Farmasi József
A duális szakképzés és a felnőttképzés képzésszakmai
kihívásai és lehetőségei szekció összefoglalója
A XXVI. Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferencián évről évre erősödik – az egykor határterületnek számító – szakképzés és felnőttképzés reprezentációja. Idén önálló szekció keretében került fókuszba a megújult szakképzési és felnőttképzési rendszer két – de egyúttal egymással szervesen kapcsolódó – kulcsterülete a duális szakképzés, valamint a felnőttek oktatása és képzése.
A téma aktualitását jelzi, hogy az előadásokat az előzetes regisztrációt felülmúló, rekordszámú érdeklődő követte. A szekciót dr. Magyar Zita, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) elnöke is megtisztelte, az NSZFH mellett az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Nonprofit Zrt. munkatársai, a szakképzési centrumok és szakképző intézmények vezetői, oktatói, felnőttképzési és köznevelési szakértők egyaránt helyet foglaltak a hallgatóság soraiban.
A szekció tematikája részben kapcsolódott a 2023-as felnőttképzési szekció vezérfonalához, összeállításakor arra törekedtünk, hogy a gazdasági-társadalmi folyamatokra reflektáló szabályozási-intézményi környezet elmúlt időszakban történt átalakítását elméleti és gyakorlati oldalról egyaránt megjelenítsük, értékeljük, minden érintett számára hasznos és aktuális információkkal szolgáljunk.
Farmasi József, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgató-helyettese – a szekció egészét is keretezve – a duális szakképzés megújult rendszerét, lényegi ismérveit, előnyeit, az előrehaladás minőségét és mértékét befolyásoló aktuális szakmai, pénzügyi, adminisztratív kihívásokat, a lehetséges beavatkozási-finomhangolási területeket ismertette.
Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökségi tagja, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a duális képzőhelyek szerepét és feladatait mutatta be, tömör, lényegre törő előadását aktuális szakképzési, duális szakképzési statisztikákkal színesítve.
HL-LAB Agrár- és Környezetvédelmi Laboratórium laborvezetőjétől, Dr. Kónya Bálinttól a cég szakirányú oktatásba történő bekapcsolódásával együtt járó konkrét feladatokról, kihívásokról, lehetőségekről hallhattunk egy rendkívül gyakorlatias előadást. Az előadó az együttműködésben, a duális képzőhelyen belüli, a duális képzőhely, a képzésben résztvevők, a szakképző intézmény, illetve a gazdasági kamara folyamatos és kölcsönös kommunikációjában láttatta a saját és a duális szakképzési rendszer sikerének kulcsát.
Egy rövid szünetet követően Végh Attila főigazgató a Mátészalkai Szakképzési Centrum példáján keresztül prezentálta a duális szakképzés lehetséges modelljeit. A gazdasági, a munkaerő-piaci igényeknek jobban megfelelő képzések, a szakképzés és a duális partnerek közötti szorosabb együttműködések számos variációs lehetőséget és eszközt biztosítanak az érintettek számára, legyen az egy képzőközponti, egyetemi hallgatói, régiós, határon túli modell vagy éppen a saját munkavállalók duális képzése.
Az előadást követő kerekasztal-beszélgetés során lehetőség nyílt a hallgatóság részéről kérdéseket feltenni, melyek a szakmai-pénzügyi adminisztrációt és ellenőrzést, a finanszírozást, a tanulási eredményeket és a gyakorlati modelleket egyaránt érintették.
A szekció zárásaként Könczöl Tamás innovációs igazgató, társtulajdonos (SkillDict Zrt.).) „SkillToolkit Live! eLearning módszertan és tudásmenedzsment alapú adaptív képzési platform. AI megoldások” című előadásában eLearning-módszertan szerinti, kompetencia alapú, tevékenységközpontú, tudásmenedzsment megközelítésű adaptív eLearning tananyagokat és az ezekből fejlesztett képzési modulrendszer működését ismertette, amely teljeskörű képzés-szakmai támogatást nyújthat akár az oktatási intézményeknek, akár a vállalati szereplőknek.
A szekció reményeink szerint elérte célját, valódi fórumot teremtve a megújult szakképzési és felnőttképzési rendszer szereplői számára. A visszajelzések alapján a tématerületnek a jövőben is helye van a szakmai konferenciákon, így az Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferencián is.