Petránné Képes Gizella, Szent-Gály Viola, Szabadi Edit, Bertók Zoltánné
Szekció-beszélgetés
A kérdéseket fogadták:
Bertók Zoltánné köznevelési szakértő
Szent-Gály Viola szakmai tanácsadó – Oktatási Hivatal; PhD hallgató – Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, Eger
Szabadi Edit neveléstudományi-bölcsész, neveléskutató, oktatásmenedzsment-köznevelési szakértő, tréner, intézményvezető-mesterpedagógus – Csillagkert Ba-latonarácsi Református Óvoda, alelnök – Óvodavezetők Országos Szakmai Egyesülete
Moderátor:
Petránné Képes Gizella nyugalmazott intézményvezető, mesterpedagógus (tanfelügyelő, minősítő szakértő), köznevelési szakértő, szociológus.
Petránné Képes Gizella: Szent-Gály Viola előadónk sajnos nem tud végig velünk maradni, mert vonathoz kell mennie. Amennyiben az alapprogrammal kapcsolatban van valakinek hozzászólása vagy kérdése, azt most tegye meg.
Mielőtt átadnám a szót a szekció résztvevőinek, szeretném továbbítani több óvodapedagógus kolléganőim üzenetét – sajnos nekik el kellett menniük, így már nem lehetnek itt. Előadásod nagy ráhatással volt rájuk, az előadásod alatt folyamatos szakmai időutazáson érezték magukat, miközben önvizsgálatot végeztek saját mindennapi pedagógiai munkájukkal kapcsolatban, sok-sok megerősítést kaptak további munkájukhoz, köszönik ezt Neked.
Szent-Gály Viola: Köszönöm szépen!
Petránné Képes Gizella: Mivel nem érkezett észrevétel vagy kérdés Szent-Gály Violához, megköszönöm a jelenlétét.
Kérem, hogy az előadóinkhoz legyetek kedvesek észrevételeiteket megtenni, kérdéseiteket feltenni. Mielőtt kérdeztek szeretném, hogy Szabadi Edit előadónk őszi szünet idején és egyéb nevelésnélküli napokon való gyermeki hiányzás igazolásával kapcsolatos tájékoztatását mindannyiunk számára egyértelműsítsük, pontosítsuk. Előadónk elmondta, ha gyermekek hiányzása nevelésnélküli munkanapokra, vagy olyan esetre esik, amikor iskolai szünetek idején több szülő előre jelzi gyermeke hiányzását, akkor az oviKRÉTA-ban feltölthető az a csoportszintű felmérő lap, melyet az adott csoport szülei hiteles módon aláírtak és nem kell egyenként a szülőktől bekérni a hiányzás igazolását. Tehát elfogadható a szülői igazolásként az, ha az adott időszakra szóló felmérő lapot beszkenneljük, bementjük az igazolásokhoz.
Szabadi Edit: Igen, ezt így mondtam az előadásomban, ez szülői igazolásként megfelel az ilyen esetekben.
Petránné Képes Gizella: Nem jelentkezik senki hozzászólásra, így továbbra is én fordulnék kérdéssel Szabadi Edithez. Előadásodban elmondtad, hogy nagyon hamarosan felkerül az oviKRÉTA felületére a gyermek „Fejlődés nyomon követése” dokumentuma, aminek a vezetése ezután mindenkinek kötelező lesz. A kérdésem az, hogy mi történik abban az esetben, amikor az óvoda rendelkezik – a nevelőtestület több éves innovációs munkájának köszönhetően – saját fejlesztésű fejlődés nyomon követési rendszerrel, ennek a dokumentálása a helyi pedagógiai programban szabályozott. Amennyiben az oviKRÉTA-rendszerben feltöltött mérőeszköz vezetése lesz a kötelező, akkor a magyarországi óvodák nagy részében a helyi pedagógiai programok módosítása lesz indokolt. Lehet tudni, hogy pontosan mikortól kerül fel a felületre ez a dokumentum, mikor ismerhetjük meg ezt a mérőeszközt? Mi történik az óvodák eddig vezetett dokumentumával?
Szabadi Edit: Igen, megnéztem itt a jegyzetemet: november 13-án elérhető lesz a gyermek „Fejlődés nyomon követése” felület. Az előadásomban mondtam, a két dokumentáció – a csoportnapló és gyermeki fejlődés nyomon követése – az oviKRÉTA dokumentumtárban hamarosan elérhető lesz, és mindkettő vezetése minden magyar óvodának kötelező lesz.
Tehát minden magyar óvodában ezt kell vezetni, de lehetőség van a testreszabásra, az egyéni, intézményi arculat megjelenítésére. Itt kanyarodok vissza moderátor asszony kérdésére, hogyha van egy jól kidolgozott mérőeszköz, és abból úgy gondolják, hogy ezt mi feltétlenül szeretnénk még beletenni, akkor beleteszik, tehát szerkeszthető lesz. Ugyanígy még nem született döntés oktatásirányítási szinten arról, hogy mi van azokkal a gyerekekkel, akik további egy évi óvodai nevelésben részesülnek, vagy pedig tanköteles korúak, az ő esetükben ezt a „Fejlődés nyomon követése” felületen lévő mérőeszközt kell majd kitölteni. Még nem tudható, hogy most felmenő rendszerben lesz-e bevezetve, vagy az iskolába menők számára is kötelező lesz, vagy mindegy, hogy milyen életkori szakaszában van a gyermek, de ott van az óvodában. Erről még nem született egyezség, ez még azért várat magára, november 13-a szerdáig ez még ki fog derülni, és akkor kapunk erről egy vezetői tájékoztatást, ezt majd továbbítani kell a pedagógusok felé is, hogy teljesen képben legyenek.
Kérdésként megkaptam, hogy aki már elkezdett a jelenlegi csoportnaplóban dolgozni az oviKRÉTA-felületen, azzal mi fog történni? Ezt mindenképpen szükséges lementeni, és abból a tartalmakat átlehet majd illeszteni az új csoportnaplóba. Tehát ha elkezdtétek az oviKRÉTA-felületen a csoportnapló vezetését, akkor vezessétek folyamatosan, ne szüneteltessétek, amennyiben nem kezdtetek még hozzá, mert ugye nem azzal a tartalommal találkoztatok, azokkal a szakkifejezésekkel, amit eddig használtunk, akkor még ne kezdjetek hozzá. Azért is mondtam, hogy a csoportnapló bevezetése előtt lesz egyeztetés, most még a fejlesztő dolgozik rajta, és november végén, december elején fognak tartani egy képzést róla, azt követően tudunk majd dolgozni vele.
Egy résztvevő hozzászólása: Annyit szeretnék ehhez hozzáfűzni, hogy nem választás lehetősége, hogy elkezdjem-e írni a csoportnaplót az oviKRÉTA-felületen. A csoportnaplót szeptember elsejétől mindenkinek vezetnie kell, ezt a törvény írja elő. Vezetőként a csoportnapló naprakész vezetését is ellenőriznem kell. A mi óvodánkban volt egy jól működő csoportnapló, annak elkészítettük a digitális változatát, amit mi odaadtunk a kollégáknak ez alapján mindenki szépen vezetgeti az oviKRÉTA csoportnapló felületén a kis laptopján. Most, ha bejön egy új csoportnapló, akkor mindent töröljünk le és újból illesszük be?
Szabadi Edit: Igen.
Egy résztvevő hozzászólása: Ha ennek el kellett volna készülnie szeptember 1-jére, akkor miért nem készült el? Ha pedig már évközben vagyunk, és van egy újabb csoportnapló, akkor el kell fogadni azt, amit most vezetünk, és a következő év szeptember elsejétől tegyék kötelezővé a módosítottat.
Szabadi Edit: Annyit tudok tenni az ügy érdekében, hogy az újabb munkacsoport egyeztetésen – ami már nagyobb körben történik – továbbítom a kérdést, hogy aki már eddig becsülettel elkezdte a fellelhető csoportnaplót vezetni, annak legyen lehetősége továbbra is azt vezetni. Ugyanez vonatkozik a „Gyerektükörre” is. Azt gondolom, hogy a gyermeki fejlődés mérőeszközét, ha az óvodák valamilyen formában digitalizálták, azt továbbra is alkalmazhassák. Egy dolog biztos, mert helyettes államtitkár asszony szájából hangzott el, hogy a két kötelező dokumentumnak – a csoportnapló és a gyermekek fejlődésének nyomon követése – a vezetése minden csoportban, minden óvodában ugyanúgy meg kell lennie.
Egy résztvevő kérdése: Milyen változtatások várhatóak a csoportnapló vezetésében?
Szabadi Edit: Tartalmában még nem láttam az új csoportnaplót. Küllemében felleltem a korábbi tartalmakat, de az a biztos, hogy 20/2012.(VIII. 31.) EMMI rendeletben előírt kötelező tartalmi elemeknek fog megfelelni, azt lehet még kiegészíteni az egyéni arculatnak megfelelően.
Egy résztvevő hozzászólása: Én sokkal messzebbre mennék vissza, és borzasztó dolgokat fogok most nektek mondani. Egy hátrányos helyzetű településről jöttem. Az oviKRÉTA vezetéséhez nem biztosítottak a tárgyi feltételek. Így segítséget kértem az Oktatási Hivataltól és a helyi önkormányzattól. 44. éve vagyok a pályán és azt gondolom, ha valamit kötelezővé tesznek, akkor ahhoz a feltételeket biztosítani is kötelező. Egyetlen kollégát sem kényszeríthetek rá arra, hogy a saját laptopját behozza az óvodába, sőt, a kormányhivatalban az illetékes jogász arra hívta fel a figyelmemet, hogy ezt nem is teheti meg. Nem vezetjük a KRÉTA-t. A saját laptopomon otthon regisztráltam, tehát látom a felületet. A három csoportunk adatait, dokumentumait fölvittem, a lányoknak kiadtam kinyomtatva, hogy azt vezessék, így tudjuk bizonyítani, hogy dolgozunk. A kormányhivatal felszólította az önkormányzatot, hogy biztosítsa a laptopokat, ez megtörtént. Most készülök bedobni a törülközőt, ha továbbra is így áll az önkormányzat az óvodánk működtetéséhez. Erre már nyugdíjasként nincs szükségem. Nem hagyhatom ott az óvodánkat. A háromcsoportos, 100%-ban cigány gyermekeket nevelő óvodában egy gyakornok óvodapedagógus, aki idén végzett, egy három éve végzett kolléganő és én dolgozom. Nagyon jól éreztem magam a tegnapi nap folyamán is, és a mai nap is ezen a konferencián. Egyébként negyven évig Pécsett szolgáltam, tehát látom, hogy mi a különbség a város és a falu között, ott, ahol fontos az óvoda, ahol fontos a törvények betartása, ahol összefogják a vezetőket, ahol minden egyes bokorba megy a KRÉTA-oktatás stb. Mi teljesen magunkra vagyunk hagyva. A pécsi óvodai gyakorlatomból, tudásomból próbálom ezt az óvodát segíteni, támogatni és vezetni. Azt is tudom, hogy egy éve elindították a KRÉTA-t a referencia óvodákban. Kérdésem, hogy egy év alatt miért nem jöttek ki azok a hibák, amikbe most kénytelenek vagyunk beleesni, mert nekem is a legelső az volt. Nem vittem fel időben a rendszerbe a gyerekeket, három hetet vártam, mire megkaptam a segítséget. Ezt is elfogadom, megértem. Nagyon-nagyon tetszik nekem, hogy módosítsuk ezt, módosítsuk azt, módosítsuk, és bocsánatot kérek, de nem hallom, hogy hol a gyerek. Tehát az, hogy nekünk a gyerekkel is foglalkozni kell napi nyolc órában, biztos, hogy nem fér bele. Tehát nem a megújulás és nem az új feladatok ellen harcolunk mi, mert én vén fejjel is elfogadom, látom, megértem, tudomásul veszem és képes is vagyok rá, mert hál' Istennek van aktivitásom hozzá, de egyszerűen nem tudok megfelelni az elvárásoknak.
A saját óvodámban nem tudom hova fogunk jutni ezekkel a dolgokkal. Úgy mentem oda, hogy egyéves megbízással vezetem az óvodát, de már negyedik éve csinálom, mert nem jön oda senki, ha meglátja a helyi körülményeket. Nincsenek átdolgozva a dokumentumaim. Megmondom, minden van, de nincs átdolgozva. Most menetközben azon pörgött az agyam, hogy hogyan fogom a gyakornokomat és a másik óvónőt arra rászedni, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek nevelése mellett ebbe is belemenjünk. Most kiadtam a lelkemet, de szerintem nem vagyok egyedül ebben az országban, aki ilyen helyen és ilyen óvodában dolgozik. Mi van, mi lesz velünk, mi van veled?
Egy résztvevő hozzászólása: Magam is tanfelügyelőként, minősítő szakértőként tapasztalom az elhangzottakat is – Nyugat-Magyarországról beszélek, Győr környékéről. Voltam olyan óvodában, ahol átmentünk a polgármesteri hivatalba, mert nem volt informatikai támogatás ahhoz, hogy egy jegyzőkönyvet kinyomtassunk. Tehát tapasztaltam azt, amit az előttem szóló osztott meg velünk. Én voltam talán az első, aki egy fórumon helyettes államtitkár asszonynak feltettem a kérdést, hogy az iskolák kaptak laptopot, és az óvodák ebből az informatikai fejlesztésből miért maradtak ki? Hogyan lehetne megoldásra jutni? Ha bevezetésre kerül az oviKRÉTA, akkor tudják-e biztosítani a feltételeket, mert sok olyan település van, ahol nem biztosítottak az informatikai feltételek. Azt a választ kaptuk, hogy a fenntartónak kötelessége a működéshez szükséges tárgyi feltételek biztosítása.
Bertók Zoltánné: Nehéz itt igazságot tenni. Ha jogszabályt hozok, akkor ahhoz a tárgyi feltételeket is biztosítom. Ha igazságos akarok lenni, akkor azt gondolom, hogy miután ez a jogszabályt az állam hozta meg, akkor bizony neki kell biztosítani a feltételeket is. Azonban a jogszabály azt is leírja, hogy az önkormányzatnak mint fenntartónak, meg bármelyik más fenntartónak a kötelező óvodai ellátást biztosítania kell. Ez az egyetlen egy kötelező fe-ladata van az önkormányzatnak a köznevelés területén. Ha ez le van írva, akkor a jogszabályok alapján előírt működtetést biztosítania kell a fenntartónak.
Egy résztvevő kérdése: Az oviKRÉTA felületre fel kell tölteni az intézményi alapdokumentumokat (Alapító okirat, SZMSZ stb.)?
Szabadi Edit: Nem, nem. Itt csak azok a dokumentumok vannak a tárban, ami a csoport, illetve az óvodai feladatok ellátásához vagy az óvoda működtetéséhez szükséges (beiratkozáshoz tartozó dokumentumok, a gyermeket érintő határozatok, értesítések stb.).
Egy résztvevő hozzászólása: Sziasztok! Egy nagy rendszert vezetek. Három helyettesem van. Én már korábban elkezdtem az értékelésükkel foglalkozni, jelenleg a tervezés szintjén vagyok. Az a problémám, illetve a kérdésem, őket hogyan tudom vezetőként értékelni a pedagógusokra megállapított szempontok alapján.
Szabadi Edit: Amikor kitűztétek a teljesítménycélt, azt a négyet, amit az igazgatóhelyettesnek kellett, akkor ott be kellett jelölni, hogy igazgatóhelyettesként szerepel a teljesítmény célja a rendszerben, így ahhoz fog majd generálni értékelési szempontokat. Tehát azt kell majd megnézni. Az értékelést én még nem is kezdem el, majd csak a következő évben fogom, mert nálam például van, aki év közben lépett be a rendszerbe, annak van jogosultsága arra, hogyha például a munkaköre változik, hogy mondjuk vezető volt korábban, és most itt óvodapedagógusként dolgozik, akkor neki módosítási lehetősége van, és azt legkésőbb február végéig teheti meg.
Kérdést feltevő résztvevő: A kérdésem arra vonatkozik, hogy a gyermekek október 11-e előtti időszakra eső távollétét, hiányzásait – orvosi igazolás híján – hogyan tudjuk az oviKRÉTA jelenléti felületen igazolni?
Szabadi Edit: Azt mondták a fejlesztők, hogy amíg az EESZT nem volt hozzárendelve az ovikrétához, addig a szülő jogosultsága minden hiányzást igazolni. A lényeg, hogy legyen igazolás. Ha papíralapú igazolásunk van, akkor azt be kell szkennelni.
Bertók Zoltánné: Az előadásomban is hangsúlyoztam: a Házirendben nagyon fontos szabályozni, hogy a szülő hány napot igazolhat. Ha ez megvan, akkor nincs miről beszélnünk. Ha a gyermek többet hiányzik, mint amit a szülő igazolhat, úgy csakis orvosi igazolás az elfogadott, ha nem áll rendelkezésre EESZT-ben feltöltött orvosi igazolás, akkor nyomtatott formában kell biztosítani azt, amit aztán fel kell tölteni az oviKRÉTA felületére.
Kérdést feltevő résztvevő: Az új óvodások bemeneti mérése megtörtént, konzultációs lapon rögzítettük a bemeneti mérést, ez egy 6–8 oldalas dokumentum. Most ezt kezdjük el szkennelni és feltölteni az oviKRÉTA-felületre?
Szabadi Edit: Most már várjuk meg az új mérőeszköz felületét, nézzétek át, hogy az mennyiben tér el attól a méréstől, amit ti végeztek, majd szabjátok testre. Gondolom, mindez a pedagógiai programotokban is szabályozva van.
Kérdést feltevő résztvevő: Ha élek a nyugdíjazás lehetőségével, februártól munkavégzés alóli felmentésemet fogom tölteni, ebben az időszakban segíthetem-e a pályakezdő kollégámat a csoportunk oviKRÉTA-felületnek vezetésében?
Bertók Zoltánné: Nem, nem segítheted. Az oviKRÉTA felület vezetéséhez a munkavégzés alóli felmentési idődben már nem lesz jogosultságod. Persze, a kolléganődnek szakmai segítséget adhatsz. Nagyon figyeljetek az adatvédelmi szabályok betartására!
Kérdést feltevő résztvevő: Milyen jogkövetkezménye lehet annak, ha nincs naprakészen vezetve az oviKRÉTA-felület?
Szabadi Edit: Még úgy tudjuk, hogy ez a nevelési év próbaév, még nem fog havonta lezárni a rendszer, de az élesben naprakészen kell majd vezetni. A tanfelügyelet idején még nem ellenőrizhetik az oviKRÉTA-felületet, mivel a tanfelügyeletnél előírják azt, hogy a tanfelügyeleti látogatás időpontját megelőző két év dokumentumai azok, amelyek relevánsak az ellenőrzéskor.
Kérdést feltevő résztvevő: Ha tudná tolmácsolni a fejlesztőknek azt, hogy amikor megjelent a TÉR-rel kapcsolatos jogszabály, akkor az egész nyarunkat átdolgoztuk. Az iskoláknak szeptemberben ismerős volt KRÉTA-felület, hiszen ők már több éve vezetik, de mi akkor ismertük meg az oviKRÉTA-felületet és a nevelési év kezdésével együtt mindez nagy feladatot jelentett. Mire lassan megismertük a felületet, most újbóli változások várhatók. Szerintem november 13-a nem az utolsó időpont és még a csoportnapló is várat magára. Utána a helyi programunkat megint dolgozzuk át. Ez nagyon nagy, szinte megvalósíthatatlan feladatot jelent számunkra. Ebben a folyamatban – úgy érzem – a lényeg, a gyermek teljesen elveszik.
Szabadi Edit: Kérem, támogató türelmeteket, melyet előre is köszönök. Ha bármilyen hivatalosan is közölhető információt kapok, igyekszem mindenkivel megosztani. Kérem nyugtassátok meg a kollégáitokat is, ez egy bevezető időszak az oviKRÉTA esetében. Amennyiben bármilyen kérdésetek, problémátok, észrevételetek van, juttassátok el ezt helyettesállamtitkár asszonynak vagy nekem. Folyamatosan figyeljétek az oviKRÉTA-felületen a „Tudásbázis” felületet, adjátok át meglévő, hiteles ismereteiteket kollégáitoknak.
Petránné Képes Gizella: Megköszönöm a jelenlévők aktivitását, mindenkinek jó egészséget, kitartást, sok sikert kívánok mindennapi nevelő-fejlesztő munkájához.