Pintér Gergely – Rózsa Gábor

A digitálistartalom-fejlesztés új lehetőségei: okoskönyvek

315 1 sz5 Pintér Gergely 315 2 sz5 Rózsa Gábor

A Nemzeti Köznevelési Portált (a továbbiakban: NKP) az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (a továbbiakban: OFI) 2013 és 2015 között fejlesztette ki. A 2015 nyarán elvégzett tesztelést követően 2015 novemberében vált mindenki számára elérhetővé. Az NKP kifejlesztésével az OFI a köznevelésben elsősorban a közismereti tantárgyak és műveltségi területek tananyagainak tanulását, tanítását kívánja segíteni, megcélozva az érintett pedagógusokat, tanulókat és szüleiket.

Az NKP egy olyan komplex rendszer, amely a tartalommegosztás mellett tanulásszervezési funkciókkal is rendelkezik. A tananyagtartalom nagy része regisztráció nélkül is elérhető, de regisztrációval és intézményhez történő hozzárendeléssel, beazonosítással a felhasználó olyan eszközökhöz férhet hozzá mint a csoportszervezés, a feladatkiosztás lehetősége, az egyéni tanulási útvonalak összeállítása, a saját tartalom létrehozása akár feltöltés útján, akár az NKP-n elérhető tartalom- és feladatszerkesztő eszközök használatával. Az NKP-n videók, animációk, hanganyagok, képek, különféle letölthető dokumentumok, a felületen olvasható könyvek, valamint interaktív oktatóprogramok, feladatok, a feladatokból szerkesztett feladatsorok és jó gyakorlatok leírásai is elérhetők. Teljes terjedelmükben, a nyomtatottal azonos tartalommal elérhetők továbbá az ún. kísérleti tankönyvfejlesztés eredményeként elkészült kísérleti és az azok átdolgozásával elkészült újgenerációs tankönyvek.

PDF és lapozgatható változat

A kísérleti és az újgenerációs tankönyvek a nyomtatott változattal azonos tartalommal és megjelenéssel elérhetők PDF és lapozgatható változatban, flipbookként is. Mindkét formátum kiegészítheti, sőt helyettesítheti is a nyomtatott tankönyveket.

A letölthető PDF interaktív elemeket nem tartalmaz, de internetkapcsolat nélkül is, számítógépen, mobiltelefonon, tableten, e-könyv-olvasón, interaktív táblára kivetítve vagy egyes részeit kinyomtatva is egyaránt használható, az oldalkép a nyomtatott tankönyvvel megegyező és tetszőlegesen nagyítható. A tanórai környezetben leginkább interaktív táblára kivetítve használható fel, de tableteket használó osztályokban valóban helyettesítheti a nyomtatott tankönyvet.

A mozgássérültek és a látássérült tanulók tananyagfeldolgozását segítheti ez a formátum, hiszen a számítógépes környezetben a nyomtatott tankönyv kezelését felváltja a gép kezelése, a gyengénlátók esetén a tetszőleges nagyíthatóság, a vakok esetén pedig a felolvasóprogrammal felolvastatható szöveg.

A tankönyvek lapozgatható változatában fejezetekre és leckékre bontva érhető el a tananyag. A fejezetekhez, leckékhez hozzárendelhetők az NKP-n elérhető más digitális tananyagok, releváns videók, animációk, interaktív térképek, feladatok. Ezek például interaktív tábla használata esetén tanórai környezetben, de otthoni tanulás során is feldolgozhatók. Mivel a kapcsolódó digitális tananyagok használatához elengedhetetlen, a lapozgatható változat használata élő internetkapcsolatot feltételez a felhasználó eszközén.

Az okostankönyv

Az NKP használóitól érkezett visszajelzések, az igények és a lehetőségek áttekintése után az OFI kialakított egy harmadik megjelenítési struktúrát, amely megtartja a letölthető PDF és a lapozgatható formátum előnyeit is, de kiegészíti azokat.

Az okostankönyv egy SCORM-csomagként[1] közzétett HTML-könyv. Az olvasásához csak böngészőprogramra van szükség. E megjelenítésben a kép nem azonos a nyomtatott tankönyv oldalképével, viszont mivel reszponzív a felület, azaz igazodik a használt böngésző méretéhez és a megjelenítő eszköz típusához, tartalomban azonos, de más – mindig jól olvasható – megjelenést biztosít az olvasó számára a számítógépen vagy mobileszközön történő feldolgozáskor. A beágyazott digitális tartalmak mindig a megfelelő helyen jelennek meg, ezáltal az olvasott tartalom feldolgozását párhuzamosan meghallgatott hanganyag vagy a megértést segítő videó, interaktív térkép is támogathatja, és a tananyag feldolgozása nem szakad meg a digitális tartalom megkeresésével, megtekintésével. A szintén a szövegben elhelyezett belső és külső hivatkozások is segítik a tananyag feldolgozását, megértését, és lehetőséget biztosítanak külső, releváns források elemzésére.

Az NKP funkcióinak bővítésével lehetőséget kívánunk biztosítani arra, hogy a felhasználók – elsősorban a pedagógusok – megjegyzéseket írhassanak a könyvekhez, könyvjelzőt használhassanak, vagy akár saját tartalommal bővítsék, ezzel a tanulóik igényeihez igazítsák azokat. Az okostankönyveket az NKP-n keresztül történő felhasználás mellett letölthető formában is elérhetővé kívánjuk tenni, így internetkapcsolat nélkül is felhasználhatóvá válnak a tananyagok. Természetesen ebben az esetben a beágyazott tartalmak egy része nem lesz elérhető. A kísérleti és az újgenerációs tankönyvek feldolgozását segítő kiegészítő kiadványok, szöveggyűjtemények, munkafüzetek is feldolgozhatók az okostankönyvekben a feladatok digitalizálásával, feladatbank kialakításával, a szövegek online közzétételével.

A tartalom döntően szöveges információ, a kialakításánál pedig törekszünk arra, hogy a képi és a multimédiás tartalmak szöveges átiratai is megjelenjenek, így a látássérültek számára jól feldolgozható, akadálymentes formátum állítható elő a kísérleti és az újgenerációs tankönyvekből.

Az okostankönyv tehát a letölthető PDF és az online használható lapozgatható mellett a kísérleti és az újgenerációs tankönyvek egy olyan új formátuma, amely a másik kettőnél jobban idomul a felhasznált megjelenítőeszközhöz, a beágyazott digitális tartalmakkal az önálló tananyagfeldolgozást jobban támogatja, jellegénél fogva pedig az akadálymentesség és az internetes keresőmotorok általi kereshetőség szempontjait jobban figyelembe veszi, azok elvárásainak jobban megfelel.

Egy példa: a Történelem 5. újgenerációs tankönyv okostankönyv változata

A tankönyv nyitóoldalán látható a borító és mellette a fejezetek nyitóképei és az azokhoz tartozó rövid összefoglalók. A nyitóképekre kattintva el lehet jutni az egyes fejezetek kezdőoldalaihoz.

  

 pg1 pg2

A tartalomjegyzékben a fejezetek és a leckék hivatkozásai segítik a navigációt. Ez a menü kisebb képernyőméret esetén az ún. hamburgerikonnal hívható elő.

A lecke feldolgozása során a fejléc és a menü mindig látható marad. Nagyobb képernyőméretnél a menüsávban halvány zöld kiemelés mutatja, hogy melyik belső tartalmi résznél tart a felhasználó.

 pg3  pg4

A képek nagyobb méretben is megjeleníthetők. Az egy leckében található képeket lapozgatva is végig lehet nézni.

A leckékben beágyazott Google Térképes alkalmazás és több YouTube-videó is található. Ehhez hasonlóan számos, az interneten nyilvánosan, ingyenesen elérhető tartalom beágyazható, erre a szolgáltatók egy része közvetlenül lehetőséget biztosít. A lecke végén egy feladatgenerátor található, amely véletlen sorrendben teszi fel a kérdéseket. A generátor minden kérdés végén megmutatja a helyes és a helytelen válaszokat is, majd a kérdéssor végén egy összesítőben is.

  

pg5 pg6

A leckében a pontozott aláhúzással jelölt szavak, kifejezések jelentését tooltippek, felugró szövegmagyarázó elemek mutatják meg.

pg7

A tankönyv okostankönyvvé alakított mintafejezetének leckéi feladatokkal, videókkal, nagyítható képekkel bővítve környezetérzékeny – reszponzív – elrendezésben jelennek meg. Az érzékeny elrendezés (reszponzív layout) lényege, hogy a felület kinézete és működése alkalmazkodik a megjelentő eszköz méretéhez és típusához. Nem csak a különböző elemek méreteződnek át vagy kerülnek másik helyre, de a betűméret is változik, más méretű és minőségű képek kerülnek letöltésre, rövidítve ezzel a letöltődési időt.

 

[1] SCORM: Sharable Content Object Reference Model (http://www.adlnet.gov/adl-research/scorm/)