Marosi Katalin

Milyen a jó mesterpedagógus?
A mesterpedagógus fokozat elérésének útja

284 sz4 Marosi Katalin

Szerencsésnek érzem magam! Szerencsésnek, mert közeli szemtanúja, aktív részese lehetek a pedagógus életpályamodell, azon belül a pedagógusminősítés fejlődésének, gyakorlati megvalósítás során történő alakulásának, változásának, fejlődésének.

Ennek a fejlődésnek eredménye, hogy a 2014. év pilotjainak tapasztalatai, valamint a 2015/2016. évben már lezajlott minősítések tapasztalatai alapján a Pedagógus I. fokozatot célzó minősítő vizsga, valamint a Pedagógus II. fokozatot célzó minősítési eljárás folyamatai, eljárásrendje letisztult. Az érintettek (intézmények, minősülő pedagógusok, a megvalósításban közreműködő szakértők) folyamatos tájékoztatásával és képzésével a bevezetéskor tapasztalható bizalmatlanság és bizonytalanság jelentős mértékben csökkent.

A pedagógus életpálya két legmagasabb, Mesterpedagógus és Kutatótanár fokozat elérésének módszertani és szakmai alapja az Oktatási Hivatal TÁMOP 3.1.5/12-2012-001 kiemelt projekt „A pedagógusminősítési rendszer kiegészítése, kipróbálása és korrigálása” című pilot programjában került kidolgozásra. A minősítések lebonyolításának elengedhetetlen feltétele volt a pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 326/2013. (VIII. 30) Korm. rendelet módosítása, és a 2016. július 30-án történő hatályba lépése, valamint az útmutatók (Útmutató a Mesterpedagógus fokozatot megcélzó minősítési eljáráshoz, Útmutató a Kutatótanár fokozatot megcélzó minősítési eljáráshoz) miniszter által történő elfogadtatása és megjelentetése.

Ki lehet mesterpedagógus?

Minden olyan pedagógus, aki magas színvonalú pedagógusi munkája mellett tevékenyen részt vesz intézményén belül, de azon túlnyúlóan (más intézményekben, szakmai közösségben) a pedagógiai gyakorlat megújításában, a tényeken alapuló fejlesztésben, új eredmények és módszerek megosztásában, valamint a pedagóguskollégák támogatásában.

Milyen a jó mesterpedagógus?

A jó mesterpedagógus:

  • saját tevékenysége magas színvonalának fenntartása érdekében, valamint azért, hogy szűkebb és tágabb környezetében ezen a területen is példát mutasson, tudatosan irányítja szakmai fejlődését. (I. Tudatos szakmai fejlődés)
  • elfogadja, hogy saját és szakmai közösségei munkájának folyamatos fejlesztése a gyakorlat megismerésén kell, hogy alapuljon. (II. Feltáró-elemző tevékenységek)
  • felismeri és értelmezi azokat a tanító-nevelő munkája során felmerülő pedagógiai jelenségeket, problémákat, amelyek beavatkozást, fejlesztést kívánnak. (III: Fejlesztő-újító tevékenységek)
  • kollégái és a szakmai érdeklődők számára – különböző módokon és fórumokon – bemutatja és reflektálja tanító-nevelő munkájának tapasztalatait, eredményeit, bevált jó gyakorlatait. (IV. Tudásmegosztó-segítő tevékenységek)

35

A Mesterpedagógus-jelöltnek egyrészt az eddigi tevékenységében, másrészt pedig a mesterprogram megvalósítására való felkészülésben kell tudnia igazolni azt, hogy rendelkezik mind a négy mesterkompetenciával. Természetesen nem mindegyikben tevékenykedik egyforma erősségben. Attól függően, hogy melyik területen végez kiemelkedőbb tevékenységet, alapvetően háromféle tevékenységtípusból választva készítheti el Mesterpedagógusi programját:

  • fejlesztő innovátori,
  • fejlesztő támogató,
  • intézményvezetői.

Az említett három tevékenységterület mellett létezik még két olyan tevékenység, amelyeket csak az Oktatási Hivatal, illetve az Oktatás Hivatal területileg illetékes Pedagógiai Oktatási Központja jóváhagyásával lehet választani: a szaktanácsadói tevékenység, valamint a pedagógiai-szakmai ellenőrzési és pedagógusminősítési szakértői tevékenység. Mindkét terület képzés elvégzéséhez kötött és az Oktatási Hivatal döntését elsősorban a hiányterületek pótlásának szükségessége határozza meg.

A Mesterpedagógus minősítésének folyamata, az eljárásrend részletes elemei megtalálhatóak az útmutatóban. A 2016. évi és a 2017. évi minősítési eljárásban részt vevő pedagógusok számára többórás felkészítéseket tartottunk annak érdekében, hogy a pályázat során feltöltendő dokumentumok (szakmai önéletrajz, eredetiségnyilatkozat, szakmai életút bemutatása és elemzése, a bemutató portfólió dokumentumai és az azokra készített összegző reflexió, a Mesterprogram általános terve és első részterve, az együttműködési megállapodás és az ajánlások) elkészítéséhez adjunk konkrét szakmai segítséget. Az eljárások lebonyolításának megtámogatása érdekében a minősítési eljárásban közreműködő szakértőknek is tartunk frissítő felkészítést, melynek fontos eleme az értékelés alábbi menetének végiggondolása:

36

Mesterpedagógusnak lenni nem könnyű!

A mesterpedagógus felé igen nagy az elvárás. Mind az intézmény, a velük együtt dolgozó pedagógustársak, mind a minősítési eljárást lebonyolító és a mesterpedagógus tevékenység megvalósítását felügyelő állam, s nem utolsó sorban a Mesterpedagógus saját magával szemben támasztott igénye hajtja előre az eddig is végzett magas szintű, nem csak a közvetlen környezetében ható pedagógusi tevékenységek végzésében.

Mesterpedagógusnak lenni jó!

Hiszen az évek, évtizedek óta végzett magas szintű pedagógusi, innovátori-támogató-vezetői, illetve szakértői-szaktanácsadói tevékenység elismerésre kerül. Újabb és újabb feladatok megvalósítására nyílik lehetőség akár külső partnerek bevonásával, természetesen a nevelőtestület, tantestület tagjainak közreműködésével.

Tudom, hogy a pedagógusok között nagyon sok MESTER van!

Bízom abban, hogy a következő években egyre több pedagógusnak nyílik arra lehetősége, illetve egyre több pedagógus vállalja, hogy mindezt a Mesterpedagógus minősítési eljárás keretén belül is megmutassa – elérve a Mesterpedagógus fokozatot!