Dani-Pallósi Ágnes

Tanulást támogató innovatív fejlesztések az új irodalom okostankönyvekben – Verselemző applikáció, szerepháló adatvizualizációs eszköz, kötelezők képregényben, regényfeldolgozás interaktív tér-idő böngészővel

A mai oktatási környezetben egyre nagyobb kihívást jelent a diákok figyelmének lekötése, a szépirodalmi művek olvasása iránti kedv felkeltése és azok élményszerű megismertetése. Az Oktatási Hivatal B sorozatos tankönyvcsaládjának digitális transzformációja 2024-ben is folytatódott, az okostankönyvek a hagyományos tankönyveket a tavaly bemutatott módszertannal és technológiai megoldásokkal támogatják, és szeptembertől elérhetőek a Nemzeti Köznevelési Portálon.

Innováció több szinten

A B sorozatos irodalom tankönyvek fejlesztése során a szerzők, közreműködők nem csupán digitalizálták a meglévő anyagokat, hanem komplex, többdimenziós digitális oktatási eszközrendszert hoztak létre. A fejlesztés 2024-ben kiterjedt a 7., 8. és 11. évfolyam tananyagára.

A fejlesztés számokban

A tananyag méretét és komplexitását jól mutatják a számok: a 7. évfolyamra 133 saját fejlesztésű, 25 tankönyvből és 123 munkafüzetből transzformált okosfeladat készült. Az okostankönyv hat fejezetet tartalmaz. A 8. évfolyamos okostankönyv öt fejezetébe 129 saját fejlesztésű, 88 tankönyvből és 119 munkafüzetből transzformált okosfeladat került. A 11. évfolyam új okostankönyvében 239 saját fejlesztésű és 99 tankönyvből transzformált feladat található négy fejezetben, közel 100 leckében. Ez a mennyiségi és minőségi fejlesztés önmagában is figyelemreméltó, de a valódi újítás a digitális tartalmakban rejlik.

Digitális eszköztár

A 2023-ben bemutatott újítások közül ebben a fejlesztési időszakban is elkészültek a böngészhető Illusztrált életrajzok. Nyolc magyar irodalmi nagyság: Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Herczeg Ferenc, Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Móricz Zsigmond és Madách Imre életútjának interaktív, letölthető és nyomtatható feldolgozása került az okostankönyvekbe. Ezek az életrajzok nem csupán száraz életrajzi adatokat tartalmaznak, hanem kontextusba helyezik az írókat, bemutatva koruk társadalmi és kulturális viszonyait is a művész és mű megértése érdekében egyaránt, hidat és lehetőséget teremtve egyúttal az egyéb tantárgyakkal való kapcsolódás felé is (történelem, földrajz, etika, ének-zene stb.).

2024_daniPallÁg_dia1.png.jpg

A Digitális papírszínház a kedvelt animációs feldolgozásokkal jelentkezik, amelyek életre keltik Arany János, Jókai Mór és más szerzők műveit, ezzel közelebb hozva a diákokhoz a hosszabb terjedelmű, klasszikus, ám mára már nehezebben befogadható, veretesebb szövegeket. A 7. évfolyamon két, a 8. évfolyamon három animáció segíti a művek befogadását, köztük A fülemile, A huszti beteglátogatók, illetve Babits Mihály: Messze, messze, Tóth Árpád: Körúti hajnal és Juhász Gyula: Tiszai csönd című alkotásainak feldolgozása.

2024_daniPallÁg_dia2.png

A Korstílus animációk kollázstechnikával készült animációk, amelyek komplex módon mutatják be az irodalmat, a történelmet és a művészettörténetet. A realizmus, a naturalizmus és az impresszionizmus, valamint a szimbolizmus és a szecesszió bemutatása során a diákok nem csupán irodalomtörténeti ismereteket szereznek, hanem a korszakok közötti összefüggéseket is felfedezhetik.

2024_daniPallÁg_dia3.png

A képregényes értelmezések szintén folytatódtak, az Irodalom MásKÉPp rovatba hat irodalmi mű került, Arany János: Szondi két apródja, Tamási Áron: Ábel a rengetegben, Orwell: Állatfarm, Gogol: A köpönyeg, Kosztolányi Dezső: Esti Kornél, 18. fejezet című művek. Minden B-sorozatos tankönyvben két-két képregény található, amelyek nem csupán illusztrálják a műveket, hanem új értelmezési keretet is kínálnak. A képregényes feldolgozások továbbfejlesztett változata a Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője című művéből készült alkalmazás, amely egy interaktív tér-idő böngésző. A grafikusan feldolgozott művet egy többszintű és több idősíkú interaktív alkalmazásba integráltuk, az alkalmazáson belüli navigációval, zoomolással, idősík-váltással és böngészéssel dolgozható fel a regény, a lineárisan befogadható regényt ily módon is áttekinthetőbbé, strukturáltabbá téve.

A Verselemző applikációkba nyolc különböző vers interaktív elemzési lehetősége került, amely segít a diákoknak a lírai szövegek mélyebb rétegeinek feltárásában. Baudelaire: Az albatrosz, Vajda János: Húsz év múlva, Ady Endre: Lédával a bálban, A magyar Ugaron, Babits Mihály: A lírikus epilógja, Kosztolányi Dezső: Vörös hervadás, Juhász Gyula: Tiszai csönd és Tóth Árpád: Isten oltó-kése kapott digitális formába öntött elemzést.

A Megzenésített memoriterek sorozat 17 feldolgozása nem csupán a kötelező szövegek megtanulását és visszaidézhetővé tételét segíti a lírát a ritmussal és a dallammal is megtámogatva, hanem zenei élménnyel és komplexebb értelmezési lehetőséggel is gazdagítja a diákokat. A válogatás Kölcseytől József Attilán át Radnóti Miklósig ível, szöveganimációval kísérve, ezzel is segítve a versek befogadását és megjegyzését.

A Hírek anno fiktív rádiós hírműsora pedig az aktualizálás technikájával izgalmas kontextusba helyezi az irodalmi műveket és az ezekkel összefüggő eseményeket, bemutatva, hogyan kapcsolódnak az adott kor irodalmi alkotásai a történelmi, tudományos és technikai fejleményekhez. Ez a humor forrását is jelentő megoldás segít abban, hogy a diákok ne elszigetelt jelenségként tekintsenek az irodalmi művekre, hanem lássák azok társadalmi beágyazottságát.

Adatvizualizáció az irodalomban

A 2024-es fejlesztésben a Szerepháló applikáció egy új adatvizualizációs webalkalmazás, amely az epikus művek szereplői közötti kapcsolatrendszert teszi láthatóvá és szemléletessé. A mesterséges intelligencia által generált karakterábrázolásokkal kiegészítve a diákok mélyebben megérthetik a művek szereplőinek dinamikáját. A karakterek mérete és elhelyezkedése jelzi fontosságukat, a köztük lévő kapcsolatok pedig árnyaltan mutatják be a mű belső viszonyrendszerét.

A Nemzeti Köznevelési Portál tananyagfejlesztése nem csupán digitális eszközök gyűjteménye, hanem egy komplex szemléletváltás az irodalomoktatásban. Célja, hogy az irodalmat ne száraz tantárgyként, hanem élő, dinamikus tudásanyagként mutassa be, amelynek van köze a diákok mindennapjaihoz. A digitális megoldások nem helyettesítik, hanem kiegészítik a tanári munkát, új dimenziókat nyitva a klasszikus művek megértéséhez és befogadásához. Az interaktív eszközök, az animációk, a zenés feldolgozások és a komplex vizualizációk segítenek abban, hogy az irodalom ne csupán tananyag legyen, hanem a művészi befogadás esztétikai élménye. A B sorozatos okostankönyvcsalád képes arra, hogy hidat képezzen a múlt és a jelen között, és segítsen a diákoknak felfedezni a több évtizedes vagy évszázados művek máig tartó üzeneteit.