Kóródi Bence

Mitől hangosak a papír tankönyveink? – Hiánypótló termékek és megoldások az Oktatási Hivatal papír alapú kínálatában

A főosztály által a NAT2020 szerint fejlesztett print tankönyvek elkészülését követően kerülhetett sor az évfolyamok felülvizsgálatára, melynek során a korábban már megkezdett, de mostantól még inkább fókuszba került fenntartási, utógondozási, kontrollszerkesztési, hosszabbítási és egyéb feladatok mellett adódott lehetőség az időközben jelentkező hiányok pótlására is.

Ilyen volt a munkafüzetek pótlása két iskolafok: a felső tagozat és a középiskola bemenő évfolyamának magyar nyelv tantárgyát érintően. Ezt a főosztály egy-egy bejegyzést igénylő feladatgyűjtemény fejlesztésével oldotta meg, amely gyűjtemények mindkét sorozat – az A és a B – tankönyvéhez használhatók az 5. és a 9. évfolyamon – gazdag kínálatukkal teret engedve a feladatok közötti válogatás és a differenciálás lehetőségének is.

2024_KórBenc_dia1.png

A Magyar nyelv 5. feladatgyűjtemény (OH-MNY05MAB) műfaja a klasszikus értelemben vett feladatgyűjtemény, mert nem egy tankönyvet követ szorosan, hanem mindkét sorozat tankönyvének igényeit kiszolgálja bőséges, differenciálásra is alkalmas feladatokkal, a kerettanterv témaköreit, előírásait követve. Az A és a B tankönyv eltérően építkezik, ennek beazonosítását segíti, hogy a tartalomjegyzékben külön jelzést kapott a kerettantervi téma megnevezése is, a témák így jól azonosíthatók.

A tankönyvi témák gyakorlását, elmélyítését sok és sokféle, háromosztatú differenciálásra és különböző munkaformákra alkalmas feladat segíti. Az életkornak megfelelő, érdekes, játékos, motiváló feladatok, szövegek, rajzok, ábrák segítenek a tanulóknak a tanulásban, az érdeklődésük felkeltésében és fenntartásában:

2024_KórBenc_dia2.png

A feladatgyűjtemény hat nagy fejezetből áll, következetesen alkalmazkodva a kerettanterv felépítéséhez és a tankönyvek fejezeteihez, témaköreihez. Ugyanakkor a szóbeli, az írásbeli és a digitális szövegértés-szövegalkotás fejlesztése minden szerkezeti egységen belül megtalálható. Alapvetően meghatározza a feladatgyűjteményt a kommunikációs szemlélet, a már említett szövegértési és szövegalkotási feladatok, illetve a helyesírás gyakorlása minden témakörnél előkerülnek. A klasszikus és a kortárs szövegek feldolgozása nemcsak a szépirodalmi szövegek megértésében segít – jelezve, hogy ezek a szövegek is a nyelv részei –, hanem a kulturális identitás kialakításában is. A szövegekhez kapcsolódó feladatok segítenek a kontextus megértésben, rámutatnak a nyelvhasználat jellegzetességeire, illetve a lehetséges nyelvi/ nyelvtani kérdésekre.

2024_KórBenc_dia3.png

Az egybeírás és a különírás a helyesírásunk egyik nehezen tanulható része, az egyedi (specifikus, beszédhelyzetre vonatkoztatott, például különírt szószerkezetek: [éppen] ugró egér, [igen] száraz bab) és a fajtanév (általános/elvontan is működő, például szóösszetételek: ugróegér, szárazbab) hasítása sem segít mindig a beazonosításban – a kiadvány a helyesírásunk értelemtükröző szerepét játékos feladatokkal fedezteti fel és gyakoroltatja.

A gyűjtemény a hangkapcsolatok ejtésére és írására, a kiejtés és a helyesírás viszonyára, annak szabályaira és gyakorlására is számtalan feladattal szolgál.

2024_KórBenc_dia4.png

A Magyar nyelv 9. feladatgyűjtemény (OH-MNY09MAB) szorosan követi a tankönyvek tematikus felépítését:

  • Kommunikáció témakörhöz kapcsolódó leckék.
  • A nyelvi rendszer témakörhöz kapcsolódó leckék.

A feladatokban változatos bázisszövegek jelennek meg – a szóalkotás módjait hétköznapi és irodalmi szövegeken egyaránt gyakorolják a diákok (hivatalos szöveg, vers, szépirodalmi alkotás, ismeretet tartalmazó szöveg stb.).

Fontos feladatblokk a gyűjteményben az asszociációs készség fejlesztése – képekkel kapcsolatban szövegek alkotása, amely az idegen nyelvek tanulása, a nyelvvizsgák során is hasznos tudást nyújt. A diákok a saját maguk alkotta szövegen is megfigyelik a nyelvi jelenségeket (például szószerkezetek, mássalhangzótörvények).

A kerettantervben nem külön témakör, de fontos fejlesztési terület a helyesírás a középiskolában is. A kiadványban külön modul segít a helyesírási ismeretek rendszerezésében, gyakorlásában és elmélyítésében.

2024_KórBenc_dia6.png

Mindkét középiskolai tankönyvsorozat kiemelt feladatként kezeli a szövegértés fejlesztését.

A követő évfolyam kiadványához, a Magyar nyelv 10. munkafüzethez (OH-MNY10MAB) hasonlóan a feladatgyűjtemény végén található egy Szöveggyűjtemény, amely hétköznapi, tudományos és irodalmi szövegek, illetve az azokhoz kapcsolódó kérdések segítségével teszteli a diákok szövegértési tudását. Ennek során változatos, érdekes témák jelennek meg:

  • Szeretnek-e zenét hallgatni a növények?
  • Biztonságos számítógép-használat.
  • Régi és új betegségneveink.
  • Miért maradt fenn a zene több évezreden át?
  • Beethoven Egmont-nyitánya és az 1956-os forradalom.

Az Érettségire felkészítő feladatgyűjtemény – Magyar nyelv és irodalom című kiadvány (OH-MIR912GY), ahogy a neve is mutatja, a középszintű érettségire segíti a diákokat felkészíteni, mivel azokra a feladattípusokra mutat mintákat, amelyek újonnan jelennek meg az érettségin a NAT2020 szerint. A füzet borítója is üzenetértékű: ezek a szerzők kerültek be az érettségibe újként. A gyűjtemény ezen része a NAT2020-ba bekerült négy új életműhöz kapcsolódó szóbeli tételekhez nyújt segítséget.

A NAT2020 szerinti megváltozott tartalmakkal először tettek érettségi vizsgát a tanulók 2024 májusában. A gyűjtemény átfogóan, gyakorló feladatokkal mutatja be a középszintű magyar nyelv és irodalom érettségi új elemeit. Azokra a feladattípusokra mutat mintákat, amelyek újonnan jelennek meg az érettségin.

 

Herczeg Ferenc

Jókai Mór

Mikszáth Kálmán

Vörösmarty Mihály

 2024_KórBenc_dia7.png.jpg

 

A kiadvány öt szerkezeti egységre tagolódik:

  • Köszöntő.
  • Irodalmi feladatlap.
  • Témakifejtő dolgozat/esszé írása.
  • Szóbeli tételsor.
  • Fontos tudnivalók.

Az Irodalmi feladatlap az érettségi során a következőket tartalmazza, melyekre egyaránt talál a tanár és a diák is mintafeladatokat – módszertani, megoldási javaslatokkal (és javítási útmutatóval) együtt:

  • Korstílusok, stílusjegyek, stílusfajták felismerése.
  • Műnemi, műfaji tájékozottság.
  • Verstani ismeretek (a felismerés szintjén).
  • Kötelezőnek kijelölt memoriterek (nem fejből, csak felismerve, kiegészítve stb.).
  • Műismeret.
  • Az irodalmi szöveg megalkotottságának eszközei.

Nem tartalmazza viszont a kérdéssor az életrajzok sematikus visszakérdezését, és az általános iskolai vagy választhatóan kijelölhető kötelező memoritereket sem.

2024_KórBenc_dia8.png

Feladat a Korstílusok, stílusjegyek felismerésére, szófelhőben.

Feladatok a kötelezőnek kijelölt, teljes művet magukban foglaló memoriterek felismerésére (nem fejből kell a memoritert visszaidézni és leírni):

2024_KórBenc_dia9.png

2024_KórBenc_dia10.png

A kiadvány Gyakran ismételt kérdések része a leggyakrabban felmerülő kérdésekre válaszol, melyek az Oktatási Hivatalhoz érkeztek a témában.

2024_KórBenc_dia11.png

A kidolgozott Témakifejtő dolgozat/esszé írása is segít a felkészülésben. A kiadvány továbbá számos egyéb ismeretet nyújt a felkészítéshez is a magyartanárok részére is a módszertani javaslatokkal és a Gyakran ismételt kérdésekkel.

2024_KórBenc_dia12.png

Folytatódott a történelem tankönyvek fejlesztése a hatévfolyamos gimnáziumok számára (OH-TOR09T-6), mivel ennek a kerettantervnek a felépítése és szakaszolása a négyévfolyamostól eltér. A NAT2020 új alapelveit ez a sorozat is követi:

  • A magyar történelmet általában kontinuitásában, az európai, illetve egyetemes történelmet pedig szigetszerűen tárgyalja.
  • A tanuló a magyar történelmi jelenségeket a konkrét történelmi helyzet jellegzetességeit figyelembe véve tanulmányozhatja.
  • Cél, hogy a diákok megértsék és méltányolják a magyarság, a magyar nemzet, illetve Magyarország sajátos helyzetéből adódó jelenségeket és folyamatokat.
  • A tanulás során kialakulhat a tényeken alapuló reális és pozitív nemzettudat, és ezáltal erősödhet a hazaszeretet érzése.

A hatévfolyamos gimnáziumi képzés kerettantervének sajátosságaihoz tartozik, hogy a 7. évfolyamon az általános iskola 7–8. évfolyamainak kronologikus témái együtt szerepelnek. Az alaptanterv 9–12. évfolyamra meghatározott tanulási eredményeit négy helyett öt év alatt tárgyalja a 8–12. évfolyamokon. A négyévfolyamos kerettanterv a 9. évfolyamon a magyar történelmet a kezdetektől Hunyadi Mátyásig, az egyetemes történelmet az ókori Kelettől a kora középkorig veszi. A hatévfolyamos kerettanterv a 9. évfolyamon a magyar történelmet az Anjouktól a XVIII. századig, az egyetemes történelmet a földrajzi felfedezésektől az ipari forradalomig tárgyalja.

A hatévfolyamos gimnázium speciális igényeinek megfelelően szélesebb és mélyebb tartalmat ad közre, a korból fennmaradt szöveges és vizuális források bőségesen szerepelnek, valamint térképek, összefüggés-vázlatok, grafikon, táblázatok segítik a tanulást.

2024_KórBenc_dia13.png

Kérdések és feladatok minden ismeretforráshoz tartoznak az alábbiak szerint:

  • információkeresés;
  • elemzés és értékelés;
  • kontextusba helyezés;
  • a változások okaira és következményeire való következtetés.

A tankönyvi oldalak kialakítása során a főszöveg és a kiegészítő tartalmak vizuálisan jól elkülönülnek. A 2-3 tanórán feldolgozható témák alcímekkel jól tagolt egységekbe rendeződnek, sok térkép, ábra és táblázat szerepel a szövegben olvasottak megértését közvetlenül segítve, illetve kérdések és feladatok tartoznak minden szöveges és vizuális ismeretforráshoz kapcsolódóan. A kiegészítő tartalmak külön blokkokban helyezkednek el (Háttérolvasmány (l. lejjebb), Kitekintő, Történelmi nézőpontok).

2024_KórBenc_dia14.png

Átdolgozásra került a NAT2020 szerint, és meg is újult a Képes történelmi atlasz általános iskolásoknak és a Földrajzi atlasz középiskolásoknak.

2024_KórBenc_dia15.png

A Középiskolai földrajzi atlasz (OH-FOL912ATL) tematikája a Nemzeti alaptanterv (NAT2020) és a kapcsolódó kerettanterv tartalmi előírásai alapján készült. A 104 oldalas, 24 oldallal bővült atlasz 200 térképet, melléktérképet, több diagramot tartalmaz. A névanyagot aktualizálták a szerzők. Kapcsolódási pontokat is tartalmaz a nyomtatott és az interaktív[1] atlasz között.

Több térkép mutatja be a Kárpát-medence földrajzát. A tér ábrázolásának képpel kombinált változatait is alkalmazták a fejlesztők (a hegységek turizmusa, teraszvidék stb.).

2024_KórBenc_dia16.png

A regionális földrajz hiányzó térképei pótlásra kerültek. Az atlasz a különböző tipikus tájakra több példát mutat. A tematikus térképek a legfrissebb adatok alapján készültek. A kiadvány továbbá több éghajlati térképet tartalmaz.

2024_KórBenc_dia17.png

A hiánypótló kiadványok közé tartozik végül a Függvénytáblázatok – Matematikai, fizikai, kémiai, biológiai összefüggések átdolgozása (OH-FGV912GY), amelyben az egyes ismereteket a kimeneti követelmények szerint jelölték a szerzők.

2024_KórBenc_dia18.png

Csökkent matematikából a számtáblázatok mérete és száma (csak mintául maradt meg pár), mert ma már minden diák számológépet vagy telefont használ. Ami megváltozott: a szerkezet, a sorrend és az ábrák. Sok olyan adatot is tartalmaz a matematika blokkja, amely a középiskolán túlmutat, a tehetséggondozást támogatja. Minden az adott környezetben lényegi információ színes. Ami nem változott: a képletek tartalma, maga a matematika.

2024_KórBenc_dia19.png

Újként belekerültek – a NAT2020 kerettantervének megfelelően – a statisztika kiegészítései, mint a kvartilisek, a félterjedelem, a dobozdiagram. Benne maradtak a korábban is ott lévő érdemleges azonosságok, de a jobb áttekinthetőség kedvéért ezeket táblázatos formába rendezték az alkotók.

Fizikából 310 új színes szakábra készült. Az elméleti rész fizikából tematikusan került csoportosításra. Az ismeretek csoportosítása közép-, emelt szintre és a kiegészítésekre vonatkozott. Középszint: nincs háttérszín. Emelt szint: halványsárga alányomattal. Kiegészítés: halványsárga alányomattal + alul és fölül lénia zárja.

2024_KórBenc_dia20.png

A táblázatok részt tagolták a szerzők, és az elmélet után, annak végére került. Új elem a táblázatok részekre tagolása: mechanika, hőtan, elektromágnesesség és optika, atomfizika és atommagfizika, csillagászat.

Papírban a multimédia – Híd a galaxisok között

A biztonságos QR-kódok rendszere mint innovatív megoldás révén váltak „hangossá” a papír tankönyveink. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a generált kódok, rövid linkek zömmel a Nemzeti Köznevelési Portál felületére vagy egyéb biztonságos helyre mutatnak. Nincs kockázat: kéretlen reklám vagy ellenőrizetlen tartalom a tananyagrendszerben. A papír taneszközökbe bekerült nyomtatott QR-kódok stabilak, akár sok évre vagy a tankönyvet bekönyvtárazva is tovább élnek.

A linkeket az Oktatási Hivatalban tesztelni lehet és időszakosan kell is, ennek függvényében ezeket belülről meg is lehet változtatni, így linkek a multimédiás vagy egyéb digitális tartalmat akkor is követik, ha a hely vagy cím, ahová eredetileg a kód mutatott, közben esetleg megváltozott. A QR-kódok típusai is többfélék.

A tankönyvek elején (általában a belső címoldalon) a kódok az abból digitálisan transzformált okostankönyv tartalomjegyzékére mutatnak, elősegítve az NKP használatát is.

A tankönyvek belívében a kódok egyrészt az irodalmi mű címénél vagy ahhoz közel az NKP-n való feldolgozásra, videóra vagy a színészek általi előadásra, felolvasásra (Vers Neked), vagy a megzenésített verzióra (versénekmondás, Megzenésített memoriterek) mutatnak.

Az egyéb tananyagok megfelelő helyén a kódok a lényegesebb, tanulást segítő multimédiás tartalmat hívják elő (Magyarország nagytájai videoklipek, okos periódusos rendszer, okos térkép, digitális papírszínház, fontosabb kísérlet, animáció, szimuláció stb.).

Online okosgyűjtemények, videók, interaktív tananyagok és feladattárak segítik a gyakorlást anyanyelvből, matekból és környezetismeretből az alsó tagozaton is. A Cseppbarát videófilmes történetei az egészségfejlesztést támogatják. Ezek a tartalmak a papír verzióban is meg tudnak jelenni. Például a papír alapú Környezetismeret 3. és 4. tankönyv is tartalmaz QR-kódot, amelyek az okosgyűjteményekre és a Magyarország nagytájai zenés videoklipekre mutatnak.

2024_KórBenc_dia21.png

Nem pusztán az 5–12. évfolyamok papír taneszközeibe, hanem a nyomtatott alsós olvasáskönyvekbe, mindkét sorozat minden évfolyamába is illesztettünk QR-kódokat, amelyek a kerettanterv törzsanyagához tartozó olvasmányok komoly százalékát fedik le minden évfolyamon. Versek, mesék és egyéb prózai művek hangzanak fel színészek előadásában ezeken a videókon, segítve a tanulási motivációt, a tanári bemutató olvasást-értelmezést és az auditív észlelést is.

Mindezt már a piktogramok jelmagyarázatában is rögzítettük.

2024_KórBenc_dia22.png

Ahogy alsóban, úgy mindkét felsős és középiskolás nyomtatott irodalom sorozat minden évfolyamába illesztettünk QR-kódokat, amelyek a kerettantervi törzsanyag jelentős százalékát fedik le. A Vers neked szavalatok mellett ún. „lyric” videók, animált szöveges klipek, megzenésített memoriterek segítik a versek megértését, megjegyzését, memorizálását és többféle értelmezhetőségét is.

2024_KórBenc_dia23.png

[1]https://www.nkp.hu/tankonyv/foldrajzatlasz/