Szabó Zoltán – Szalai Andrea

Felkészülés mester pályázatra.
Intézményi feladatok a minősítést, tanfelügyeletet
megelőzően, majd azt követően

213 sz1 Szalai Andrea Szabó Zoltán

A pedagógusminősítési eljárások tekintetében a szabályozó dokumentumoknak két csoportját különböztethetjük meg. Az elsődleges szabályozó dokumentumok a jogszabályok: a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (továbbiakban: Nkt.), amely általában szabályozza a minősítések lefolytatását, és a pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet), amelyben megtalálható az eljárások részletes folyamata és követelményei, az értékelés, panaszkezelés, az eredmények közlésének módja. A szabályozó dokumentumok másik körét az Útmutatók alkotják, amelyek a különböző fokozatokat (Pedagógus I. fokozat, Pedagógus II. fokozat, Mesterpedagógus fokozat, Kutatótanár fokozat) célzó minősítési eljárások kapcsán elkészítendő dokumentumok körét, az értékelés részletes szempontjait tartalmazzák és segítséget nyújtanak az eljárásokban résztvevő pedagógusok számára dokumentumaik elkészítéséhez.

A Rendelet 2016. július 30-án hatályba lépett módosítása a következő pontokon pontosította az eljárások mentetét:

  • A 2018. évi minősítési eljárástól kezdődően a jelentkezés határideje március 31-ére változott a korábbi április 30-i időpont helyett. Így a 2017-es évben egy hónap áll majd rendelkezésére a pedagógusoknak arra, hogy leadják aláírt jelentkezési lapjukat intézményvezetőjük részére, ha részt kívánnak venni a 2018. évi minősítési eljárásban.
  • Ugyanígy korábbra került a jelentkezések rögzítésének időpontja is, ezt mindig a minősítést megelőző év április 15-ig kell majd megtennie az intézmények vezetőinek. Így például a 2018. évi minősítési eljárás esetén 2017. április 15-ig kell majd elvégezniük a jelentkezések rögzítését.
  • A portfóliók/Mester- és Kutatópályázatok feltöltésének határideje is módosult: a pedagógusoknak a minősítést megelőző év november 25-ig kell feltölteniük dokumentumaikat az Oktatási Hivatal által biztosított elektronikus felületre.

A Rendelet 2016. július 30-án hatályba lépett módosításában jelent meg a Mesterpedagógus és Kutatótanár fokozatot megcélzó minősítési eljárás folyamata is, így a Rendelet módosításának hatályba lépését követően volt lehetőség az ezen eljárásokat szabályozó útmutatók publikálására is. A Mesterpedagógus fokozatot megcélzó minősítési eljárás általános folyamata egy kétéves felkészülési időszakkal indul, amely alatt a Mesterpedagógus-jelölt előkészítheti a később megvalósítani kívánt Mesterprogramot. Ezt követően az eljárásrendnek megfelelően jelentkezik minősítési eljárásra, majd feltölti Mesterpályázatát az elektronikus felületre. A jelentkezést követő évben sor kerül magára a minősítésre, majd a sikeres minősítést követő év január 1-jétől a pedagógus Mesterpedagógus fokozatba kerül besorolásra, és elkezdi Mesterpedagógus programja megvalósítását. A sikeresen minősült pedagógus a Mesterpedagógus besorolásra a Mesterprogram megvalósításának 5 éve alatt jogosult, így ha a továbbra is Mesterpedagógus fokozatban szeretne maradni, akkor ötévente meg kell újítania Mesterpedagógus programját.

A Mesterpedagógusként öt tevékenységi területen lehet feladatokat vállalni és végezni. Ezek közül kettő, a tanfelügyeleti és pedagógusminősítési szakértői tevékenység, valamint a szaktanácsadói tevékenység minden esetben képzéshez, ezáltal az Oktatási Hivatal, illetve az Oktatási Hivatal Pedagógiai Oktatási Központjainak engedélyéhez kötött tevékenység, amelyet a Mesterpedagógus-jelöltek csak a Hivatal felkérésére, annak jóváhagyásával választhatnak és végezhetnek. A másik három tevékenység nem kötődik a Hivatal engedélyéhez. A fejlesztő-innovátori tevékenységet és fejlesztő-támogató tevékenységet bármely Mesterpedagógus-jelölt választhatja Mesterprogramja fő tevékenységeként, azonban az intézményvezetői tevékenység végzésének feltétele az eljárás ideje alatt fennálló vezetői beosztás. A jogszabályok lehetőséget biztosítanak a Mesterprogramok megvalósítás közben való módosítására, így ha valakinek közben megszűnik a vezetői beosztása, módosíthatja tevékenységét, így nem veszíti el Mesterpedagógus besorolását.

Tanfelügyeleti és önértékelési eljárások tekintetében 2017-től az Oktatási Hivatal által biztosított informatikai felületen az intézmények számára elérhetővé válik az intézményi elvárásrendszer szerkeszthető formában történő rögzítése, így az intézményben zajló önértékelési eljárások során a központi elvárásrendszer helyett az intézmény saját elvárásrendszere alapján fogják tudni elvégezni a pedagógusok az önértékelésüket. Az elvárásrendszert az új funkcióval a központi elvárásrendszer alapján készíthetik el a felületen az intézményvezetők, az abban megfogalmazott elvárásokat törölhetik vagy átfogalmazhatják.