Kiss Gábor

Új fejlesztéseink az SNI területén és a szakmai képzéseket támogató taneszközeink között

Szeretettel köszöntök Mindenkit!

A sajátos nevelési igényű tanulók számára készült új fejlesztések, illetve a szakmai tantárgyak oktatásához készített taneszközeink összefoglalójával készültem erre az előadásra. Azon kiadványokat szeretném bemutatni, amelyeket a tavalyi évben fejlesztettünk és akkreditáltunk.

A jegyzékes kiadványaink olyan kiadványokat is tartalmaznak (a tankönyves portfólióban már akkreditált, 686 darab OH kódú kiadvány mellett), amelyek az enyhe és a középsúlyos sajátos nevelési igényű tanulók kerettanterveihez készült taneszközök. Fontos – a gyógypedagógiai szemléletmód szempontjából – hangsúlyozni, hogy nem gyógypedagógiai szempontból enyhe vagy középsúlyos tanulókra szabva, hanem az enyhe vagy középsúlyos kerettantervekhez igazodva készítettük ezeket a taneszközöket. Az összesen több mint 1500 közismereti tankönyv mellett ezek a kiadványok is a hiányterületeket pótló egyéb kiadványok, amelyek a tavalyi évben elkészültek.

A hiányterületek lefedése céljából jött létre többek között a hatosztályos gimnáziumok történelemtankönyv-sorozata, a változatos kiegészítőkkel bővített, a pedagógusokat és tanulókat segítő kiadványok, például a megoldáskötetek, az atlaszok, a különböző gyűjtemények. Az idei évben elkezdett fejlesztések közé tartoznak a természettudományos területet támogató gyűjtemények, amelyek a biológia-földrajz-kémia-fizika érettséginél a gyakorlati érettségi feladatok támogatására készültek. Ezek most kerülnek akkreditációra, a jövő évtől elérhetőek lesznek, ahogy a sajátos nevelési igényű tanulók számára készült környezetismeret harmadik, illetve negyedik évfolyamos kiadványok is. Előbbit tavaly, utóbbit az idei évben fejeztük be, hamarosan felkerülnek a jegyzékre, illetve rendelhetők is lesznek.

2024_kissGáb_dia1.png

Az elmúlt egy-két év legszebb kiadványai közé sorolhatók a hatosztályos gimnáziumok számára fejlesztett történelemtankönyvek, illetve azok a gyűjtemények, amelyekben ugyanazokat a szemléletelemeket vittük tovább, amit a közismereti tankönyvek 1–12. évfolyamos kiadványaiban már meghonosítottunk.

A tavalyi évi fejlesztésekhez tartoznak az emelt gyűjteményekhez készült megoldáskötetek, amelyekre hiánypótló sorozatként hivatkozunk, mivel a pedagógusok munkáját könnyíthetik meg az emelt szintű érettségire történő felkészítés során.

A pedagógusok visszajelzései alapján jelentős segítséget nyújtanak az oktatásban a kidolgozott munkafüzetek megoldáskötetei, illetve a történelem emelt szintű gyűjtemény megoldáskötete. A jövő évi feladataink között az irodalom tantárgyhoz tartozó munkafüzetek megoldásköteteinek elkészítése is szerepel. Összesen ez a közel ötven megoldáskötet a tankönyvek színkódjaival megjelenítve a matematika, a fizika, a földrajz, a biológia, a kémia területén viszonylag sok támogatást jelent a pedagógusoknak a tanórákra való felkészülésben, a gyakorlásban, az ellenőrzésben.

Egy új műfajban kezdtünk a tavalyi évben taneszközöket fejleszteni: a magyar A és B sorozatú tankönyveket nemzetiségi iskolák számára okoskönyv formájában fordításként fejlesztjük és nemzetiségi – szerb, horvát, román, szlovák, német – nyelven is elérhető már például sok történelem-, matematika-, földrajztankönyv is. Ebből 22 kiadvány készült el.

További 57 kiadványt akkreditáltunk a nemzetiségi iskolák számára a NAT2020 szerint. Ez a feladat is folytatódik majd a jövő évben.

12 SNI-kiadvánnyal bővült a közismereti portfólió, ezek főleg természettudományos tankönyvek, munkafüzetek voltak.

A tankönyvfejlesztés tavaly elindult feladatai mellé kaptuk meg az év első negyedévében az ágazattól azt a feladatot, hogy sajátos nevelési igényű tanulók számára szakmai ismereteket közlő taneszközöket készítsünk. Ez teljesen új műfaj volt a közismereti, az SNI-s, a nemzetiségi és az okoskönyv-fejlesztések kapcsán azoknak a szakiskoláknak, ahol a tanulók nagy számban tanulnak szakmai ismereteket. Évtizedek óta nincsenek papír tankönyveik azoknak a fiataloknak, akik OKJ-s képzésekben vettek részt vagy nagyon régi már elavult könyvekből tanulnak. A szakmai képzések taneszközei nagyon régiek már, és a legtöbb szakmai képzéshez papírtankönyv nem is készült az elmúlt 10–15 évben. A készségfejlesztő iskolában tanuló, különféle szakmát elsajátító, sajátos nevelési igényű tanulók számára egyáltalán nem volt papír tankönyv vagy tananyag. Mi az elmúlt évben 15 ilyen tantárgyhoz készítettünk tartalmakat. Ezek PDF-ben elérhetők, letölthetők, kinyomtathatók, de online használva is alkalmasak a tanuláshoz.

Emellett az NKP tartalomtárának a bővítését készítettük el a tavalyi évben, és a Vers neked program keretében további 108 darab kisfilmmel bővült a neves színészek által felmondott verses videóink száma.

2024_kissGáb_dia2.png

A sajátos nevelési igényű tanulók fejlesztésének az alapja, hogy nagyon egyszerű, tőmondatokban megfogalmazott szövegekkel és a kulcsfogalmak többszöri kiemelésével találkozzon a gyermek a tanulása során. Tömör, kevés szövegezéssel, rövid tartalmi magyarázatokkal, számos színes ábrával, feliratokkal, kulcsszavakkal dolgoznak a pedagógusok, amikor így fejlesztenek. A szövegezés egyszerű, érthető, a feladatleírások, a feladatutasítások, a magyarázó szövegek is így épülnek fel. A könyvek tördelése ritka, átlátható, a vizuális megjelenése letisztult. Ez igaz a sajátos nevelési igényű tanulók számára készített okoskönyvekre is az ábrák, az illusztrációk sokasága, nagyobbított méretei és a kevesebb szöveg mellett. Mindenhol jelzések, ikonok, utasítások segítségével rajzos formában kapnak tájékoztatást a tanulók az egyes feladatokkal kapcsolatban. Az ilyen tankönyvek a felépítésre, az aktív tevékenységre, a közvetlen tapasztalatszerzésre, a gyűjtőmunkára, a tapasztalati úton való tanulásra, a kísérletezésre, a szituációs játékra,  a megbeszélésre épülnek, de főként a készségek fejlesztése áll a középpontban. A sokféle tevékenységet ösztönző, matricás kiadványainkat kivágható, mellékletes, tablós játékokkal, letölthető tartalmakkal láttuk el. (Ez, a középiskolai könyvekben megjelent szakmai piktogramrendszer húzódik végig az oldalakon, ezzel jelezve, hogy melyik feladat milyen megoldást kíván.)

2024_kissGáb_dia3.png

Az enyhe, sajátos nevelési igényű tanulók számára készült fejlesztéseink a környezetismeret és az erre épülő integrált természettudomány 6., 7. és 8. évfolyamos kiadványaink, melyek a négy természettudományos tantárgyat, azaz a biológiát, a kémiát, a fizikát és a földrajzot integrálják egybe. Ezen kiadványok tankönyvi és munkafüzeti formában a tavalyi évben elkészültek. A környezetismeret kiadványok viszonylag rövid tartalmú, 60-70 oldalas taneszközként nagyon sok ábrával, cselekedtető feladattal segítik a tantárgy tanítását. A természettudomány hetedik évfolyamos kiadványa viszonylag egy hosszabb, 190 oldalas kötet lett a nagyméretű ábrák és illusztrációk okán. A kapcsolódó munkafüzetek az egyszerű definíciókat, kifejezéseket kérdezik vissza a tanulóktól.

2024_kissGáb_dia4.png.jpg

A nyolcadikos természettudomány könyvek főként biológia témájúak, az emberi test felépítéséről és működéséről szólnak, kiegészülve biológiai, kémiai, fizikai ismeretekkel.

A középsúlyos sajátos nevelési igényű fejlesztéseink hiánykiadványa, az állampolgári ismeretek dobozos verziójú terméke is elkészült.

2024_kissGáb_dia5.png.jpg

Ezen társasjáték formájú doboznagyságban kiadott taneszközök olyan bellapokat tartalmaznak, amelyek segítségével a pedagógusok különböző gyakorlatokat, cselekedtető feladatokat tudnak elvégeztetni a tanulókkal csoportmunkában vagy páros munkában. Ezek nem kifejezett tankönyvek, hanem taneszközök, amelyek azokat az ismereteket hordozzák, amelyekkel az SNI-s tanulók a tanórák keretében hatékonyan fel tudják dolgozni az ismereteket. Magukban foglalnak különböző térképlapokat, információs lapokat, szituációs gyakorlatokat, kiegészítőkártyákat annak céljából, hogy a nyolcadik osztályos tanulók az alapvető állampolgári ismereteket, hétköznapi ügyintézési ismereteket, állampolgársághoz tartozó alapismereteket megtanulhassák és elsajátíthassák.

A 9–13. évfolyamos szakgimnáziumi tanulók számára készített kiadványaink a közművelődési munkatárs, a pedagógiai asszisztens, a gyógypedagógiai asszisztens szakmákat kívánják bemutatni. A szakgimnáziumok számára három hangsúlyos, több éves, több modulos tantárgyhoz készítettünk olyan szakmai kiadványokat, amelyek három területen is segítik tanulók szakmai képzését.

2024_kissGáb_dia6.png

Mivel a szakgimnáziumban tanuló diákok az érettségi mellett szakmát is szerezhetnek, ezek a taneszközök a kimeneti követelményekre és a kerettantervekre épülnek, a kimeneti követelmény modulrendszerét követik, tartalmazzák azokat az ismereteket, amelyekkel a vizsgákon a tanulóknak rendelkezniük kell. A modulok sorrendje, egymásra épülése logikus, követhető, így a pedagógusok és a tanulók számára is segítséget nyújt a vizsgákra való felkészítésben/felkészülésben. A pedagógusok számára számos módszertani ajánlást tartalmaznak. Nemcsak a magyarázatot írják le, hanem a történetmesélést, a tanulói kiselőadást, a feladatok megbeszélését is, továbbá ötletbörzére, vitára, projektmódszerre, munkáltatói módszerekre utaló feladatok gazdagítják ezen kiadványokat. Mindegyik lecke, vagy tartalmi elem vázlatos formában jelenik meg, folyószöveg csak ott készült, ahol magyarázatra van szükség. Összességében a tankönyvek tartalmi felépítése által a szakmai tartalmak könnyen tanulhatók. Ezek a leghosszabb kiadványaink, a szakgimnázium számára 200–300 oldalas, ugyanakkor több évre szóló, több modult átölelő kimeneti követelményekre épülő tartalmak.

Kiss g_1.png

Minden leckéhez feladatok kapcsolódnak, sok esetben online vagy kitekintő formában, vagy ajánlott feladatként csoportos feldolgozásra. A kiadványban előforduló QR kódok, a külső oldalakra történő tartalmakra való kiutalás mind azt jelzi, hogy az összes innovációnkat, amit a papírfejlesztések során végeztünk, ezekbe a szakmai kiadványokba is továbbörökítettük.

A szakiskolák szakmai képzéseiben tanuló 9–10. évfolyamos tanulók számára készültek élelmiszer-eladó, kerékpárszerelő, számítógépes adatrögzítő és tisztítástechnológiai szakmunkás taneszközök, a készségfejlesztő iskolák számára pedig az egyszerűbb szakmákat tanuló és szakmai képesítés megszerzésével záródó képzésben részt vevő diákoknak készültek az árufeltöltő, konyhai kisegítő és irodai eszközhasználó taneszközeink.

Kiss g_2.png

A közel 30 darab szakmai képzéshez kapcsolódó kiadvány elkészítésére 6–7 hónap állt rendelkezésre, így igyekeztünk minél hamarabb toborozni az adott területhez értő szakembereket. A fejlesztéssel kapcsolatos legfőbb priorizált szakmai feladat egyrészt azon szakoktatók felkeresése volt, akik évek óta ezeken a területen tartottak szakmai képzéseket vázlatokból, tankönyvek nélkül, másrészt a kerettantervekben és a kimeneti vizsgakövetelményekben megfogalmazott tartalmak oktatási segédanyagokkal tarkított és kiegészített, tankönyvesített verzióra történő kigondolása volt.

A fejlesztők kiemelt feladata volt a QR-kódokat tartalmazó kiadványoknál a külső hivatkozásokra, weboldalakra mutató tartalmak felkutatása, illetve a piktogramrendszer megjelenítése és használata, ami az összes kiadványban egységesen megjelent, ezáltal minden tankönyv erre a módszertanra és az ehhez kapcsolt logikai feladatokra épül.

Minden szakmai kiadvány szerkezeti felépítéséről elmondható, hogy 70%-ban tartalmaznak képeket, ábrákat és 30%-ban szöveget, illetve átlagosan 200 oldalasak.

Fejlesztési szakaszonként készítettük el a kiadványokat, két évfolyamot, több modult vagy több tantárgyat is átfognak ezek a tankönyvek. A gyógypedagógiai szakmai elvárásokat maximálisan teljesíti mindegyik kiadvány.

A szerkesztéstan magas szintjével, a tördeléssel, a megjelenéssel költséghatékony PDF formában jelentek meg ezek a kiadványok.

A „Te is képes vagy rá! Meg tudod csinálni!” motivációs gondolatmenet köré szerveződik az ismeretátadás a sajátos nevelési igényű tanulók számára készített kiadványok tekintetében. A feladatok E/2. személyben kerültek megfogalmazásra, vagyis a szerzők partnerként kezelik a tanulókat. A szövegezés egyszerű, érthető, mind a feladatleírásban, mind a magyarázatokban. A tördelés átlátható, a vizuális megjelenés letisztult, nagyon sokszínű és nagy ábrával rendelkeznek ezek a kiadványok, és olyan gyakorlatokat tartalmaznak, amiket a gyerekek a gyakorlati életben is kipróbálhatnak, vagy vizsgahelyzetben akár vizsgafeladat is lehet, emellett felkészítik őket a kimeneti követelményként előírt vizsgákra is. 62 fő gyógypedagógussal dolgoztunk együtt, akik között voltak olyan elméleti és gyakorlati oktatók is, akik több éve jártasok ezen tantárgyak tanításában, a lektorok is az adott területen gyakorlott szakemberek voltak, az illusztrátorok pedig olyan speciális fázisképeket készítettek egyes technológiai, előállítási vagy szerelési folyamatokról, amelyek valóban segítik az oktatást egy-egy szakmának az elsajátításában.

45 fő műszaki kollégával dolgoztunk együtt, így készült el több mint ötezer tördelt oldal. Összesen 7 darab ESNI és 15 darab KSN taneszköz fejlesztése valósult meg, azaz összesen 22 szakmához készült el kiadvány.

2024_kissGáb_dia8.png

Mindegyiknél megjelenik az SNI kiadványainkra jellemző logó, az égig érő fa a kis kezekkel.

A fejlesztés mozgatórugója a speciális fejlesztés és a sajátos nevelési igény lehetősége a szakiskolában, illetve az ottani módszertannak, a jó gyakorlatoknak a kiadványokba történő beépítése volt. Egyrészt a tananyagfejlesztők több évtizedes tanári, gyógypedagógusi tapasztalattal rendelkeztek, másrészt a tevékenység és a feladatközpontú szemlélet a tartalmi leírásokban és a hozzá kapcsolódó feladatokban is megjelenik.

2024_kissGáb_dia9.png

A képi szemléltetés révén a különböző szakmákra jellemző speciális eszközök, munkafolyamatok használatával segíti a tanítást a tankönyv használata azokban az iskolákban is, ahol nincsen megfelelő eszköz speciálisabb feladatok elvégzésére. A tankönyvek logikus felépítésűek, koncentrikusan bővülnek az ismeretanyagai, sokszor ismétlik a legfontosabb fogalmakat és folyamatokat. A szövegek egyszerűek, érthetőek, 90%-ban tőmondatokat tartalmaznak.

A közös jellemző, hogy a könnyen érthető kommunikáció elvét követik, vagyis tudjuk, hogy kinek készülnek a könyvek, tudjuk, hogy milyen formában dolgozunk az ilyen típusú tanulókkal, egyszerűen és érthetően mutatják be az információt, és a szöveg kidolgozásába bevonják a fiatalokat is, tehát a napi gyakorlatból adódnak a magyarázatok, illetve a levezetések is. Az adott korosztály számára befogadható ismereteket egyrészt gazdag, változatos eszköztárral, másrészt módszertani és pedagógiai megoldásokkal kínálják a kiadványok.

2024_kissGáb_10dia10.jpg

Az ismereteket sokoldalúan szemléltetik, az új ismereteket fokozatosan, kisebb lépésekben közlik. Többször ismétlik a legfontosabb folyamatokat, amelyek a begyakoroltatást vagy a begyakorlást segítik. Az alapvető ismereteket folyamatosan visszaidézik, felidézik, a hiányzó vagy nem megfelelő mélységű ismereteket pótolják.

Sokszor a készségfejlesztő iskolákban vagy a szakiskolákban az alapkészségeket is meg kell tanítani a szakmai ismeretek mellett, például a szövegértést, a logikát stb. Az ok-okozati összefüggések, a részegészek viszonyának a bemutatására viszonylag sok gyakorló feladat található a kiadványokban. A cél a vizsgakövetelményeknek való megfelelés, ennek mentén épülnek fel egymás után fokozatosan, sajátos nevelési igényt figyelembe véve ezek a tartalmak, illetve kiadványok. Van néhány érdekes szakma, amit a készségfejlesztő iskolákban tanítanak.

2024_kissGáb_11dia11.png.jpg

Egyrészt a kert- és parkápoló képzés, amely során az ismeretek átadásánál főként a képi elemekre építenek a kiadványok. Nagyon jól látszik, hogy folyamatosan ismétlik a legfontosabb ismeretelemeket és az összekapcsolódó folyamatokat.

A piktogramok segítik az ismétlést, az utánajárást, a kutatást, a közös feladatok megoldását. Folyamatosan táblázatokban, összefoglaló ábrákban koncentrálják azokat az ismereteket, amelyek a szövegben jelennek meg, illetve olyan feladatokat kapcsolnak hozzá, ahol ezeket az ismereteket gyakorolni tudják a diákok.

A folyamatábrák, az egyszerű leírások képben és pontokba szedve, vázlatszerűen is megjelennek a kiadványban, így a mit és hogyan, valamint a mit mi után kérdésekre is megkapják a választ a tanulók egyrészt a vizuális ismerethordozók, másrészt a szöveges tartalom által.

A szakmai és a szakgimnáziumi képzés esetében a kiadványok részletesebbek, mivel a szakmai ismeretek elsajátításához teljeskörű és átfogó leírást nyújtó taneszközre volt szükség, Egyes szakmák esetében hét modulból, másoknál három modulból áll egy szakmai tananyag, ezért nem egységes a tankönyvi oldalak száma.

Néhány oldal a 11–12. évfolyamos kisegítő állatgondozó szakmai kiadványban olyan, főként gyakorlati feladatokat mutat be, ahol az állattenyésztéssel kapcsolatos kisegítő feladatokat végzik el a mezőgazdaságban dolgozó fiatalok. A konyhai kisegítők számára fejlesztett taneszközben ugyanilyen feladatok kerülnek bemutatásra, itt a diákok a szakácsok mellett dolgoznak a konyhában. A szövött-tárgy készítő, illetve textilmentő szakma esetében pedig a textilipar alapfeladataival foglalkoznak a tanulók. A papírtermék-készítő és az agyagtárgy-készítő szakmák a régi népi mesterségek továbbvitt szakmai képzéseinek tananyagait foglalják össze. Elkészült továbbá még udvaros tankönyvünk is, amely a park és parkápolók mellett az udvarok rendben tartását mint szakmát helyezi középpontba. A boltokban az árufeltöltő, illetve az irodákban az irodatechnikai eszközök használatát támogató kiadványok pedig az irodákban elhelyezkedő fiatalok számára segítenek, de például a népi mesterségek továbbgondozásával a mézeskalács-sütő szakmának is született tankönyve.

A szakmák felépítéséhez hasonlóan az eszközöktől az eszközök használatán keresztül a folyamatokig mindent megtanulhatnak a diákok ezekből a kiadványokból.

2024_kissGáb_12dia12.png

Végül örömmel jelzem, hogy megújult a tavalyi évben a tankönyvkatalógusunk[1] is, amelyen már az előadásomban részletezett kiadványaink is elérhetők mindenki számára. Aki szeretne utánanézni ezen tankönyveknek, illetve a szakmai kiadványok használatával kapcsolatban szeretne informálódni, szabadon elérheti a tankönyveket.

Köszönöm szépen a figyelmet!

 

[1] http://www.tankonyvkatalogus.hu/