Hajnal Gabriella

A Klebelsberg Központ szerepe az állami köznevelési
feladatok stratégiai fejlesztésében (EFOP-3.2.4-16)

Hajnal_G.jpg

 

A fejlesztések háttere és céljai

Az elmúlt években Magyarország kevésbé fejlett régióiban jelentősen, de még mindig nem elégséges mértékben megnövekedett az intézményi informatikai infrastrukturális fejlesztések száma. A diákok és pedagógusok jelentős hányada jelenleg is csak korlátozottan fér hozzá és alkalmazza az IKT – vagyis az információs és kommunikációs technológia – eszközeit. Az aktuális problémára nyújt megoldást az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1037/2016. (II.9.) Korm. határozatban jóváhagyott, Digitális kompetencia fejlesztése elnevezésű, EFOP-3.2.4-16-2016-00001 azonosítószámú kiemelt projekt.

A digitális kompetencia digitális tudást, az eszközök alkalmazásának képességét, valamint azt a lehetőséget jelenti, amelynek segítségével pedagógusok hatékonyan fejleszthetik a digitális szövegértést. Egy program mindig tradíció és hagyományfüggő, a jelen és a jövő egysége. Sikeresen teljesítettnek akkor mondható, ha a digitális kompetencia alkalmazása beépül a pedagógiai kultúrába, illeszkedik az intézmények módszertani gyakorlatába.

A korábbi és a jövőbeni fejlesztések együttesen lehetőséget biztosítanak a minőségi oktatás eszközeihez történő egyenlő esélyű hozzáféréshez, a tanulók és a pedagógusok digitális kompetenciáinak növeléséhez. Az eszközellátottság és a teljes körű WiFi lefedettség biztosítása mellett sor kerül a pedagógusok módszertani gyakorlatának megújulására, illetve a projekt fontos célja, hogy ösztönözze a pedagógusokat és a tanulókat az IKT eszközök rendszeres használatára. Az iskolai informatikai eszközök tanórai használatához szükséges az intézmények informatikai hálózati rendszerének fejlesztése, és a vezeték nélküli internet-ellátottság kiépítése is.

A közoktatási intézményekben elérhető WiFi szolgáltatás a kevésbé fejlett régiókban a korábbi fejlesztések ellenére is alig éri el a 38 százalékot. Erre is megoldást nyújt a digitális kompetencia fejlesztését szolgáló pályázat. A tankerületi központok által fenntartott oktatási intézmények feladatellátási helyeinek esetében szükséges biztosítani a WiFi lefedettséget az IKT alapú pedagógia elterjesztése érdekében, hogy az infrastruktúra összhangban legyen a szabályozási környezettel és a Digitális Oktatási Stratégiával.

Jelenleg Magyarországon az egyik legalacsonyabb az IKT eszközökkel támogatott tanórák aránya. Ennek fő oka nem elsősorban a megfelelő technikai eszközök alacsony száma, hanem a pedagógusok megfelelő képzettségének, motivációjának és támogatottságának hiánya. Hazánkban a pedagógusok kevesebb, mint 20 százaléka használ a tanórák több, mint negyedében valamilyen IKT eszközt.

A pedagógusok a projekt keretében megvalósuló képzéseken megtanulják megválasztani a tárgyhoz és a feladathoz illő IKT eszközöket. A továbbképzések egyik fő célja, hogy elfogadják: a digitális kompetencia fejlesztése közös feladat, nem csak az informatikatanár dolga.

Projekt adatai

Megvalósító konzorcium:                                Klebelsberg Központ (konzorciumvezető),
Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (konzorciumi tag)

Támogatási szerződés aláírásának dátuma:    2016. december 22.

Projekt fizikai kezdete:                                     2017. január 1.

Projekt zárása:                                                   2020. december 31.

Támogatási összeg:

  • Konzorciumvezető: 34 818 870 000 Ft
  • Konzorciumtag: 10 531 130 000 Ft

A projekt fő céljai, elemei

Az Új Széchenyi Terv keretében lehetőség nyílik az iskolai informatikai infrastruktúra korszerűsítésére, bővítésére a fenti projekt keretében (egyelőre csak a konvergencia régiókban), amely a digitális fejlődés érdekében avatkozik be a köznevelési informatikai infrastruktúra fejlesztésébe.

A Digitális kompetencia fejlesztése című projekt céljai:

  • A korszerű informatikai infrastruktúra és a vezeték nélküli hálózat biztosítása a tankerületi központok által fenntartott köznevelési intézmények számára.
  • A pedagógusok tanórai IKT eszközhasználatának támogatása, a szükséges eszközök biztosításával.
  • A tanulók digitális kompetenciáinak a fejlesztése, különösen a matematikai, természettudományos, informatikai és műszaki pályákra való felkészüléshez szükséges keretek biztosítása.
  • A korszerű pedagógiai módszerek szerinti tanítási-tanulási folyamat támogatása a tankerületi központok által fenntartott valamennyi köznevelési intézmény WiFi lefedettségének biztosításával.

A projekt fő tevékenységei

A célcsoport iskoláinak, pedagógusainak korszerű informatikai eszközökkel való ellátása

Az EFOP-3.2.4 kiemelt projekttel szembeni fő elvárás, hogy járuljon hozzá a minőségi és méltányos köznevelési rendszer kialakításához, a végzettség nélküli iskola-elhagyás csökkentésével az egész életen át tartó tanulásban való sikeres részvétel elősegítéséhez, és a társadalom és a munkaerőpiac által elvárt digitális kompetenciák elsajátításához.

Annak érdekében, hogy a köznevelés rendszere képes legyen megerősíteni a megfelelő, mind az élethosszig tartó tanulás, mind a munkaerőpiac számára kiemelt fontosságú, infokommunikációs technológiával kapcsolatos alapkészségeket, szükséges az intézmények és a pedagógusok megerősítése is ezen a területen. El kell őket látni a megfelelő informatikai eszközökkel a projekt keretében. Az infrastrukturális fejlesztések megvalósításával kapcsolatos elvárások:

  • A pedagógusok olyan személyi használatú eszközökkel rendelkezzenek, amelyek segítségével fel tudnak készülni a tanórák megtartására, és használatukat a tanítási gyakorlatukba aktívan beépítik. Ennek hatására emelkedjen az IKT eszközökkel támogatott tanórák aránya.
  • Az informatikai eszközök gyors technológiaváltása miatt olyan korszerű technológiájú eszközöket kell az intézmények részére biztosítani, amelyek minél rugalmasabban, minél több tanórán, a lehető legtöbb oktatási, tanulási helyzetben használhatóak.
  • Az eszközök kihelyezésekor kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy előnyben részesüljenek azok a köznevelési intézmények, amelyek a 2007–2013-as programozási időszak IKT eszközfejlesztéseiből nem részesültek.
  • Beszerzendő eszközök:
  • tanári laptop: 45.600 db,
  • tanulói tablet: 24.000 db,
  • távfelügyeleti menedzsment szoftver és disztribúció,
  • tantermi megjelenítő eszközök.

Összes eszköz tervezett értéke, darabszáma: 24,5 Mrd Ft, több mint 70.000 db eszköz.

Pedagógusok továbbképzése az informatikai eszközök használatára

Pedagógusképzésre több mint ötmilliárd forintot fordítunk a projekt keretéből. A köznevelésben az IKT fejlesztések minél nagyobb hatásfokú hasznosulásához, a tanulók digitális kompetenciáinak fejlesztéséhez szükség van a pedagógusok tanórai és tanórán kívüli IKT eszközhasználatával összefüggő módszertani tudásának és kultúrájának megújulására, az IKT eszközök használatának ösztönzésére, a módszertani tudás és a digitális tartalom elérhetőségének biztosítására. Ennek érdekében az EFOP 3.2.4-16-2016-00001 kiemelt projekt keretén belül biztosítani kell az innovatív, IKT eszközhasználathoz elengedhetetlen tudást a pedagógusok számára pedagógus-továbbképzéssel és a kapcsolódó széleskörű, magas színvonalú szakmai támogatással.

A továbbképzés célja, hogy a DOS (Digitális Oktatási Stratégia) megvalósításának keretén belül IKT eszközzel felszerelt tanárok képesek és motiváltak legyenek a rendelkezésükre álló eszközöket, a nevelő-oktató munka (tantermi vagy azon kívüli) során az adott tantárgy tanulását és megértését megkönnyítő, élvezetessé tevő szoftvereket, applikációkat használni. További cél a tanulókat az IKT eszközök használatába bevonni, és elérni, hogy azokat az otthoni tanulásban is alkalmazzák.

100% WiFi lefedettség elérése a célcsoport iskoláiban

Az előzőekben említett IKT eszközök internet elérésének biztosítása céljából WiFi hálózatot épít ki a KIFÜ közel 10 milliárd forint értékben. A fejlesztés célja, hogy a konvergencia régiókban a tankerületi központok által fenntartott köznevelési intézmények feladatellátási helyeinek teljes WiFi ellátottsága megvalósuljon 2018 végéig. A projekt során a biztonságos WiFi szolgáltatás nyújtásához szükséges hálózati eszközök kerülnek beszerzésre és telepítésre az intézmények területén. Integrálva ezeket a korábbi Sulinet+ projektben fejlesztett, megfelelő biztonsági szolgáltatásokat biztosító menedzsment rendszerbe.

A Digitális Oktatási Stratégia (DOS) fő beavatkozási területei között nevesített digitális infrastruktúra-fejlesztési célkitűzésekkel összhangban a projektben tervezetten az érintett intézmények tantermeiben, közösségi tereiben (különösen iskolai könyvtár, aula), és tanári szobáiban valósul meg a WiFi lefedettség biztosítása. Ezzel az érintett régiókban megvalósul korszerű pedagógiai módszerekkel a tanítási-tanulási folyamat támogatása a tankerületi központok által fenntartott köznevelési intézmények WiFi lefedettségének biztosításával.

A Projekt célcsoportja

A konvergencia régiókban a Klebelsberg Központ tankerületei által fenntartott:

  • a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (Nkt.) 7. § (1) szerinti nevelési-oktatási intézményei (ide nem értve, a gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmény, pedagógiai szakszolgálati intézmény, pedagógiai-szakmai szolgáltatást nyújtó intézmény)
  • az Nkt. 20. § (1) c, d és e pont szerinti többcélú intézmények feladatellátási helyei

intézmények pedagógusai, tanulói.