Marosi Katalin

„A képzés tartalmának és minőségének
fejlesztése” kiemelt projekt:
a Feladatbank bemutatása

mk0

mk1

A TÁMOP 2.2.1 „A képzés minőségének és tartalmának fejlesztése” kiemelt projekt 5. Mérés-értékelés alprojektjének kiemelkedő fejlesztési célja és eredménye egy kompetenciaelvű mérési-értékelési eszközrendszer, a Feladatbank informatikai rendszerének létrehozása.

mk2

Az új szakmaszerkezet és a kompetenciaelvű vizsgakövetelmények bevezetésével a képzők visszajelzései alapján nagy szükség van a tanulási, tanítási folyamat segítésére. Szükségszerűvé vált a szakmai és vizsgakövetelményekben megadott kompetenciák részletes leírása, valamint a kompetenciákat teljes körűen lefedő feladatok elkészítése és gyakorlás céljára való kiadása, továbbá a korábbi OKJ alapján megszerzett szakképesítések új OKJ szerinti szakmai vizsgába történő beszámítása.

A megújult, kompetencia alapú, moduláris szerkezetű szakképesítések tanítási-tanulási folyamatának segítése érdekében szükségszerűvé vált egy, az új rendszerhez jól igazodó kompetenciaelvű mérési-értékelési eszközrendszer kialakítása.

A megvalósítás során 192 munkacsoportban, csoportonként hat fővel, közel 1200 szakértővel dolgoztunk együtt. A csoportok összetételénél ügyeltünk arra, hogy mind a gazdasági, mind az oktatási szempontok érvényesüljenek, ezért mindkét területről válogattuk a csoporttagokat. A szakértők műhelymunkák során ismerhették meg a fejlesztési folyamat részfeladatait, azok módszertanát. A szakmai megvalósítást útmutatók, minták, módszertani filmek, szakmai beszélgetések és viták segítették. A fejlesztési eredmények a többhónapos egyéni fejlesztés nyomán születtek meg.

A több mint 2000 követelménymodul fejlesztése egységes informatikai felületen, a módszertanhoz igazodó excel-munkalapokon történt. A szakértők a munkahelyzetek, munkahelyi fő- és részfeladatok arányainak mérlegelését követően határozták meg azt, hogy az adott követelménymodul birtokában végezhető munkatevékenységek közül melyek a legfontosabbak és legjellemzőbbek. Rögzítették azt is, hogy az adott tevékenység végrehajtásához az egyénnek milyen kompetenciákra van szüksége, másrészt maga a tevékenység (a tartalomelem, a feladat) milyen kompetenciák mérésére alkalmas.

Az alábbi szerkezeti ábrák (melyek Maroshelyi Tamás alprojekt koordinátor közreműködésével készültek) a fejlesztési folyamat megértését segítik.

mk3

A szakértők – a kompetenciák egzakt meghatározását követően – a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott vizsgafeladatok tartalmával foglalkoztak. A szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott vizsgafeladatokat – a mi példánk esetében egy 40 perces írásbeli vizsgafeladatot – különböző szempontok alapján további, kisebb részekre (1.1, 1.2, 1.3.) tagolták. Megadták egy-egy ilyen részlet jellemzőit:

  • milyen körülmények között kell megoldani az adott munkatevékenységet:
    • tanteremben, tanműhelyben vagy üzemben,
    • engedélyezett-e vagy szükséges-e valamilyen eszköz használata,
    • önállóan vagy társ közreműködésével kell-e végrehajtani a feladatot,
    • kik és hogyan felügyelik a tevékenységet, mennyi idő alatt kell megoldani a feladatot stb.

mk4

Ezt követően eldöntötték a követelménymodul minden egyes kompetenciájáról (a táblázatban M betűvel jelölve), hogy mely vizsgafeladat-részletben mérhetőek, illetve hogy egy-egy tevékenység végrehajtásához milyen kompetenciák szükségesek.

Következő lépcsőként a feladat tematizálása során adott részlethez azonos súlyú témák, tételek készültek (1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, stb.), hozzájuk rendelve azokat a kompetenciákat, amelyek feltétlenül szükségesek az adott feladatkör megoldásához. Azokat az ismereteket, valamint módszer-, társas és személyes kompetenciákat, amelyek megléte a munkafeladat végrehajtásának feltétele.

mk5

Minden egyes téma vagy tétel további tagolásra került: a szakértők eldönthették, hogy az adott témát hány konkrét feladattal tudják feldolgozni, a szakmai munka végzése során hány konkrét munkafeladat adódhat a témában. A szakértők a feladatkészítés során eldönthették, hogy egy-egy témát (az adott esetben a 20 perces témát) hány konkrét munkahelyzetben tudják mérni, hány elemi feladattal tudják megjeleníteni.

Egy-egy ilyen elemi feladat 5-30 perc időtartamú lehet, így az alábbi mintában szereplő 20 perc akár egyetlen 20 perces, akár két 10 perces, akár négy 5 perces, akár más felépítésű is lehet. A feladatok helyéhez kapcsolódóan nemcsak az időtartamot, hanem a jellemző tanulói-vizsgázói tevékenységet is meghatározták a szakértők, valamint címet adtak neki.

Az elemi feladatok a rendszerben tehát konkrét, jól meghatározható helyen találhatóak. Egy-egy helyre több, akár több tíz feladat is készülhet (pl. számítási variációkkal, kérdésvariációkkal), ezzel is biztosítva a Feladatbankban lévő elemi vizsgafeladatok sokoldalú felhasználását.

mk6

A feladatkészítésre való felkérés konkrét helyre szól: megmondjuk a szakértőnek, hogy melyik témában milyen tevékenységgel hány perces elemi feladatot kérünk készíteni és feltölteni. A Feladatbank alkalmas arra, hogy ezen keresztül készítsék és töltsék fel a szakértők a megrendelt feladatokat.

A feladatbank elérhetőségei:

A Feladatbank adatbázisa, a kialakított funkciók mind az üzemeltetőt, mind a felhasználót igyekeznek maximálisan kiszolgálni.

mk7

mk8

Az üzemeltető számára biztosítja a feladatkészítés folyamatos nyomon­követésének lehetőségét: az elemi feladat megrendelésétől, az akkreditációs folyamat meghatározásán és ellenőrzésén keresztül a feladathoz kapcsolódó szakmai információk kontrolljáig és a feladat nyilvánossá tételéig. Lehetőségünk van különböző lekérdezésekre, a Tananyag- és Feladatbankban adatainak összesítésére, különböző szempontok szerinti leválogatására.

A feladatbank informatikai alapú kezelőrendszere már most is képes elvégezni a tételek készítésével kapcsolatos szervezési, adminisztrációs teendők jelentős részét, és távlatilag bővíthető a tételek elektronikus küldését, valamint a képzési tartalmi szervezését szolgáló további megoldásokkal.

A Tananyagbank és a Feladatbank egy olyan integrált tudástár, amely informatikai szempontból közös és egységes felületen, azonos adatbázis-háttér alapján biztosít a felhasználók számára esztétikus és jól kezelhető felületet. A regisztrációt követően ugyanazzal a belépési kóddal érhetők el mindkét rendszerben a funkciók, hasonlóak a keresési feltételek, közös az üzemeltetői felület és az akkreditációs eljárás. Szakmai-módszertani szempontból a fejlesztés közös eredményeire építenek – átjárhatóvá téve a szakmai tartalmakat.

mk9

A felhasználó egy olyan rendszert kap, amelyben az adott követelménymodulhoz gyakorló- és vizsgafeladatokat tölthet le – jogosultságtól függően – Pdf formátumban, valamint Word 2003 vagy 2007 formátumban is, majd ezeket megoldhatja, módosíthatja, a helyi igényekhez formálhatja. A tanulói példány a konkrét feladatokat, míg a tanári példányok a megoldást és értékelést is tartalmazzák – lehetőséget biztosítva az egységes ellenőrzésre-értékelésre, önellenőrzésre-értékelésre.

Minden elemi vizsgafeladathoz – a szerző szakértők – egyéb szakmai adatokat is rögzítettek (kulcsszavak, kulcskifejezések, felülvizsgálat ideje, feladat jellemző tevékenysége, a feladat megoldásához szükséges kompetenciák stb.).

mk10

A Feladatbank felhasználói – a tapasztalataik, észrevételeik, értékelésük megküldésével – aktív résztvevői is lehetnek a feladatkészítésnek és a folyamatosan bővülő tartalom kialakításának. A Feladatbank adatbázisának felépítése révén a publikus feladatokból gyakorló- és vizsgafeladatsorok összeállítása lehetséges. A különféle módszertani céloknak megfelelően összeállított feladatcsoportok alkalmasak a szakmai órákon a tanulói tevékenység irányítására, a megszerzett kompetenciák gyakorlására és mérésére otthoni és szervezett körülmények között.

Az elkészített feladatsorok megjelenítése hasonló módon történhet, mint az elemi vizsgafeladatok esetében. A feladatok külön-külön is megtekinthetőek, de teljes sorként is letölthetők és szerkeszthetők, kinyomtathatók.

mk11

A feladatsorok megoldására egy speciális lehetőséget is tartogat a rendszer. A feladatok rögzítése során az egy, illetve több feleletválasztós tesztkérdéseket a szakértők külön felületen is rögzítették. Ennek alapján ezek internetes felületen on-line módon is megoldhatók.

mk12

A kérdésekre adandó vélt helyes válasz bejelölését követően a válaszok kiértékelése azonnal megtörténik. A rendszer jelöli a helyes válaszokat, ezzel segítve és megerősítve a kompetenciákat. A regisztrált felhasználók eredményeit a rendszer megőrzi.

A Feladatbankban jelenleg több mint 180 modulhoz 6000 elemi vizsgafeladat található. A feltöltött feladatok (ahogy a Tananyagbank tartalomelemei is) szigorú, több személy által végzett formai, módszertani, tartalmi ellenőrzést és javítást követően válhatnak publikussá. A munka folyamatosan, jelenleg is zajlik.

A Tananyagbankban lévő tartalomelemek és a Feladatbankban publikálásra kerülő több ezer feladat, a közöttük lévő kapcsolatok révén is segíti a hatékony tanulást, központi tudásbázist biztosít.

A Tananyag- és Feladatbank[1] a szak-és felnőttképzésben résztvevők, a szakmai vizsgára készülők, szakképző intézmények tanulói (hallgatói), oktatói, tanárai, a független vizsgabizottságok, a téma iránt érdeklődők számára nyújt segítséget.

 

[1]  https://feladatbank.nive.hu
https://tananyagbank.nive.hu