Dr. Ringert Csaba
Köszöntő
Kedves megjelentek! Nagy szeretettel köszöntök mindenkit, itt a Dobó István Vármúzeumban. Ringert Csaba vagyok, az intézmény igazgatója.
Abból az apropóból is köszöntöm Önöket, hogy egy olyan nemzeti emlékhelyre érkeztek, amely részese a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programnak, amely nemrégiben indult, és a pilotot követően már az éles rendszer tesztje folyik. Részben ennek okán javasoltuk, hogy itt Egerben érdemes volna egy kis kerekasztal-beszélgetést vagy műhelybeszélgetést szentelni ennek a programnak. Mi, mint emlékhely, mint fenntartó nagyon bízunk benne, hogy hosszú távon ez a program beépül a magyar köznevelési rendszerbe és annak részévé válik.
Úgy gondoljuk ugyanis, hogy egy rendkívül hasznos programról van szó, ami egyrészt jó az intézmények ismertségének, kommunikációjának, marketingjének, jó a nemzettudat építésnek és a nemzeti örökség ápolásának. A gyerekek a programon keresztül rengeteg hasznos információt, tudást kaphatnak nem formális tanulási környezeten keresztül. Végre egy kicsit, ha mondhatom így, a mi szempontunkból nézve kiszakadnak az iskolából, ami nekünk emlékhelyeknek jó. Az iskoláknak ugyancsak jó. Azt gondolom, a boldog gyerekek a legfontosabbak. Köszönöm szépen a szervezőinknek is. Szép Lillának, a Nemzeti Örökség Intézetéből és Késmárki Zsoltnak, hogy segítettek a szekció megszervezésében.
A Petőfi Múzeum részéről itt van dr. Filus Erika közöttünk, és várjuk még a Debreceni Tankerületi Központ igazgatóját, aki részt vesz a foglalkozás után tervezett kerekasztal-beszélgetésen. Továbbá köszöntöm Földi Viktória kolléganőmet is, aki a múzeumpedagógiai osztály vezetője nálunk. Viki és kolléganője fognak közösen egy kis műhelyfoglalkozást tartani a számunkra. Mi úgy képzeltük ezt a szekciót, hogy ne előadásokat hallgassunk, hanem beszélgessünk inkább a témáról. Szép Lilla a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program projektvezetője összefoglalja röviden a program részleteit.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója már a tegnapi napon ismertette magát a programot, itt a kötetben is olvasható, úgyhogy tényleg csak nagy vonalakban említjük azok számára, akik esetleg tegnap nem hallották, vagy nem ismerik még részletesen.
Utána átsétálunk együtt a nemrégiben átadott mozitermünkbe, ahol egy 17 perces rövidfilmet tekintünk meg. Ez a film egyébként most kapott díjat Japánban egy gyermekfilm fesztiválon, amely már az ötödik nemzetközi díja. Szász Attila rendezte és egy kicsit „hollywoodi produkciós” jelleggel kezelte ezt a filmet, ezért egy nagyon impulzív alkotásról van szó. Használt benne olyan elemeket, amelyeket hollywoodi filmekben láthatunk, például akár az animációs technikákat vagy a vegyes élő és animációs technikákat, így nagyon népszerű a kisfilm.
A vetítés után átmegyünk együtt a Balassi-terembe. Ez egy múzeumpedagógiai foglalkoztató terünk, ahol a kollégák tartanak nekünk egy mini múzeumpedagógiai foglalkozást. A szünetet követően itt beszélnénk meg a programot, illetve a foglalkozást is. Azt gondolom, hogy a tervezett interaktív délután keretében lesz időnk beszélgetni az átmenetek között és a szünetekben is. Röviden ennyit szerettem volna elmondani, és most át is adom a szót Szép Lillának. Köszönöm szépen.