Dr. Ringert Csaba

Az Eger csillagai – mit tegyünk, hogy megszólítsanak?
Interaktív emlékezetpedagógiai foglalkozás és szakmai műhely kreatív és újító kedvű pedagógusoknak
szekció összefoglalója

394_15_szekcióvezető_Ringert Csaba.JPG

A Nemzeti Örökség Intézetének alaptevékenysége, hogy szakmai, oktatási és turisztikai programokkal segíti a nemzeti és történelmi emlékhelyek megismerését, bemutatja és átadja a magyarság nemzeti emlékezethez kapcsolódó szellemi, kulturális és épített örökségét. 2021-ben az alapfeladatokhoz kapcsolódóan egy új program kidolgozása vette kezdetét a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program címmel, melyhez a Klebelsberg Központ is kapcsolódott. A közös projekt célja, hogy elmélyítse a nemzeti identitást, a hazaszeretet és az emlékezet kultúráját a közoktatásban résztvevő diákok körében. A program pedagógiai szándéka, hogy minden magyar fiatal tanulmányai során legalább egyszer jusson el iskolai szervezésben, állami támogatással egy nemzeti vagy történelmi emlékhelyre, ahol interaktív módon ismerkedik a történelemmel.

A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programban 47 nemzeti és történelmi emlékhely kínált tárlatvezetéseket vagy múzeumpedagógiai foglalkozásokat a hazához való kötődés kialakítása érdekében. A 2024/25-ös tanévben a Dobó István Vármúzeum is bekapcsolódott múzeumpedagógiai foglalkozásaival. Az őszi félév során 199 osztály tett látogatást intézményünkben, összesen 4911 diák volt jelen.

A szekció ezen programjának, valamint a szekcióülésnek témájául az interaktív élményszerű történelem megtapasztalását választottuk. Az előadások a Dobó-bástya konferenciatermében, a foglalkozás bemutatója pedig a Balassi-teremben zajlott. A szekció résztvevői megtekinthették „Eger 1552” című filmet az egri vár mozijában. Szász Attila nagyszabású alkotása az 1552-es egri ostromot dolgozza fel, ahol Dobó István vezetésével a magyar várvédők megállították a túlerőben lévő oszmán seregeket, és ezzel örökre beírták nevüket a történelembe. Az „Eger 1552” nemcsak egy film, hanem egy időutazás, amely visszaviszi nézőit a 16. századba, amikor egy maroknyi bátor magyar katona a lehetetlennel nézett szembe.

Szép Lilla, a Nemzeti Örökség Intézet, NEP projektvezető, emlékezetpedagógiai szaktanácsadó. A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program létrejöttét, a program során szerzett új tapasztalatokat mutatta be.

Kádár Gáborné, a Dobó István Vármúzeum múzeumpedagógusa. A szekció résztvevői részesei lehettek egy múzeumpedagógiai foglalkozásnak, a „Kereszténység Herkulese” Dobó István, az egri vár kapitánya. Az egri vár 1552-es ostromának hős várkapitánya mint katona és magánember élete ismerhető meg a foglalkozás során.

2024_RigCSABDR_dia1.jpg

A szekció záró részében egy emlékezetpedagógiai szakmai, módszertani kerekasztal-beszélgetés zajlott. A Nemzeti Örökség Intézetének szakmai vezetője, Késmárki Zsolt moderálta a diskurzust. A kerekasztal-beszélgetésben a projektben részt vevő partnerek osztották meg egymással a program sikereit, eredményeit: Türk László a Debreceni Tankerületi Központ tankerületi igazgatója, Dr. Filus Erika a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója, Dr. Ringert Csaba a Dobó István Vármúzeum igazgatója és Földi Viktória a Dobó István Vármúzeum Közművelődési és múzeumpedagógiai osztályvezetője.

2024_RigCSABDR_dia2.jpg