Hollóné Bódi Katalin - Zentai Péterné

A partneriskolai hálózat szerepe a köznevelésben és a tanárképzésben

Hollóné Bódi Katalin előadása

Kedves kollégák, nagyon sok szeretettel köszöntök mindenkit. A kollégák már beszéltek előttem arról, hogy az Eszterházy Károly Egyetem egy pedagógusképzési modellt dolgozott ki, és ennek a modellnek az alapja, hogy a hallgatók már első félévtől külső gyakorlati helyszínre menjenek ki, ismerkedjenek meg az iskola életével, hogy eldöntsék azt, valójában jó helyen vannak-e, pedagógusok szeretnének-e lenni, és megismerkedjenek a pedagóguspálya minden szeletével, szempontjával, ami a későbbiekben vár rájuk.

2024_hollo_zentai_dia1.png

Gyakorlati felkészítés - EKKE

Az előző táblázatot már többször láttátok, de az utolsó oszlopát szeretném kiemelni, melyen a gyakorlati helyszínek láthatók. Ahogy már említették a kollégák, a gyakorlatokat a hallgatók a gyakorlóiskolában kezdik, és a gyakorlóiskolában fejezik be, és közben természetesen partneriskolákba is ellátogatnak. A mi képzési rendszerünk alapján a gyakorlóiskolai gyakorlat után három félév minden körülmények között partneriskolában zajlik. Ezeknek a partneriskoláknak a kiválasztása több szempont alapján történik. Volt egy pilot időszakunk, ahol egri iskolákkal dolgoztunk együtt. Nagyon fontos megemlíteni azokat a fogalmakat, amelyekkel a félévek során találkozhattak a hallgatók.

2024_hollo_zentai_dia2.jpg

Van a gyakorlóiskola, mellyel a mi egyetemünk rendelkezik, van a partneriskola, ahová mennek a következő félévek során, és van a külső gyakorlóhely, ahol az összefüggő gyakorlatot teljesítik a hallgatók. Nagyon fontos, hogy más kollégákkal találkoznak, illetve a nem szakos mentorral, ez a kurzus a Fókuszban az osztály, Fókuszban a diák, Fókuszban a pedagógus. A kezdeti időszakban vagy a fókuszos tárgyak indításánál a dián látható partneriskolákkal találkozhatnak, a gyakorlóiskola az egyik partnerintézmény, és van négy további partnerintézmény Egerben, ezek között van általános iskola, középiskola, és van egy speciális intézmény is. Ezekben az intézményekben forgószínpad-szerűen fordulnak meg a hallgatók. Úgy próbáljuk megoldani a gyakorlatokat, hogy általános iskolába és középiskolába is eljussanak, és mindenkinek meg kell látogatni ezt a speciális intézményt, a Mlinkó István EGYMI-t. Nagyon-nagyon jó tapasztalataink vannak az elmúlt évek során a forgószínpad megoldására és a speciális intézményre is. Egy együttműködési formát alakítottunk ki az évek során. Nagyon fontos, hogy a hallgatót nem hagyjuk magára, hanem úgymond közös irányítással szeptemberben az adott intézménybe ellátogatunk, mentoraikkal megismerkednek, a félév során folyamatos kapcsolatot építünk a hallgatókkal, mentorokkal egyaránt, és a félév végén még főigazgató úr is ellátogatott a partnerintézményekbe, és ott a tapasztalatokat megbeszélték.

Nagyon fontos, hogy a partneriskolai hálózatot bővítenünk kell az elkövetkezendő években. Egy-két feltételt állított az egyetem, ami alapján egy intézmény partneriskolává válhat. Egyik, hogy elkötelezett legyen abban, hogy hallgatókat fogadjon, velük foglalkozzon. A partnerintézményeknek van olyan törekvése – mivel pedagógusaik öregszenek, nyugdíjba vonulnak –, hogy egy kicsit frissíteni tudják a tantestületet. Nagyon fontos a mentorrá válás feltétele is, ugyanis mentoroknak azokat a kollégákat választhatjuk, akik megfelelő szakmai tapasztalattal, megfelelő tanítási gyakorlattal rendelkeznek, és természetesen elkötelezettek abban, hogy a leendő pedagógusokat neveljék. A partneriskolai hálózat bővítésénél nagyon fontos, hogy a fenntartókkal kell egy közös megegyezést tartanunk. Ezen intézmények között egyházi fenntartású intézmény is, tankerületi intézmény is volt. Elsőként megállapodást kötünk a fenntartóval, majd a fenntartó ajánlotta ezeket az intézményeket. Ezek után az intézményvezetőkkel történt az egyeztetés arról, kit javasolnak mentornak. A mentorok képzésen vettek részt, tanúsítványt kaptak, és természetesen a partnerintézményeink is egy együttműködési megállapodás után egy úgymond partneriskolai táblát kaptak, amellyel hirdetik azt, hogy ők az egyetemhez tartoznak.

Nagyon fontos, hogy az említett öt iskola mellett ma már további 28 intézményünk van. Nemcsak az észak-magyarországi régióban, egy kicsit szórtan helyezkednek el az intézményeink, és nagy örömünkre szolgált, hogy erre a partnerintézményi átadóra az intézmények vezetői is eljöttek. Azóta már voltak megkeresések, hogy az elkövetkezendő években ők is nagyon szívesen fogadnának hallgatókat.

Nagyon fontos, hogy eddig csak egri partnerintézményünk volt, itt tartottunk jelenléti képzést, de ahogy bővült a partneriskolai hálózat az ország minden területén, így a képzéseinket átfordítottuk online képzésre is. Az egri öt intézmény között volt egy technikumunk, amelynek az Egri Szakképzési Centrum a fenntartója, ezért a képzéseinket átfordítjuk felnőttképzésre, tehát a hallgatóink nemcsak tankerületi vagy egyházi, hanem szakképzési centrum által fenntartott intézményekbe is mehetnek.

Kidolgoztunk egy rendszert, ami beszámítást jelenthet az első évben. A mentorok úgy nyilatkoztak, hogy lelkeseknek, motiváltaknak tartották a hallgatókat. Izgalmas volt az első egy-két félév, amikor a hallgatóknak már olyan szemszögből kellett nézni az intézményt, hogy ők pedagógusok, és nem tanulói annak az intézménynek, és jó volt, hogy a szervezeti felépítésbe, az intézmény működésébe beleláttak. A hallgatók valójában motiváltságot, elhivatottságot láttak az ott lévő mentoroktól, és megerősödött bennük, hogy tényleg pedagógusok szeretnének a későbbiekben lenni. A Fókuszban az iskola, a diák és a pedagógus esetében nagyon-nagyon jó tapasztalatokat mondtak, és valójában örülnek, hogy ebben a mentorálásban részt vehetnek, és képezhetik a következő évek pedagógusait

A Komplex Alapprogrammal is összekapcsoljuk a partneriskolai hálózatot, mivel az egyetem elkötelezett a Komplex Alapprogram iránt és én magam is. Nagyon fontos, hogy a Fókuszban a tanítás ideje alatt egy olyan intézménybe el kell látogatni a hallgatóknak, amely Komplex Alapprogram-os iskola, ez ebben a félévben már meg is valósult. Azt jelenti, hogy meghallgatnak a hallgatók egy tájékoztatót, vagy részt vesznek egy tájékoztatón a gyakorlóiskola részéről, hogy hogyan működik nálunk a Komplex Alapprogram, hogyan alkalmazzák, és látogatniuk kell egy DFH-t és komplex órát, és egy alprogrami órát, tehát három alkalommal el kell menjenek egy Komplex Alapprogramos iskolába, ez ebben az esetben a gyakorlóiskola. És nagyon fontos, hogy ha majd elérkeznek a 10. félévre, akkor a gyakorlatok során, az összefüggő gyakorlatok során szintén el kell látogatni egy Komplex Alapprogramos vagy Kapocsiskola-hálózathoz tartozó intézménybe.

A Komplex Alapprogramot nagyon sok intézményben bevezettük, ez egyházi fenntartású, tankerületi fenntartású is lehet. Ami viszont nekünk nagyon-nagyon fontos: ettől az évtől, hogy az Oktatási Hivatal honlapján nyilvántartják a KAP-ot az esélyteremtő programok között, ami azt jelenti, hogy azok az iskolák, amelyek a Komplex Alapprogramot alkalmazzák, az esélyteremtési illetményt megkaphatják, A másik program a Komplex Instrukciós Program, amit az általános iskoláknál lehet ilyen illetmény igénylésére használni, vagy bizonyítani, hogy dolgoznak vele a kollégák. Nagyon fontos, hogy nekünk az egyetemi oktatásba is be kell vinni a Komplex Alapprogramot, ezt már az elmúlt évek során is megtettük. A DFHT képzés kötelező, az alprogrami képzéseket pedig választhatják a hallgatók, és megtörtént már az első eset, hogy voltak olyan végzős hallgatók, akik elvégeztek négy képzést, már sikerült nekik hivatalos iktatószámmal ellátott igazolást kiadnunk, amit a tanításuk során a munkájuknál bemutathatnak. Ezzel igazolják, hogy alprogrami foglalkozások tartására is alkalmasak, mert megtanulták ezt a módszert.

Visszatérve egy picikét a tanítási gyakorlatokhoz, itt csak szeretném felvillantani azokat az intézményeket, amelyek most vannak, és remélem, hogy szaporodni fognak. Több mint 500-an végezték el a képzést, de azok közül, akik a legalkalmasabbak arra, hogy a Komplex Alapprogramot bemutassák, azok a Kapocsiskolák, az Egyszeres, Kétszeres és Örökös élménysulik. Ahhoz, hogy valaki ezeket a feltételeket teljesítse, eleget kell tenni annak, hogy a pedagógusok képzést végezzenek, és ezért is vezettük be a pedagógusképzésbe is, hogy a hallgatókat is megismertetjük velük. A képzési struktúra már régóta ismerős, a KAK és a DFHT kötelező, és két alprogram választása szintén kötelező. Itt csak szeretném felvillantani, hogy a kezdeti nagy számok után volt egy kis csökkenés a Covid alatt, de a fenntartási időszakban vagyunk, és újra magasak a képzési számaink, és bevallom őszintén, az esélyteremtési illetmény miatt is megnövekedtek a képzési számaink, de én ennek nagyon-nagyon örülök. Nagyon fontos az is, hogy folyamatosan működik a Komplex Alapprogram honlapja, itt tudnak erről folyamatosan tájékozódni, és a tájékozódás mellett ugyanezen a honlapon érhetők el a képzések is, pillanatnyilag jelenléti és online képzésekre egyaránt lehet regisztrálni. Nagyon-nagyon népszerűek vagyunk, nagyon örülünk neki. Szeretném felvillantani, hogy a fenntartási időszak alatt rengeteg szakmai támogatást végeztünk. Az igényeknek megfelelően – amelyeket az iskolák kértek tőlünk – egy kicsit átdolgoztuk a Komplex Alapprogram ideje alatt történő szakmai támogatást, valamint továbbképzések, workshopok, szülői tájékoztatók, intézményvezetői felkészítések ugyanúgy vannak. Szakmai kiadványaink is bővültek azóta is, és bővülnek is folyamatosan. Két alprogramunkba hitéleti tartalmakat is beépítettünk, a félév során a teljes éves kipróbálás meglesz. Csak egy pillanatra szeretném felvillantani, hogy milyen sok komplex alapprogramos intézmény van. Köszönöm szépen a figyelmet!

Zentai Péterné előadása

A fenntartási időszak szakmai támogatási tevékenységéről szeretnék beszélni. Igazából nem is szeretjük mi igazán fenntartásnak nevezni, mert olyan, mintha csak fenntartanánk, és csak próbálnánk a víz tetején úszni, de nem erről van szó, ugyanis nagyon sok olyan új területet is megnyitottunk, és olyan igényeknek igyekszünk megfelelni, amelyek azóta fölmerültek. Mindannyiunk érdeke természetesen, hogy az, ami évek óta jól működött már a projektidőszak alatt és az egyre inkább felmerülő partnerintézményi hálózatban a szakmai támogatást próbáljuk minél jobban kiszélesíteni.

A kiadványokról már volt szó, csak szeretném kiemelni azokat a kulcsszavakat, amelyek a fokozatosan, felmenő rendszerben belépő Nemzeti alaptanterv, illetve a Komplex Alapprogramról elkészült, mely igazolja, hogy valóban kompatibilis e kettő, a fejlesztési célokra vonatkozóan szemléletbeli egyezéseket találunk. Szeretném felhívni a figyelmet a következő kiadványra, az Élménysuli gyógypedagógus szemmel címűre, az SNI tanulókra specifikáltan megjelenik ebben a kiadványban ajánlás. Egyre többször kell felhívni a figyelmet a többségi intézményekben, ahol SNI tanulók vannak, hogy ezt a kiadványt nézzék és olvassák. Szándékaink szerint az egyre bővülő EGYMI-k felé egy újabb ilyen szolgáltatást szeretnénk kiépíteni, mert nagyon nagy az igény, hogy e témában támogassuk őket, ez a kiadvány tudja segíteni a többségi intézményekben az integráltan, inkluzív szemlélettel tanító pedagógusokat, és abban is, hogy a Komplex Alapprogramot hogyan tudják alkalmazni.

A Tudástár az egyik legfontosabb fejlesztés és előrelépés abban történt, hogy kiemelt szaktanácsadói feladatként négy mesterpedagógus szaktanácsadót, a gyakorló iskola kollégáit bíztuk meg azzal, hogy a körülbelül 3300 feltöltött foglalkozástervet, komplex óratervet, vizsgálják át, csak olyan legyen elérhető, amely akár szakmailag, akár technikailag is megfelel. Ezt két féléven keresztül is mesterpedagógusokkal végeztettük. Bízunk benne, hogy a megkeresések száma megnő.

Nagyon látványos egy olyan szakmai szolgáltatásunk, amely a szakmai napok szervezését jelenti, a helyszíni látogatások, a jelenléti szakmai napok. Ezeknek két fő célkitűzése is van. Egyrészt nekünk is látni kell, hogy a hálózati tagok hogyan működnek. Szeretnénk ezt a hálózatosodást, ezt az egymástól való tanulást is erősíteni. Nagyon gyakori már, hogy a szakmódszertani alkotóműhelyes kollégákkal kilátogatunk ilyen intézményekhez. A program két fő részből áll, bemutató órákat látunk, DFHT, komplex óra, alprogrami foglalkozás is szerepel az órák között, utána pedig egy óramegbeszélés következik. A hálózatépítést segítendő mindig két-három működő Kapocs- vagy Élménysuli bemutatkozik. Fontos, hogy az Élménysulik is mentorálják egymást.

Elkezdtük a 2024-es évben az online formában megszervezendő szakmai napokat. A tavaszi félévben már nyolc ilyen műhelyt szerveztünk, az online térben ősszel már feltöltöttük azokat az előadásokat, konkrét foglalkozásterveket, amelyeket azok a műhelyvezetők tartották, akiket felkértünk. Nagyon népszerűek, meg is kérdeztük egy kis kérdőívvel, hogy mennyire tartják fontosnak és hasznosnak. Nagyon köszönik a kollégák, hogy valóban látnak konkrétan, és módszertanilag erre lehetőség nyílik, hogy ezt megbeszéljék.

2019 óta létezik az Élménysuli-címek pályáztatása. A következő diára azt vetítettem fel, hogy milyen kritériumai vannak az Élménysulinak. Ezen a dián az van összefoglalva, hogy mennyi százalékban kell elvégezni a pedagógiai programban, a dokumentumokban meg kell jeleníteni a Komplex Alapprogram tanítási, tanulási stratégiáját, egy szakmai napot önállóan kell megszervezni, egy versenyt kell megvalósítania, és azok, akik Kétszeres vagy Örökös Élménysuli-címre pályáznak, mentoráljanak is.

2024_hollo_zentai_dia3.png

Tavaly ősszel kezdtünk el egy játékos csapatvetélkedőt hirdetni és szervezni, idén ősszel megint lesz – november 20-án, a Komplex Alapprogram jegyében. Az öt alprogramnak megfelelően ötfős csapatok forgószínpad-szerűen járják az épületben, a különböző helyszíneken az alprogrami helyszíneket. Idén már 15 csapat lesz, 75 tanulóval. Minden helyszínen az alprogramnak megfelelő feladatokat oldják meg.

Igazgató asszony már említette, hogy egyre több olyan intézmény van, amely az egyházi fenntartásúakhoz tartozik, ezért elindítottuk a Művészetalapú és az Életgyakorlat-alapú alprogram úgynevezett hitéleti tartalommal való kibővítését. Ez a fejlesztés három féléves, még több időszakot fog majd felölelni, már a munka elkezdődött. Itt a célokat, a megvalósítás módját lehet látni, és hogy a Komplex Alapprogram valóban alkalmas az egyházi intézményekben is a működtetésre.

El fog készülni egy 32 foglalkozásból álló, teljes évet felölelő, heti egy órás MA és ÉA foglalkozásterv-sorozat különféle ünnepkörökhöz kapcsolódóan. Hat kipróbáló pedagógussal három intézményből és a Főegyházmegyei Katolikus Iskolai Főigazgatósággal egyeztetve dolgozunk együtt 2023 őszétől 2025 márciusáig. A tervezés, a kipróbálás, a korrigálás, majd pedig a publikálás szakaszaihoz fogunk elérkezni, tehát ebből kiadvány is fog születni. Ezen a dián csak felvillantani szeretném, hogy mind az ÉA módszertanát, stratégiáját és elveit, és mind az MA alapelveit meghagyva, azon nem változtatva, csak alkalmazkodva az egyházi katolikus iskoláknak az egyházi évköréhez és a tematikájához készül el ez a heti egyórás éves tematika, illetve foglalkozásterv. Ugyanez a tematikája az ÉA-nak és az MA-nak.

Korábban már beszámoltam arról, hogy a hátrányos helyzetű településekben a mélyszegénységben élők felzárkóztatását, a hátránykompenzációt összekapcsolva a Komplex Alapprogrammal indult el egy ilyen programunk. Ezekben is egyházi fenntartású intézményekkel dolgozunk. A programban Tátrai Vandával dolgozunk, aki mélyszegénységben dolgozó pedagógusokkal és tanulókkal is dolgozik, illetve egy fejlesztő pedagógust alkalmazunk, illetve végzik ezeket a foglalkozásokat, aki saját személyes tapasztalatából tudja a pedagógusokat segíteni, hogy hogyan lehet a hátrányos helyzetű tanulókat segíteni abban, hogy előrébb jussanak. Jelenléti műhelyeket is szervezünk, módszertani megbeszéléseket folytatunk, ők tartanak foglalkozást gyermekekkel, utána pedig a foglalkozás megbeszélése követi. Nagyon szeretik ezt, és általában szeretik kihasználni, mert ez több óra, hogy szakmai napokat, tanítás nélküli munkanapokat szerveznek erre a programra. Egyre jellemzőbb, hogy kérnek tőlünk ilyet, délelőttől ebéd utánig módszertani megbeszéléssel egybekötött bemutatóóra zajlik.

Érdekes innovációnk a rajzpályázat, egy kreatív művészeti pályázat, amelyet első alkalommal tavasszal írtunk ki, és nagyon nagy sikere volt. Kettős célt szerettünk volna megvalósítani. Az egyik az, hogy jelenjen meg nemcsak az a tábla, amelyet az Élménysuli-címért adunk, hanem az az igény is felmerült, hogy kreatív módon, az intézmény falain, az udvaron, a hatalmas nagy kőfalakon, elválasztó betonfalakra kerüljön fel a Komplex Alapprogram logója, és az is, hogyan érzik magukat a gyerekek az Élménysuliban. Másik célunk a pályázattal az, hogy az együttműködést és a közösségépítést segítsük, mert a megvalósításhoz többfős csapatok kellenek. 16 pedagógus, 142 tanuló vett részt a pályázaton, alsós és felsős kategóriában hirdettük, három fős zsűri értékelte a pályaműveket. Nemcsak a díjakat adtuk át, hanem szakmai előadás is elhangzott, amely a tájművészettel, a környezetünkben megjelenő művészeti alkotásokkal foglalkozott.

Az élménytáborunkkal szintén megpróbáljuk a gyermekeket egy kicsit aktivizálni, illetve a komplexes iskolákat érdekeltté tenni abban, hogy minél színesebb tevékenységet végezzenek. Ez egy napközi tábor, reggel nyolc órától délután négy óráig vannak itt, hétfőtől péntekig a gyerekek. Úgy neveztük el, hogy ahol kiKAPcsolsz. Az öt alprogramnak megfelelően kaptak a gyerekek feladatokat, de szabadidős tevékenységre is jutott idő.

A tehetséggondozás területéhez két szempontból is tudunk kapcsolódni. Az online szakmai napokon – intézményvezetőkkel kooperálva – bemutattuk, hogyan lehet a Komplex Alapprogramot a tehetséggondozással összekapcsolni. Ez az egyik terület. A másik pedig, hogy olyan felmenő rendszerű országos versenyek vármegyei fordulójának megrendezésében, nagyrendezvények megszervezésében dolgozunk együtt az országos szervezetekkel, mint a MATEGYE Alapítvány, a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó kapcsán a Magyar Drámapedagógiai Társasággal. A Tehetségpont-akkreditációhoz úgy kapcsolódunk, hogy az EKIF által fenntartott intézmények közül 12–13 intézménnyel kezdtünk el 2022 őszétől úgy dolgozni, hogy a Tehetségpont-akkreditációjukat segítjük. Egyre több EGYMI, úgynevezett egységes gyógypedagógiai módszertani intézmény végzi el a képzésünket. Már 40 intézmény végezte el, és azt mondják, szeretik alkalmazni a Komplex Alapprogramot. Ez a terület még kidolgozás alatt van, de szeretnénk ebben is előrelépni. Igazgató asszony már említette, hogy a Komplex Alapprogram az ágazati minisztériumtól megkapta az akkreditációt, megfelel az esélyteremtési illetményrész igényléséhez szükséges feltételeknek.

Köszönöm a figyelmet!