Benczúr Katalin

Az Oktatási Hivatal tehetségpályázatainak fejlesztései

264 sz3 Benczúr Katalin1

„Nyitva van a tehetségkapu”

Az Országgyűlés tekintettel arra, hogy a tehetségek folyamatos segítése a nemzet egészének kiemelten fontos érdeke és feladata, 2008. december 4-én (a 126/2008-as számú határozatával) elfogadta a húsz évre szóló Nemzeti Tehetség Programot. Ezzel a nagy hagyományú magyar tehetséggondozás mérföldkőhöz érkezett, hiszen a parlament hivatalos állami program szintjére emelte azt, felismerve, hogy a szakma és a civil szféra tehetséggondozásra tett erőfeszítései kellő állami szerepvállalással jóval hatékonyabban el tudják érni céljukat, és ez már talán a következő generáció sikereiben mérhető is lesz. A Nemzeti Tehetség Program végrehajtása két évre szóló, kormányhatározatokban rögzített cselekvési program alapján történik.

Az Oktatási Hivatal tehetségpályázatai a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásának 2015/2016. évi cselekvési programjában rögzített (1390/2015. (VI.12.) Korm. határozat) „Az NTP megvalósításának segítése, szakmai, intézményi és információs rendszerének továbbfejlesztése” elnevezésű céljához kapcsolódnak.

TehetségKapu

A pályázati kategória kódja: NTP-ENK-M-15-0001

A pályázat célja: egységes, nemzeti, komplex tehetségazonosítási rendszer kidolgozása és bevezetésének támogatása.

A TehetségKapu pályázat szakmai eredményeivel a tehetséges gyermekek, tanulók, fiatalok megtalálását, ezáltal a tehetségsegítő programokhoz való hozzáférés esélyeinek növekedését, a tehetség jellegének és szintjének megfelelő folyamatos tehetségkibontakoztató tevékenységet kívánja támogatni. A program kidolgozását egy online tanári attitűd kérdőív előzte meg, mert a szakmai fejlesztők számára egyértelművé vált, hogy ismerni kell a célcsoport (a pedagógusok) tehetségfejlesztéshez való viszonyulását annak érdekében, hogy a szakmai fejlesztések megvalósítókra, fogadó készségre találjanak, hiszen a pedagógusokon keresztül lehet eljutni a tehetségek legszélesebb rétegéhez. A kérdőív eredményei alapján kimondható, hogy „a tanárok igényelik a tehetségazonosítással kapcsolatos ismereteik bővítését, és szívesen fogadnak online tehetségazonosító segédanyagokat” (Fuszek Csilla)

bkp1

A TehetségKapu programban korszerű elméleti alapokon nyugvó tehetségazonosító módszerek és eszközök kerültek kifejlesztésre, amelyekkel átfogó rendszerű segítséget kívánunk nyújtani a tehetséggondozás ügyében tevékenykedő pedagógusoknak, szakembereknek és segítőiknek, a tehetséges gyerekek számára pedig a fejlődésükhöz szükséges támogató környezetet biztosítani.

A kidolgozott koncepció alapján elkészült tehetségazonosító módszerek és eszközök két csoportját a helyi vizsgálatokra alkalmas tehetségazonosító módszerek és eszközök (megfigyelési szempontok, motivációs kérdőív) és az online tréningek alkotják. A helyi tehetségazonosító módszerek és eszközökhöz értékelési útmutató, értékelési táblázat, protokoll és módszertani ajánlás is készült. A kidolgozott az online tréningek funkciója kettős: a tehetségazonosítás és a tehetségfejlesztés. Az online tréningekkel való foglalkozás folyamatosan tevékenykedteti a tanulókat, így az adott tehetségterület fejlődését szolgálja. Az online tréningeket több korosztály is használhatja, mert a játékos által kiválasztott életkor szerint az online tréning kezdőpontja és az értékelése is különbözik. Az online tréningek a nyelvi-verbális, logikai-matematikai és téri-vizuális tehetségterület fejlesztését szolgálják.

A helyi és az online tehetségazonosító eszközök, valamint a tehetség fejlődési igényeihez illesztett programok a TehetségTár pályázatban fejlesztett portálon érhetők el. www.tehetsegkapu.hu

MaTalent

A pályázati kategória kódja: NTP-MTB-M-15-0001

A pályázat célja: a matematikai tehetségazonosítás bevezetése legalább egy évfolyamon.

A MaTalent – a matematikai tehetségazonosítás bevezetése legalább egy évfolyamon pályázati program célja az általános iskola 4. évfolyamán alkalmazható matematikai tehetségazonosító módszertan, valamint a hozzá tartozó eszköztár kidolgozása és reprezentatív mintán történő kipróbálása. Az eszköztár kiemelt fontosságú elemei az életkornak megfelelő tehetségazonosító feladatsorok.

A pályázati program tehetségmodellje a Renzulli-féle háromkörös modell adaptációja. A három terület, amelyet az adaptált modell lefed: a konvergens matematikai problémamegoldó gondolkodás, a divergens matematikai problémamegoldó gondolkodás és a motiváció. 38

A modell motivációs faktora feladatokkal nem megközelíthető, ezért ehhez a pedagógusok által kitölthető megfigyelési szempontsor készült.

A pályázat szakmai fejlesztéseit kipróbáló pilot programba 1531 negyedik évfolyamos tanuló vett részt. Tehetségígéretnek azokat a tanulókat tekintettük, akiknek a pontszáma a teljes minta átlagpontszámánál legalább egy szórásnyi értékkel nagyobb lett. Tehetségígéretet a vizsgálatba bevont 57 intézményből 44-ben találtunk. A tanulók közül 297 teljesített a tehetségígéretek számára megszabott pontszám fölött.

Tudásközpont a tanítók szolgálatában

A MaTalent pályázat kertében kidolgozásra került egy olyan tudásközpont koncepciója, amely a matematikai tehetségek gondozását, fejlesztését szolgálja egy számukra megfelelő támogató környezet modelljének a felvázolásával.

TehetségTár

A pályázati kategória kódja: NTP-TTKIR-M-15-0001

A pályázat célja: a tehetségazonosítás és tehetséggondozás koordinációját valamint a tehetségkövetést támogató információs rendszer létrehozásának támogatása.

bkp2

A TehetségTár kifejlesztett információs rendszer hosszú távú célja a tehetségazonosító, tehetséggondozó tevékenységek és azok eredményeinek rögzítésére alkalmas webalapú szoftver kifejlesztésével az, hogy a tehetségügy eddigi szerteágazó kezdeményezéseinek és fejlesztéseinek összefogását és kiteljesedését lehetővé tegye. Ezzel mód nyílik a tehetségazonosítás és tehetséggondozás koordinációjára, azok eredményeinek nyilvánossá és átláthatóvá tételére. Hosszú távon csökken a tehetségvesztés aránya, nő a megtalált és fejlesztésben részesülő tehetséges gyermekek, tanulók, fiatalok száma.

Az informatikai rendszer alkalmas a hatékony tehetséggondozó módszerek megismertetésére, terjesztésére, és segíti a tehetségek számára legmegfelelőbb program, mentor megtalálását. A hatékony tehetséggondozás, mint minden egyéb jelentős hatású tevékenység, befogadó jellegű. Mindenki számára elérhetővé tehető és teendő a kiemelkedő teljesítmények elérése. A TehetségTár pályázatban kifejlesztett tehetségkapu rendszer ennek a szemléletnek megfelelően működik.

A tehetségkapu rendszer utat nyit a fejlődés felé. A célja az akadálymentes ellátás megalapozása. Nem egyszerűen teszteli, méri egy egyén tehetségfejlődésben elért útját, hanem hozzájárul a fejlődéshez, mert a korábban elért eredmények mellett az aktuális fejlődést is vizsgálja. Online tréningek során erősítheti képességeit bárki, aki a tehetségkapun belép. A fejlődés nem csupán az adottságokon és képességeken múlik, sokkal inkább a kitartó tevékenység által meghatározott. Az online tréningeken mutatott tevékenység az egyik jelzője a fejlődésnek.

40