Dr. Szőke-Milinte Enikő
Gyakorlat-alapú tanulási környezetek a mérés-értékelés aspektusából
Egy 2024-es átfogó tanulmánykötetben a szerzők az európai országok pedagógusképzéséről és továbbképzéséről értekezve megállapítják, hogy a reformokfolyamatokban a gyakorlatorientáltság hangsúlyos megjelenése a pedagógusképzésekben és továbbképzésekben követendő. Az egyes országok pedagógusképzéseiben és pedagógus-továbbképzéseiben a tanári professzióra való felkészítés nagyon változatos képet mutat, ugyanakkor néhány közös, minden országban fellelhető elemet is tartalmaz. Az egyik ilyen elem, hogy az iskola valóságát és a képzés elméletét közelíteni szükséges (Jones, K. – Ostinelli, G. –Crescentini, A. eds. 2024).
1991-ben Deborah Britzman a Practice makes practice: A critical study of learning to teach című könyvében úgy érvelt, hogy a tanári tanítási gyakorlatot olyan állapotként is fel lehet fogni, ahol a tanári munka a paradoxonjai és dilemmái erőforrássá válnak (Britzman 1991:14).
Több kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a tanárjelöltek nagyobb valószínűséggel lesznek hatékonyak és maradnak a szakmában, ha a felkészülési tapasztalataik kapcsolódnak az osztálytermi gyakorlathoz. A gyakorlatalapú tanárképzés mellett érvelők a tanítási gyakorlatot olyan munkaként értékelik, amely komplex gondolkodást, szakmai ítélőképességet és folyamatos reflexiót igényel a szereplőktől: a mentoroktól, vezető tanároktól, szakmódszertanos oktatóktól és tanárjelöltektől (Boyd – Lankford – Loeb – Wyckoff 2009; Ronfeldt – Reininger 2012).
A szakmai gyakorlaton alapuló tanárképzés megtanítja a jelölteket vagy kezdő tanárokat arra, hogy integrálják a hatékony tanításhoz szükséges kritikus ismereteket és készségeket, kontrollált szakmai környezetben, értékes és szakszerű irányítással. A szakmai gyakorlatok során a jelöltek elköteleződnek a tudatos gyakorlás, kipróbálás lehetőségei mellett és ezáltal válnak professzionális szakértőkké azokhoz a társakhoz képest, akik nem gyakorlatfókuszú képzésben tanulnak (Ericsson 2014).
A koherens, egymásra épülő és jól strukturált szakmai gyakorlati rendszer segítheti a tanárjelöltet abban, hogy a komplex iskolai környezetbe való belépés előtt automatizálják a tanítással kapcsolatos ismereteiket és készségeiket. A gondosan strukturált gyakorlati tartalmak és módszerek lehetővé teszik a kezdők számára, hogy fejlesszék a készségeiket, pedagógiai döntéshozatalukat mielőtt belépnek a munka világába. A tanárjelölteknek toleráns szakmai környezetben olyan stratégiai jellegű tapasztalatokra van szükségük, ahol a tudásuk és a készségeik fokozatosan fejlődnek és internalizálódnak, és ahol metakognitív stratégiákat alkalmaznak, folyamatosan reflektálnak tapasztalataikra. A szakmai gyakorlaton szerzett tapasztalatok időt biztosítanak a jelölteknek arra, hogy alkalmazzák a pedagógiai, szakmódszertani tudásukat, megértsék azok gyakorlati működését és szakmai kontroll alatt dolgozzanak a diákokkal (Ericsson 2014 idézi Benedict – Holdheide –Brownell 2016).
A mentor, az egyetemi oktató és a tanárjelölt közötti folyamatos interakció jelentős potenciált rejt a szakmai párbeszéd, a vita és ezáltal a szakmai fejlődés számára. Ugyanakkor itt nemcsak a tanárjelölt fejlődéséről, hanem minden szereplő fejlődéséről szó van. Az egyetemi oktató ugyanúgy megerősítést kaphat saját elméleti ismereteinek osztálytermi „működőképességéről”, mint a gyakorló tanár a saját gyakorlatában tapasztalt elvek tudományos megalapozottságáról.
A tanári szakmai gyakorlatok tervezettsége
A tanári szakmai gyakorlaton alapuló fejlődési lehetőségek akkor a leghatékonyabbak, ha gondosan megtervezik őket, ha épülnek a szaktárgyi, szakmódszertani és pedagógiai elméletekre, amelyeket a hallgatók a képzés során elsajátítanak, továbbá, ha magas szakmódszertani és pedagógiai kultúrájú környezetben zajlanak, visszajelzési és reflexiós lehetőségekkel párosulnak (Brownell – Chard – Benedict – Lignugaris – Kraft idézi Benedict – Holdheide – Brownell 2016)
A szakmai gyakorlatok tervezésénél három átfogó szempontot célszerű figyelembe venni:
- Mi a gyakorlati egység fókusza? A különböző tanári gyakorlatoknak más és más fókusza van a tanári képzési és kimeneti követelményekkel összhangban, ezeket kell az adott gyakorlat megszervezésekor figyelembe venni.
- Milyen időintervallum áll rendelkezésre a szakmai gyakorlat kivitelezésére? A gyakorlatok időben elhúzódó, vagy koncentrált formában történő kivitelezése más-más tervezést és szervezést igényel az egyetem és az iskola részéről, a tapasztalatszerzés módszertana is más paradigmát képvisel aszerint, hogy a kivitelezésre milyen időkeret áll rendelkezésre.
- Hogyan illeszkedik a szakmai gyakorlat a tanárképzés egyéb tartalmaihoz? A tanári szakmai gyakorlatok hasznosulása annál magasabb hatásfokú, minél inkább sikerül a gyakorlóhelyek mentorainak és az egyetemi oktatóknak együttműködniük az előkészítésben és a megvalósításban. Az elmélet gyakorlatba ültetésének zökkenőmentességét, a gyakorlatok tapasztalatainak egymásra épülését a mentor – oktató – tanárjelölt szakmai team-munkája biztosíthatja (Szőke-Milinte 2024).
Alapvető pedagógiai elvek a tanári szakmai gyakorlatok szervezéséhez
A gyakorlatok fejlesztő jellege nem, vagy csak kevéssé érvényesül, ha stratégiailag nem megfelelő módon szervezik és valósítják meg őket. Ugyanakkor, a szakmailag magas színvonalú és hozzáértő szervezés és kivitelezés nagy fejlődési lehetőségeket rejt nemcsak a tanárjelöltek, de a gyakorló pedagógusok és az egyetemi szakmódszertanos és pedagógia oktatók számára is.
Az alábbiakban áttekintem a szervezés és kivitelezés során legfontosabbnak tartott követelményeket.
- A szakmai gyakorlat legyen a modellezés terepe: a tanárképzők és gyakorló pedagógusok példákat mutatnak a jelölteknek arra, hogy milyen a professzionális tanítás a gyakorlatban:
- Az egyetemi szakmódszertanos oktatók és/vagy a mentorok, vezető tanárok modellezhetik a gyakorlatokat (pl. irodalmi fogalmak tanítása), bemutatva, hogy milyen a professzionális teljesítmény, miközben rámutatnak a gyakorlat megvalósítása során felhasznált elméleti, szakmódszertani, pedagógiai és diszciplináris tudásalapra, a tanulói kognitív, társas és érzelmi működés alakulására.
- A „hangos gondolkodás” és a modellezés párosítása segít a tanárjelölteknek felismerni a professzionális döntéshozatali folyamatokat, és azt, hogy megértsék, hogy hogyan hozza meg a mentor a tanítási döntéseket (Roberts – Benedict – Thomas 2014; idézi Benedict – Holdheide – Brownell 2016).
- Az ütemezett tanulás lehetőséget nyújt a jelölteknek arra, hogy a tanári tevékenység során az elméletben megszerzett ismereteket és készségeket egy bizonyos időn keresztül gyakorolják, ismételjék a megszilárdulás és a szaktudás elmélyítése érdekében (Cepeda – Pashler– Vul– Wixted – Rohrer 2006; idézi Benedict – Holdheide – Brownell 2016).
- A változatos tanulási lehetőségek biztosítják, hogy a jelöltek a tananyagban tanult ismereteket és készségeket különböző kontextusokban, különböző tanulócsoportokban, különböző mértékű támogatással gyakorolják. Például a fogalomtanítást általános és középiskolában, egyéni vagy csoportos formában, különböző módszerekkel próbálhatja ki a tanárjelölt a gyakorlat során. Nagyon fontos, hogy a tanítási gyakorlatok során a jelölt több iskolában, többféle tanulási környezettel találkozzon (Taylor – Rohrer 2010; Benedict – Holdheide – Brownell 2016).
- A coaching és a visszajelzési lehetőségek olyan alkalmak, amelyek során az egyetemi szakmódszertanos oktató és a mentor vagy vezető tanár explicit coachingot és konstruktív visszajelzést nyújt a jelöltek számára, kiemeli erősségeiket, felteszi számukra azokat a kérdéseket, amelyek előrelendítik szakmai döntéseiket. A tanárjelöltek gyakorlati készségeinek és szakértelmének a fejlesztése, önreflexiójának támogatása kerül a fókuszba ezeken a gyakorlati alkalmakon. (Ericsson 2009; idézi Benedict – Holdheide – Brownell 2016)
- Az elemzési lehetőségek azok, amelyek során a jelöltek adaptálják az egyetemi előadásokon szerzett ismereteiket és készségeiket a tanítás gyakorlat értelmezése érde-kében. Az elemzés során kiderülnek azok a hiányosságok is, amelyeket pótolni szükséges, azonosíthatókká válnak a tanárjelöltek fejlesztendő kompetenciái. A jelöltek egy tanítási szituációt, egy nevelési helyzetet vagy egy teljes tanítási órát is elemezhetnek, az elemzéshez előre megadott szempontokat kapnak, melyek segítik a megfigyeléseiket. Ezek az elemzések juttatják el a pedagógusjelölteket a metakogníció magas szintjére.
- A támogatott gyakorlati kipróbálás során a mentor, a vezető tanár vagy az egyetemi oktató támogatásával készül elő a tanárjelölt a gyakorlati megvalósításra, szükség esetén a páros tanítás során vezeti be a gyakorló tanár a tanárjelöltet egy-egy módszertani eljárás kipróbálásába, a tanítás gyakorlatába, míg végül képessé válik maga is megtervezni és kivitelezni egy sajátos tanítási stratégiát (Pea 2004). A szakirodalom szerint, ha a jelöltek ilyen gyakorlat-alapú támogatást kapnak, nagyobb valószínűséggel lesznek önállóak és vállalnak felelősséget a pedagógiai döntéseikért (Kamman, McCray és Brownell 2014; idézi Benedict – Holdheide – Brownell 2016; Szőke-Milinte 2024).
A gyakorlatalapú tanulási környezetek sajátossága
Grossman és munkatársai kidolgoztak egy keretrendszert a gyakorlatalapú tanárképzés lehetséges megvalósítására, melyben három alapvető folyamat megtervezésére hívják fel a figyelmet a munkahelyalapú tanulás során:
- a gyakorlat reprezentációjára (a tanítási módszer, stratégia stb. bemutatása, elmesélése, elolvasása, megtekintése, megfigyelése, modellezése adott szempontok szerint);
- gyakorlat dekompozíciójára (a tanítási módszer, stratégia stb. elemzése, részekre bontása, a gyakorlat leírására szolgáló nyelv és struktúra elsajátítása);
- a gyakorlat kipróbálása (a tanítási módszer, stratégia stb. kipróbálása a gyakorlatban, szerepjáték stb. melyben lehetőség van a megszakításra is és az azonnali visszajelzésre például egy 10 perces gyakorlat kipróbálása a tanítási órán a tanárjelölt által, miközben a társak és az oktató is figyeli a tevékenységét) (Grossman és munkatársai 2009).
Jeannette – Geldens – Herman – Popeijus 2014-ben mutatták be Geldens 2007-es munkája alapján (lásd a táblázatot) az iskolai tanulási környezet sajátosságait, melyet tanulmányozva fontos elveket fogalmazhatunk meg az új, gyakorlatalapú pedagógusképzéssel kapcsolatban. Az alábbi táblázat a pedagógusképzésben is kialakítható, gyakorlatalapú tanulási környezetek sajátosságait tekinti át.
Az iskolai tanulási környezet sajátosságai –saját adaptált és kiegészített változat
Az iskolai tanulási |
Indikátor |
Magyarázat |
Oktatási tevékenységek |
1. Elmélet és gyakorlat |
A gyakorlóhelyen lehetőség van az elmélet és a gyakorlat kapcsolatának megfigyelésére, elemzésére és kipróbálására, a tanterv gyakorlati megvalósulásának megtapasztalására. |
2. Folytonosság az oktatási tevékenységben |
Az iskolákban lehetőséget kapnak a hallgatók, hogy megtapasztalják a tanítási-tanulási tevékenységek egymásra épülését, rendszerbe szerveződését, továbbá saját szakmai fejlődésük folytonosságát is. A gyakorlati szakmai csoportok lehetőséget kapnak arra, hogy tevékenységeiket kiértékelve, a visszajelzések alapján a gyakorlatot javítva folytassák a közös munkát egy következő gyakorlat során is. |
|
Tanulási légkör |
3. Érzelmi biztonság |
A tanárjelöltek biztonságos és professzionális környezetben sajátíthatják el a gyakorlati megvalósításokat, stratégiákat, módszereket. |
4. Kihívások és ösztönzések |
Személyre szabott követelmények segítik a tanárjelöltek szakmai fejlődését. A mentorok és az oktatók ösztönzései, valamint a társak és a tanulók visszajelzései erősítik a tanárjelöltek motivációját. |
|
Szakmaiság |
5. Tanuló szervezet |
A tanárjelöltek megtapasztalják miként működik az iskola tanuló szervezetként, hiszen lehetőségük nyílik a vezetőkkel, a munkaközösségekkel, szakmai és tanulócsoportokkal is együttműködni. |
6. Szakmai fejlődés |
A tanárjelöltek felismerik saját kompetenciáik működését, az esetleges hiányosságokat, szakmai tanácsot és lehetőséget kaphatnak ezek fejlesztésére. |
|
7. Az önmenedzselés feltételei |
A tanárjelöltek az iskolában szerzett tapasztalatok feldolgozása nyomán megtervezhetik saját fejlődésüket, erősíthetik azokat a kompetencia-komponenseket, melyek fejlesztésre javaslatokat kaptak. |
|
Feltételek |
8.Facilitáció |
A tanárjelölt fejlődésének érdekében, megvalósul a tanárjelölt tanulásának szereplők (intézményvezető, mentor, oktató, tanárkollégák) általi facilitálása. |
9. IKT használat és korszerű felszerelés kipróbálása 10. Humánerőforrások hatékony használata |
A tanárjelöltnek lehetősége van a gyakorló iskolában a korszerű IKT kipróbálására, a saját, az iskola szereplői, valamint a tanulók erőforrásainak hatékony felhasználására. |
|
11. Együttműködés, együttműködési megállapodások |
Az egyetem és az iskolák komplex együttműködési megállapodásának köszönhetően lehetőség nyílik a szereplők együttműködésére. |
|
Szupervízió |
12. A leendő tanár igényeihez való alkalmazkodás |
A szereplők közötti komplex együttműködés során lehetőség nyílik a tanárjelölt jobb megismerésére, a szakmai együttműködésben kimunkált tanácsadásra és szupervízióra. |
13. A sajátos pedagógiai helyzetek megismerése |
Az iskolai gyakorlat alkalmat kínál speciális nevelési problémákkal való szembesülésre, melyek kezelését védett környezetben, professzionális problémamegoldók (mentorok) tevékenységén keresztül figyelhetik meg és értelmezhetik a hallgatók. |
|
14. Mentorálás és coaching |
A pedagógusjelöltek igény szerinti edzését (coaching) is megvalósítják a mentorok a gyakorlatok során. |
|
15. Szupervízió és támogatás |
A szupervízió sajátos formája a mentor, a vezetőtanár és az oktató szakmai kapcsolatában valósul meg: egymás szakmai véleményére és tevékenységére reflektálva, erősítik a tanárjelöltek szakmai fejlődését. |
|
16. A felelősségvállalás biztosítása: a tanárjelölt saját tanulási folyamatának szabályozójává váljon |
A tanárjelölt személyre szabott mentorálása és tréningezése a minőségi szakmai fejlődés záloga, mely egyúttal azt is lehetővé teszi számára, hogy önszabályozó módon saját szakmai fejlődésének tervezőjévé és megvalósítójává váljon. |
|
Minőségellenőrzés |
17. A folyamatirányítás egy formája: a leendő tanár fejlődésének szisztematikus követése |
A szakmai gyakorlatok során, sajátosan, az adott gyakorlatra szabott szakmai szempontok mentén, a munkaalapú tanulási szakaszok minőségének ellenőrzésére is sor kerül. A minőségkritériumokat a mentor, a vezetőtanár és az oktató közösen állapítja meg és rögzíti. |
18. A tanárjelölt reflektáló tevékenysége (önértékelés) |
A hallgató önmaga tevékenységének értékelését minden munkaalapú tanulási szakasz végén elvégzi előre megismert szempontok mentén. |
|
Bemeneti kompetenciák |
19. Kompetencia-térkép |
A bemeneti kompetenciák feltérképezését a munkahelyi tanulási környezet tartalmának és módszertanának a kialakítása szolgálatába kell állítani. A kimeneti kompetenciák a képzési és kimeneti követelményekben rögzített módon kell meghatározni: hova kell a fejlődésben a hallgatónak eljutnia. A különböző szakmai gyakorlatok során a bemeneti kompetencia-térképek követhető módon bemutatják a tanárjelölt szakmai fejlődését, kijelölik a szereplők számára a beavatkozási pontokat. |
Jeannette – Geldens – Herman – Popeijus 2014-es vizsgálatukban, holland mintán, 48 interjú segítségével a munkaalapú tanulási környezet legfőbb jellemzőinek a folytonosságot, az együttműködést, a mentorálást, a coachingot és a kompetenciatérképek elkészítését jelölték meg az 1. ábra segítségével (Szőke-Milinte 2024).
A gyakorlat-alapú (munkahelyi) tanulási környezet GELDEN – POPEIJUS (2014) alapján saját szerkesztés
A gyakorlatalapú tanulási környezet elemei a mentorok nézete szerint
2024 szeptemberében egy kérdőív segítségével megkérdeztük az EKKE tanárképzésében résztvevő mentorokat és szakvezetőket (N = 15), hogy a bemutatott (JEANNETTE – GELDENS – HERMAN – POPEIJUS által 2014-ben kidolgozott) indikátorok közül melyek jellemzik a saját mentori tevékenységüket.
Mentori tevékenységek I.
Mentori tevékenységek II.
Az előző két ábra jól mutatja, hogy a legtöbb indikátor esetében azonos mintázatot mutat a mentorok tevékenysége a bemutatott gyakorlatalapú tanulási környezeti modellel. Két ponton mutatkozik eltérés:
- nem jellemző, hogy a tanárjelölttől kérnek visszajelzést a saját tevékenységükre vonatkozóan a mentorok;
- a kollégáikat hívják be saját órájukra szakértőként a tanárjelölt jelenlétében.
A mentor metaforái
A megkérdezett mentorok a tanárjelöltre kollégaként tekintenek leginkább, akit bátorítani, biztatni kell, és a legkevésbé tekintik barátnak, illetve olyan kollégának, akivel közösen kell a pedagógiai problémákat megoldani. Egyértelműen egy szakmai minta, példa szerepet szánnak maguknak a mentorok és szakvezetők, akik a problémák kezelésének a módját is készek bemutatni, de nem kívánják a tanárjelölteket bevonni azok megoldásába. Elgondolkodtató, hogy a megkérdezettek majdnem fele úgy gondolta, hogy a pedagógusjelöltektől nem lehet tanulni, hiszen nincsenek újszerű nézeteik a pedagógiai gyakorlatról, ugyanakkor valamivel több mint fele azt is látja, hogy a tanárjelöltek új megvilágításba helyezik a pedagógiai problémákat. E rövid vizsgálódás rámutat arra, hogy a gyakorlatalapú pedagógusképzésben a mentori tudás attitűd komponensére külön érdemes figyelni, továbbá a mentorok, oktatók és hallgatók tanuló közösségeinek kialakítását kiemelt célként kell kezelni.
A pedagógusképzés átalakítása
A pedagógusképzés átalakítása a gyakorlatorientáció irányába valósult meg az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen. Az ágazatirányítás kifejezett kérései, amelyek mentén az átalakítást az Egyetem tervezte, a következők voltak:
- A képzési és kimeneti követelmények, valamint a NAT követelményeinek hangsúlyos megjelenése a képzés során.
- Pedagógusi kompetenciák hangsúlyosabb megjelenítése a képzésben.
- Az alapképzés és tanárképzés különválasztása.
- Több gyakorlat bevezetése a képzés teljes időtartamában.
- Köznevelésből bevont tanárok arányának növelése a képzésben.
A tantervek átalakítása 2024 nyarán megtörtént, az oktatók belső felkészítése 2024 szep-temberében elkezdődött, az új képzési rend 2024 szeptemberétől került bevezetésre. A mérés-értékelési munkacsoport a változtatás nyomon követését, annak leírását végzi 2024 májusától kezdődően.
A tervezett kutatás bemutatása
A gyakorlatorientált tanárképzés célja, hogy erősítse a nevelési/oktatási rendszer teljesítőképességét a tanulók személyiségének formálásában, és az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges képességek kialakításában. A cél elérése érdekében a gyakorlatorientált tanárképzés a korábbiaktól eltérő módon kombinálja a szaktudományi tudásterületeket és a pedagógia tudomány által hitelesített gyakorlatot. A változások a nevelési/oktatási rendszer tanárképzési területének önszerveződését érintően is kihívásokat jelent. A mérés-értékelés munkacsoport feladata a pilot vizsgálata. A munkacsoport által tervezett kutatás célja a folyamatok nyomon követése és a megvalósítói kör orientálása saját fejlesztőmunkájának tervezése és pontosítása érdekében.
A hallgatói célcsoport
A részkutatás célja, hogy a hallgatók képzési tapasztalatainak kontextusában tegye értelmezhetővé a gyakorlatorientált tanárképzés sajátosságait. A folyamatok nyomon követése céljából a képzésbe lépő és résztvevő hallgatók megkérdezésével a kibővített tanulási környezet teremtette tanulási lehetőségeket vizsgáljuk. A hallgatók csoportjában a standard mérőeszközzel kutatjuk a tanulási motivációt, és az összehasonlításokat lehetővé tévő eszközökkel vizsgáljuk a digitális kompetenciáikat.
A vizsgálat módszere
Kérdőíves adatfelvétel az egyetemeken tanulmányaikat kezdő elsőéves hallgatók körében történik. Az adatfelvételek későbbi megismétlése lehetőséget teremt a változások regisztrálására. Minta: nappali és levelező tagozatos osztatlan tanárszakos hallgatók, nappali és levelező tagozatos tanító szakos hallgatók.
Mérési pontok
Pilot előtt |
Kérdőíves felmérés területei: Alapvető pszichológiai szükségletek kérdőív (valid mérőeszköz) Transzverzális kompetenciák felmérése (Szociális - tanulási és életpályaépítési kompetenciák, Digitális kompetenciák, Szövegértés) Pedagógus pályával kapcsolatos előzetes vélekedések kérdőíves vizsgálata |
1. év után |
Szakmai tapasztalatok felmérése a terepen töltött gyakorlatot követően (kérdőív) |
9. félév után (zárótanítás után) |
Követő vizsgálat és a pedagóguskompetenciákkal kapcsolatos önértékelés (kérdőív) |
10. félév után a gyakorlatot követően |
Követő vizsgálat a külső gyakorlati helyen töltött időt követően (interjú) |
Minden félévben |
Reflektív naplók vizsgálata Reflektív naplók a terepen töltött gyakorlat (iskolai pályaismereti, pályaszocializációs és tanítási gyakorlatok) alatt tapasztaltak dokumentálását szolgálják, támogatják a szakmai identitás kialakulását és a reflektív gondolkodás fejlesztését. |
Oktatói célcsoport
Pilot előtt |
Fejlesztésbe bevont oktatók (KKK, tantárgyi hálók kialakításában részt vett oktatók, szakfelelősök) Az oktatók fejlesztéssel kapcsolatos elvárásainak vizsgálata (interjú) |
Szakmódszertanos oktatók Az előkészítés tapasztalatai a szakmódszertanosok véleménye alapján (interjú) |
|
Szaktudományos felkészítésben részt vevő oktatók A diszciplináris képzésben részt vevők előzetes elvárásai, attitűdjei (kérdőív) |
|
1. év után |
Fejlesztésbe bevont oktatók és szakmódszertanos oktatók Tapasztalatok, elvárások a felmérése a pilot 1. tanévének tükrében (kérdőív és fókuszcsoportos interjú |
Szaktudományos felkészítésben részt vevő Szaktudományos képzések elégedettségmérése és- hatásvizsgálata (kérdőív) |
|
9.félév után |
Fejlesztésbe bevont oktatók A pedagóguskompetenciák fejlesztésének tapasztalatai (kérdőív) Szakmódszertanos oktatók: a fejlesztés hatása a 9 pedagógus kompetencia egyes területeinek fejlődésére irányul (interjú) |
10.félév után |
Fejlesztésbe bevont oktatók és Szakmódszertanos oktatók Tapasztalatok és a folytatás irányai |
Szaktárgyi képzések oktatói |
Szaktárgyak oktatóinak célcsoportja
A szaktudományok és a pedagógia tudomány által hitelesített gyakorlat integrálása a tanárképzésben résztvevő oktatók tervszerű bevonásával valósul meg. A kutatás a szaktudományos ismereteket közvetítők tapasztalata alapján tárja fel a változásokat kísérő szakmai reflexiókat, várakozásokat. Továbbá feltárja, hogy a szaktudományok oktatását végzők esetében milyen lehetséges hatásai adódhatnak a tanárképzést érintő változásoknak, hogyan befolyásolja ez feladatkörük értelmezését.
A szaktudományi képzésben résztvevő érintett oktatói kör 192 fő. Történelemtudományi Intézet, Digitális Technológia Intézet, Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet, Biológiai Intézet, Kémia és Fizika Intézet, Gazdaságtudományi Intézet, Földrajz és Környezettudományi Intézet, Anglisztika, Amerikanisztika és Germanisztika Intézet, Zenei Intézet, Sporttudományi Intézet. A kvalitatív vizsgálat során fókuszcsoportos interjúkat tervezünk (N = 3 × 8 oktató + 2 oktató), átlagosan 60–90 percben. A hangfájlokról leiratok készülnek, s a kapott szövegeket Maxqda 24 tartalomelemző szoftver támogatásával elemezzük. Lebonyolítás: 2024. november–december.
Szakmódszertant oktatók célcsoportja
A szakmódszertani tudás és a pedagógia tudomány által hitelesített gyakorlat integrálása a tanárképzésben résztvevő szakmódszertant oktatók tervszerű bevonásával valósul meg. A kutatás a szakmódszertani ismereteket közvetítők tapasztalata alapján tárja fel a változásokat kísérő szakmai reflexiókat, várakozásokat. A monitorozás bemutatja, hogy a szakmódszertan oktatását végzők esetében milyen lehetséges hatásai adódhatnak a tanárképzést érintő változásoknak, hogyan befolyásolja ez feladatkörük értelmezését. A kvalitatív vizsgálat során fókuszcsoportos interjúkat készítünk (N = 12 fő tanítóképzésben résztvevő oktató; N = 20 fő osztatlan tanárképzésben részt vevő szakmódszertanos oktató). Az interjúk tervezett hossza átlagosan 60–90 perc. A hangfájlokról leiratok készülnek, a kapott szövegeket Maxqda 24 tartalomelemző szoftver támogatásával elemezzük. Lebonyolítás: 2024. november–december.
Tanárképzési dokumentumok átalakításával megbízott oktatók
A szaktudományok és a pedagógia tudomány által hitelesített gyakorlat integrálása a tanárképzésben az oktatásszervezés számos területét érinti. A gyakorlatorientált pedagógusképzés megvalósítása, a tantárgyleírások és a tantárgyi módszertanok átalakítását is eredményezte. Vizsgálatunk célja, hogy a tananyagtartalmakat, tantárgyi elrendezettséget és a tanulásszervezés alapdokumentumait gondozó oktatók fejlesztési tapasztalatait összegezzük.
Kvalitatív vizsgálat keretében fókuszcsoportos interjúkat készítünk (N = 3 × 8 oktató + 2 oktató) a fejlesztésekben résztvevő oktatókkal. Az interjúk tervezett hossza átlagosan 40–50 perc. A hangfájlokról leiratok készülnek, s a kapott szövegeket Maxqda 24 tartalomelemző szoftver támogatásával elemezzük. Lebonyolítás: 2024. november–december.
Gyakorló pedagógusok, gyakorlati helyek szakvezetői, mentorai
A gyakorlóhelyek szakvezetőitől és mentoraitól folyamatos visszajelzéseket kérünk a gyakorlati helyeken tapasztaltakról (folyamatosan minden tanév végén). A kérdőíves vizsgálatok során a pedagógusképzés tartalmaival és módszereivel kapcsolatos gyakorló pedagógusi vélekedésekre vagyunk kíváncsiak.
Összegzés
A következő öt évben, az átalakított pedagógusképzés sajátosságainak komplex vizsgálatát szeretnénk elvégezni a bemutatott kutatási terv szerint. Az adatok feldolgozása és értelmezése új tanulmányokat, előadásokat és szakmai diskurzusokat fog eredményezni. A folyamatos vizsgálódás azt is lehetővé teszi, hogy a szükséges korrekciókat időben elvégezzék a képzések fejlesztői.
Felhasznált szakirodalom
Benedict, A. – Holdheide, L. – Brownell, M. (2016): Learning to Teach. Practice-Based Preparation in Teacher Education. Center on GREAT TEACHERS – LEADERS at American Institutes for Research and University of Florida.
Boyd, D. – Grossman, P. – Lankford, H. – Loeb, S. – Wyckoff, J. – Urban, I. (2009): Teacher preparation and student achievement. Education Evaluation and Policy Analysis, 31(4), 416–440. doi: 10.3102/0162373709353129.
Britzman, D. (1991): Practice makes practice: A critical study of learning to teach. Albany: State University of New York Press.
Brownell, M. – Chard, D. – Benedict, A. – Lignugaris, B. (2018): Preparing General and Special Education Preservice Teachers for Response to Intervention: A Practice-Based Approach In: Kennedy, M. – Pullen, P. (Eds.), Handbook of Response to Intervention and Multi-Tiered Systems of Support. Routledge. NewYork.
Cepeda, N. J. – Pashler, H. – Vul, E. – Wixted, J. T. – Rohrer, D. (2006): Distributed practice in verbal recall tasks: A review and quantitative synthesis. In: Psychological Bulletin, 132(3), 354.
Ericsson, K. A. (2014): The road to excellence: The acquisition of expert performance in the arts and sciences, sports, and games. KY: Psychology Press. Florence.
Geldens, J. (2007): Leren onderwijzen in een werkplekleeromgeving. Een meervoudige casestudy naar kenmerken van krachtige werkplekleeromgevingen vooraanstaande leraren basisonderwijs (Proefschrift Radbouduniversiteit Nijmegen). Helmond: Kempellectoraat, Hogeschool de Kempel.
Geldens, J. J.M. – Popeijus, H. L. (2014): Teacher Education in a Workplace Learning Environment: Distinctive Characteristics of Powerful Workplace Learning Environments within Primary Teacher Education. School-University Partnerships. Vol. 7, No. 2. (6–71)
JONES, K. – OSTINELLI, G. – CRESCENTINI, A. eds. (2024): Innovation in Teacher Professional Learning in Europe.Research, Policy and Practice. Routledge.
Pea, R. D. (2004): The social and technological dimensions of scaffolding and related theoretical concepts for learning, education, and human activity. Journal of the Learning Sciences, 13(3), 423–451. doi:10.1207/s15327809jls1303_6 (letöltés ideje 2024. 02. 20.)
Szőke-Milinte Enikő (2024): A pályaismereti és pályaszocializációs gyakorlatok tapasztalatai a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. In. Csapodi Csaba – Gonda Zsuzsa szerk. Tanulmányok a Mester és tanítvány országos tanárképzési konferenciáról. ELTE. https://tkk.elte.hu/dstore/document/11932/tanulmanyok_a_mester_es_tanitvany_orszagos_tanarkepzesi_konferenciarol.pdf
Teresa, M. – Brownell, A. E. – Benedict, M. – Leko, D. – Peyton, J. (2019): A Continuum of Pedagogies for Preparing Teachers to Use High-Leverage Practices. In: Remedial and Special Education 40(6):338–355 DOI:10.1177/0741932518824990 (letöltés ideje 2024. 02. 20.)
Ronfeldt, M. – Reininger, M. (2012): More or better student teaching? In: Teaching and Teacher Education, 28(8), 1091–1106.
Taylor, K., – Rohrer, D. (2010): The effects of interleaved practice. Applied Cognitive Psychology, 24, 837–848. doi:10.1002/acp.1598 (letöltés ideje 2024. 02. 20.)