Jurecz Emil

A Köznevelési Szakértők Országos Egyesülete
szekció összefoglalója

378_08_szekcióvezető_Jurecz Emil.JPG

2024 november 5-7 között ismét megrendezésre került a Suliszerviz Pedagógiai Intézet; a Suliszerviz Oktatási és Szakértői Iroda által szervezett szakértői konferencia.

A Köznevelési Szakértők Országos Egyesülete a 8. szekcióban szervezett előadásokat, a szekcióelőadások időpontja: 2024. november 6. (szerda) 1400–1720. Helyszíne: Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum; 3300 Eger, Eszterházy tér 1. II. emelet 319-es terem

A szekciót Jurecz Emil, a KÖSZOE általános alelnöke vezette.

A program a következő előadások köré szerveződött:

  • „Mindig lehet jobban!”
  • A pedagógus teljesítményértékelés intézményi gyakorlati lehetőségei, megoldások, évközi ellenőrzés.
  • A mesterséges intelligencia alapvető használatának bevezetése a köznevelésben.
  • Fórum az elhangzott témákról.

A szekció első előadója Marosi Katalin, az Oktatási Hivatal pedagógusminősítési osztályának vezetője. Előadásának címe: „Mindig lehet jobban!” Az előadás témája a mindig fontos szakértői téma, a szakértőket érintő jogszabályi változások voltak.

A tanfelügyeleti és pedagógusminősítési eljárások szabályos lebonyolításának kulcsszereplői azok a köznevelési szakértők, akik legalább két képzés birtokában, a változások folyamatos nyomon követésével az Oktatási Hivatallal szorosan együttműködve végzik az ellenőrzési és értékelési feladatokat.

Kulcsszereplők több szempontból:

  • mesterpedagógusként a szakmaiság letéteményesei;
  • a minősítési és tanfelügyeleti eljárások rendjének szakavatott tudói és azok betartásának felelősei;
  • az eljárásokban résztvevők közötti kapcsolattartás és együttműködés irányítói;
  • az objektivitás, a reális értékelés megtestesítői.

A szakértői tevékenység minősége meghatározó az eljárások megítélése és eredményessége szempontjából, így a szakértői munka ellenőrzése is több szinten valósul meg:

  • az eljárásban érintettek visszajelzésével;
  • az auditorok által történő ellenőrzéssel;
  • a folyamatok folyamatos fejlesztésével.

2024_JUREM_szkössz_dia1.png

Az előadó bemutatta a szakértői munka minőségének mérésére használt eszközöket, valamint rajtuk keresztül azt, hogy

  • a pedagóguselőmeneteli-rendszer bevezetésétől kezdődően hogyan változott a szakértői munka megítélése;
  • melyek azok a szakértői területek, amelyek fejlesztésre szorulnak;
  • milyen módszerekkel segítik a munkavégzés minőségének változását.

Lényege, hogy a minőségbiztosítási folyamat megismeréséhez, a résztvevők aktív közreműködése szükséges.

A szekció második előadója Virágné Nagy Éva, a KÖSZOE alelnöke volt. Előadásának címe: A pedagógus teljesítmény-értékelés intézményi gyakorlati lehetőségei, megoldások, évközi ellenőrzés.

Az előadás gyakorlatilag a 2023. évi előadás témájának folytatása volt. Amíg 2023-ban a fókusz teljesítényértékelés feladatainak az igazgató ellenőrző munkájába történő behelyezésén, illetve a lehetséges végrehajtás felvázolásán volt, addig az idei előadás már az eltelt időszak tapasztalataira épült, és konkrét javaslatokkal élt a megoldások terén.

Előadását a vonatkozó jogszabályokra építve vezette le.

  • a 2023. évi LII. törvény;
  • a 401/2023 Kormányrendelet;
  • a 18/2024 BM rendelet;
  • az OH Szakmai módszertani ajánlása

alapján 2024. szeptember 1-től elindult a teljesítményértékelési rendszer. Az előadáson elhangzott, hogy bevezetésre kerültek a fenntartói, igazgatói, tantestületi feladatok, továbbá a nevelési és tanítási évben fontos határidők.

A törvények, rendeletek alapján megfogalmazásra került a teljesítményértékelés célja, az értékelésben résztvevők feladatai. Az értékelés eredményes lefolytatásához elengedhetetlen feltétel minden résztvevőtől, hogy alaposan ismerje a TÉR szempontrendszerét, úgy a meghatározott szempontokat, mint a személyes szakmai vállalásokat.

Az értékeléshez adatokra, dokumentumokra, információkra, tapasztalatokra van szüksége az értékelésben résztvevőknek. Elhangzott, hogy az értékeléshez fontos adatok, információk forrásainak megismerése fontos feladata az igazgatónak, az értékelésben közreműködőknek, valamint, hogy az év során összegyűjtött tapasztalatokat melyik teljesítményértékelési célnál milyen mélységben tudják az arra kijelöltek figyelembe venni, pontozni.

2024_JUREM_szkössz_dia2.png

Lényeges teendő a teljesítményértékelési évben, hogy a TÉR minden résztvevőjének nyomon kell követnie a meghatározott szempontok és személyes szakmai követelmények megvalósulását, hogy nevelési/tanítási év végére a megszerzett információk birtokában tudjanak döntést hozni a béreltérítés lehetőségéről, minden értékeltre nézve.

Az előadást követően Dr. Ferschné Váradi Tímea, a székesfehérvári Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója mondta el tapasztalatát a KÖSZOE perkátai előadásán elhangzottakról.

Elmondta, hogy tartott attól, hogy a TÉR-értékelés igen komoly terheket fog róni a vezetőkre, különösen számára, mert hogy egyszerre egy általános iskolai, egy gimnáziumi és egy alapfokú művészeti iskola TÉR-feladatát kell elvégeznie. Elmondta, hogy először egy online képzés volt, ahol a jogszabályokat elemezték.

Utána következett egy kontakt nap, ahol nagyon feszített munkában reggeltől estig (10 órától 18 óráig), végigtekintették az Oktatási Hivatal által kiadott útmutatóknak az egyes lépéseit. Gyakorlatorientált volt az előadás. Nagyon hasznos volt az, hogy kis csoportokban ültek le, és mindenki a saját szintjével (óvoda-óvoda; ált. iskola-ált.iskola, gimnázium-gimnázium stb.) együtt dolgozott.

Az egyik legfontosabb és legértékesebb az volt, hogy jól használható, előre kidolgozott nyomtatványokat kaptak, ezekkel tudták átnézni az értékelési szempontokat, amiről Virágné Nagy Éva beszélt. Egyesével mentek végig a feladatokon, és nem sorban, hanem nehézségi fokozatok szerint. Aztán azért is nagyon jó volt, mert azzal, hogy áttekintették az összes feladatot, azzal már látta, hogy hol lesznek a legnagyobb nehézségei. Illetve azt, hogy hol vannak azok a pontok, amelyek majd nagyobb figyelmet igényelnek. Az egyesület előadását nagyon-nagyon hasznosnak tartotta.

Az előadás után szünet következett. Eddig még nem volt jellemző, hogy a szünetre kitértünk volna, azonban megjegyezném, hogy a szünet igazából egy szakmai társalgássá vált, ahol az elhangzottak megbeszélése folyt.

A szünet után jött a szekció harmadik előadója Máté István, az Oktatási Hivatal munkatársa, Senior Service Designer és médiatervező, felnőttképző – PixelSpecialista.hu

Előadásának címe: A mesterséges intelligencia alapvető használatának bevezetése a köznevelésben.

Máté István meglepő és izgalmas előadást tartott. Betekintést adott a mesterséges intelligencia alapú eszközök jelenlegi, oktatástechnológiai szempontból hasznosítható szintjéről. Ezeken belül is azokról, melyek úgy implementálhatóak a köznevelésbe, hogy nem, vagy csak alacsony energiabefektetést igényelnek. Saját példákkal és különböző platformok, modellek ismertetésével mutatta be a mesterséges intelligencia használatát. Így megmutatta, hogy a saját képére tervezett segítő tanár valóban élőként jelenik meg a képernyőn, válaszol a kérdésekre, illetve kérdez és pontosít. Pedagógiai tevékenységét pedig korlátozni lehet az éppen vonatkozó tananyagra.

Ezt követően kitekintést nyújtott olyan prognózisok bemutatásával, melyek a megszokotthoz képest gyorsan, hetek, hónapok és legfeljebb néhány év leforgása alatt jelenhetnek meg. A már meglévő és várhatóan megjelenő új tevékenységek, lehetőségek és problémák megismerése által jobban fel tudunk készülni – mind oktatástervezői, mind pedagógusi oldalról – az újdonságok kezelésére.

Máté István előadását követően fórumot tartottunk az elhangzottakról. A fórumot Jurecz Emil, a KÖSZOE általános alelnöke moderálta.

Elmondta, hogy sok szakértő keresi fel őket kérdéseikkel, minden változással és a szakértői munkával kapcsolatban. Továbbra is fontosnak tarják, hogy a felmerülő problémákkal kapcsolatosan információkat gyűjtsenek, ezeket mindig továbbítják a minisztérium, az Oktatási Hivatal, valamint az OKNT felé. Mindig is ezeket az információkat képviselték az egyeztetéseken. A továbbiakban kérdéseket tettek fel az előadóknak.

Kérdeztek a jogszabályokról, a TÉR-rel elérhető juttatásokról, az éves ellenőrzés módjáról, rögzítéséről, és szó volt háromféle mesterséges intelligenciáról is. Főként ez utóbbiról hangzott el sok kérdés. A szekció programja ugyan 17:30-ig tartott, de egy erősen érdeklődő csoport elég sokáig kérdezte még az előadókat.

Tisztelettel megköszönjük Marosi Katalinnak, az Oktatási Hivatal osztályvezetőjének, Virágné Nagy Évának, a KÖSZOE alelnökének és Máté Istvánnak, az Oktatási Hivatal munkatársának értékes előadását.

Köszönjük az aktív közreműködését minden résztvevőnek, köszönjük az érdeklődést!