Dr. Murányi Zoltán
A Csillagvizsgál és Tudományos Élményközpont bemutatása
Minden korosztály számára érdekes és izgalmas programokat, illetve múzeumi látnivalókat kínál a Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont. Itt található a világviszonylatban is ritkaságnak számító Camera Obscura, mely Európa legrégebbi, ma is működő periszkópja. A látogatók pedig a város legmagasabb kilátótornyából, a Panorámateraszról csodálhatják meg Eger nevezetességeit. A Csillagászati Múzeumban eredeti műszereket találunk, melyeket Hell Miksa, magyar származású bécsi királyi csillagász szerzett be. A Varázsterem interaktív eszközei a fizikai jelenségek megértését „kézzelfogható” módon segítik. A Barna György Optikatörténeti Kiállítás az optika kultúrtörténetének metszete az antik távcsövektől, mikroszkópoktól egészen a múlt századi fényképezőgépekig, kamerákig.
Fogadóteremben (403-as terem, 3. emelet): Az érdeklődők és csoportok itt tudnak gyülekezni (mosdót használni), illetve már itt is megtalálható néhány érdekes kísérlet melyek kapcsolódnak a Csillagvizsgáló témájához. Ezek az eszközök is kipróbálhatóak, tehát interaktívak. Valamint ebből a teremből nyílik a Jedlik Ányos Experimentárium és a Csillagvizsgáló további részlegeihez vezető lépcsősor is.
Jedlik Ányos Experimentárium (405-ös terem, 3. emelet): A Jedlik Ányos Experimentáriumban az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Természettudományi Karának tanárai kísérleti bemutatókkal, magas színvonalú szemléltetéssel ötvözött foglalkozásokat, rendhagyó biológia, fizika, földrajz és kémia órákat tartanak, melyek szervesen illeszkednek a Csillagvizsgáló programjaiba. A rendhagyó órák az iskolai tananyagok kiegészítői, azokat az iskolás csoportok előre egyeztetett témákban és időpontokban igényelhetik. Ez a terem ad helyet a nagyobb természettudományos rendezvények előadás sorozatainak, a továbbképzéseknek és a Csillagvizsgáló által támogatott vetélkedőknek is. A 40 főt befogadó terem a legkorszerűbb oktatástechnikai eszközökkel van felszerelve.
Barna György Optikatörténeti Kiállítás (605-ös terem, 5. emelet): A kiállításon Barna György, diósgyőri gyűjtő magángyűjteményének jelentős részét láthatjuk. Az eszközök az 1798–1984-ig tartó időintervallum optikai eszközeiből adnak ízelítőt az érdeklődők számára. Megtalálhatóak a gyűjteményben nagyítók, mikroszkópok, orvosi felszerelések, műtermi és kézi fényképezőgépek, mozifilm vetítők, diavetítők, binokulárok, kézi teleszkópok és egy kontakt-másoló szekrény 1930 körülről. A kiállítást Borbás László gyűjteménye egészíti ki, melyben különböző kézi filmrögzítő kamerákat találunk 1933–1983-ig, melyeket már magánszemélyek is megvásárolhattak és használhattak élményeik rögzítésére.
Tudományos Játszóház (703-as terem, 6. emelet): Interaktív eszközei a fizikai jelenségek megértését „kézzelfogható” módon segítik. Az ide ellátogatók érdekes, saját maguk által elvégezhető kísérleteken keresztül ismerkedhetnek meg alapvető fizikai jelenségekkel, tudományos „játékokat” játszhatnak. A kísérletek sora a mechanikaitól az optikai eszközökön keresztül az elektromágneses érdekességekig terjed. Működtetésük élményt okoz nemcsak a diákoknak, hanem a felnőtt látogatóknak is. Többször elhangzik tőlük: „Ha nekem annak idején így tanították volna a fizikát, biztosan megszerettem volna”. Sokan visszaemlékezve, élményszerűen idézik fel Öveges professzor televíziós kísérleteit.
Planetárium (703-as terem, 6. emelet): A vetítőberendezés segítségével a csillagos eget, a Naprendszer bolygóit és azok mozgását ismerhetik meg a vendégeink. A 6 méter átmérőjű félgömbhéj-szerkezet belső, közel 57 négyzetméteres vetítőfelületén az éjszakai csillagos égbolt valósághű képmása jelenik meg. A műsorok az iskolai fizika- és földrajztantervekben szereplő csillagászattal kapcsolatos tananyagokat látványosan és élményszerűen közvetítik. A planetáriumi programok előzetes regisztráció esetén vehetők igénybe.
Hell Miksa Csillagvizsgáló (701-es terem, 6. emelet): 1776-tól az egri Líceum csillagásztornya, a Specula megkezdte működését, mely az akkori Kelet-Európa egyik legjobban felszerelt csillagvizsgálója volt. A megfigyeléseket a hatodik emeleti keleti és nyugati megfigyelőtermekből, a teraszról és a kupolából végezték. Az építtető Eszterházy Károly püspök kérésére Hell Miksa – magyar származású bécsi királyi csillagász – szerezte be a kor legkiválóbb csillagászati mérőeszközeit, a legjobb bécsi és londoni távcsőépítő műhelyekből. 1966-tól működik a Specula-Csillagvizsgáló, azaz a mai Hell Miksa Csillagvizsgáló, a Camera Obscurát és a látogatható Panoráma teraszt magában foglaló intézmény.
A Hell Miksa Csillagvizsgálóban – Európa-szerte egyedülálló módon – eredeti helyszínen, eredeti műszerek tárlata tekinthető meg. Különböző működési elvű tükrös és lencsés távcsövek, kvadránsok, napórák, valamint a línea meridionális (délvonal). A tárlatbemutatáson kívül sokrétű programot kínálunk az érdeklődőknek: múzeumpedagógiai órák, múzeumpedagógiai foglalkozások, ismeretterjesztő előadások.
A látogatók a város legmagasabb kilátótornyából, a Panorámateraszról (8. emelet) csodálhatják meg Eger nevezetességeit. A belváros utcaszintjénél 44 méterrel magasabban elhelyezkedő Panorámaterasz Eger városának legmagasabb látogatható kilátója, így fontos turisztikai célpont. Aki veszi a fáradságot és megbirkózik a 314 lépcsőfokkal, a teraszon körbejárva madártávlatból megszemlélheti az egész barokk belvárost.
A toronyépület kilencedik szintjén (10. emelet) helyezkedik el a világviszonylatban is ritkaságnak számító Camera Obscura (sötétkamra, periszkóp), mely Európa legrégebbi, ma is működő periszkópja. Az óriási „fényképezőgéppel” Eger kicsinyített, mozgalmas városképe vetíthető le a besötétített terem közepén lévő fehér asztal felületére.