Győryné Csomó Ildikó

A Magyar Templeton Program.
Személyre szabott tehetségtámogatás

350 sz7 Győryné Csomó Ildikó

A Magyar Templeton Program 2015 márciusában indult. Küldetése, hogy olyan kivételes kognitív tehetségeket segítsünk, akik tevékenységükkel hozzá tudnak járulni az emberiség boldogulásához. A projekt financiális hátterét részben a Templeton World Charity Foundation biztosította, amely szervezet főtámogatóként áll a program mögött. További támogató partnerünk a European Social Fund, az EMMI és a Nemzeti Tehetség Program. A szakmai megvalósítást a MATEHETSZ végzi. 2016 januárjától a programba részt vevő fiatalokat bevontuk az Új Nemzedék Központ és a Matehetsz konzorciumában elinduló Tehetségek Magyarországa projekt egyes tevékenységeibe is.

A Magyar Templeton Program szakmai ötlete Csermely Péter professzortól származik, aki a projekt kidolgozásakor és a későbbi operatív megvalósítás során is aktívan részt vett a program irányításában. A projektmenedzser Szécsi Anikó, a program szakmai vezetője Dr. Péter-Szarka Szilvia, és a projekt egyes elemeinek kidolgozásába pedig olyan kiváló szakemberek vállaltak feladatot, mint Dr. Gyarmathy Éva, Dr. Klein Balázs, Dr. Kovács Kristóf, Dr. Kövi Zsuzsanna, Dr. Pásku Judit, illetve Pásztor Attila.

A Magyar Templeton Program beválogatási szakaszát 2015 őszén hirdettük meg az erre a programra kidolgozott új módszertan mentén. A toborzást egy, a tehetséghálózat szakemberei számára tartott szakmai konferenciával indítottuk. A tehetséghálózat hatékonyságát kiaknázva 20 000 pedagógus, 6500 fiatal tehetség és 6500 iskola kapott értesítést a jelentkezési lehetőségről. Ezen felül további 16 000 intézményhez és 260 000 címzetthez jutott el közvetlenül a felhívás, amit egy 80 megjelenést eredményező sajtótájékoztató, illetve egy intenzív social media kampány is kiegészített. Így a programba bekerülő 315 Junior Templeton Fellow-t a teljes (10–29 év közötti) korosztályban összesen mintegy 20 000 jelentkezőből válogattuk.

A beválogatás során a jelentkezők számára két korosztályi csoportot hoztunk létre. A 10-19 éves korosztályban a program honlapján (www.templetonprogram.hu) bármely fiatal kitölthette a beválogatás első körében a négyféle kognitív képességet mérő teszteket (adaptív IQ, adaptív szókincs, problémamegoldó, munkamemória). A második körben a legjobb 2100 fiatalnak motivációt és kreativitást mérő feladatsorokat kellett kitöltenie.

Melléjük 20–29 éves, már eredményes fiatal példaképeket hívtunk meg. Ők a kizárólag számukra nyitott online felületen IQ teszt és motivációs kérdőív kitöltésével, valamint motivációs videó vagy slideshow feltöltésével pályázhattak.

A beválogatás utolsó állomásaként minden fiatalt (352 fő) meghívtunk egy személyes interjúra. A személyes interjú célja, hogy az online jelentkezéseknél lehetséges esetleges visszaéléseket kiszűrje, illetve nagyon részletes protokoll alapján mérje föl a jelentkezők igényeit. A 10–19 éves korosztályból 217 tehetség került be a Junior Templeton Fellow-k közé, míg a 20–29 éves korosztályból 98 tehetséget válogattunk be a programba.

A Magyar Templeton Program az egyéni, személyre szabott tehetségsegítést tűzte ki céljaként. A Matehetsz korábbi projektjei során számos hasonló programot valósított már meg, így sok tapasztalattal rendelkeztünk ezen a téren. Ennek megfelelően a program során az alábbi alapelveket fogalmaztuk meg:

  • A program során kiemelt jelentőségű az információ- és tudásmegosztás annak érdekében, hogy minden rendelkezésünkre álló tapasztalatot azonnal hasznosítani lehessen. Nyitottan és rugalmasan szeretnénk fordulni a hozzánk forduló fiatalok felé.
  • Minden Fellow önkéntesen vesz részt a programban. Nincsenek „kötelező” elemek, nincs szankció. A program során magas színvonalú programokat adunk, ebből a Fellow-k saját igényeik szerint tudnak választani. A kínált programokban hangsúlyt fektetünk a személyiségfejlesztésre is.
  • Személyes és társadalmi felelősségvállalás: a program fontos célkitűzése, hogy a beválogatott, kognitív területen kiemelkedő tehetségekben növelje a felelős gondolkodást. Ehhez a Magyar Templeton Program egy támogató, építő, együttműködő közösség formálásával kíván hozzájárulni.
  • A program pozitív pszichológiai szemléletű, azaz az erősségekre, a fejlődésre és a kibontakozásra fókuszálunk.

A beválogatást követően a program egy fontos mérföldkövét jelentette az avatás ceremóniája. A Fellow-k köszöntésének és számukra a program indulásának ünneplése fontos eleme volt az identitás hangsúlyozásában, ami az egyéves program közösségének megteremtésében kulcsszerepet játszott.

A beválogatott fiatalok igényeit, szükségleteit a beválogatás időszakában, legfőképpen pedig az utolsó lépcsőnek számító személyes interjún tudtuk felmérni. Ezen igények és az általunk elérhető programok alapján jött létre minden fiatal számára egy olyan egyéni haladási terv, amely kiemelte az adott fiatal erősségeit és amelyben ajánlások szerepeltek arról, hogy milyen programokkal tudná leginkább fejleszteni képességeit. A fiatalokat 10–12 fős csoportokra osztottuk, és egy ún. csoportfacilitátor kolléga lett felelős a saját csoportjába tartozó fiatalok segítéséért. A csoportfacilitátor egyénileg és csoportosan is foglalkozott a rá bízott Fellow-kkal, így a programban részt vevő fiatalok könnyebben megismerhették egymást és a kollégák közvetlen, azonnali visszajelzést tudtak adni a fiatalok programbeli szerepléséről, kívánságairól, igényeiről.

Az egyéni tehetségtámogatásnak fontos eszköze lett az az online rendszer, amit kifejezetten a Fellow-k részére hoztunk létre. Ezen a felületen tudtuk/tudjuk meghirdetni a rendelkezésre álló programokat, a Fellow-k pedig itt tudják jelezni, ha részt kívánnak venni egy programon. A jelentkezéshez egy sajátos rendszert vezettünk be: a Fellow-k a teljes program során ún. Talentumokat kapnak, ezeket válthatják be programokra. A programban ez a Talentum lett a virtuális fizetőeszköz, melyből minden Fellow egyenlő arányban részesedik, és önálló döntése, hogy hogyan osztja be a rendelkezésére álló mennyiséget. Annak érdekében, hogy bizonyos tevékenységeket ösztönözzünk, egyes programokon való részvételért Talentumot kaphattak a fiatalok (például: társadalmi felelősségvállalást célzó programok, illetve saját kutatási terület bemutatását célzó programok). A Talentum rendszer az önálló döntést és a programban való felelős részvételt erősítette meg, egyúttal lehetővé tette, hogy szervezési szempontból tervezhetők és követhetők legyenek a programok.

A Magyar Templeton Programban 2016 márciusa és októbere között több mint 200 különféle programot szerveztünk a Fellow-knak. Ezek közül néhány teljesen új típusú programot is sikerült bevezetnünk és megszerettetnünk a fiatalokkal.

  • A „Beszélgetés egy kiválósággal” programsorozatunk különleges lehetőséget adott arra, hogy a ma kiválóságaival, rendkívüli tudósaival, kutatóival, üzletembereivel, azaz meghatározó példaképeivel találkozhassanak a Fellow-k. A programban igyekeztünk olyan, a fiatal tehetségek iránt elkötelezett szakembereket felkérni, akik tapasztalatai, véleménye akár egyetlen beszélgetés alatt is meghatározó élményt jelenthet a fiatalok számára.
  • Templeton Talks előadássorozatunk fő célja az volt, hogy bemutatkozási lehetőséget teremtsen a Fellow-k számára. Hétperces előadásokra készítettük fel a résztvevő fiatalokat, szem előtt tartva, hogy az előadások tömör, közérthető, de mégis izgalmas stílusban betekintést engedjenek a Fellow-k által képviselt tehetségterületek sokszínűségébe.

A személyre szabott tehetséggondozás egyik fontos eleme a mentorálás volt. Az igényekhez és adottságokhoz igazodva ennek több típusát honosítottuk meg. A klasszikus, egyéni mentorálást a fiatalok életkorától függően szakmai, illetve a Fellow-k soraiból kikerülő Junior Mentorokkal oldottuk meg. A Junior Mentorok bevonása több szempontból is hasznosnak bizonyult: az idősebb Fellow-k jelentkezhettek Junior Mentornak, így új területen is kipróbálhatták magukat, illetve a felkészítés során a személyes képességeiket is fejleszthették. A Junior Mentorként való sikeres részvételért a fiatalok Talentum jóváírásban részesülhettek. A mentorálás témakörében egy új, Magyarországon még kevésbé ismert formát is bevezettünk, az ún. „shadowing” programot. Ennek keretében a Fellow-k hosszabb időt tölthetnek el egy vállalatnál, megismerve annak egyes tevékenységeit és a munkában részt vevő egységeit.

A Magyar Templeton Program 2017 februárjában zárul, ám bízunk benne, hogy az itt bevont és egy éven át aktívan kísért és támogatott fiatalok inspiráló közössége továbbra is megmarad, és a maguk tehetségéért és a társadalom javáért felelős fiatalok a programból kapott segítséggel boldog és szakmájukban eredményes felnőttek legyenek, mindannyiunk javára.