Fülöp Irén

Debrecen–Hortobágy két napban – gazdagító program
Tehetséggondozás a Tiszavasvári Általános Iskolában

fi0

Komplex tehetséggondozás a felső tagozaton

Az alsó tagozatban megkezdett alapozó programokat tovább folytatjuk, színesítve a gyerekek életkori sajátosságaihoz igazodva. Az alsóban felajánlott hat műveltségi terület kibővül a természetismeret tehetségműhellyel, valamint a beválogatott gyerekek számára kötelező személyiségfejlesztő foglalkozásokkal.

A délelőtti és a délutáni foglalkozások szerves egységet alkotnak. Ezek a foglalkozások tartalom- és teljesítményközpontúak egyben, hisz sok többletismeretet nyújtanak, tevékenykedtetnek, ugyanis az ismeretek nyújtása nem elméleti síkon történik, hanem amihez lehet, konkrét tevékenység kapcsolódik (kísérlet, megfigyelés, gyűjtőmunka, vizsgálatok), valamint feladatunk a versenyekre való felkészítés is.

Matematikából, illetve magyar nyelv és irodalomból délelőtt sávos, tehetségcsoportos oktatást alkalmazunk a helyi tanterv szerinti óraszámban. A csoportok között biztosítjuk az átjárást a szaktanárok véleménye alapján.

Tehetséghidak Program

A TÁMOP-3.4.5-12-2012-0001 „Tehetséghidak Program” kiemelt projekt keretében megvalósuló tanórán kívüli tehetségsegítő programok megvalósítására a szülő-diák-pedagógus együttműködések fejlesztése érdekében pályázat keretein belül az 5. évfolyam tehetségcsoportjának tanulóit egy kétnapos Debrecen–Hortobágy kirándulásra vihettük el.

A program céljai:

  • Ráébreszteni a tanulókat arra, hogy a körülöttünk lévő világ, a természet értékei kiapadhatatlanok, hogy hagyományaink, kulturális értékeink formálnak, alakítanak minket, valamint segítenek eligazodni a világban.
  • Fontos célunk a szülőkkel való kapcsolat ápolása, szorosabbá tétele, amelynek egyik útja, hogy olyan programokat kínáljunk, ahol a diák-szülő-pedagógus hármas harmonikus együttléte biztosítható, és amely közös élmények a családok és az iskola közötti kapcsolatot erősítik és a különböző generációkat közelebb hozzák egymáshoz.
  • További célunk, hogy személyes megtapasztalással, élményhez juttatással a tanulók személyiség fejlesztését még hatékonyabbá tegyük, valamint a saját tapasztaláson, élményen nyugvó tapasztalatokra építő megismerő tanulást gyakoroltassuk.
  • A kirándulást az életkorhoz igazítva Debrecenbe terveztük, olyan helyszínekre igyekeztünk elvinni a tanulókat, amelyek nemcsak a nevezetességeik miatt maradnak emlékezetesek, hanem kapcsolódást is mutatnak valamely tantárggyal, a tehetséggondozó programunkkal.
  • A múzeumi kiállítás segítségével célunk volt, az esztétikai élmény befogadására, vizuális ítéletalkotásra, önkifejezésre nevelés, valamint az, hogy a történelem és a hon-és népismeret tantárgyakhoz konkrét ismereteket, a tananyaghoz illeszthető oktatási tartalmakat felvonultató kiállításokat ismerjenek meg gyerekeink, ismerjék meg művészeti értékeinket, nemzeti kulturális hagyományainkat, törekedjenek ezek ápolására, fejlődjön a nemzeti identitástudatuk.
  • Szintén nagyon lényeges a természet- és a környezetvédelem alapvető céljainak megismerése saját tapasztalatok alapján. Olyan valóságos ismereteket nyújtása, mely az iskola falai közt nem elérhetőek.
  • Nem utolsósorban célunk volt a társas kapcsolatok erősítése az évfolyamtársak között.

A program előkészítése:

  • A sikeres pályázati elbírálás után egyből megkezdte a szakmai munkacsoport a szervezőmunkát. Tájékoztattuk a szülőket és a gyerekeket szülői értekezlet formájában a részletes programról, a rájuk váró élményekről, és a feladatokról.
  • A szülők kiválasztásánál figyelembe vettük, ki az, aki rendelkezik helyismerettel, szaktudással és szívesen vállalkozik kiselőadás, idegenvezetés, szabadidős programok megszervezésére, valamint segít az előkészítésben, megvalósításban és a zárásban is. A programba bevont pedagógusok és szülők vállalták a Tehetséghidak program keretében meghirdetésre kerülő képzéseken való részvételt.
  • A kísérő pedagógusok kiválasztásánál figyelembe vettük a szakképesítésüket, illetve nagyban támaszkodtunk az osztályfőnökök segítségére.

A program lebonyolítása:

  • A programra 2013. május 17 – 18-án került sor.
  • Meglátogattuk a Debreceni Református Nagytemplomot, megtekintettük Kossuth Lajos székét, felmentünk a toronyba, majd a Református Kollégiumot jártuk körbe, ahol szülők tartottak idegenvezetést a templomról, a kollégiumról, kapcsolódva a gyerekek irodalmi ismereteihez. Ezután Nagytemplom szomszédságában, a Múzeum utca sarkán található egyháztörténeti jelentőségű Líciumfát, mint (botanikai ritkaságot) csodálhattuk meg.
  • Felejthetetlen élmény marad a gyerekek számára a Déri Múzeum kiállításainak megtekintése. Így megnéztük többek között Munkácsi Mihálynak a híres trilógiáját, valamint a Déri Múzeumba most látható Egyiptom kiállítást.
  • A természet- és a környezetvédelem alapvető céljainak megismertetéséhez felkerestük a Debreceni Egyetem Botanikus kertjét, a Pálmaházat, valamint másnap a Hortobágyi nevezetességeket. Így meglátogattuk a Pásztor Múzeumot, a kézműves udvart, a Madárkórházat, a Csárda Múzeumot, valamint a Pusztai Állatparkot, ahol éppen a Gulyásnapi rendezvény zajlott.
  • Lazításként kellemes órákat töltöttünk a Debreceni Nagyerdei Kultúrparkban, ahol az Állatkertben való séta után a Vidámpark játékait vették birtokba a gyerekek.
  • Este közös vetélkedőt szerveztünk a pedagógusok és a szülők aktív közreműködésével, majd szabad programként társasjátékoztak, fociztak, kártyáztak kifulladásig.

A program zárása, értékelése

  • A program befejezéseként a tanulókkal TOTÓ-t töltettünk ki a kiránduláson megszerzett ismeretekből, élménybeszámoló fogalmazást írattunk, valamint rajzban is megörökítették az emlékeiket.
  • Az elégedettségi kérdőíveket kitöltettük és a szállás minőségétől eltekintve mind a gyerekeknek, mind a szülőknek, valamint a pedagógusoknak tetszett a két nap programja. A gyerekek számára a Vidámpark, valamint az Állatkert nyújtotta a legtöbb élvezetet, de az esti „Egy perc és nyersz” vetélkedő is nagy felüdülés volt. A kulturális programok közül nagy tetszést aratott a Déri Múzeumban kiállított Munkácsi trilógia, melyhez fantasztikus idegenvezetést nyújtottak a szülők, valamint a művész kollégánk.

Pályázataink

Iskolánk pedagógusai nagy kedvvel vesznek részt pályázatok írásában, és szerencsére nemcsak írjuk, hanem igen szép számmal nyerjük is a pályázatokat, amelyek segítségével a tehetséggondozást még színesebbé, sokoldalúbbá tudjuk tenni.

Csak az idei, 2013-as naptári évben 14 pályázatunk nyert az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kiírt Nemzeti Tehetségprogram felhívásain, valamint a Tehetséghidak pályázatban is 4 programot valósítottunk meg, illetve folyamatban van az eszközbeszerzési pályázatunk is.

Nevelőtestületünket a szakmai igényesség jellemzi, jelentős szerepet tulajdonítunk a tanulásban, a személyiségformálásban az önálló alkotó munkára nevelésnek, a tehetségek felismerésének, a jobb képességű gyermekekkel történő kiemelt foglalkozásnak, és a kis lépésekkel haladók hátránycsökkentésének is, mivel az oktatásnak elő kell segíteni a gyermek személyiségének kibontakozását, szellemi, fizikai tehetségének és képességeinek a lehetőségek legtágabb határáig való kifejlesztését. Köszönjük a figyelmet!

„…mindenki a maga módján látja a világot, a maga módján éli meg nehézségeit és a sikereit. Tanítani annyi, mint megmutatni a lehetőséget. Tanulni annyi, mint élni a lehetőséggel.”                 (Paulo Coelho)