Lóth Zsaklin

Az Űrstratégia, oktatás szekció összefoglalója

391_13_szekcióvezető_Lóth Zsaklin.jpg

Napjainkra az űr alapú infrastruktúrák a mindennapi életünk szerves részévé váltak, alapvető szolgáltatásokat nyújtanak a navigáció, a kommunikáció, a pénzügy, az egészségügy, a mezőgazdaság, az oktatás és számos más terület számára. Mindezeken túl a biztonságpolitikai szempontok is egyre inkább előtérbe kerülnek a világűr vonatkozásában. A magyar kormány stratégiai ágazatként tekint az űrszektorra (annak válságállósága és nagy hozzáadott értékű gazdasági lehetőségei miatt), kutatóműhelyeink, tudományos intézeteink és a magyar cégek képességei nemzetközi viszonylatban is kitűnnek.

A terület vezetése nagy hangsúlyt fektet az űrkutatás oktatásba való becsatornázására, egyrészt a STEM pályák népszerűsítése a jövő szakember-utánpótlásának céljából, másrészt azért, mert az űr témája kiváló eszköz: kíváncsiságot kelt, lebilincseli a fiatalokat, az abban való elmélyülés olyan kompetenciákat fejleszt, melyek saját maguk és a társadalom javára válnak, a közösséget és az egyént egyaránt építik.

Az óvodától a posztgraduális képzésig építjük ezt a rendszert, melyben a fiatalok megtalálják a korosztályukhoz szabott lehetőségeket. A kisiskolások VR űrutazáson kaphatnak rálátást Földünkre, mely formálja gondolkodásukat, felelősséget ébreszt a bolygó iránt. A középiskolások laborokban építhetnek űreszközöket, melyek aztán felbocsátásra kerülnek, és megélhetik ezáltal a csapatban alkotás, a siker érzését. Űr témájú versenyeken, táborokban vehetnek részt a gyerekek. Rendelkezésre állnak továbbá űrkutatással kapcsolatos tananyagok, amelyek az iskolai oktatásba illeszthetőek.

Ebben a szekcióban bepillantást kívántunk nyújtani a számos lehetőségbe, melyet a terület kínál, és bízunk benne, hogy felkeltettük a közoktatásban dolgozók érdeklődését, várunk minden csatlakozni kívánót, és nagyon köszönjük a bemutatkozás lehetőségét a szervezőknek!