Kónyáné Tóth Mária

Köszöntő

399_01.png

Tisztelettel és nagy-nagy szeretettel köszöntöm a megjelent kedves diákalkotókat és felkészítő tanáraikat a mai rendezvényen:

2025_OKKD_KTM_dia1.png

Hálásan köszönjük, hogy ismét megrendezhettük az Országos Középiskolás Képzőművészeti Diáktárlatot. Amint látjátok, igen színvonalas az idei tárlat is, nagyon-nagyon sok értékes és jó alkotás érkezett.

Tavaly azzal kezdtem a köszöntőmet, hogy nagykorúvá vált a rendezvény. Akkor voltunk 18 évesek. Jövőre leszünk 20, és már vannak ötleteink, hogy hogyan lehet azt a jubileumi huszadikat méltóan megünnepelni. Remélem, hogy sikerülni fog!

A diáktárlatot a kezdetektől az Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferencia nyitórendezvényeként tartjuk számon. Az idei rendezvény:

2025_OKKD_KTM_dia2.png

Két-három évvel ezelőtt Hajdúszoboszlóról Egerbe költözött a konferencia, hiszen a Béke Hotelt felújítás miatt bezárták. Akkor se tudjuk visszahozni a rendezvényt ha újból kinyit, mert idén közel 1300 résztvevőnk volt, 171 előadónk, 42 kiállítónk, tehát kinőttük ezt a szállodát. Így a diáktárlat megnyitóját nem tudjuk a konferencia nyitónapján tartani, de természetesen továbbra is ennek a rendezvénynek a része marad az Országos Középiskolás Képzőművészeti Diáktárlat.

Ha vannak közöttetek olyanok, akik itt voltak tavaly is, biztosan emlékeznek arra, hogy egy mesterséges intelligencia készítette tárlatról számoltam be, ami szintén része volt az akkori konferenciánknak. Ebben az évben is megjelent a képzőművészet a konferencián, de most a mesterséges intelligenciát kicsit háttérbe szorítottuk, és maradtunk a humán intelligen-ciánál és kézügyességnél, művészetnél.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) a Kárpát-medencében, illetve a világban szétszórtan élő, valamennyi magát magyarnak valló óvodás, diák és egyetemista számára pályázatot hirdetett rajz és esszé kategóriában.

Az idén 75 éves múltra visszatekintő magyar űrkutatást ünnepelve „Magyar űrhajós a világűrben” témában is nyújthattak be pályázatot az alkotók. A rajzpályázatra beérkezett több, mint hétezer pályamű közül neves szakmai zsűri választotta ki azokat a nyertes alkotásokat, melyek díjazásban részesültek.

Képernyőkép 2025-02-14 233411.png

A konferencián megrendezett kiállításon láthatóak voltak a helyezést elért és a különdíjat kapott pályaművek, amelyek a következő országokban/térségekben és városokban élő diákok alkotásai:

Ausztrália: Sydney;

Erdély: Kolozsvár, Szatmárnémeti, Székelykeresztúr, Székelyudvarhely, Székelyvarság;

Felvidék: Búcs;

Magyarország: Abony, Budapest, Érsekvadkert, Heves, Pécsvárad, Székesfehérvár, Szolnok.

Magyarországról volt egy további – nagy-nagy örömünkre debreceni – alkotó is. Ő Tischler Anna, a Kós Károly Művészeti Szakgimnázium, Technikum és Kollégium tanulója, akinek felkészítő tanára Tóró József rajztanár volt. Őszintén sajnálom, hogy ebben az évben a Kós Károly Művészeti Szakgimnázium, Technikum és Kollégium nem nevezett erre a tárlatra. Ennek olyan oka van, amely azt bizonyítja, hogy nagyon sok mindent köszönhetnek a diákok a felkészítő tanároknak. Arra kérem a kedves kollégákat, hogy továbbra is támogassák tehetséges diákjaik felkészülését, hisz láthatják, nagyon sok – szinte minden – azon múlik, hogy a pedagógus kollégák mennyire figyelnek oda a tanítványaik jövőbeli sikerére. Tóró tanár úr nyugdíjba ment, már nem dolgozik a Kós Károlyban, ezért ebben az évben sajnos hiányolnunk kell az iskola diákjainak alkotásait.

A konferencia másik képzőművészeti kiállítása Komiszár János barátunk nevéhez fűződik, az ő tiszteletére rendeztük meg jubileumi tárlatát. Itt és most is hálásan köszönöm, hogy a konferencián bemutathattuk alkotásait.

2025_OKKD_KTM_dia4.png

Komiszár János ars poeticája: „Kétfajta világom van, s ezek bennem élnek. Egyrészről a természet valós formáinak szeretete, másrészről az elvont formák vonzása, melyek élményeimmel keveredve egy szimbolikus-absztrakt egységgé állnak össze. Festészetem ennek megfelelően archaikus és modern. Az elsőt tanultam a mestereimtől, a második jött magától, kialakult. Jól megvannak egymással bennem.”

Többször hangsúlyoztam, hogy a Suliszerviz hagyományos oktatási szakértői konferenciájának része ez a diáktárlat. Minden évben – így idén is – megjelenik egy több kötetes összefoglaló kiadvány a konferencia után, amelyben természetesen a diáktárlatról is beszámolunk. Komiszár János művész úr megnyitója, illetve a köszöntők szerepelnek majd benne, továbbá a tavalyi tárlat képeit is láthatjátok a programfüzetben, az idei alkotásokat pedig az előadások végén. Természetesen felsoroljuk a díjazottakat, a különdíjasokat, a csoportdíjasokat, valamint a dicséretben részesülteket is. A hagyományoknak megfelelően bemutatjuk a zsűri tagjait. A pillanatképek között szerepeltetjük a tárlat fotóanyagát. Remélem, hogy eljut hozzátok, illetve az iskolákhoz is, hiszen a díjazott iskoláknak igyekszünk küldeni belőle.

Jövőre is várjuk – az akkor már 20. jubileumi diáktárlatra – a nevezéseket! Remélem, hogy hasonlóan sok jó színvonalú alkotást kapunk tőletek!

Szívből gratulálunk még egyszer mindannyiótoknak, további sikereket, jó munkát kívánunk!

Köszönöm szépen, hogy meghallgattatok!