Dr. Gloviczky Zoltán

A Természet = tudomány? A természet megismerésének és a tudományok alkalmazásának helye a közoktatásban a kisiskolásoktól a 8. évfolyamig szekció összefoglalója

384_10_szekcióvezető_Gloviczki Zoltán.jpg

A szekció kezdeményezője a Magyarországon még újdonságnak számító ötéves és rövid ciklusú, a Z-generáció igényeire és karakterére is építő egyetemi „Z szak” (természettudomány-környezettan), melyet 2022-ben alapított hat magyar egyetem közössége. A nemzetközi minták alapján, Európában elsőként létrehozott osztatlan mester-, illetve rövid ciklusú képzés célja az ökológiai fenntarthatóság és a megtapasztalható természet megismerése, megértése gyakorlatorientált, problémamegoldó technikák révén. Mindez természetesen nem csupán egy egyetemi szak, hanem egy tudományos és tudománykommunikációs szemlélet és gyakorlat keretét is jelenti.

Ezt a keretet tárta fel rövid bevezető előadásában Gloviczki Zoltán főiskolai tanár, rektor (Apor Vilmos Katolikus Főiskola, Vác), kifejtve a szemléletváltás szükségszerűségét a természettudományok oktatásában, hogy hogyan készítsük fel a leendő pedagógusokat.

A szekcióvezető is utalt rá, hogy egy friss közoktatási reform Szlovákiában idén szeptembertől már lehetővé teszi a hasonló szemléletű tantárgycsoportos oktatást a felső tagozaton a természettudományokban (is). Ezt az irányt mutatta be Bárczi Zsófia habilitált egyetemi docens, korábbi dékán, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karáról.

A hazai pedagógiai fogadtatás nehézségeiről, az úgynevezett „imposztor szindrómáról”: a tanárok integrált természettudomány-tanításról szóló vélekedéséről Chrappán Magdolna főiskolai docens (Debreceni Egyetem Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet) beszélt.

Homoki Erika egyetemi docens, intézetigazgató (Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Tanító- és Óvóképző Intézet) mindezeket a problémákat, különösen az új NAT alsó–felső tagozatos átmenetének kihívásait a természettudományokban új mérések tükrében mutatta be.

A szekció záró szakaszában kerekasztal-beszélgetésre került sor az alsó és a felső tagozatos természettudományos oktatás újrakeretezett lehetőségei régiónkban – kihívások és tapasztalatok témában. A beszélgetés moderátora Gloviczki Zoltán, résztvevői: Homoki Erika, Brazda Péter Csaba iskolaigazgató (ecsegi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola), Bárczi Zsófia és Polák Péter oktatási igazgatóhelyettes (Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium, Miskolc) voltak.