Vépy-Benyhe Judit

„Töpörödött törtördögök" – Digitális tananyagok a matematika oktatásához az általános iskola felső tagozata és a gimnáziumok számára

A 2024-ben fejlesztett okostankönyvek matematikából:

2024_vépy-beny_jud_dia1.png

Újdonságok a matematika okostankönyvek fejlesztése során:

  • Az összes bonyolultabb, összetettebb okosfeladatnak a végére magyarázatot, illetve részletes megoldást tettünk. Ha a tanuló esetleg nem jól oldja meg a feladatot, akkor részletes megoldási útmutatót kap, sőt néhol több megoldást is közlünk. Más okosfeladatokban csak egy segítő ábrát mutatunk a gyerekeknek, hogy hogyan érdemes gondolkozni. Olyan is előfordul, ahol kérdésekkel segítjük a gondolkodást.

2024_vépy-beny_jud_dia2.png

  • A szokásos fejezetvégi, témazáró okosfeladatsorok mellett vannak a fejezetek végén érdekes, játékos feladatsorok is. Szabadulószoba, zenét tartalmazó feladat, érdekes grafikus bizonyítást tartalmazó feladatsorok.

2024_vépy-beny_jud_dia3.png

  • Idén először AI-jal is készítettünk képeket az okosfeladatokhoz.

2024_vépy-beny_jud_dia4.png

  • Elindítottunk egy új sorozatot, a Töprengő névre kereszteltük el. Ezek kifejezetten tehetséggondozásra szánt feladatok, Róka Sándor tollából.

2024_vépy-beny_jud_dia5.png

  • Összesen 12 középszintű érettségi feladatsor készült. Az érettségi első részét, a 45 perces, 12 feladatból álló feladatsort okosfeladat formájában valósítottuk meg. A második része az érettséginek a 135 perces, 3 + 3 feladatból álló feladatsora. A feladat kitűzése után lenyíló ablakokban közöltük a megoldást. Három lehetőségből választhat a tanuló: ötletek a megoldáshoz, megoldás és végeredmény. Ezek a pontok a differenciálást segítik. Az első csak ötleteket ad az elinduláshoz, a második pontban általában több megoldást próbáltunk közölni nagyon részletesen, lépésről lépésre. A harmadik lenyíló fül csak a végeredményt tartalmazza.

2024_vépy-beny_jud_dia6.png

  • További újdonságaink a webes játékok. Ezek a szó valódi értelmében vett játékok, az első funkció a játék, és csak a második funkció a matematika. Típusai:
    • Két játékos játszik egymás ellen, ezeket úgy valósítottuk meg, hogy a gép ellen kell játszani.
    • Másik fajtában egy kis ügyességet vagy gyorsaságot kell használni, például valamit el kell kapni, be kell illeszteni a helyére …
    • Továbbá vannak klasszikus matematikai játékok: a mérgezett csokoládé; a 15-ös (tologatós) játék; a kódfejtő; a kecske, a káposzta és a farkas esete; a felezőpontos játék; Vedd el az utolsót!; Gurítsd le a golyót!

2024_vépy-beny_jud_dia7.png

  • További újdonság a 3D modell. A tanuló megforgathatja, megnézheti, illetve a kiterjesztett valóság applikációval akár a képernyőjén keresztül meg tudja nézni, hogyha az asztalra letenné, akkor hogyan nézne ki a test.

2024_vépy-beny_jud_dia8.png

A már ismert tartalmak folytatása:

  • Animációk: 12 animáció készült el a felső tagozat, illetve a gimnázium részére. A következőre törekedtünk: A felsős tankönyvek esetében azokat a sarkpontjait próbáltuk a tananyagtartalomnak megkeresni, ami esetleg problémát jelent. Ezekkel valóban tudjuk segíteni a gyerekek tanulását, hiszen többször megnézhetik, vizuális elemekkel támogatjuk a fogalmakat. A gimnáziumban inkább az érdekességekre tettük a hangsúlyt: például háromszögelés, arcfelismerés, GPS, szinuszhullámok a mindennapokban; illetve a hétköznapi pénzügyekkel kapcsolatban próbálunk segítséget nyújtani, így a hitelfelvétel és a gyűjtőjáradék fogalmát jártuk körül.

2024_vépy-beny_jud_dia9.png

  • A fejléc grafikáink és a hozzá kapcsolódó rejtvények.

2024_vépy-beny_jud_dia10.png

A hetedikes fejléceken megismerkedünk a két főszereplővel: a kisfiúval és a kislánnyal. A fiú elkészítette a legjobb kéziratot, mindenféle matematikai tartalmakkal. Aztán jön egy nagy szélvihar, és a nyitott ablakon minden kirepül. Hőseink elindulnak, hogy megkeressék ezeket az elveszett kéziratokat. Útközben rejtvényeket kapnak, a helyes megfejtésért egy-egy kódrészlet a jutalmuk.

2024_vépy-beny_jud_dia11.png

Végül megtalálják a teljes kéziratot, de ellopja tőlük egy új szereplő.

2024_vépy-beny_jud_dia12.png

A nyolcadik évfolyamos könyvben a fiú és a lány végig ezt a szereplőt üldözi, aki végül az összes kéziratot visszaviszi a műhelyükbe, kijavítva. Ezt a figurát mi a tanárral állítottuk párhuzamba, ahogyan a főszereplőinket feladatok, nehézségek elé állítja, de végül átadja a tudást, amiért egész évben dolgoztak.

2024_vépy-beny_jud_dia13.png

A 11. és 12. évfolyamos könyvekben a fejléceken a 9. és 10. évfolyamról ismert vicces űrlények ismerkednek a Földdel és a mi világunkkal.

2024_vépy-beny_jud_dia14.png

A fejlécgrafikák tekintetében folytatódtak az 5. és 6. osztályban megszokott rejtvények (nem feltétlenül matematikához kapcsolódó, gondolkodtató, cseles kis feladatok); a 11. és 12. évfolyamon űrlények tartanak a Föld felé, akik minden matematikával kapcsolatos jelenségen elcsodálkoznak, a humor eszköztárát felhasználva a tanulási kedv és motiváció felkeltése érdekében.