Iszák Tibor

Mesterpedagógusi és kutatótanári pályázatok
értékelésének tapasztalatai

iszakt 0

A mesterpályázatokban átfogó képet nyújtottak a pedagógusok a szakmai fejlődésükről, a szakmai életút részletes, logikus, követhető bemutatásával. A szakmai fejlődés mérföldkövei jól láthatóan megjelentek a bemutatásokban. A pedagógusok korábbi tevékenységükkel bizonyították a mesterpedagógusi tevékenységre való alkalmasságukat. A korábbi tevékenységek eredményeinek értelmezése 4 D-ben szinte minden mesteraspiráns munkájában helyesen jelent meg.

Nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a bemutató portfólió dokumentumai összhangban legyenek a szakmai életút bemutatásával. A célok kijelölését megfelelően kötötték a mesterfokozat elvárásaihoz, a személyes és szakmai és intézményi célok összhangban voltak. Az általam látott, értékelt mesterpályázatokban átgondolt, megalapozott általános terveket olvashattam.

A részletes tervek időbeni ütemezése is reális, a sikerkritériumok kijelölései megalapozottak voltak. A mesterprogramok tartalmazták a szakmai együttműködés tervezett tartalmait és formáit. A mesterprogram a köznevelés eredményességének javítására, hiánypótló területekre (például: gyakornokok mentorállása, felkészítése a minősítő vizsgára, mentorállási munkaterv készítése) készültek. A pedagógusok korábbi kutató-fejlesztő tevékenységeik már szűkebb szakmai közösségekben hasznosultak. Nagy jelentőséggel bír a tudásmegosztó tevékenység rendszeressége szóban és írásban. Minden esetben a mesterprogramok megvalósulásának várható eredményei alkalmasak voltak arra, hogy a pedagógusok szűkebb szakmai közösségein kívül is hasznosuljanak.

A mesteraspiránsok hosszú távú személyes szakmai céljaikat reálisan fogalmazták meg, melyhez tevékenységeiket alaposan megtervezték, részben, vagy teljes egészében reflektáltak az eredményekre. Reflexióik sokoldalúak voltak. Önértékelésükben figyelembe vették a külső visszajelzéseket. A mesterpályázatok formailag megfelelőek, nyelvileg igényesen megformáltak voltak. A mesterprogramokban rögzített célok és a kapcsolódó tevékenységek hozzájárulhatnak az oktatás-nevelés eredményességének növeléséhez.

Nagyon fontos azt tudnunk, hogy egy tanulási folyamat elején vagyunk, hibázhatunk, korrigálhatjuk a tevékenységeinket a folyamat megvizsgálása után. Meg kell tanulnunk a folyamat részeinek alkalmazását (PDCA) legfőképpen a tervezést mely nélkülözhetetlen a visszacsatoláshoz a reflektív gondolkodás kialakításához. Az megélt tapasztalatok alapján kell kialakítani a következő lépéseinket és meghozni a megfelelő döntéseket a változtatáshoz.