Bodnárné Gáll Katalin

(N)Agymenő tehetségműhely alsósoknak
Tehetséggondozás a Tiszavasvári Általános Iskolában

bgk0

A tehetséggondozásról

Amióta iskolarendszer létezik, mindig is volt tehetségfejlesztés a kiemelkedő képességű gyerekek értékeinek kibontakoztatása érdekében. Ez nemcsak azt jelenti, hogy nekünk, mint elkötelezett pedagógusoknak meg kell találnunk, és fejlesztenünk kell a kiemelkedő képességű gyerekeket, hanem a személyiségük egészének formálásában is aktívan részt kell vennünk. A tehetséggondozás az elmúlt években erősen reflektorfénybe került, és ma már azt mondhatjuk, hogy beépült a pedagógusok mindennapjaiba.

Tehetséggondozás az alsó tagozatban

A fejlesztőmunkának az egyik kritikus pontja, hogy milyen életkorban kezdjük el a speciális tehetségfejlesztést. Nehéz pontos választ adni a fenti kérdésre, hiszen függ ez magától a speciális képességtől, annak megjelenési idejétől is. Pl. a zenei, matematikai, a mozgásbeli tehetség már óvodáskorban megjelenhetnek. Ezek programszerű egyéni fejlesztése tehát már ekkor fontos. Az iskoláskor természetesen már más lehetőségeket is kínál. A kisiskolás korban is alapozó munkát végezhetünk elsősorban, a tehetség általános képességeihez tartozó elemeit kell hatékonyan fejleszteni. Iskolánkban az alsó tagozatos gyerekek számára olyan programokat kínálunk, amelyek során megfigyelhetjük a szunnyadó tehetségeket. A korai tehetség-felismerésnek, a folyamatosan megújuló módszertárunknak, és alkalmazkodni tudó, tehetséges pedagógusainknak köszönhetően szép sikereket mutatnak eredményeink.

Tehetségfejlesztő programunk célkitűzése

A Tiszavasvári Általános Iskolában több évtizedes múltra visszatekintő, nagy hagyományokkal rendelkező tehetséggondozó munka folyik. Ennek reformja, újraértelmezése a 2012 szeptemberében felmenő rendszerben elindított komplex tehetséggondozó programunk. Alsó tagozatban ún. keresőprogramokat kínálunk a diákoknak számára. A délelőtti tanórai tevékenységek mellé délutáni foglalkozások keretében ajánlunk az érdeklődésfelkeltő, gazdagító programokat, melyeken a gyerekek érdeklődésüknek megfelelően, szabadon választhatóan, önként vehetnek részt. A tehetséggondozó programba történő beválogatás 4. osztály végén kezdődik el. A programunk célja a tehetséges gyerekek egész személyiségének komplex fejlesztése: az általános képességek mellett a személyiség-tényezők formálásának is nagyon fontos szerepet kell kapnia.

A tehetséggondozás szervezeti formái

Napjainkban már gazdag rendszer áll rendelkezésre a tehetséggondozás szervezeti formáinak megválasztásához. Ezek mindegyike értékes lehet: a célkitűzésekkel, a programmal, a tanulók jellemzőivel összhangban választjuk meg a megfelelő szervezeti formát. Fontos a hatékonyság érdekében, hogy a tanórai és tanórán kívüli formákat összekapcsoljuk. Ilyen alkalmazott szervezeti formák:

  • a tanórai differenciálás különféle formái
  • az egyéni, és kiscsoportos foglalkozások
  • a délutáni keresőprogramok
  • a hétvégi programok
  • a nyári táborok

Mérések a tehetséggondozás szolgálatában

A tehetséggondozó programunkba történő beválogatás 4. osztály végén kezdődik el. A Debreceni Egyetem Pszichológiai Tanszékének segítségével elvégezzük a gyerekek komplex pszichológiai, szakmai vizsgálatát. A mérés területei: figyelem, emlékezet, gondolkodás, kreativitás, információfeldolgozás.

Az iskolánk belső ellenőrzési-értékelési módszereit is hatékonyan használjuk fel az azonosításhoz. Ilyenek:

  • a DIFER teszt
  • a tantárgyi mérések
  • a személyiségtesztek

Segíti a tehetségek objektív azonosítását az alapozó program során begyűjtött, és elkészített rendszertár, a személyes portfólió. Befolyásoló tényező még a tanulók tanórai teljesítménye, az általános tanulmányi teljesítményük, az osztályfőnök véleménye az adott tanulóról, és a gyermekek tanulmányi versenyben elért eredményei.

Gazdagító programjaink sokasága

Számos érdeklődésfelkeltő programot kínálunk minden arra kedvet érző gyermek számára:

  • Első osztálytól kezdve az érdeklődő gyerekeknek anyanyelvi érdeklődésfelkeltő foglalkozásokat szervezünk heti rendszerességgel.
  • A matematika, logika terén is kutatjuk a tehetségígéretnek bizonyuló kisdiákokat alapozó jellegű tehetséggondozó foglalkozásokon.
  • Tehetségműhely keretében minden tehetséggondozó alsó tagozatos osztályban elsajátíthatják a gyerekek az idegen nyelv alapjait is.
  • A mozgás iránt érdeklődő, jó testi adottságú, nagy mozgásigényű és a testkultúrában kiemelkedő képességekkel rendelkező gyerekeknek számos sportágban nyílik lehetőségük érdeklődésüknek megfelelő foglalkozást kiválasztani.
  • Az emeltszintű ének-zene oktatás több évtizedes hagyományát folytatva zenei műhelyfoglalkozásokon vehetnek részt a legmuzikálisabb tanulók.
  • A Vásárhelyi László Alapfokú Művészeti Iskolával együttműködésben néptánc, festészet, drámafoglalkozásokat is ajánlunk az érdeklődőknek.
  • Az informatikafoglalkozások 2. osztálytól kerültek be tehetségprogramunkba azok számára, aki szeret játszani, új, érdekes, fejlesztő szoftverekkel megismerkedni, aki szeretné a délutánját, szabadidejét hasznosan eltölteni.

Gazdagítás versenyekkel

A tehetséges tanulók továbbfejlesztését segítik a különféle versenyek, vetélkedők, melyeket az iskolánkban évente rendszeresen szervezünk. A legtehetségesebb tanulókat az iskolán kívüli versenyeken való részvételre is felkészítjük.

Az általunk összeállított versenynaptár tartalmazza a tanév versenyeit. Saját versenyrendszerünkön kívül nyomon követjük a más iskolák által kiírtakat is, hogy még szélesebb lehetőséget adjunk a gyerekek számára, hogy megtalálhassák a számukra leginkább megfelelő versenyformát.

A legkedveltebb, és legtöbb gyereket megmozgató versenyeink alsó tagozatban:

  • A jó gyakorlatként is elfogadott Hétszín tehetséggondozó verseny 3–4. osztályosok számára.
  • Az Én is itt vagyok! differenciált komplex verseny 2. és 5. évfolyamban
  • A szintén jó gyakorlatként elfogadott több évtizedes hagyománynak örvendő Tehetség kerestetik! verseny magyar és matematika természettudományos tantárgyakból.
  • Az Olvasás mestere – hangos olvasási verseny.
  • Az Aranytoll helyesírási verseny.
  • Az iskolai, megyei, országos szintű szavalóversenyek, mesemondó versenyek.
  • Kiemelt tehetségterületünk a sport, ahol számos versenyt rendezünk. Az intézményünkben folyó sporttevékenység eredményességéért a Megyei Diáksport Tanács elismerésében részesültünk, illetve a Magyar Kézilabdázásért Oklevéllel kitüntetett iskola vagyunk.
  • Képzőművészet terén országos versenyek lebonyolításának is hagyománya van iskolánkban, illetve országos szintű eredményekkel is büszkélkedhetünk.
  • A térségi, a megyei, illetve az országosan meghirdetett tanulmányi versenyeknek is állandó résztvevői legtehetségesebb tanítványaink.

Pályázati lehetőségek kiaknázása

A pályázatok adta lehetőségek a tehetség-felismerés, az azonosítás egyik legfontosabb színterei. A Tiszavasvári Általános Iskola Kabay János Iskolai Egység kilenc pedagógusa 2013 januárjában pályázatot nyújtott be a Nemzeti Tehetség Programhoz egy hatvan órás tehetségműhely kidolgozására és megvalósítására. Programunk létrehozásában a tehetségkutatások alapelveként megfogalmazott gondolat vezérelt bennünket, mely szerint „minden diák tehetséges valamiben, valamilyen mértékben”. Tehetségfelismerő, – gondozó munkánk során felismerjük, feltárjuk a gyerekek egyéni képességeit, a tevékenység központú oktatás előtérbe helyezésével gazdagítjuk személyiségüket, segítjük a reális énképük kialakulását, fejlesztjük a tanulók kreativitását, intellektuális képességét, s a szaktárgyi versenyek eredményességét is hatékonyabban növelhetjük. A tanórai és más kötött tehetséggondozó munkát akartuk kiegészíteni a (N)Agymenő nevet kapott – televíziós játékos vetélkedők ötletére épülő – tehetségműhellyel.

A műhelymunkánk céljául tűztük ki:

  • A képességek fejlesztését magyar nyelv, irodalom; kommunikáció, természetismeret, matematika, logika területen.
  • Komplex személyiségfejlesztésre törekedtünk a tevékenység- és élményközpontú műhelyfoglalkozások szervezésével.
  • Lazító programok beiktatásával a feltöltődést, pihenést biztosítottunk a gyerekeknek.
  • A családokat is bevontuk a foglalkozásokba. Törekedtünk a szülőkkel való folyamatos kapcsolattartásra, nagy hangsúlyt fektettünk az információcsere fejlesztésére, a közös foglalkozások, programok szervezése, ahol a szülők-gyerekek együtt vettek részt a műhelymunkában, mert fontos számunkra a jó partnerviszony ápolása, fejlesztése, a támogató együttműködés létrehozása.
  • A tehetségműhely elindítását megelőzően az iskola mérésért felelős szakemberei januárban és februárban kidolgozták tehetségazonosító mérési eljárásrendet. Az intézményi mérések, és a Debreceni Egyetem Pszichológia Intézet tehetségazonosító mérései alapján 100 negyedik osztályos tanuló tehetségazonosítása történt meg. A beválogatás eredményeként a „(N)Agymenő tehetségsegítő műhelyfoglalkozáson 15 gyerek vehetett részt.

A program megvalósításának formája

Tehetségsegítő programunk keretében, a játékos vetélkedők délutáni foglalkozásokon kínáltak gazdagító, dúsító programokat. A tananyagon átívelve plusz ismeretekhez juttattuk a programban részt vevő gyerekeket, érdeklődésüknek megfelelően, tempójukhoz igazodva játékos, változatos tevékenységformákban szerveztük meg a foglalkozásokat. Nagy hangsúlyt fektettünk a kreativitás, az empátia, az érzelmek és a személyiség fejlesztésére. A televízióból ismert játékos vetélkedők szervezésének alappillére, hogy a gyerekek szoros egymásra utaltságban együtt dolgozzanak, a tevékenységek szabályok betartására ösztönözzenek, felnőtt korban is hasznosítható viselkedésmintákat gyakoroljanak.

A foglalkozások felépítése

A televízióból már jól ismert műveltségi vetélkedők, a „Kérdezz, felelek!”, a „Kapcsoltam!”, a „Szerencsekerék”, a „Százból egy”, a „Mindent vagy semmit!, az „Egy perc és nyersz!”, a „Legyen Ön is milliomos!”, a „Széf”, „A kód”, a „Magyarország szeretlek!” vetélkedők adtak ihletet a foglalkozásokhoz. A gyerekek életkori sajátosságaihoz igazított feladatok, vetélkedők, csapatjátékok során fejlesztettük a tanulók személyiségét és képességeiket magyar nyelv, irodalom, kommunikáció, természetismeret, matematika, logika területen.

Fogalakozásaink alkalmat teremtettek a képességek értékes kombinációjának kialakítására, úgymint az intelligencia, az önuralom, a képzelőerő, a szellemi szabadság, a fizikai ügyesség, az érzelmi mélység, a hibákból, kritikákból, megfigyelésekből való tanulás képessége.

A tehetséggondozó program keretében lazító programot is tervezünk a nyíregyházi Állatparkba. A tanulók a kirándulás során kikapcsolódhattak, feltöltődhettek, új élményekkel gazdagodhattak, hiszen e nélkül nincs hatékony tehetséggondozás. Ugyanakkor a zoo-pedagógiai foglalkozáson ismereteik is gyarapodhattak.

A szülői támogatás elnyerése érdekében fontosnak tartottuk a családok bevonását a tehetségsegítő műhely programjaiba, a vetélkedőkbe, a lazító programba. Nagy örömmel versengtek együtt a gyermekek szüleikkel, nagyobb testvéreket is bevontuk a játékos vetélkedősorozatba, és a kirándulásba.

A program eredményessége

Tesztlapok, beszélgető kör, interjú kérdések és kérdőívek segítségével tájékozódtunk a program eredményességéről mind a szülők, mind a gyerekek körében. A visszajelzések pozitívak voltak. A tanulók jól érezték magukat a műhelymunkákon. Élvezték a gondolkodtató és ügyességüket fejlesztő feladatok megoldását. A szülők is örültek, hogy változatos programokkal biztosítottuk azt, hogy a diákok tanórán szerezett ismereteiket változatos tevékenységekkel bővítették, és sokoldalúan hasznosították. Sikernek könyvelhetjük el, hogy a tehetséggondozásban résztvevő gyermekek szüleivel megismertettük munkánkat, bevontuk őket programjainkba. Mindezek során maradandó élményt nyújtottunk számukra.

Hisszük, hogy a gyerekek az itt megszerzett ismereteiket kamatoztatni és gazdagítani tudják majd későbbi tanulmányaik során.

Bízunk benne, hogy műhelyfoglalkozások hozzájárultak a pozitív személyiségjegyek fejlődéséhez, az önművelés, önfejlesztés igényének és szokásának kibontakoztatásához, a hatékony tanulás egy új formájának megismeréséhez, az egyéni tanulási utak kialakulásához.