Dr. Pompor Zoltán

A Nemzeti Köznevelési Portál

pomporz 0

A Nemzeti Köznevelési Portálról az előző napokban Kapos József főigazgató úr és Kojanitz László szakmai vezető úr beszélt már érintőlegesen, kitérve arra is, milyen fejlesztési keretekben történt a portál kialakítása. Én most egyfelől arról kívánok beszélni, hogy a Nemzeti Köznevelési Portál miként illeszkedik az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet feladat-portfóliójába, másfelől néhány gondolat erejéig – a függönyt fellebbentve – azt is bemutatom, mit fognak majd azok látni, akik naponta használni fogják a Nemzeti Köznevelési Portált.

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet az utóbbi években számos területen jelentős kutatás-fejlesztési munkát végzett (a kerettantervek fejlesztésének koordinációja, nevelési-oktatási programok, az iskolai közösségi szolgálat vagy az ökoiskolák gondozása néhány a kiemelt feladatok közül), amelynek egyik fontos, új eleme a papíralapú (tankönyves) és a digitális tartalomfejlesztés. A két terület közül egyelőre a tankönyvekhez kapcsolódó fejlesztés az, ami látható, hiszen a kísérleti fejlesztés folyamatában létrehozott újgenerációs tankönyvek már a tanárok, diákok, szülők kezében vannak. Ehhez kapcsolódóan terveink szerint október végétől már a digitális fejlesztések is elérhetők lesznek: jóval szélesebb körű és gazdagabb tartalommal, mint azt például az etananyag.ofi.hu oldalon láthatták, akik használták.

A pedagógusok folyamatos szakmai fejlődésének egyik kulcseleme a szakmai tanulás, illetve az egymástól tanulás, ami a tudásgyarapítás mellett annak megosztására fókuszál. A Nemzeti Köznevelési Portál komplex tanulástámogató rendszerként segíti a tudásgyarapítás és -megosztás folyamatát. Különlegessége a portálnak, hogy nemcsak a pedagógusok számára van üzenete, lehetőséget ad a diákok és a szülők számára is a tanuláshoz kapcsolódó tevékenységekre.

A Nemzeti Köznevelési Portál naprakész digitális tananyag-gyűjtemény, hiszen nagyon sok, a tankönyvek alkotása során fejlesztett tartalmat gyűjtöttünk itt össze, de legalább ennyi elemet kifejezetten a portál kedvéért fejlesztettünk. Főigazgató úr beszélt arról, hogy milyen egyéb forrásai vannak, honnan áramoltak még be a digitális tartalmak a portálra. Ezeknél fontos szempont volt, mivel a célcsoport nemcsak a tanár, hanem a diák is, hogy a diákok számára is vonzó, interaktív tartalmak legyenek, amelyek a diákot a portálon maradásra és böngészésre ösztönözzék, ugyanakkor támogassák a tanulást, ne elvonják a figyelmét, hanem segítik a tanulásban.

A portál összhangban van a Nemzeti alaptanterv és a kerettantervek követelményeivel, minden egyes tartalmi elemet kerettantervhez kapcsoltuk, ezzel a keresések pontosabbá és relevánsabbá válnak.A portálon megjelenő tartalmakat folyamatosan bővítjük, egyfelől a belső fejlesztésekhez kapcsolódón, másfelől a pedagógusok maguk is hozhatnak létre tartalmakat és tehetik ezeket elérhetővé egymás vagy éppen a diákjaik számára. A legkiválóbb, pedagógusok által fejlesztett tartalmakat egy kidolgozott publikációs folyamaton átvezetve mindenki számára elérhetővé tesszük. Azt tapasztaljuk, hogy egyre több pedagógus használ digitális tartalmat a pedagógiai munkájában, sőt vannak olyan internetes felületek, ahol ezeket egymással is meg tudják osztani. A Nemzeti Köznevelési Portál egyszerű használattal térítésmenetesen kínál lehetőséget arra, hogy ezeket a tartalmakat ide is becsatornázzuk.

A Nemzeti Köznevelési Portál tartalmai nyitottak bárki számra, ugyanakkor az összes funkció regisztrációt követően válik elérhetővé külön tanár, diák, szülő profillal. A regisztrált felhasználók képesek lesznek saját tevékenységük nyomon követése, tartalmak készítésére, kezelésére, egyéni tanulási utak kidolgozására, de akár szakkörök szervezésére, feladat kiküldésére vagy a diákok eredményeinek nyomon követésére is.

Amikor a fejlesztést elkezdtük és megterveztük a Portált, nagyon fontosnak tartottuk azt, hogy elsődlegesen a tartalomhoz és a kialakítandó funkciókhoz kapcsolódóan vonzó dizájnt alakítsunk ki. Azt gondolom – és ezt a visszajelzések is igazolják –, elértük a célunkat. Amikor valaki először belép akkor még viszonylag üres felületet lát, aki viszont már korábban regisztrált felhasználóként belépett, annak a rendszer intelligens módon ajánl tartalmakat. A diákok esetében a nyitóoldalon találhatjuk ezen kívül a tudáspróbák eredményeit is.

A portál használhatóságát növeli, hogy minden egyes tananyagelemet kerettantervi keresőkifejezéssel (metával) láttunk el, tehát igyekeztünk a taníthatóságot is, a kerettantervi megfelelősséget is figyelembe venni, így egy adott témához, tartalomhoz több tananyag tartalom kapcsolódhat. A tankönyvek is kereshetővé válnak a felületen, hiszen egy-egy tankönyv leckékre szétbontva szerepel a felületen.

Miben is támogatja a tanárok munkáját a Nemzeti Köznevelési Portál? Segíti a tanulók ismeretszerzési, rendszerezési képességének, valamint digitális kompetenciájának fejlesztését. Ösztönzi az új, tanulók számára is érdekes tartalmak összegyűjtését, feladatsorok összeállítását. Lehetővé teszi azok megosztását a kollégákkal, diákokkal. Megteremti a lehetőséget a diákok egyéni fejlődésének nyomon követésére. Fontosnak tartom újra hangsúlyozni, hogy a Portál szerkesztőfelületén egyéni tanulási utakat lehet kidolgozni és ezzel támogatni a tanulók tanulását. A tananyag-szerkesztő modulok segítségével össze tud állítani a pedagógus tesztsort, vagy akár egy már kész digitális tartalmat, tesztsort feltölthet.

A diákok esetében a Portál támogatja a tanulás „nyelvének” elsajátítását – segíti az önálló tanulás készségének fejlesztését. Az együtttanulás új „tereit” teremti meg. A tanulók csoportokat hozhatnak létre, szakkörökhöz csatlakozhatnak. Diákok tesztelhetik tudásukat, melynek fejlesztésére új módszereket is találhatnak.

A szülőknek pedig a Portál lehetőséget ad arra, hogy nyomon kövessék gyermekük tanulmányait, a feladatok segítségével maguk is gyakorolhassanak velük.

Végezetül azt kérem Önöktől, hogy vigyék hírét a Nemzeti Köznevelési Portálnak, mindenképpen próbálják ki, vegyék használatba a felületet, és mondják el nekünk a véleményüket, ahogyan ezt kértük azoktól a pedagógusoktól is, akiket a tesztelésbe bevontunk. Hiszen azt szeretnénk, hogy az összes felhasználói csoport számára ez könnyen kezelhető, szerethető oldal legyen. A Nemzeti Köznevelési Portál nem akkor lesz működőképes, amikor mi ezt mindenki számára elérhetővé tesszük, hanem amikor eljut a diákig, a pedagógusig, szülőig, és ők a mindennapi tanulási helyzetekben használják, ezáltal élővé, működővé teszik.