Tóth Mária – Fűrész Edit

Hogyan készüljünk a 2015. évi minősítő-vizsgákra
és minősítési eljárásokra? Az e-portfólió felület változásai

52 Tóth Mária 53 Fűrész Edit

 

Kedves Kollégák!                

Az Oktatási Hivatal a TÁMOP-3.1.5 kiemelt uniós projekt keretében széles szakmai kör bevonásával végzi a pedagógusminősítés eszközrendszerének kidolgozását, kipróbálását, esetleges korrekcióját, a feladatok ellátásához szükséges szakértők felkészítését. A projekt megvalósítása során szerzett tapasztalatok, például a 2014-es átmeneti eljárásban érkezett kérdések, az e-portfólió feltöltéssel kapcsolatos visszajelzések, a szakértői képzések és próbaminősítések tapasztalatai alapján számos módosítást sikerült végrehajtani. A mai előadáson ezekről a változásokról tájékoztatjuk Önöket Fűrész Edit kolléganőmmel, és adunk át minden olyan információt, amelyek intézményvezetőként, szakértőként a pedagógusminősítés kapcsán nélkülözhetetlenek az Önök számára.

Az eszközrendszerben történt módosításokat tartalmazza az Oktatási Hivatal honlapján, a www.oktatas.hu oldalon 2014. augusztus 25-én megjelent Útmutató a pedagógusok minősítési rendszeréhez című kiadvány második, javított változata. A közzététel napján az alábbi bejegyzés volt olvasható a Portfólió készítése 2014. november 30-ig elnevezésű internetes fórumon:

„Remélem mindenki leállt egy pillanatra CSAK ÖRÜLNI J! Ünnepeljünk! Lényegesen leegyszerűsödött a portfólió, számomra a várton felül!”

Bármilyen szerepkörben vagyunk is, intézményvezetőként, szakértőként elengedhetetlen, hogy a minősítéshez kapcsolódó jogszabályi környezetet ismerjük, a minősítési eljárás minden egyes mozzanatával tisztában legyünk, az eljárásrendnek megfelelően szakszerűen járjunk el, betartsuk az előírt határidőket. Fontos kiemelni, hogy a pedagógusok előmeneteléről szóló 326/2013. (VIII. 30.) kormányrendelet módosítása folyamatban van, de természetesen az összes többi vonatkozó jogszabály – például a szakértői vagy a szaktanácsadói tevékenységet meghatározó jogi szabályozók – ismeretére is szükség van. Mivel igen intenzív időszakot élünk át a jogszabályalkotás és -módosítás tekintetében, folyamatosan nyomon kell követnünk az esetleges változásokat.

Milyen segítséget kaphatnak Önök vezetőként, szakértőként a minősítésre történő felkészüléshez? Elsősorban az Oktatási Hivatal honlapján, a www.oktatas.hu oldalon közzétett dokumentumokat ajánlom figyelmükbe: a pedagógusminősítés alapdokumentumát, az Útmutató a pedagógusok minősítési rendszeréhez című kiadványt, illetve az Útmutató második, javított változatát, az Útmutató terület- és tantárgyspecifikus kiegészítéseit, valamint a „közkívánatra” megjelentetett rövidített Útmutatót. Sok pedagógus jelezte, hogy túl hosszúnak, túl bonyolultnak találja az eredeti Útmutatót. Számukra állítottuk össze a rövidített Útmutatót, amely a minősítés egyes fázisaira, elemeire, például az e-portfólió készítésére és védésére, illetve az óra-/foglalkozáslátogatásokra vonatkozó információkat tartalmazza. Természetesen Önöknek szakértőként, intézményvezetőként az Útmutató teljes változatát és a minősítés teljes folyamatát ismerniük kell. Rendkívül nagy az érdeklődés a kiadványok iránt, az oldalletöltések száma 288 958, az egyedi látogatók száma pedig 233 840.

Az útmutatókon kívül továbbra is rendelkezésükre állnak az Oktatási Hivatal honlapján, a www.oktatas.hu oldalon és a pedagógus-életpályával kapcsolatos tematikus hírlevelekben elérhető szakmai tartalmak, interjúk, a szakmai rendezvényeken készült videofelvételek és előadásanyagok. Ügyfélszolgálatunknak a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre küldhetik el kérdéseiket, észrevételeiket, amelyek a pedagógusminősítés eszközrendszerének, jogi hátterének következő módosításánál segíthetik a fejlesztést. Arra biztatom Önöket és egyben kérem is a segítségüket, hogy továbbra is írják meg a véleményüket, osszák meg velünk tapasztalataikat, javaslataikat. Célunk, hogy egy jól működő, hiteles, megbízható, Önök által támogatott és elfogadott minősítési rendszert alakítsunk ki. Ez pedig csak Önökkel együtt valósítható meg. Intézményvezetőként, szakértőként Önökre hatalmas felelősség hárul, hiszen részt vesznek a minősítés teljes folyamatában, rengeteg tapasztalatot gyűjtenek, melyek számunkra a rendszer továbbfejlesztésében, illetve az intézményükben dolgozó kollégáik minősítésre történő felkészülésének támogatásában felbecsülhetetlenek.

A 2015. évi minősítési tervbe összesen 16 665 pedagógus került be. 2930 pedagógus számára kötelező a minősítés, ők 2013. szeptember 1. és 2014. január 1. között létesítettek jogviszonyt, és jelenleg Gyakornok besorolásban dolgoznak. A jövő évi általános eljárásra 2014. április 30-ig jelentkezhettek azok a pedagógusok, akik megfelelnek a minősítési tervbe történő felvétel különös feltételeinek, vagyis Pedagógus I. fokozatba soroltak, rendelkeznek pedagógus-szakvizsgával és legalább 8 év szakmai gyakorlattal, vagy rendelkeznek legalább 30 év szakmai gyakorlattal. Összesen 12 468 jelentkező esetében teljesültek a fenti feltételek. A különös feltételek között ugyan nem szerepelt, de az emberi erőforrások minisztere azoknak a pedagógusoknak is engedélyezte a jövő évi minősítést, akik a 2014-es átmeneti eljárásban töltöttek fel e-portfóliót és ideiglenesen Pedagógus II. fokozatba kerülnek 2015. január 1-jétől. Az érintett 2697 kollégából 1267 fő vállalta a jövő évi minősítést.

Az eszközrendszer korrekciója nem érinti a minősítővizsga és minősítési eljárás tartalmi elemeit, az indikátorlistát, a minősítőbizottság tagjait, illetve a pedagógusok értékelése továbbra is a nyolc pedagóguskompetencia alapján történik. A minősítés lépései is változatlanok:

  • Tájékozódás
  • E-portfólió elkészítése, feltöltése
  • Felkészülés az óra/foglalkozás megtartására
  • Óra/foglalkozás megtartása
  • Felkészülés az e-portfólió védésére
  • E-portfólió védése
  • Tanúsítvány, magasabb fokozatba lépés

A minősítési eszközök korrekciója során az e-portfólió szerkezetének egyszerűsítésére és a kötelezően elvárt dokumentumok mennyiségének csökkentésére törekedtünk. Teret adtunk azoknak a visszajelzéseknek, miszerint „megkötöttük a pedagógusok kezét”, „szájbarágósan meghatároztuk, hogy mit miért és hogyan töltsenek fel”, ezért igyekeztünk nagyobb szabadságot is biztosítani a pedagógusoknak szakmai kompetenciáik bemutatásához.

Az Útmutató második, javított változatába átvezettük a pedagógusok előmeneteléről szóló 326/2013. (VIII. 30.) kormányrendelet módosításait, az eljárásrendet és a határidőket érintő változások mellett például a szabad tantárgyválasztást, a Mesterpedagógus fokozathoz kapcsolódó szakértői feladatok átfogóbb meghatározását, a szakértői visszarendelés lehetőségét vagy az összeférhetetlenség kérdését.

A pedagógusoktól kapott visszajelzések hatására részletesebben fejtettük ki a dokumentumok kapcsolati rendszerét, egyértelműbbé tettük a csoportprofil, a tematikus terv, az óra-/foglalkozástervek és a reflexiók egymásra épülését. Az Útmutató első változatától eltérően az e-portfólióba feltöltendő alap- és szabadon választható dokumentumoknál nem tüntettünk fel terjedelmi ajánlásokat. Lényeges változás, ezért kérem Önöket, hívják fel a kollégák figyelmét, hogy az e-portfólióba videó feltöltése nem engedélyezett, fotó esetében pedig kizárólag olyan tölthető fel, amelyen nem azonosítható a gyermek. Néhány ponton szükségesnek tartottuk az Útmutatóban szereplő megfogalmazások, folyamatleírások egyszerűsítését, illetve strukturális módosításokat is tettünk: egy helyen összegyűjtve tüntettük fel az egybe tartozó elemeket, mint például a reflexió vagy az etikai kérdések esetében. Szakértői, intézményvezetői szempontból is szeretném kiemelni az etikai kérdések betartásának fontosságát! Ne feledkezzenek meg például arról, hogy az óra- vagy foglalkozáslátogatáson a pedagógus és Önök, mint szakértők beleegyezésével vehet részt bárki az intézményvezetőn vagy az általa delegált személyen kívül. A portfólióban megismert szakmai tartalmak szerzői jogvédelem alá esnek, Önök nem használhatják fel saját anyagaikban, nem beszélhetnek egy-egy portfólióról, óráról, foglalkozásról úgy, hogy a pedagógust azonosítani lehessen. Szintén sok kollégát foglalkoztat, ezért fontos tisztázni, hogy a pedagógus portfólióját csak a minősítésben részt vevő minősítőbizottsági tagok látják.  

A 2015. évi minősítésben részt vevő pedagógusok számára szeptember 12-én nyílt meg az e-portfólió feltöltő felület. Komoly változás, hogy az általános eljárásban kizárólag az e-portfólió teljes változatát lehet feltölteni. Örömteli változás azonban, hogy a korábbi tíz helyett elegendő 6 óra- vagy foglalkozásterv elkészítése, és bár a szabadon választható dokumentumok száma minimálisan emelkedett (az eddigi 3–5 helyett 4–6), a dokumentumok köre gazdagabbá vált.

fe1

A feltöltendő dokumentumok körét nagyon jól ismerik. A szakmai önéletrajz és az intézményi környezet bemutatása nem kerül értékelésre, szakértőként Önök ezekből gyűjtenek információkat, amelyek alapján képesek reálisan értékelni mindazt a szakmai tartalmat, amit a pedagógus megjelenít a kompetenciái igazolásával. A pedagógiai, szakmai és egyéb tevékenységek bemutatása, dokumentálása, illetve az önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatása, dokumentálása nem kötelezően feltöltendő dokumentumkör, ám ha bármit feltölt ide a pedagógus, Önöknek kötelessége értékelni, és meg kell jelennie a pedagógus kompetenciáinak értékelésében. Itt lehet megjeleníteni az intézményvezetői tevékenységüket, vagy a szakértői, szaktanácsadói tevékenységüket. Rendkívül fontos a szakmai életút értékelése, illetve a nevelő-oktató munka dokumentumai, amelyek feltöltése is, és értékelése is kötelező. Véleményem szerint az e-portfóliónak az egyik legizgalmasabb, legszemélyesebb része a szakmai életút bemutatása. Fordítsanak nagyon nagy gondot arra, hogy figyelmesen olvassák, nyitottak legyenek és fedezzenek fel benne minden tetten érhető kompetenciát.

fe2

26. ábra: A nevelő-oktató munka dokumentumai

A 2015. évi minősítések esetében az Útmutató második, javított változata és a 326/2013. (VIII. 30.) kormányrendelet hamarosan megjelenő módosításai alapján alakítottuk át az e-portfólió feltöltő felületét, létrehoztuk az Önök által már ismert rendszernek egy olyan változatát, amely a jövő évi minősítésekhez szükséges e-portfóliók feltöltését támogatja. Jelenleg ez az aktuális és a legfontosabb feladat a minősítési tervbe bekerült pedagógusok számára, és ebben tudnak Önök most november 30-ig segíteni a kollégáknak. A felület nem változott olyan mértékben, hogy az Önök által április 30-ig feltöltött portfóliók és a feltöltés tapasztalatai nyomán ezt a segítséget ne tudnák megadni. A felület szerkezete változatlan maradt, ugyanaz a kinézet, ugyanazok a jelölések. A véglegesítés oldalon továbbra is áttekintheti a pedagógus, hol tart a feltöltésben, hol jelentkeznek még esetleg hiányok. Megmaradt a feltöltési sorrend a csoportprofil, a tematikus terv és az óra- vagy foglalkozástervek vonatkozásában. A felületen is módosítottuk a dokumentumok körét, illetve a feltöltendő dokumentumok mennyiségét. Változás történt abban is, hogy a kompetenciák megjelölése már nemcsak a nevelő-oktató munka dokumentumainak feltöltésekor szükséges, hanem a kötelezően feltöltendő és értékelendő, illetve a nem kötelezően feltöltendő, de értékelésre kerülő dokumentumok, vagyis a pedagógiai szakmai és egyéb tevékenységek bemutatása, az önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatása, a szakmai életút értékelése esetében is. Egyszerűsítettünk abban a tekintetben is, hogy nem kell megjelölni az indikátorokat, bár ezt a korábbiakban sem volt kötelező megtenni.

fe3

27. ábra: Módosított e-portfólió feltöltő felület

A pedagógusoktól kapott visszajelzések alapján további változtatásokat hajtottunk végre az e-portfólió feltöltő felületén. Tekintettel arra, hogy nagyon sok területen, nagyon sok feladattal dolgozunk, nem várjuk és nem is várhatjuk el a különböző területen dolgozó pedagógusoktól, hogy ugyanolyan portfóliót készítsenek. A korábbiakban meglévő négy portfóliójelleget bővítettük, és kialakítottunk például a tanítási órával nem rendelkező intézményvezetők számára is saját portfóliójelleget. A kötelező tanítási órával, foglalkozással rendelkező intézményvezetők minősítése továbbra is a tanított tantárgyból történik, a nevelő-oktató munka dokumentumainak feltöltése mellett intézményvezetői tevékenységüket a szabadon választható dokumentumok, illetve a pedagógiai szakmai és egyéb tevékenységek között mutathatják be. Azok az intézményvezetők, akik nem rendelkeznek kötelező tanítási órával, foglalkozással, a nevelő-oktató munka alapdokumentumai közé egy alternatív dokumentumkört tölthetnek fel. A csoportprofilt esetükben kiváltja az intézmény nevelőtestületének és tanulóközösségének bemutatása, a tematikus tervet a munkaterv és reflexiójaként az év végi beszámoló, míg az óra-/foglalkozásterv helyett hat, reflexiókkal ellátott vezetői dokumentum feltöltése szükséges, illetve számukra is kötelező a hospitálási napló és az esetleírás. Az intézményvezetők számára elkészültek a kiegészítő útmutatók, amelyek az Útmutató második, javított változatának mellékleteként érhetők el az Oktatási Hivatal honlapján, a www.oktatas.hu oldalon. Fontos megjegyezni, hogy az intézményvezetői beosztásról munkáltatói igazolást kell feltölteni, ezt követően biztosított a kötelező tanítási órával, foglalkozással nem rendelkezők számára a portfóliójelleghez való hozzáférés.

További változás, hogy nevelési-oktatási intézményben vagy szakszolgálatban való foglalkoztatás esetén bizonyos munkaköröknél (például logopédus, fejlesztőpedagógus) választható dokumentumkör tölthető fel. Az alapfokú művészeti nevelés területein (zene-, képző- és ipar-, báb- és szín-, táncművészet) dolgozók számára külön portfóliójelleget fejlesztettünk, melynek Nevelő-oktató munka dokumentumai oldala – néhány portfóliójelleghez hasonlóan – csak október közepétől nyílik meg.

Az e-portfólió értékelésénél a következő szempontok, tanácsok figyelembevételét javasoljuk szakértőként:

  • a dokumentum jól olvasható, áttekinthető, a szöveg és az ábrák megfelelően jelennek meg;
  • az e-portfólióban a pedagógus mind a nyolc kompetenciát alátámasztotta, a felületen minden kompetenciát bejelölt;
  • a pedagógus kitöltötte a dokumentumokhoz kapcsolódó kötelező adatokat, feltöltötte a megfelelő dokumentumot és reflexiót;
  • az e-portfólió nem tartalmaz videofelvételt, a feltöltött fotók nem sértenek személyiségi jogokat;
  • a feltöltött dokumentumokban biztosított az anonimitás, a gyermekek nem azonosíthatók be;
  • a pedagógus saját munkásságára, csoportjára adaptálta a felhasznált anyagokat;
  • a pedagógus saját dokumentumait, produktumait töltötte fel az e-portfólióba;
  • a forrásmegjelölés minden szükséges helyen szerepel.

A minősítés következő fontos mozzanata az óra- vagy foglalkozáslátogatásra történő felkészülés, illetve maga az óra/foglalkozás megtartása. Intézményvezetőként, szakértőként is érdemes arra figyelni, hogy a látogatás egyeztetésekor felhívják a pedagógus figyelmét az óra-/foglalkozásterv előkészítésére. Az óra-/fog­lalkozáslátogatás előtt nyugodt körülmények között biztosítsanak maximum 15 percet a személyes tájékoztatóra, ahol a pedagógus bemutatja az adott csoportot, beszámol az előzményekről, átadja a dokumentumokat a szakértőnek, az intézményvezetőnek, illetve egyeztetik, hogy a szakértő és a pedagógus engedélyével ki vehet részt az órán, foglalkozáson. A szakértő a meglátogatott óra, foglalkozás alapján a nyolc pedagóguskompetenciát értékeli, jegyzeteket készít. Ezt követően kerül sor a látottak megbeszélésére: a pedagógus reflektál az órára/foglalkozásra, az intézményvezető véleményt nyilvánít, a szakos szakértő értékel, majd a megbeszélés után kitölti az értékelőlapot. Az óra-/foglalkozáslátogatás minden bizonnyal arra a napra fog esni, amikorra a védés. A védés napját, a minősítési tervben szereplő dátumot a kormányhivataltól kapják meg a szakértők, az intézményvezető és a pedagógus.

A portfólióvédésre történő felkészüléskor a pedagógusnak érdemes újra átnézni a saját portfólióját. A szakértők körülbelül két hónappal a védés előtt férnek hozzá olvasási jogosultsággal a portfólióhoz, értékelik a kompetenciákat, és kérdéseket fogalmaznak meg – főként akkor, ha a feltöltött dokumentumok alapján nem bizonyosodnak meg adott kompetencia esetén a pedagógus felkészültségéről. A kérdéseket a bizottság elnöke gyűjti össze a tagoktól, rendszerezi és juttatja el a végleges kérdéssort a védés előtt hét nappal a pedagógusnak. A gyakornokoknak az intézmény pedagógiai programjából is számot kell adnia a védés során, ami általános tájékozottságot jelent arról, hogy adott intézménynek mi a profilja, kiemelt céljai, ő ennek megvalósításába hogyan tud bekapcsolódni a saját területével, tantárgyával.

Szakértőként, bizottsági elnökként fel kell hívni a pedagógus figyelmét, hogy a digitális bemutatóra 15 perc áll a rendelkezésére. Ez tapasztalataink szerint a kezdő és záró diával együtt maximum 8-10 diát jelent. A védés, melynek időtartama 60 perc, komoly állomás a pedagógus életében: az előmenetele függ ettől. Intézményvezetőként és szakértőként is át kell érezni ennek a súlyát. Nem mindegy, hogy a pedagógus hogyan éli meg a minősítést. Ha Önök professzionális módon szervezik, irányítják a minősítés folyamatát, a pedagógusnak felemelő érzés lesz, visszajelzést kap szakértőktől, felkészült, jó szakemberektől saját kompetenciái vonatkozásában. Ha Önök nem fordítanak elég időt arra, hogy alaposan átnézzék, értékeljék a kompetenciáit, hogy olyan kérdéseket fogalmazzanak meg, amelyek hozzásegítik Önöket a bölcs döntéshez, akkor ez a rendszer nem fog jól működni.

A védést követő 27 napon belül a pedagógusnak meg kell kapnia az értékelést: visszajelzést a nyolc pedagóguskompetencia értékéről, egy százalékos teljesítményt a tanúsítványban, hogy elérte-e a magasabb fokozatba kerüléshez szükséges szintet, illetve a fejlesztendő területeket és erősségeket.

Szakértői feladatok

Értesítés a szakértői feladatokról:

  • a kormányhivatal július 31-éig értesíti a minősítőbizottság elnökét, szakértőjét és az őket foglalkoztató intézmények vezetőit.

Szakértői nap:

  • az intézményvezető szeptember 1-jéig rögzíti a szakértő szakértői napját.

Értesítés az időpontokról:

  • a kormányhivatal november 30-áig meghatározza a portfólióvédés időpontját, a minősítőbizottság elnökét és tagjait;
  • erről értesíti az érintett pedagógust, a minősítőbizottság elnökét és tagjait, a szakértőt foglalkoztató intézmény vezetőjét.

Értesítési kötelezettség:

  • az intézményvezető értesíti a kormányhivatalt a minősítés lebonyolítását akadályozó, veszélyeztető körülményről, a körülmény felmerülésétől vagy annak tudomására jutásától számított öt munkanapon belül.

Tájékozódás:

  • az intézményi önértékelés pedagógusra vonatkozó részei;
  • az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzés óra-/foglalkozáslátogatásokra vonatkozó megállapításai;
  • az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzés összegző értékelése.

E-portfólió értékelése:

  • értékeli a pedagógus kompetenciáit és kérdéseket fogalmaz meg az e-portfólió alapján;
  • a bizottság kérdéseit az elnök továbbítja a pedagógusnak a védés előtt hét nappal.

Elnöki feladatok:

  • a portfólióvédés előtt 15 nappal felveszi a kapcsolatot a pedagógussal, a minősítőbizottság tagjaival, a pedagógust foglalkoztató intézmény vezetőjével;
  • egyezteti a minősítés részletes menetét.

Óra/foglalkozás megfigyelése:

  • a szakos szakértő meglátogatja a pedagógus óráját/foglalkozását;
  • részt vesz a pedagógussal folytatott szakmai beszélgetésen;
  • a látott órák/foglalkozások alapján értékeli a pedagógus kompetenciáit.

Értékelés:

  • részt vesz a pedagógus e-portfólió védésén;
  • értékeli a pedagógus kompetenciáit az e-portfólió, ennek védése, valamint a szakértők kérdéseire adott válaszok alapján;
  • részt vesz az összegző értékelés elkészítésében, rögzítésében.

Dokumentáció:

  • saját tevékenységét dokumentálja;
  • a keletkezett iratokat összegyűjti;
  • a megbízásával kapcsolatosan nyilvántartást vezeti.

Milyen további feladatokban leszünk mi az Önök segítségére?

Az Útmutató második, javított változatához igazodva módosítjuk a szak- és területspecifikus kiegészítő útmutatókat, elkezdtük a Mesterpedagógus és Kutatótanár fokozatokhoz kapcsolódó szakmai tartalmak kidolgozását, további Útmutatókat jelentetünk meg a gyakornoki, mesterpedagógusi, kutatótanári pilotprogramok alapján. kipróbáljuk az indikátorokat és szükség esetén módosítjuk, valamint kialakítjuk a végleges e-portfolió feltöltő felületet.

Milyen támogatást adunk?

Az Oktatási Hivatal által gondozott TÁMOP-3.1.15 kiemelt uniós projekt keretében a pedagógusok számára előadássorozatot szervezünk – a tervezett ötven rendezvényre mintegy húszezer pedagógust várunk, főként a 2015. évi minősítésben részt vevő kollégákat, műhelyfoglalkozásokat tartunk számukra és elektronikus útmutatót is kiadunk. Kb. hatezer intézményvezetőt, óvodavezetőt, iskolaigazgatókat, kollégiumvezetőket, pedagógiai intézetek és szakszolgálatok vezetőit készítjük fel a pedagógusminősítéshez kapcsolódó feladataikra. A következő években a kormányhivatalok szervezik a minősítővizsgákat, minősítési eljárásokat, ezért az ott dolgozó szakemberek felkészítése is megtörténik. A TÁMOP-3.1.15 projektben alakítjuk ki a minősítés teljes folyamatának minőségbiztosítását is. Sor kerül a hiányterületekre bevont közel háromszáz szakértő képzésére, és máris azon gondolkodunk, hogy a szakértőket továbbképezzük, hiszen folyamatosan változik a jogszabályi környezet, az Útmutató folyamatosan átalakul nemcsak a minősítés, de a tanfelügyelet kapcsán is. Rendkívül fontos, hogy Önök naprakész információkkal rendelkezzenek, hiszen ez a biztosítéka annak, hogy a tevékenységüket hitelesen és szakszerűen lássák el.

Kedves Kollégák!

Valamennyien nagyon komoly kihívás előtt állunk.

„A kihívások azért vannak, hogy tanítsanak nekünk valamit, erősebbé tegyenek és megingassák azzal kapcsolatos hiedelmeinket, hogy mit vagyunk képesek legyőzni és mit nem. Amikor megértjük, milyen célt szolgál az előttünk álló kihívás, akkor feltárul előttünk az igazság: akadályok nem léteznek, csak lehetőségek, melyek által fejlődni tudunk.” (Yehuda Berg)

Önök egy fejlődő rendszer alkotó részesei. Éljenek ezzel a lehetőséggel, érezzék ennek a felelősségét, és érezzék ebben a nagyon felelősségteljes munkában nagyon jól magukat!