XVIII. Országos Középiskolás Képzőművészeti Diáktárlat

Majoros Petronella

A tárlat megnyitása

image657.jpg

Hajdúszoboszló nagyon büszke arra, hogy otthont adhat ennek rangos kiállításnak, amely jó példája annak, hogy városunk egy nyitott, befogadó település, ahol a kultúrának, a művészeteknek helye és szerepe van. Rengeteg igényes kiállítás, alkotótáborok teszik színessé Hajdúszoboszló kulturális életét. Külön szeretném azt is kiemelni, hogy önkormányzatunk az elmúlt évben az Értékek Házában egy önállóan használható műhelyt biztosított településünk művészeinek az alkotáshoz, saját szervezésű kiállítások szervezéséhez.

Jó látni, hogy a magyar oktatáspolitika is kiemelt szerepet szán a művészeti oktatásra, a művészeti nevelésre. Ezt igazolja, hogy már alig létezik olyan városi szintű település, ahol a művészeti oktatásra ne helyeződne nagy hangsúly. Hajdúszoboszló ebben is élen jár, hiszen két alapfokú művészeti oktatási intézmény működik városunkban, ahol a művészeti nevelés, a tehetséggondozás áll a középpontban.

Intézményeink a Szabó László Alapfokú Művészeti Iskola immár 22 éve, illetve a Zichy Géza Alapfokú Művészeti Iskola 1992-ben vette fel a névadója nevét.

Mindkét iskola aktív szereplője városunk kulturális életének. Többszáz diák tanításával, megteremtik alapjait annak, hogy a gyerekeke középfokú tanulmányaikat is művészeti iskolákban folytathassák.

Láthatóan évről évre egyre több szülő tartja hasznosnak és szükségesnek a művészeti oktatás nyújtotta pluszt a gyerekük életében.

Elmondható, hogy a művészetalapú kutatás a digitalizáció világában tehát mindinkább előtérbe kerül, ennek hatására a művészetoktatás az elmúlt tíz évben paradigmaváltáson ment keresztül.

Ma már az élet számos területén bizonyossá vált, hogy a művészetoktatásnak olyan ereje, hatása van, ami sokoldalú kompetencia fejlesztést jelent.

Akár a festészet, a szobrászat, videofilm-készítés, vagy a zene és a tánc, színház és még sorolhatnám oktatásáról beszélünk, melyek által a diákok olyan kifejező eszközökre tesznek szert, amelyek a mindennapi élethelyzetekhez való alkalmazkodás képességét növelik, ideértve a problémamegoldó képesség a helyzetfelismerő képesség növelését, de akár a hazaszeretethez fűződő viszonyuk erősödését is megemlíthetném.

Mindez pedig lehetőséget teremt számukra arra, hogy saját életüket pozitívan befolyásolják, mind pszichológiai, mind szociológiai értelemben.

A sokoldalú művészeti nevelés tehát a fejlődés új útjainak nyit teret.

A művészetek bármely ágát nézzük, a mai fiatalok olyan speciális képességekhez is juthatnak, amelyek a modern világ új szakmaterületein is jól használhatók. Ez a diáktárlat tökéletes igazolása annak, hogy bármilyen korban is élünk, a művészetekre szükség van, és egyre nagyobb igény fogalmazódik meg gyermekeinkben is aziránt, hogy a modern világ kihívásaira, a belső világuk kifejezésére saját alkotó erejüket és tehetségüket használják.

Talán az sem túlzás, ha azt mondjuk, hogy ezek a diákok, akiknek munkáit most itt láthatjuk, bizonyos értelemben, a maguk területén szakértőknek tekinthetők, hiszen munkáikon keresztül lehetőséget adnak a felnőtt korosztálynak, nekünk, a pedagógusoknak és a szakértőknek arra, hogy a modern gondolkodás új területeit velük együtt utazzuk be, ismerjük meg, miközben természetesen a műveket neves szakértők, hozzáértő szemek értékelik.

Tehát ez a találkozás egy tanulási, művelődési, lélekápolási folyamat a diákoknak és számunkra is, mert egyfajta kommunikációs felületet biztosít a felnőtt és a felnövekvő generációk között.

Ezekkel a gondolatokkal nyitom meg a XVIII. Országos Középiskolás Képzőművészeti Diáktálatot és gratulálok, sok sikert kívánok minden alkotónak és díjazottnak.