Erostyákné Simony Dóra

MOON CAMP CHALLENGE projektverseny – nemzetközi siker

Régóta tanítok már Technika tantárgyat. Ennek keretében többször vettünk részt üzemlátogatáson. Egy ilyen alkalommal szembesültem azzal, hogy az általam tanítottak már nem felelnek meg a kor kihívásainak. Erre született meg válaszként az az elképzelés, hogy a technikaórámon bevezetem a 3D-tervezést. Egy újfajta szemléletmódon kezdtem el tanítani diákjaimnak a modellezést, továbbá a tantárgy elméleti tudnivalóit is látványosabban tudtam oktatni. A szoftver, amit használunk az Autodesk Tinkercad nevű felhő alapú programja. 2018-ban indult a kísérleti év egy osztályban. Ez igen sikeresnek bizonyult, így 2019-től, már mindenki tanul 3D-tervezést az iskolánkban az ötödiktől a hetedik évfolyamig, technikaóra keretében.

2024_ErostyáknéKép1.png

Egy idő után kiderült, hogy sok tehetséges tanuló van, akikkel versenyre is lehetne menni. Sajnos Magyarországon nem találtam olyan megmérettetést, amelyen el tudtunk volna indulni, így a nemzetközi felületeken keresgélve bukkantam rá a Moon Camp Challenge versenyre. Ekkor még három kategória volt: Discovery, Explorers, Pioneers. A legelső típust választottam, mert ez nem versenyszerű volt. Ezen indult el a három főből álló csapat hatodik osztályosként. Az oklevelük kézhezvételekor szembesültünk azzal, hogy mi voltunk az elsők hazánkból. Így Magyarországot Füri Dávid, Línzembold Zotmund és Schneider Balázs képviselte először ezen a versenyen.

A sikeren felbuzdulva indultunk el a következő tanévben az explorers kategóriában, ami már verseny volt. A kiírás szerint a Tinkercad szoftvert kellett használni a tervezéshez. Egy Holdtábort kellett kitalálni és 3D-ben megtervezni. Olyan összetett problémákra kellett választ adni, mint a szélsőséges életkörülmények közötti létfenntartás, a legénység élelmezése, a bázis energiaellátása, a hosszú ideig tartó utazás emberekre történő negatív hatásainak minimalizálása, újrahasznosítás, kiképzés stb.

2024_ErostyáknéKép4.png 2024_ErostyáknéKép3.png

Az alapkoncepció az lett, hogy a Hold déli pólusának közelében egy aszteroida-becsapódás következtében a felszín alatt víz-jég található. A dizájnban a gépház emelkedik a terület felett. Az állomáson vannak szállások, melyek egyenként három főnek biztosítanak helyet. A speciális anyagból készült növénytermesztő kabinban, hidropóniás rendszerben folyik a növénytermesztés. Itt kaptak helyet a rovarok is. Az élelmiszerellátást fedezik ezeken kívül a tartályokban tenyésztett egysejtű növények is.

2024_ErostyáknéKép5.png 2024_ErostyáknéKép6.png

A laborban ebből 3D nyomtatással készítenek élelmiszert. Konyhát is terveztek, hogy a friss növényeket legyen hol feldolgozni és elfogyasztani. A kísérletek a rovarokból előállítható fehérjeforrásokkal kapcsolatosak. Itt vizsgálják a kőzetmintákat is, hátha találnak olyan anyagot, amelyik a földi utánpótlást 

biztosíthatja. A legénység testi és mentális egészségére is gondoltak a diákok. Edzőtermet és játékokkal teli helységet is terveztek. A betegségek esetére orvosi szoba és robotműtő is készült. A bázis garázsában 

kaptak helyet a Hold-járművek és az alkatrészutánpótlás, valamint az űrruhák. A 3D modellek mellett le is írták az elképzeléseiket. A munka a gyerekekre adaptált SCRUM rendszerben történt. Ezzel tudott a legjobban kiteljesedni a tanulók elképzelése. Munkájukkal első helyezést értek el.

2024_ErostyáknéKép2.png

Ma már ez a megmérettetés nem versenyszerű és a kiíró nem ragaszkodik csak a Tinkercad szoftver használatához. Iskolánkban már vannak követői a győztes csapatnak és remélem nem maradunk egyedül ebben a remek kihívásban.