Szép Lilla

Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program

Köszönöm a lehetőséget, én is mindenkit sok szeretettel köszöntök. A Nemzeti Örökség Intézete projektvezetőjeként állok itt most előttetek. Készültem egy kis prezentációval, de kérlek, nézzétek el nekem, hogy technika hiányában szóban fogom elmondani. A prezentációs anyagom természetesen megtekinthető lesz a konferencia honlapján. Tartanék egy gyors közvélemény-kutatást: Ki hallotta tegnap Móczár Gábor főigazgató úr előadását a Nemzeti Emlékezet Pedagógiai Programról? (Néhányan jelzik válaszukat kézfeltartással.)

Örülök, hogy akadnak páran. Néhány számadatot mondanék, hogyan is indult el ez az emlékezetpedagógiai program. Közel három évvel ezelőtt elkezdődött egy közös gondolkodás, aminek eredményeképpen 2022 őszén lebonyolódott egy pilot program, amiben 200 intézmény vett részt, amelyek öt kiválasztott emlékhelyre mentek el és vettek részt a programban. Az eredményeket kollégáimmal együtt kiértékeltük, és ennek alapján elkészült egy kormány-előterjesztés, ami célba is ért, és 2024. március 7-én megjelent a hivatalos kormányhatározat, amely egymilliárd forint forrást biztosít arra, hogy körülbelül 80 000 köznevelésben tanuló diák eljusson nemzeti és történelmi emlékhelyekre.

Jelenleg Magyarországon 85 nemzeti és történelmi emlékhelyünk van. Ebből 47-et választottunk ki első körben a 2024/2025-ös tanévre. Miért pont ezek az emlékhelyek kerültek kiválasztásra? Egy adatbekérő és egyéb más szempontok alapján kollégáim megnézték, hogy mind múzeumpedagógiai, mind infrastruktúra-látogatófogadás szempontjából alkalmasak-e a helyszínek a programban való részvételre. Áprilisban, az arra alkalmas emlékhelyeket értesítettük erről a remek lehetőségről és elindítottuk a programot, amely során a Klebelsberg Központtal működünk szorosan együtt. A Nemzeti Örökség Intézete a Miniszterelnökség háttérintézménye, nem sokan gondolják pedagógiával foglalkozó intézménynek, de én úgy vélem, hogy méltán ennél az Intézetnél van a helye ennek az emlékezetpedagógiai programnak.

A program elindulását követően mind a 47 emlékhelyhez kapcsolódóan kidolgoztunk – a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének bevonásával, Dr. Nánai Mihály vezetésével – egy-egy szakmódszertani segédanyagot. Ezek a segédanyagok úgy készültek – és ez nagyon fontos –, hogy a történész kollégák minden emlékhelyre személyesen is ellátogattak. Megismerték a helyszínt, az adott múzeumpedagógiai foglalkozást, és egy kicsit az adott történelmi korszakhoz igazítva, egymásra épülést biztosítva fejlesztették ki a részletes segédanyagokat. Háromfázisú szakmódszertani anyagokról beszélünk, ami azt jelenti, hogy egy előzetes iskolai feldolgozásra van lehetőség, mielőtt elindulnak az osztályok a látogatásra. Ezek 45 perces iskolai tanórák. Ehhez biztosítunk tanórai vázlatot, majd a helyszínen megkapják a diákok a múzeumpedagógiai foglalkozást, ami részben vagy egészében az órai anyagra épül. Amikor pedig a helyszínen jól érezték magukat, és nagyon sok élménnyel, aktív tanulás keretében gazdagodva visszatérnek az iskolai keretek közé, akkor egy utófeldolgozó óravázlatot is biztosítunk a pedagógusoknak. Mindezek használata nem kötelező, azonban erősen javasoljuk, hogy a résztvevő pedagógusok éljenek a lehetőséggel.

Az elmúlt két hónap tapasztalata alapján azt kell mondanom, hogy azon osztályok, akik felkészülten érkeznek az emlékhelyekre, fantasztikus élményben részesültek. Ahol valami miatt nem tudott megvalósulni a megfelelő felkészülés, ráhangolódás, ott bizony a foglalkozások elején kb. 20 perc azzal telt el, hogy a hiányzó ismeretekből felkészítik a múzeumpedagógusok a gyerekeket. Megalakítottunk egy háromfős Szakmai Tanácsadó Testületet is. Az SZTT tagok validálták az elkészült szakmódszertani anyagokat, és tulajdonképpen a KRÉTA-rendszerben minden olyan pedagógus számára, aki a programban részt vesz, ez elérhető.

Szeptemberben indult a programunk, néhány statisztikai adatot szeretnék ismertetni az október 25-i KRÉTA-adatok alapján. Remek hírekről tudok már most beszámolni. Több mint 37 ezer gyerek már részt vett a programban. Azt gondolom, hogy már ez fantasztikus eredmény, és még előttünk áll a november és a december hónap! Körülbelül 2400 pedagógus vitte el a tanulókat, ebből csupán csak 650 fő, aki történelemtanár. Ez kb. 23–24 százalékos arány. Nagyon jó lenne, ha a második félévre ez az érték 50% fölé kerülne.

Hogyan lehet a programba jelentkezni? Ezt már nagyon sokan kérdezték, akik odajöttek hozzánk az itteni standunkhoz, amely pont a díszterem bejárata mellett helyezkedik el. Viszonylag egyszerű a jelentkezés. Az idei tanévben köznevelési intézmények vesznek részt ebben a programban, és a tankerületi központok kijelölt koordinátorainál lehet jelentkezni. Az első félévben inkább 9., 10. és 11. évfolyamos tanulókra helyeződött a fókusz, míg a második félévben inkább a 7., 8. évfolyamosok tudnak majd elmenni az egynapos emlékezetpedagógiai programra. Reggel 8 és délután 4 óra között valósulnak meg ezek az emlékezetpedagógiai kirándulások, amelyek – bízunk benne – egyúttal minden alkalommal élménygazdag látogatások.

Fontos még elmondani és megosztani veletek, hogy minden látogatás után lehetősége van a pedagógusoknak és a diákoknak is online módon értékelni a programot. Mi ezeket az eredményeket rendszeresen nyomon követjük, monitoringozzuk. Ha esetleg olyan visszajelzés érkezik, amire fontos reagálnunk, akkor azt egyeztetjük az adott tankerületi központtal vagy az emlékhellyel. Mind az utazásszervezés, mind pedig az emlékhelyen töltött időt értékelik a diákok egy háromperces online kérdőívben, míg a pedagógusok egy kb. ötperces kérdőívet töltenek ki. A diákok a kérdőíveket (bár önkéntes alapon működik) nagyon jó arányban kitöltik. Ez szerintem fantasztikus eredmény, és ezzel hadd büszkélkedjek. Ehhez szükséges nyilván az emlékhelyeknek is a fantasztikus munkája, hiszen a diákok minden szempontot négyes fölé értékelnek. Mert valljuk be, ők elég kritikusak. Ma néztem meg, összesen 6780 feletti számú kitöltött kérdőívünk van, ami nagyon jó eredmény. A pedagógusok kevésbé aktívak, kevésbé töltik ki ezeket az értékelő felületeket. Idáig 572-en voltak, és 4,5 alatt nem nagyon adott senki pontot.

Mindezek alapján azt gondolom, hogy elindult egy nagyon sikeres program. Sok-sok jövőbeli tervünk is van még. Arra törekszünk, hogy a 2025/2026-os, illetve 2026/2027-es évre is megkapjuk a kormány támogatását a program folytatására. Szeretnénk tanulmányi versenyeket, pedagógus-továbbképzési programokat indítani, táborokat, egyéb hálózatos intézményi szerveződéseket, fórumokat, konferenciákat szervezni. Hisszük, hogy ez a program nagyon sokat tud adni a gyerekeknek, a pedagógusoknak és összességében az élménypedagógiának, a nemzeti emlékezetnek. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.