyelmüket, hogy a MÁV-tól kapott három közlekedésbiztonsági videó is megtalálható az NKP-n, amelyek felhívják a figyelmet:

  • az áramütés veszélyére (a gyerek felmászik a vonat tetejére);
  • a vonat fékútjának a hosszára (át akar hajtani a síneken a vonat előtt);
  • a peronon olyan helyen tartózkodás veszélyeire, ahol nem szabadna.

Ezeket rövid, nagyon látványos kisfilmek mutatják be, fizikaórán is nagyon jól használhatók és be vannak kötve a tananyagba is.

Remélem, hogy az NKP-t és a tankönyveinket nagy-nagy odafigyeléssel használják önök is. Mi nagyon jó szívvel készítettük önöknek. Kérem, hogyha bármi észrevételük van ezekkel kapcsolatban, akkor azt tegyék meg felénk. Igyekszünk maximálisan megfelelni a mai követelményeknek úgy, hogy azt a gyerekek szemével is jónak ítéljék meg.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

 

[1] https://www.nkp.hu/tananyag/185460211475/lecke_03_022#section-185628218994