Kóródi Bence Gábor

Az Oktatási Hivatal innovatív tartalomfejlesztései és
legfrissebb taneszközkínálata szekció összefoglalója

360_03_szekcióvezető_Kóródi Bence.jpg

Kóródi Bence a szekció felvezetőjében kiemelte, hogy – a NAT2020 szerint aktualizált papír alapú taneszközökön elvégzett munkával párhuzamosan – folytatódtak a digitális tananyagfejlesztések, ami az oktatás megváltozó stílusának jövőjét láttatja már itt, a jelenben. Nemcsak a digitális hozzáadott értékek és a tanulásszervezés tekintetében igaz ez, hanem tanulásmódszertani értelemben, a feltörekvőben lévő digitális pedagógia eredményeinek felmutatásával is. Az akkreditált papír alapú termékeket vonták digitális transzformáció alá a Tananyagfejlesztési Főosztály munkatársai, melynek során egy olyan módszer- és szemléletváltásnak lehetünk a tanúi felmenő rendszerben immáron évek óta, amely gyermek- és élményközpontú, és amely a tanulás eredményességének fokozását is jelenti egyúttal. Mindezek az eredmények az audiovizuális támogatás, az animációk-szimulációk, az interaktív feladatok és a további újszerű digitális megoldások révén tudtak megszületni.

A Mitől hangosak a papír tankönyveink? – Hiánypótló termékek és megoldások az Oktatási Hivatal papír alapú kínálatában című előadásában elmondta, hogy a főosztály által a NAT2020 szerint fejlesztett print tankönyvek elkészülését követően kerülhetett sor az évfolyamok felülvizsgálatára, amelynek során a megkezdett fenntartási, utógondozási, kontrollszerkesztési és egyéb feladatok mellett adódott lehetőség az időközben jelentkező hiányok pótlására is.

Ilyen volt például a munkafüzetek hiánya két iskolafok: a felső tagozat és a középiskola bevezető évfolyamának magyar nyelv tantárgyát érintően. Ezt a főosztály egy-egy feladatgyűjtemény fejlesztésével oldotta meg, amelyek mindkét sorozat – az A, illetve a B – tankönyvéhez is használhatók az 5. és a 9. évfolyamon – gazdag kínálatukkal teret engedve a feladatok közötti válogatás és a differenciálás lehetőségének is.

Az Érettségire felkészítő feladatgyűjtemény – Magyar nyelv és irodalom című kiadvány, ahogy a neve is mutatja, a középszintű érettségire segíti a diákokat felkészíteni, mivel azokra a feladattípusokra mutat mintákat, amelyek újonnan jelennek meg az érettségin a NAT2020 szerint. Ilyen az Irodalmi feladatlap, a kidolgozott Témakifejtő dolgozat/esszé írása és a Szóbeli tételsor, amelybe Vörösmarty Mihály, Mikszáth Kálmán, Jókai Mór és Herczeg Ferenc kerültek be újként. A kiadvány számos egyéb ismeretet is nyújt a felkészítéshez a magyartanárok részére a módszertani javaslatokkal és a Gyakran ismételt kérdésekkel.

Folytatódott a történelemtankönyvek fejlesztése a hatévfolyamos gimnáziumok számára, mivel ennek a kerettantervnek a felépítése és szakaszolása eltér a négyévfolyamostól. Átdolgozásra került a NAT2020 szerint, és meg is újult a Képes történelmi atlasz általános iskolásoknak és a Földrajzi atlasz középiskolásoknak. A hiánypótló kiadványok közé tartozik végül a Függvénytáblázatok átdolgozása, amelyben az egyes ismereteket a kimeneti követelmények szerint jelöltük – zárta előadását a főosztályvezető.

Kiss Gábor főosztályvezető a sajátos nevelési igényű tanulók számára készült új fejlesztéseket, illetve a köznevelés rendszerében elhelyezkedő szakmai tantárgyak oktatásához készített taneszközöket mutatta be Új fejlesztéseink az SNI területén és a szakmai képzéseket támogató taneszközeink között című előadásában. A gyógypedagógiai szemléletmód szempontjából kiindulva hangsúlyozta, hogy nem gyógypedagógiai szempontból enyhe vagy középsúlyos tanulókra szabva, hanem az enyhe vagy középsúlyos kerettantervekhez igazodva készültek el ezek a taneszközök.

Ezt követően Kiss Gábor részletesen bemutatta a szakképzésben és az SNI-ben érintett kiadványokat. Előadását azzal zárta, hogy megújult az online tankönyvkatalógus, amelyen már az előadásban részletezett kiadványok is elérhetők mindenki számára a www.tankonyvkatalogus.hu oldalon.

Pintér Gergely osztályvezető az Ingyenes tartalomfejlesztési eszközök (szabadulószoba, megállítópontos videó) és az okosgyűjtemények legújabb generációja a Nemzeti Köznevelési Portálon című előadásában felsorolta a Digitális Tananyagfejlesztési Osztály tartalomfejlesztésben elért eredményeit. A munkatársak a közismereti okostankönyvek közül a következő címeket transzformálták digitálisan:

  • Magyar nyelv 7B, 8B, 11B;
  • Irodalom 7B, 8B, 11B;
  • Matematika 7B, 8B, 11B, 12B;
  • Történelem 7B, 11B.

A nemzetiségi okostankönyvek közül az alábbiak készültek el:

  • Matematika szerb 11A, 12A;
  • Történelem horvát 9A, 10A;
  • Történelem német 9A, 10A;
  • Történelem román 9A, 10A;
  • Történelem szlovák 6A, 10A.

Az osztályvezető felhívta a figyelmet, hogy a Közösségi nevelés tantárgyhoz elkészült az Egészségfejlesztés okosgyűjtemény és digitális tanári kézikönyv óravázlatokkal, amely – számos videóval kiegészítve – a nem szakos osztályfőnökök számára is segítséget jelent az órák magas színvonalú megtartásához, valamint a Közlekedésbiztonság két okosgyűjteménye, amelyek nélkülözhetetlen információkkal szolgálnak a közlekedés alapvető tudnivalóiról és normáiról.

Az interaktív videókkal a felhasználók aktivitását lehet növelni – folytatta Pintér Gergely, illetve a pedagógiai elemeket építették be a videós tartalomba. A videóban elhelyezett feladatok, digitális kiegészítők lehetővé teszik a tanulók számára, hogy a videó megtekintése közben elmélyítsék tudásukat, illetve gyakorolják a tanult anyagot. Ezzel összefüggésben egészültek ki a multimédiás tartalmak megállítópontos működéssel. A megállítópont után a megnézett tartalmat újra lehet nézni, pörgetni lehet benne, de csak az adott fejezetig. A megállítóponton megjelenik egy kattintható digitális kiegészítő – modális ablak, okostankönyvi tartalom, okosfeladat, okosfeladatsor stb. Jó megoldás vagy teljesítés esetén nézhető meg a videó következő fejezete. 

A hotspotos működésre térve az osztályvezető kiemelte, hogy a videókban lehetőség lenne részletek kiválasztására. A felhasználók bizonyos elemekre kattinthatnak a videóban (például: youtube infobox), amely megállítja a lejátszást, és egy modális ablakban további információkat (szöveg, grafika stb.) ad az adott elemről, illetve feladatokat (például okosfeladatot) kapcsol hozzá. Ha nem történik akció (kattintás), a videó nem áll meg. Ez a funkció lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók alaposabban megismerjék az adott elemeket, fogalmakat, tananyagrészleteket.

A Kitaláló fantázianevet viselő digitális szabadulószoba lényege – zárta előadását Pintér Gergely, hogy a felhasználók különböző rejtvényeket, feladványokat (például okosfeladatokat), logikai problémákat oldjanak meg adott időn belül, és kiszabaduljanak abból a virtuális térből, amelybe a játékba belépve kerültek be. Az okosfeladatok között a válaszok függvényében lehet mozogni, a kijutás ideje, összetettsége, a megoldandó rejtvények száma a felhasználó tudásszintjétől, felkészültségétől, ismereteitől, digitális kompetenciájától függ. A Kitaláló nem csupán egy új tartalomtípus, hanem egy új eszköz a Nemzeti Köznevelési Portál arzenáljában. A regisztrált felhasználóknak lehetőségük lesz használni ezt az eszközt, és létre tudják hozni a saját szabadulószobájukat a saját tartalmaikkal.

Dani-Pallósi Ágnes témavezető az irodalom okostankönyvek fejlesztéséről tájékoztatta az érdeklődőket a Tanulást támogató innovatív fejlesztések az új irodalom okostankönyvekben – verselemző applikáció, szerepháló adatvizualizációs eszköz, kötelezők képregényben, regényfeldolgozás interaktív tér-idő böngészővel című előadásában.

A 2024-es fejlesztési időszakban, a NAT7 projekt keretében az Oktatási Hivatal Digitális Tananyagfejlesztési Osztálya folytatta az előző időszakban megkezdett munkát, és további, eddig csak nyomtatott formában használható, magas példányszámban rendelt tankönyveket vetett digitális transzformáció alá. Az irodalom tantárgyban az általános iskolás 7. és 8. évfolyamra, illetve a középiskolás 11. évfolyamra készültek el új okostankönyvek a B sorozaton belül, így 2024 szeptemberétől az Irodalom 7. és 8., illetve a Színes irodalom 11. is elérhető a Nemzeti Köznevelési Portálon. A könyvek a HTML-transzformációt követően egyszerűen használhatók az interneten, a leckék új okosfeladatokkal egészültek ki, amelyek segítik a tananyag feldolgozását. Az átalakítható papír tankönyvi és munkafüzeti feladatok szintén bekerültek interaktív digitális formába öntve.

Ezt követően a témavezető kiemelte, hogy a tanulási folyamatot képregényekkel (Irodalom másKÉPp), animációkkal (Digitális Papírszínház, Korstílus animációk), verselemző applikációkkal (Preparált verselemzés), a tananyaghoz kapcsolódó fiktív hírműsorokkal (Hírek anno), megzenésített memoriterekkel, illusztrált életrajzokkal, összefoglaló infografikákkal, a hosszabb epikai és drámai művek áttekinthetősége érdekében készített szerephálókkal, valamint adaptív feladatsorokkal támogatták meg, amely utóbbiak a felhasználó teljesítményét követve adnak újabb és újabb okosfeladatokat.

Dani-Pallósi Ágnes a fenti digitális kiegészítőkkel feldolgozott művek felsorolásával és bemutatásával zárta előadását.

A szekciót Vépy-Benyhe Judit témavezető zárta a matematika okostankönyvek fejlesztéséről tartott, „Töpörödött törtördögök” – Digitális tananyagok a matematika oktatásához az általános iskola felső tagozata és a gimnáziumok számára című előadásával.

A témavezető arról számolt be, hogy a matematika területén az okostankönyvek fejlesztése felért a 12. évfolyamig, tehát az érettségire készülő diákok számára is komoly támogatást tud a főosztály nyújtani. Az idén fejlesztett okostankönyvek száma ezzel együtt rendkívül magas: OH-MAT07TB, OH-MAT08TB, OH-MAT11TB, OH-MAT12TB, ez nagy kihívást jelentett a területen dolgozó munkatársak számára. A projekt végül sikeresen zárult.

Ezt követően Vépy-Benyhe Judit bemutatta a tankönyvek felépítését és használatát, és kitért az azokba fejlesztett újdonságokra is. Ezek felsorolásszerűen a következők.

Az okosfeladatokban helytelen válasz esetén felugró magyarázat, részletes megoldás (megoldást segítő ábra vagy kérdés, több megoldás részletes ismertetése) található. ­A már megszokott témazáróra felkészítő fejezetzáró tesztsorok mellé most érdekes, játékos feladatsorok is kerültek. Mesterséges intelligenciával fejlesztett képek kerültek az okosfeladatokba, illetve zenei aláfestés az animációkba. Az okosfeladatok közé kerültek Töprengő névre keresztelt, tehetséggondozásra szánt feladatok. 12 darab középszintű érettségi feladatsor és négy db középiskolás felvételi feladatsor, illetve ezekhez részletes megoldókulcs készült. A feladatsorok felépítésükben differenciált segítséget nyújtanak a diákoknak.

Készült továbbá 16 matematikai kompetenciákat fejlesztő játék, ahol a gép ellen lehet játszani. Ezek a tankönyvek ajánlott játékai, továbbá saját ötleteket, ismert játékokat tartalmaznak. 3D modell és kiterjesztett valóság: néhány ilyen modellt tervezünk a térgeometriához, valamint a felvételihez. Animációk bemutatása: Szinusz függvény a mindennapokban, Háromszögelés, Legnagyobb közös osztó, Legkisebb közös többszörös…

A fejlécgrafikák tekintetében folytatódtak az 5. és 6. osztályban megszokott rejtvények (nem feltétlenül matematikához kapcsolódó, gondolkodtató, cseles feladatok); a 11. és 12. évfolyamon űrlények tartanak a Föld felé, akik minden matematikával kapcsolatos jelenségen elcsodálkoznak, a humor eszköztárát felhasználva a tanulási kedv és motiváció felkeltése érdekében – zárta előadását a témavezető.