Farkas Andrea – Frész Attila

A digitális átállás pedagógiai jó gyakorlatai
Szakmai támogatás és Digitális Témahét

Farkas Andrea ped gyak.jpg Frész Attila ped gyak.jpg

 

Az intézmények digitális átállásának szükségességét a 4.0-ként emlegetett ipari forradalom, a digitális világ hívta életre. A köznevelés feladatává vált, hogy a munkaerőpiaci elvárásoknak megfelelő kompetenciákkal kerüljenek ki a munkavállalók a köznevelés rendszeréből. 

”A 21. században nem az az analfabéta, aki nem tud olvasni, hanem az, aki nem tud tanulni.” – írja Toffler. A tudás fogalmát és ennek megfelelően a tanulás módszertanát is át kell értelmezni. Eddig háttérben lévő fejlesztési területek, mint a kreativitás, a problémamegoldó képesség, a kommunikációs és kollaborációs készség kerültek a köznevelés fókuszába. A digitális kompetenciafejlesztés pedig transzverzális kompetenciaként az oktatás minden területén, napi szinten elvárt tevékenységgé vált. A számolás, az írás és olvasás mellett alapkészségként definiálható ma már. Olyan karrierkészségek, mint az alkalmazkodóképesség, változáskövetés, kezdeményezőkészség, önszabályozás, multikulturalitás is bekerült a köznevelés látóterébe.

Farkas_Frész_ped_gyak_1.jpg

Az IQ, az EQ mellett a DQ, azaz a Digitális Quotiens is mérőszám lesz az intelligens 21. századi ember számára. A DQ-nak pedig olyan részterületei definiálhatók, mint a digitális lábnyom, biztonságtudatos magatartás a digitális világban, digitális állampolgárság, digitális empátia stb.

Annak érdekében, hogy a digitális átálláshoz megfelelő szakmai támogatást kapjanak a pedagógusok, a projekt keretein belül

Farkas_Frész_ped_gyak_2.jpg

hazai és nemzetközi jó gyakorlatok gyűjtésével, elemzésével alapozzuk meg a digitális pedagógia eszköztárát. Az összegyűjtött mintaprogramok implemetálását segítő előkészítő folyamatok zajlanak majd a bevezetésre vonatkozó folyamatszabályozási, minőségbiztosítási, ered­mé­nyes­ségi és nyomon követési eljárások kidolgozásával. Öt mintaprogramot 25 intézmény próbál majd ki.

A tartalomszolgáltatási rendszerek elemzésével, a hiányterületek feltárásával, fejlesztési javaslatok megfogalmazásával, interoperabilitási szabványrendszer kidolgozásával, horizontális tudásmegosztás és „tartalom piactér” kialakításával, alternatív tartalomforrásokra vonatkozó ajánlások készítésével a digitális tartalomszolgáltatás minőségi és mennyiségi ellátását kívánjuk támogatni.

Az informális és nonformális tanulási alkalmak, programok kínálatának bővítésére 70 mintaprojekt, illetve tematikus hét programjának gyűjtése, kidolgozása történik.

Az összegyűjtött tanítást, tanulást támogató digitális módszertani megoldásokat szakmai műhelyek szervezése, online tanári közösségek ösztönzése és működtetése révén kívánjuk népszerűsíteni.

A már nagy sikerrel működő Digitális Témahét[1] szervezőiként a program további népszerűsítésével és tartalmi bővítésével támogatjuk a pedagógusok osztálytermi munkáját.

Digitális Témahét

2018. április 9–13. között harmadik alkalommal kerül sor a Digitális Témahét (DTH) megszervezésére. A program fő célja a digitális pedagógia módszertanának elterjesztése.

Ezen a héten olyan projektek megvalósítását kérjük az intézményektől és a pedagógusoktól, amelyek fejlesztik a 21. században kiemelkedően fontos készségeket: kooperációt, kollaborációt, kommunikációt, kreativitást stb. A következő ábra jó összefoglalót nyújt arról, milyen sok kompetencia fejlesztését szolgálhatja a digitális témahét.

Farkas_Frész_ped_gyak_3.jpg

A témahéthez intézmények és pedagógusok egyaránt csatlakozhatnak.Farkas_Frész_ped_gyak_4.png Intézményi szerepkörben első lépésként a www.digitalistemahet.hu oldalra kell ellátogatni, és ott regisztrálni szükséges. A regisztráció nyomán az intézmény megjelenik a Digitális Témahét Térképén, valamint letölthető válik az online jelvény, amelyet az iskola honlapjára is ki lehet tenni. A Témahéten résztvevő intézmények a digitális kompetencia fejlesztéséhez kapcsolódó projektjeikhez a Digitális Témahét partnerei által felkínált ingyenes kiegészítő programok között kereshetnek és választhatnak igény szerint. A honlapon a Programok menüpontban érdemes keresni a felkínált ajánlatok között. Az informatikai vállalatok, oktatási cégek, felsőoktatási intézmények, múzeumok és más partnerek által felkínált programokat az adatlapon megadott elérhetőségeken keresztül, közvetlenül a partnerekkel kell egyeztetni. Vannak partnerek, akik bizonyos megyékben kínálnak programokat, és vannak olyanok is, akik az egész országban.

A projektre való felkészülést érdemes a tervezéssel, a tanárok bevonásával kezdeni, majd a projekttémák kiválasztásával folytatni. Ehhez a honlap Tudásbázisában célszerű körülnézni, itt találhatók a Digitális Témahétre készült mintaprojektek és még számos projektötlet és módszertani segédlet. Az iskola megvalósíthatja a kidolgozott mintaprojekteket is, de szabadon át is dolgozhatja azokat saját elképzelései alapján. Ezen kívül lehetőség van arra is, hogy az iskola saját ötleteket valósítson meg, akár helyi partnereket bevonva vagy más iskolákkal együttműködve. A választott témákat vagy esetleges projektötleteket nem szükséges a Digitális Témahét szervezőivel elfogadtatni, azonban szívesen ad tanácsot a Digitális Pedagógiai Módszertani Központ (DPMK), ha valaki igényli. Amennyiben a kidolgozott projektekhez kapcsolódóan kérdések merülnek fel, kérdéseiket az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen tehetik fel. A felkészülést segítik az elmúlt évek webináriumai, melyek felvételei szintén elérhetők a Tudásbázisban, valamint a Digitális Témahét Youtube csatornáján.

A Digitális Témahét keretében kiemelt figyelmet fordítunk:

  • a digitális gyermekvédelemre,
  • a médiatudatosságra,
  • a közgyűjtemények digitális tartalmainak nevelésben, oktatásban történő megjelenésére,
  • a köznevelés minden szintjének (így az óvodáknak) a bevonására,
  • a felsőoktatási intézmények minél szélesebb körű bevonására szakmai partnerként,
  • a köznevelési intézmények közötti együttműködés élénkítésére,
  • a gazdasági szereplők (IT vállalatok és egyéb szakmai szervezetek) önkénteseinek bevonására az iskolai programokba.

Ezek a témák is megjelennek az ebben a tanévben már ősszel elindított webináriumokon.

A Digitális Témahetet megelőző időszakban projektíró pályázat kerül meghirdetésre. A pályázatra projekttervet lehet benyújtani, amelyet elsősorban gyakorló pedagógusok és felsőfokú intézmények pedagógus hallgatóitól várjuk. A díjazott pályaművek a Tudásbázis mintaprojektjei között kapnak helyet, ezzel nyújtva támogatást a digitális pedagógia területén kevésbé jártas, ugyanakkor elkötelezett pedagógusok számára a felkészülésben.

A Digitális Témahéten megvalósuló projektek minimum öt, maximum 25 tanítási órának megfelelő időkeretben valósulnak meg legalább egy évfolyam bevonásával, lehetőség szerint több pedagógus és tantárgy együttműködésével.

A projektek jellemzői:

  • a digitális kompetencia és XXI. századi készségek fejlesztését szolgálják,
  • tartalmi szempontból illeszkednek a tantervi követelményekhez,
  • az IKT eszközök korszerű és hatékony alkalmazásával valósulnak meg az időkeret legalább 50%-ában,
  • tematikájuk több tantárgy bevonását teszi lehetővé,
  • a projektben a tanulók egymással együttműködve dolgoznak,
  • konkrét, megosztható eredményük van,
  • folyamatos értékelés történik a projekt során,
  • differenciálási lehetőségek (tanulási nehézségekkel küzdő tanulók, tehetséggondozás).

Határon túli iskolák jelentkezését is várjuk.

Regisztráljon mielőbb a Digitális Témahét honlapján, hogy híreinkről azonnal értesülhessen!

[1] http://digitalistemahet.hu/