Dr. Veszelszki Ágnes

Közszolgálatiság és tanárképzés: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemeskürty István Tanárképző Karának oktatási filozófiája

Amikor három évvel ezelőtt egy másik egyetemről a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre váltottam, akkor rendszeresen megkérdezték tőlem olyanok is, akik az oktatásban járatosak, hogy felszereltem-e már, tudok-e már megfelelően tisztelegni. Ezért gondoltam, hogy néhány szót fogok mondani azzal kapcsolatban is, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen nem csupán egyenruhás képzéseink vannak.

2024_DRVeszelszkiA_dia1.png

Az egyetem 2012-ben jött létre, és jelenleg már öt kara van. A két egyenruhás kar mellett három civil karral is rendelkezünk. A két egyenruhás kar a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK), illetve a Rendészettudományi Kar (RTK), de ezen kívül vannak civil képzéseink is, mégpedig az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karon, a Víztudományi Karon, illetve 2024. augusztus 1-jétől elindult a Nemeskürty István Tanárképző Kar, amelynek a képviseletében most itt vagyok.

Fő feladatunk, hogy a tanárképzésben képzőintézményként vegyünk részt. Néhány szó arról, hogy hol vagyunk megtalálhatók. A fő épületünk a Ludovika Campuson található, ez Budapesten, a Nagyvárad téren van, de jelen vagyunk még a HHK-val a Hungária körúton, van egy bajai campusunk, illetve Szolnokon a repülős képzésünk zajlik. Amit infrastruktúraként tudunk a hallgatóinknak és oktatóinknak kínálni, egy nagyon modern, jól felszerelt oktatási központ. A karunk, ahogy említettem is, augusztus elsejével jött létre, és folyamatosan alakul már az oktatói, tananyag- és szakfejlesztői kollégáink létszáma is.

2024_DRVeszelszkiA_dia2.jpg

Milyen elveket érvényesítünk az új tanárképzésünkben, amely 2025 szeptemberében fog indulni? A fő célunk a tanárképzés megújítása, ám ezt a feladatot nem egyedül végezzük, hanem a debreceni, az egri, a nyíregyházi pilotprojekt-konzorcium tagjaival együtt. Ebbe a munkába kapcsolódtunk be mi is.

Miben szeretnénk megújítani a tanárképzésnek a jelenlegi rendszerét? Egyrészt szemléletmódjában, illetve abban, hogy a mi szakmánk, a tanári, a pedagógusi szakma presztízsét szeretnénk növelni. Másrészt a tartalomban is megújítást hozunk. A NAT2020-as változatának az elvei alapján állítjuk össze a szakjaink anyagát, tartalmát. Ez meg fog jelenni a tanárképzésben, és természetesen együttműködünk a megfelelő intézetekkel a tanártovábbképzések kidolgozásában is. Harmadrészt a legfrissebb oktatási módszereket kívánjuk alkalmazni, és itt támaszkodni fogunk a legújabb fejlesztésekre is természetesen. Amiben még újdonságot hozunk, az a tantervek és a képzési és kimeneti követelmények újszerűsége lesz. Ezt közösen végezzük a partnereinkkel, de mi ebben az NKE-s újdonság? A gyakorlatorientáltság.

A korábbiak során a tanárképzés úgy nézett ki, hogy az elméleti megalapozás után – ez tartott három vagy négy évig – jutott el csak a tanárjelölt az iskolába, ahol a gyakorlótanítását elvégezte. Ezt mi megfordítjuk, és a gyakorlat áll majd az oktatás középpontjában. A mi hallgatóink már a tanulmányaik első évétől kezdve jelen lesznek a különböző oktatási intézményekben, az óvodától kezdve, a különböző speciális nevelési-oktatási intézményeken keresztül, az általános iskolán át a középiskolákig. Megismerik az ott folyó munkát, és nem csupán az oktatási részét, hiszen mindannyian jól tudjuk, hogy az iskolában zajló oktató-nevelő munka nem csupán a tanórákon zajlik, hanem azt szeretnénk, hogy a hallgatók az összes többi, a pályához szükséges ismerettel, tapasztalattal is rendelkezzenek, ezáltal megelőzzük azt a fajta korai pályaelhagyást, amiről kutatások is szólnak, miszerint a tanárok elvégzik a tanulmányaikat, egy gyakorlóiskolába bekerülnek, ahol kiemelkedő gyerekekkel találkoznak, és elhelyezkedve pedig szembejön velük a valóság, és ettől megrémülnek, és 3–6 hónap tanítás után elhagyják az iskolát. A mi hallgatóinkkal ez nem fog megtörténni, hiszen a valósággal fognak találkozni a tanulmányaik első évétől kezdve, és nem érheti őket meglepetés, amikor kikerülnek az egyetemről. Az egyetemünk jelmondata a következő: „a biztos jövő egyeteme”, és azt gondolom, hogy ezt mi a karként kiegészíthetjük azzal, hogy „biztos jövő az oktatásban”. Ez az, amit kínálunk a mi hallgatóinknak.

Amivel ezt elő kívánjuk segíteni, az a kiscsoportos jelleg, mégpedig oly módon, hogy nem nagy évfolyamokban tervezünk gondolkodni, hanem az évfolyamokon kis csoportok lesznek, ahol mentorok is segíteni fogják a hallgatók munkáját. Nem tudom, hogy önök, ismerőseik, akár gyermekeik megélték-e azt a tanárképzésben, hogy bekerültek egy óriási nagy szakra, és egyedül érezték magukat. Külön tanultak a magyar szakosok, külön tanultak a történelem szakosok, és alig-alig találkoztak, csupán egy-egy kurzuson. Nálunk a kiscsoportos oktatás fogja erősíteni a közösségiséget. A hallgatók előrehaladását mentorok fogják segíteni, a tanulmányaik első évétől kezdve. A mentorok gyakorló pedagógusok lesznek, akik segítik a hallgatókat a teljes egyetemi pályájukon, illetve a szakmai gyakorlatuk során.

A közösségiséget említettem, és itt nagyon fontos különbséget tenni aközött, hogy nem autonómiára, hanem önállóságra neveljük majd a hallgatókat, és általuk pedig az ő diákjaikat. Másrészt a közszolgálati egyetemen a közszolgálatiság attitűdje jelenik meg, és nem semleges az a tudás, hanem elfogulatlan lesz az a tudás, amit itt megszerezhetnek. Emellett fontosnak tartjuk a lexikális tudás megszerzését, ami korszerű, és éppen ezért időtálló, emellett pedig identitáserősítő tudást jelent. Ebben nem a kritikai gondolkodás fejlesztésére, hanem a mérlegelő gondolkodás fejlesztésére helyezzük a hangsúlyt. A kritikai gondolkodás azt jelenti, hogy mindenben és mindenkiben kételkedik valaki, a mérlegelő pedig azt, hogy a tudása alapján tud dönteni a különböző nézetek között, és el tudja dönteni, hogy mi az, amit el tud fogadni.

Hogyan is néz ki ennek a fejlesztésnek a szervezeti kerete? Nyolc tanszékünk már létrejött. Jelenleg is veszünk fel új oktatókat, és nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy ne csupán elméleti szakemberek jelenjenek meg a karunkon, hanem közszolgálati docensként, mester- és szakoktatóként olyan kollégákat is tudunk foglalkoztatni, akik középiskolában, általános iskolában vagy óvodában szereztek nagymértékű és elismert gyakorlatot a korábbiak során. A vezetőket már kiválasztottuk, de oktató kollégákra és mentortanárokra még van lehetőség jelentkezni.

2024_VESZELSZKIÁG_dia3.jpg

Hogy áll a szakfejlesztésünk, és milyen szakokat is fogunk kínálni a 2025. februári jelentkezési időszakban 2025 szeptemberétől kezdve? Tanári és bölcsész szakokat is indítunk, magyarból, történelemből és angolból. Ezen kívül lesznek tanári szakjaink németből, földrajzból, illetve a természettudomány-környezettan, az úgynevezett Z szak is megjelenik itt, amiről a következő előadó, Weiszburg Tamás fog majd beszélni. Ezenkívül pedagógiai alapképzésként indítunk tanítóképzést, illetve óvodapedagógus-képzés indítására is lehetőségünk van. Ezenkívül bölcsészképzésként elindul újonnan a kommunikáció- és médiatudomány alapképzés, amelynek jelenleg már az egyetemen van egy folytatása mesterképzés szintjén, és terveink szerint ennek lesz egy további folytatása, mégpedig a doktori képzések szintjén. Így néz ki jelenleg a képzési portfóliónk. A NITK honlapján (Nemeskürty István Tanárképző Kar, nitk.uni-nke.hu) meg lehet találni a pontos szakpárosításokat.

2024_VESZELSZKIÁG_dia4.png

Hogyan állunk az időzítéssel? A tantervek a tantárgylista szintjén már elkészültek, a tantárgyleírásokat tavaszig készítjük el. A kollégáim gőzerővel dolgoznak a tantárgyleírásokon, és elindítjuk az akkreditációs folyamatot is. Egyes sajtóhírek szerint a mi képzéseinket nem kell akkreditálni, ezt cáfolom. Az elindulás miatt kaptunk időbeli engedményt, de természetesen a képzéseink akkreditálva, hitelesítve lesznek minden esetben. 2025 szeptemberében pedig elindulnak a képzéseink kiváló kollégáimnak köszönhetően.

Mivel foglalkoztunk még az elmúlt időszakban, az elmúlt közel egy évben? Elindítottuk az identitáserősítő portfólió kidolgozását. A korábban említett gyakorlatorientáltság oly módon is megjelenik, hogy terepgyakorlatokon is fognak tanulni a hallgatóink. Például a nyelvjárásokat a magyar szakosok egy terepgyakorlat keretében ismerhetik meg, autentikus tudást szerezve ezzel, a földrajzi ismereteket helyszíni terepgyakorlatokon tudják elsajátítani a hallgatók, vagy a történelem kapcsán neves történeti helyszíneken, a nemzeti emlékezet számára fontos helyeken tudnak tanulni a történelmi eseményekről hallgatóink. Ezzel arra szeretnénk ösztönözni őket, hogy ezt a fajta tudásátadási módot majd az iskolai oktatás-nevelés keretei között is folytassák, használják azt a gyakorlati ismeretet, amelyet ily módon megszereznek.

Ezt már ki is próbáltuk. Idén októberben, illetve november elején hirdettünk meg középiskolásoknak egy történelem-, illetve egy földrajz-terepgyakorlatot. 150 diák jelentkezett a 60 helyre, és őket vitték el a kollégáim Erdélybe, illetve Délvidékre egy nagyon sikeres terepgyakorlatra. Kiemelkedően jó visszajelzéseket kaptunk mind a diákoktól, mind pedig a szülőktől. Ezt fogjuk kínálni a mi hallgatóinknak.

2024_VESZELSZKIÁG_dia5.jpg 2024_VESZELSZKIÁG_dia6.jpg

Szintén elindultunk a kutatási portfóliónk kiépítésével, a kari tudománystratégiánk már elkészült, hiszen fontosnak tartjuk, hogy a tudományos eredmények ne csak megszülessenek az egyetemen, hanem ezekről kommunikáljunk is, és szeretnénk minél szélesebb körben megismertetni a munkánkkal kapcsolatos eredményeket. Tehát kiterjedt tudománykommunikációs tevékenységet igyekszünk folytatni.

Bízunk benne, hogy Önök is sokszor fognak a NITK nevével találkozni a különböző sajtóorgánumokban. Említettem már a doktori programot, ennek a kidolgozása is elindult, ahol az oktatáskutatás is hangsúlyos szerepet fog kapni. Elkezdtük a hazai és nemzetközi együttműködéseket is erősíteni. Nagyon örülök, hogy itt vagyunk most Egerben, hiszen az egyeztetéseink nyomán az NKE rektora együttműködési megállapodást írt alá az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem rektorával. Elsősorban a tanárképzés és a doktori képzés kapcsán működünk együtt az egri egyetemmel. Más egyetemekkel is egyeztettünk már. További partnerintézményekkel is – ebbe beletartoznak a középiskolák és az általános iskolák – felvettük a kapcsolatot, de nemzetközi téren is biztató eredményeink vannak: például az argentin oktatási államtitkárral is egyeztettünk, van már kapcsolatunk az Oszakai Egyetem magyar szakával, illetve a CEEPUS programba is elkezdtünk bekapcsolódni.

Hol lehet minket utolérni, ha valaki szeretne rólunk tájékozódni? Egyrészt elindítottuk – említettem a tudománykommunikációs lehetőségeket –a Tanári szoba blogot. Ez a Ludovika felületén található meg. Itt a kollégáim a szakfejlesztésről, szakmai témákról, illetve a tanári, oktatói hitvallásukról is tesznek közzé anyagokat. Napi szinten frissítjük a Facebook-oldalunkat, amely az NKE Nemeskürty István Tanárképző Kar címen található. Természetesen a honlapunk is naprakész, ez a nitk.uni-nke.hu címen érhető el. Örülünk, ha itt is tájékozódnak a képzéseink és szakmai munkánk iránt.

2024_VESZELSZKIÁG_dia6.png

Ha azonban nem elegendő az online tájékozódás, mert sokkal meggyőzőbb tud lenni az, ha személyesen tudunk találkozni, és megismerhetik akár Önök, akár a diákjaik a képzéseinket, megismerhetik az egyetemet, meglátogathatják a campusunkat, akkor szeretettel várjuk Önöket a nyílt napon. Több ezer érdeklődő diák szokott ellátogatni az egyetemi nyílt napunkra. Nagy örömmel várjuk az érdeklődőket november 22-én, pénteken a Nagyvárad téri Ludovika Campuson. Először bemutatkozik maga az egyetem, mind az öt kar kínálatát meg lehet itt ismerni, utána pedig a mi tanár- és bölcsészszakjainkkal kapcsolatban lehet tájékozódni. Ezen kívül lesz önálló, kari nyílt napunk is január 17-én, pénteken. Szeretettel várjuk ezen is az érdeklődőket.

Hogyha további kérdésük van, akkor a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. elérhetőségen tudnak kérdezni. Nagy örömmel fogadjuk e-mailben is a kérdéseket, de ne csak az online lehetőségeket használjuk ki. Egész nap itt vagyunk a konferencián a kollégáimmal, keressenek meg minket, ugyanígy szívesen látjuk önöket a Ludovika Campuson is.